עזרה

NEW ARTICLE

למד יוונית: שלושת השיעורים הגדולים ביותר שלי


התעניינתי בקלאסיקות מאז שהייתי ילד צעיר.

לא יכולתי להימנע מכך. כשגדלתי ברומא שרידי הציוויליזציה הקלאסית היו בכל מקום: ברחובות שעברתי, בבניינים שעברתי ואפילו במילים שדיברתי.
אולם יום אחד הופתעתי לגלות שיש יותר בקלאסיקות מאשר רק ברומאים ובהשפעתם. הייתה תרבות ושפה אחרת לגמרי שתרמו באותה העת לאות העת העתיקה של המערב כמו שעשו הרומאים:
יוון, והשפה היוונית!

בגיל 14 אני זוכר שעיינתי בספר לימוד יווני עתיק והתפעלתי מכל המילים והשורשים שיכולתי לזהות - הדגמות שהכרתי מהדמוקרטיה, הרמה שהפכה לפיאצה האיטלקית ופוביה, שהפכה, ובכן, לפוביה. .
השפה היוונית החזיקה בבירור את המפתח שיכול לפתוח הבנה מעמיקה יותר של התרבות והשפה שלי, בנוסף ליצירות נהדרות של פילוסופיה וספרות כמו Plato, Aristotle Homer .
לכן בסוף 2017 החלטתי ללמוד יוונית ולהתמסר לכך.

היום, ברצוני לשתף אתכם בהרפתקאת לימוד היוונית שלי ולהעביר את שלושת השיעורים הגדולים ביותר שלמדתי ככל שהתקדמתי בשפה.

Πάμε!

1. דע את הסיבה שלךבעוד שהתעניינתי באפשרות ללמוד יוונית במשך הרבה מאוד שנים, מעולם לא מצאתי את הזמן הנכון להתחיל ללמוד אותה.
בשנת 2015 התעניינתי בפעם השנייה לקחת שתי שפות בבת אחת. כבר בחרתי בהונגרית (שפה שנפגעתי בה), אבל לא הייתי בטוח מה תהיה הבחירה השנייה שלי.
בסקירת האפשרויות הבנתי שזה זמן טוב ככל ללמוד ליוונית, מכיוון שזו שפה שכבר דחיתי מזה עידנים.
אחרי כמה התלבטויות הבנתי שעדיף שאעמוד בהונגרית בלבד. פשוט עדיין לא היו לי סיבות מספיק חזקות ללמוד יוונית, אבל ידעתי שהרגע יגיע.
בסך הכל היה חסר לי 'למה' מספיק חזק.

בדרך כלל, כשאני לומד שפה זה נובע משילוב של סיבות הכוללות נסיעות, למידה והזדמנות לחזק את החברות הקיימת עם דוברי השפה, כמו גם ליצור חדשות. אמנם כל זה היה לי עם הונגרית, אבל עדיין לא היה לי את זה עם יוונית.
אז הנחתי את היוונית והמתנתי עד שהתנאים יהיו תקינים, והיו לי סיבות חזקות ומוצקות ללמוד את השפה כל יום.

כדי ללמוד היטב יוונית, עליך לפתח גם את ה'למה 'שלך. אם לא, אתה יכול לסבול מאותו גורל שעשיתי בשנת 2015, ולהפסיק ללמוד את השפה.
להלן שלוש טיפים מרכזיים שיעזרו לך למצוא את ה'למה 'שלך ללימוד יוונית:
1. קח כ- 30 דקות לזהות את הסיבה שלך לפני שתתחיל ללמוד. אתה צריך באמת לשבת ולחשוב על כמות הזמן והאנרגיה שעלולים לקחת זמן ללמוד היטב שפה ולהחליט אם באמת יוונית שווה את כל ההקרבה. אם זה לא, חזור ללוח השרטוט.
2. השתמש בהדמיה ככלי לפיתוח וחיזוק ההשפעה הרגשית של 'למה' שלך. באופן אישי, אני משתמש בטכניקת ההדמיה של SEE לפני שאני מתחיל בכל שפה חדשה, שעוזרת לי לראות ולהרגיש איך זה 'לחיות' שפה, עוד לפני שלמדתי את המילים הראשונות שלי!
3. ברגע שיש לך את 'למה' (ואת ההדמיה שלך יחד עם זה) אתה צריך לרשום אותו. מומלץ לשמור תיעוד כתוב של 'מדוע' קרוב למרחב הלמידה היומיומי שלך, כך שתוכל לבדוק אותו בעת הצורך.

2. התאם (והתאם מחדש) את המשאבים שלך לרמה שלך

כשהרמתי את היוונית בפעם השנייה בשנת 2017, התחלתי אותה בדיוק כמו שהתחלתי בכל שפה חדשה: השתמשתי בטכניקת התרגום הדו-כיוונית המיוחדת שלי, זה לצד זה עותק איטלקי של Assimil's Greek with Ease .
ציפיתי שהקורס הזה ייקח אותי מרמת המתחילים המוחלטת למקום קצת פחות מ- CEFR B1 , שם רוב האנשים יכולים לראות את עצמם 'בינוניים'.
למרות שלקח לי קצת יותר זמן מהצפוי, בדיוק שם מצאתי את עצמי באוקטובר 2018. סיימתי עם Assimil ושאלתי את עצמי 'מה הלאה?'.
זה היה הרגע הקריטי. ידעתי שאני לא יכול להמשיך לקרוא ולתרגם רק טקסטים קצרים; מכיוון שהייתי עכשיו ברמה בינונית, הייתי צריך לעשות פעילויות מאתגרות יותר שיעזרו לי באמת לשפר את הרמה היוונית שלי.
אז חיפשתי, רחוק ורחב. בסופו של דבר מצאתי מגוון רחב של משאבים שעזרו לי להרחיב את מיומנותי ביוונית בדרכים מאתגרות ומהנות כאחד.
ראשית, מצאתי את GreekPod10 , שעזר לי לחדד את כישורי התרגום הדו- כיווני שלי לטקסטים ארוכים ומגוונים יותר מאשר Assimil .
כיום, בנוסף לאמור לעיל, עבדתי עם מספר רב של משאבים מבוססי-וידיאו, כגון Astronio YouTube channels The Online Greek Tutor Astronio YouTube channels . לאחרונה אפילו עשיתי את הקפיצה לחומרים שמע בלבד, בתוספת לימוד ליוונית עם פודקאסטים מהאוניברסיטה האמריקאית ההלנית.
(אם ברצונך לראות קטע מתוך ספר יומן הלמידה שלי ביוונית, עם רשימה של כל המשאבים בהם השתמשתי, לחץ כאן )

מה הם המנות העיקריות עבורך, כאשר אתה מתחיל (או ממשיך) את לימוד היוונית שלך?
1. למרות שאתה צריך להרחיב בהדרגה את ספריית המשאבים היווניים שלך ככל שאתה משתפר, מתחילים מוחלטים צריכים להתחיל עם משאב אחד בלבד. תחשוב על Assimil , במקרה שלי, בו השתמשתי לסירוגין במשך שנה לפני שעברתי הלאה.
2. תכננו את המשאבים שלכם מראש, אך אל תגזימו. אתה צריך להתחיל לחפש משאבים חדשים כאשר נותרו לך כשבועיים להמשיך בממשק הנוכחי שלך. אתה לא רוצה להסתיים לגמרי עם משאב ולהיות תקוע בלי שום דבר לעשות.
3. בחר משאבים שנראים לך מהנים. רק בגלל שהתחלת עם סדרת משאבים אחת כמתחילים, אינך צריך להרגיש מחויב להמשיך איתה. התנסו, נסו דברים חדשים והתכוונו להסתפק בחומרים שמניעים אתכם ביותר ללמוד.

3. מצא את השותף הנכוןמבין כל האתגרים שתעמוד בפניך בעת לימוד השפה היוונית, הקשה ביותר יהיה כנראה להתחיל לדבר.
לא משנה כמה למידה תלמדו לפני אותו יום ראשון דיבור גורלי, לעולם לא תרגישו מוכנים.

באופן אישי חיכיתי ליולי 2019 להתחיל לדבר יוונית, וזה בדיוק מה שהרגשתי.
כשנפגשתי לראשונה עם המורה שלי דריה, ציפיתי שיוונית תתגלגל ללא מאמץ מהלשון. מציאות המצב הייתה שונה לגמרי. גמגמתי וגמגמתי. זה לא היה קל.
באותו רגע, אז ידעתי שאני שמח שבחרתי בדריה להיות המורה שלי. היא לא הייתה סתם אף אחד; במקום זאת, היא הייתה מורה שנבחרה ביד לאחר שבדקתי את כל מה שיכולתי ללמוד מדף הפרופיל שלה PolyglotClub.com .
מאותו עמוד ידעתי שדריה חביבה, קשובה ושהיא נותנת משוב נהדר. כל אלה הם תכונות שאני מעריך מאוד במורה דרך, ושמחתי שדריה קיבלה אותם ברגע שהדיבור ביוונית שלי לא התחיל בצורה כל כך חלקה.
כאשר אתה בוחר את המורה היווני הראשון שלך, עליך לדאוג לבחור מישהו שמתאים לציפיות שלך לגבי מורה טוב.
במיוחד עליך:

1. קרא את פרופיל המורה שלך היטב. אתה יכול לספר הרבה על האיכות של מורה דרך כמות הניסיון שיש להם, את הטון ואת תדירות הביקורות שהם מקבלים, וכיצד הם נתקלים בהודעות שלהם. חפש מישהו שנראה (ומתואר) חביב, וקל לדבר איתו.
2. בואו לשיעור מוכנים. יש מדריכים שאוהבים לתכנן הכל בשבילך, אחרים מצפים שהכל יתוכנן על ידך. בשני המקרים, אתה תמיד צריך להגיע לשיעור עם משהו שאתה מוכן לדבר עליו, או שאלה שאתה מוכן לשאול. זה יקל על המתח גם עבורך וגם עבור המורה שלך.
3. אל תהיה פסיבי. למרות שלכל מדריך יהיו כמה רעיונות והמלצות לגבי הנושאים היוונים ללמוד או לדבר עליהם, לא כל הדברים האלה יתאימו לך. זכור תמיד שמכיוון שאתה משלם עבור השיעור, יש לך את כל הזכות לבחור על מה לדבר (ועל מה לא לדבר) במהלך השיעור. וכשאתה מדבר על דברים שאתה מעוניין בהם, גם אתה תהיה מאורגן יותר.

הגיע הזמן ללמוד יוונית
אז הנה לכם: שלושת השיעורים הגדולים ביותר שלמדתי תוך כדי התמודדות עם השפה היוונית המרהיבה.

1. דעו מדוע

2. התאימו את המשאבים שלכם לרמה שלכם

3. מצא את בן / בת הזוג הנכון
אגב, בזמן שאנחנו בנושא:

האם יש עוד משהו שתרצה שאעסוק ביוונית?

הדקדוק שלה? הגייתו? או אולי דבריו?

ספר לי בתגובות ואעשה כמיטב יכולתי להתמודד עם שאלותיך וספקותיך!
נ.ב. לאחרונה השתמשתי בשני טקסטים דו-לשוניים נהדרים לשיפור היוונית שלי: שומר השעון , והסדק על שעון החול , שניהם נכתבו על ידי רובינה גויומציאן. אם ברצונך לשפר את כישורי הקריאה שלך ביוונית, לחץ על הקישורים (שותפים) כדי לבדוק אותם באתר InterlinearBooks.com.

Related topics: