Pomoc

Naucz się greckiego: moje 3 najważniejsze lekcje


Od małego interesowałem się klasyką.

Nie mogłem tego uniknąć. Dorastając w Rzymie, pozostałości klasycznej cywilizacji były wszędzie: po ulicach, po których szedłem, mijanych budynkach, a nawet słowach, które wypowiedziałem.
Jednak pewnego dnia ze zdziwieniem odkryłem, że klasyki to coś więcej niż tylko Rzymianie i ich wpływ. Istniała cała inna cywilizacja i język, które wniosły taki sam wkład do zachodniej starożytności, jak Rzymianie:
Grecja i język grecki!

Pamiętam, jak w wieku 14 lat przeglądałem podręcznik starożytnej Grecji i podziwiałem wszystkie słowa i korzenie, które mogłem rozpoznać - dema, które znałem z demokracji, platea, który stał się włoskim placem, i fobia, która stała się, no cóż, fobią. .
Język grecki wyraźnie posiadał klucz, który mógł odblokować głębsze zrozumienie mojej własnej kultury i języka, oprócz wielkich dzieł filozoficznych i literackich takich jak Plato, Aristotle i Homer .
Dlatego pod koniec 2017 roku postanowiłam nauczyć się greckiego i poświęcić się temu.

Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami moją przygodą z nauką greckiego i przekazać trzy najważniejsze lekcje, których nauczyłem się w miarę postępów w nauce języka.

Πάμε!

1. Poznaj swoje powodyChociaż możliwość nauki języka greckiego interesowała mnie od wielu, wielu lat, nigdy nie znalazłem odpowiedniego czasu na rozpoczęcie nauki.
W 2015 roku po raz drugi zainteresowałem się dwoma językami na raz. Wybrałem już węgierski (język, który mnie oczarował), ale nie byłem pewien, jaki będzie mój drugi wybór.
Przeglądając opcje, zdałem sobie sprawę, że był to równie dobry czas na naukę greckiego, ponieważ był to język, który odkładałem już od wieków.
Po chwili namysłu zdałem sobie jednak sprawę, że lepiej trzymać się tylko węgierskiego. Po prostu nie miałem jeszcze wystarczająco mocnych powodów, by uczyć się greckiego, ale wiedziałem, że ten moment nadejdzie.
W sumie brakowało mi wystarczająco mocnego „dlaczego”.

Zwykle, kiedy uczę się języka, dzieje się tak z wielu powodów, takich jak podróże, nauka i możliwość zacieśnienia istniejących przyjaźni z native speakerami, a także nawiązania nowych. Chociaż miałem to wszystko z węgierskim, nie miałem jeszcze tego z greckim.
Więc odłożyłem grecki na poczekaniu i czekałem, aż warunki będą odpowiednie, i miałem mocne, solidne powody, by uczyć się tego języka każdego dnia.

Aby dobrze nauczyć się greckiego, musisz też opracować swoje „dlaczego”. Jeśli nie, możesz cierpieć ten sam los, co w 2015 roku i przestać się uczyć języka.
Oto trzy kluczowe wskazówki, które pomogą Ci znaleźć „dlaczego” przy nauce greckiego:
1. Poświęć około 30 minut, zanim zaczniesz się uczyć, aby ustalić, dlaczego. Musisz naprawdę usiąść i pomyśleć o tym, ile czasu i energii może potencjalnie zająć dobre nauczenie się języka i zdecydować, czy grecki jest naprawdę wart wszystkich tych poświęceń. Jeśli tak nie jest, wróć do deski kreślarskiej.
2. Użyj wizualizacji jako narzędzia do rozwijania i wzmacniania emocjonalnego wpływu swojego „dlaczego”. Osobiście używam techniki wizualizacji SEE przed rozpoczęciem każdego nowego języka, co pomaga mi zarówno zobaczyć, jak i poczuć, jak to jest „żyć” językiem, zanim jeszcze nauczę się pierwszych słów!
3. Kiedy już masz swoje „dlaczego” (i wizualizację wraz z nią), musisz to zapisać. Dobrym pomysłem jest przechowywanie pisemnego „dlaczego” w pobliżu codziennej przestrzeni do nauki, aby w razie potrzeby móc je przejrzeć.

2. Dostosuj (i ponownie dostosuj) swoje zasoby do swojego poziomu

Kiedy w 2017 roku uczyłem się greckiego po raz drugi, zacząłem go tak samo, jak każdy nowy język: użyłem mojej specjalnej techniki tłumaczenia dwukierunkowego, równolegle z włoską kopią Assimil's Greek with Ease .
Spodziewałem się, że ten kurs przeniesie mnie z poziomu absolutnie początkującego do poziomu tuż CEFR B1 poziomu CEFR B1 , na którym większość ludzi może uważać się za „średniozaawansowanych”.
Choć zajęło mi to trochę więcej czasu, niż się spodziewałem, właśnie tam znalazłem się w październiku 2018 roku. Skończyłem z Assimil i Assimil sobie pytanie „Co dalej?”.
To był krytyczny moment. Wiedziałem, że nie mogę dalej po prostu czytać i tłumaczyć krótkich tekstów; ponieważ byłem teraz na poziomie średniozaawansowanym, musiałem wykonywać trudniejsze zajęcia, które naprawdę pomogłyby mi poprawić mój poziom greckiego.
Więc szukałem, daleko i szeroko. W końcu znalazłem wiele różnych zasobów, które pomogły mi poszerzyć znajomość greki w sposób, który był zarówno trudny, jak i przyjemny.
Najpierw znalazłem GreekPod10 , który pomógł mi doskonalić umiejętności tłumaczenia dwukierunkowego na dłuższych i bardziej zróżnicowanych tekstach niż Assimil .
Obecnie, poza powyższym, pracuję z wieloma różnymi zasobami wideo, takimi jak The Online Greek Tutor i Astronio YouTube channels . Niedawno przeskoczyłem nawet do materiałów audio, dodając naukę greki z podcastami z Hellenic American University.
(Jeśli chcesz zobaczyć fragment mojego dziennika nauki greckiego wraz z listą wszystkich zasobów, z których korzystałem, kliknij tutaj )

Jakie są główne wnioski dla Ciebie, gdy zaczynasz (lub kontynuujesz) naukę greckiego?
1. Chociaż w miarę postępów powinieneś stopniowo rozszerzać swoją bibliotekę greckich zasobów, początkujący powinni zacząć od tylko jednego zasobu. Pomyśl o Assimil w moim przypadku, którego używałem z przerwami przez rok, zanim ruszyłem dalej.
2. Zaplanuj swoje zasoby z wyprzedzeniem, ale nie przesadzaj. Poszukiwanie nowych zasobów należy rozpocząć, gdy pozostało około dwóch tygodni na wykorzystanie obecnego. Nie chcesz mieć końca z zasobem i utknąć bez niczego do zrobienia.
3. Wybierz zasoby, które lubisz. Tylko dlatego, że jako początkujący zacząłeś od jednej serii zasobów, nie musisz czuć się zobowiązany, aby kontynuować. Eksperymentuj, próbuj nowych rzeczy i staraj się zadowolić materiały, które motywują Cię do nauki.

3. Znajdź właściwego mówiącego partneraZe wszystkich wyzwań, jakie napotkasz podczas nauki języka greckiego, najtrudniejszym będzie prawdopodobnie rozpoczęcie mówienia.
Bez względu na to, ile nauczysz się przed tym fatalnym pierwszym dniem przemawiania, nigdy nie poczujesz się gotowy.

Osobiście czekałem do lipca 2019 roku, żeby zacząć mówić po grecku i tak właśnie się czułam.
Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z moją korepetytorką Darią, spodziewałem się, że grecki bez wysiłku stoczy mi język. Rzeczywistość była zupełnie inna. Jąkałem się i jąkałem. Nie było to łatwe.
Wtedy wiedziałem, że cieszę się, że wybrałem Darię na korepetytorkę. Nie była byle kim; była raczej korepetytorką, którą wybrałem ręcznie po przejrzeniu wszystkiego, czego mogłem się nauczyć z jej strony profilu PolyglotClub.com .
Z tej strony wiedziałem, że Daria była miła, uważna i dawała świetne opinie. To są wszystkie cechy, które bardzo cenię u korepetytora i cieszyłem się, że Daria je miała, skoro moja grecka znajomość nie zaczęła się tak gładko.
Kiedy wybierasz swojego pierwszego korepetytora greckiego, powinieneś również uważać, aby wybrać kogoś, kto spełnia Twoje oczekiwania co do tego, jaki jest dobry korepetytor.
W szczególności powinieneś:

1. Przeczytaj uważnie profil swojego korepetytora. Możesz wiele powiedzieć o jakości korepetytora na podstawie jego doświadczenia, tonu i częstotliwości otrzymywanych recenzji oraz sposobu, w jaki trafiają do swoich wiadomości. Poszukaj kogoś, kto wydaje się (i jest opisany) jako miły i łatwy w rozmowie.
2. Przyjdź na przygotowaną lekcję. Niektórzy nauczyciele lubią planować wszystko za Ciebie, inni oczekują, że wszystko zostanie zaplanowane przez Ciebie. W każdym przypadku powinieneś zawsze przychodzić na lekcję z czymś, o czym jesteś gotów porozmawiać, lub pytaniem, które jesteś gotów zadać. Zmniejszy to napięcie zarówno dla ciebie, jak i twojego nauczyciela.
3. Nie bądź bierny. Chociaż każdy nauczyciel będzie miał kilka pomysłów i zaleceń na temat greckich tematów, których należy się nauczyć lub o których może porozmawiać, nie wszystkie z tych rzeczy będą dla Ciebie odpowiednie. Zawsze pamiętaj, że skoro płacisz za lekcję, masz pełne prawo wybrać, o czym rozmawiać (a o czym nie rozmawiać) podczas lekcji. A kiedy mówisz o rzeczach, które Cię interesują, będziesz też bardziej zaangażowany.

Czas na naukę greckiego
Więc masz to: trzy największe lekcje, których nauczyłem się, próbując zmierzyć się ze wspaniałym językiem greckim.

1. Dowiedz się, dlaczego

2. Dostosuj swoje zasoby do swojego poziomu

3. Znajdź odpowiedniego mówcę
A propos, skoro już o tym mowa:

Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś, żebym omówił na temat greki?

Jego gramatyka? Jego wymowa? A może jego słowa?

Dajcie znać w komentarzach, a dołożę wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Państwa pytania i wątpliwości!
PS Ostatnio użyłem dwóch wspaniałych dwujęzycznych tekstów, aby ulepszyć mój grecki: The Clockmaster i The Crack on the Hourglass , oba napisane przez Roubinę Gouyoumtzian. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności czytania po grecku, kliknij linki (partnerskie), aby je sprawdzić na InterlinearBooks.com.

Podobne wątki: