Pomoc

NEW ARTICLE

Learn Greek: Moje 3 najväčšie poučenia


Klasika ma zaujímala už ako mladého chlapca.

Nemohol som sa tomu vyhnúť. Vyrastajúc v Ríme, pozostatky klasickej civilizácie boli všade: v uliciach, ktoré som prechádzal, budovy, okolo ktorých som prechádzal, a dokonca aj slová, ktoré som hovoril.
Jedného dňa ma však prekvapilo, keď som zistil, že klasika má viac ako len Rimania a ich vplyv. Existovala celá iná civilizácia a jazyk, ktoré prispievali k západnému staroveku rovnako ako Rimania:
Grécko a grécky jazyk!

V 14 rokoch si pamätám, ako som si prezeral učebnicu starogréčtiny a žasol nad všetkými slovami a koreňmi, ktoré som mohol rozpoznať - ukážky, ktoré som poznal z demokracie, platea, ktorá sa stala talianskou námestím, a fóbia, ktorá sa stala fóbiou. .
Grécky jazyk jasne držal kľúč, ktorý mohol odomknúť hlbšie pochopenie mojej vlastnej kultúry a jazyka, okrem skvelých filozofických a literárnych diel od Plato, Aristotle a Homer .
Preto som sa koncom roka 2017 rozhodol naučiť sa po grécky a venovať sa mu.

Dnes by som sa s vami rád podelil o svoje grécke dobrodružstvo a odovzdal som tri najväčšie lekcie, ktoré som sa pri postupe v tomto jazyku naučil.

Πάμε!

1. Vedzte, prečoAj keď som sa mnoho rokov zaujímal o možnosť učiť sa po grécky, nikdy som nenašiel ten správny čas, aby som sa ju začal učiť.
V roku 2015 som mal záujem druhýkrát prijať dva jazyky naraz. Už som si vybral maďarčinu (jazyk, ktorým som sa bil), ale nebol som si istý, aká bude moja druhá voľba.
Keď som si prezeral možnosti, uvedomil som si, že nastal dobrý čas na osvojenie gréčtiny, pretože to bol jazyk, ktorý som už roky odkladal.
Po krátkom zamyslení som si však uvedomil, že sa radšej budem držať iba maďarčiny. Jednoducho som ešte nemal dosť silné dôvody na to, aby som sa naučil po grécky, ale vedel som, že tá chvíľa príde.
Celkovo mi chýbalo dosť silné „prečo“.

Keď sa naučím jazyk, zvyčajne to je zo zmesi dôvodov, ktoré zahŕňajú cestovanie, učenie sa a príležitosť na upevnenie existujúcich priateľstiev s rodenými hovoriacimi, ako aj na vytvorenie nových. Zatiaľ čo som mal všetko to s maďarčinou, ešte som to nemal s gréčtinou.
Odložil som teda gréčtinu a počkal som, kým budú vhodné podmienky, a mal som silné a pádne dôvody učiť sa jazyk každý deň.

Ak sa chcete dobre naučiť po grécky, musíte si tiež osvojiť svoje „prečo“. Ak nie, mohol by ťa postihnúť rovnaký osud ako mňa v roku 2015 a prestal sa učiť jazyk.
Tu sú tri kľúčové tipy, ktoré vám pomôžu nájsť „dôvod“, prečo sa učiť gréčtinu:
1. Predtým, ako sa začnete učiť, venujte asi 30 minút tomu, aby ste zistili svoje dôvody. Musíte si skutočne sadnúť a premýšľať o množstve času a energie, ktoré môže potenciálne trvať na to, aby ste sa dobre naučili jazyk, a rozhodnúť sa, či gréčtina skutočne stojí za všetku tú obetu. Ak nie je, vráťte sa späť k rysovacej doske.
2. Použite vizualizáciu ako nástroj na rozvoj a posilnenie emocionálneho dopadu vášho „prečo“. Osobne používam vizualizačnú techniku SEE skôr, ako začnem s každým novým jazykom, čo mi pomôže vidieť aj pocítiť, aké je to „žiť“ jazykom, ešte predtým, ako som sa naučil svoje prvé slová!
3. Keď už máte svoje „prečo“ (a spolu s ním aj svoju vizualizáciu), musíte si ho zapísať. Je dobré uchovávať si písomné záznamy o dôvodoch „prečo“ v blízkosti vášho denného vzdelávacieho priestoru, aby ste ich v prípade potreby mohli skontrolovať.

2. Prispôsobte (a znovu prispôsobte) svoje zdroje svojej úrovni

Keď som v roku 2017 Assimil's Greek with Ease , začal som ju hneď pri začiatku každého nového jazyka: použil som svoju špeciálnu techniku obojsmerného prekladu, bok po boku s talianskou kópiou Assimil's Greek with Ease .
Očakával som, že tento kurz ma zavedie z úrovne úplného začiatočníka na úroveň, ktorá bude tesne pod úrovňou CEFR B1 , kde sa väčšina ľudí môže považovať za „mierne pokročilého“.
Aj keď mi to trvalo trochu dlhšie, ako som predpokladal, presne v tom Assimil som sa ocitol v októbri 2018. Bol som z Assimil a pýtal som sa sám seba „Čo ďalej?“.
Toto bol kritický okamih. Vedel som, že nemôžem len čítať a prekladať krátke texty; keďže som teraz bol na strednej úrovni, potreboval som robiť náročnejšie činnosti, ktoré by mi skutočne pomohli vylepšiť grécku úroveň.
Hľadal som teda široko ďaleko. Nakoniec som našiel širokú škálu zdrojov, ktoré mi pomohli rozšíriť moje znalosti gréčtiny spôsobmi, ktoré boli náročné aj príjemné.
Najprv som našiel GreekPod10 , ktorý mi pomohol zdokonaliť svoje obojsmerné prekladateľské schopnosti na dlhších a rozmanitejších textoch ako Assimil .
V súčasnosti okrem vyššie uvedeného pracujem s rôznymi zdrojmi založenými na videu, ako sú napríklad Astronio YouTube channels The Online Greek Tutor a Astronio YouTube channels . Naposledy som dokonca skočil na materiály, ktoré slúžia iba na zvukovú nahrávku, a to pridaním Učenia sa gréčtiny s podcastmi z Hellenic American University.
(Ak si chcete pozrieť úryvok z môjho denníka výučby gréčtiny so zoznamom všetkých zdrojov, ktoré používam, kliknite sem. )

Aké sú hlavné príležitosti pre vás pri začatí (alebo pokračovaní) štúdia gréčtiny?
1. Aj keď by ste mali postupne rozširovať svoju knižnicu gréckych zdrojov, ako sa zlepšujete, absolútni začiatočníci by mali začínať iba s jedným zdrojom. Spomeňte si na Assimil , v mojom prípade, ktorý som používal zapnutý a vypnutý jeden rok predtým, ako som Assimil ďalej.
2. Naplánujte si zdroje vopred, ale nepreháňajte to. Mali by ste začať hľadať nové zdroje, keď vám na ďalšie dva ostávajú zhruba dva týždne. Nechcete byť úplne hotoví so zdrojom a byť zaseknutý bez toho, aby ste niečo robili.
3. Vyberte zdroje, ktoré vám budú príjemné. Pretože ste začínali s jednou sériou zdrojov ako začiatočník, nemusíte sa cítiť povinní v tom pokračovať. Experimentujte, skúšajte nové veci a snažte sa uspokojiť s materiálmi, ktoré vás motivujú najviac sa učiť.

3. Nájdite správne hovoriaceho partneraZo všetkých výziev, ktorým budete čeliť pri učení sa gréckeho jazyka, bude pravdepodobne najťažšie začať hovoriť.
Bez ohľadu na to, koľko sa toho naučíte pred osudným prvým dňom hovorenia, nikdy sa nebudete cítiť celkom pripravení.

Osobne som počkal do júla 2019, kým začnem rozprávať po grécky, a presne tak som sa cítil.
Keď som sa prvýkrát stretol s mojou lektorkou Dariou, očakával som, že gréčtina mi bude bez námahy skĺzavať z jazyka. Realita situácie bola celkom iná. Koktal som a koktal. Nebolo to ľahké.
V tom okamihu som vtedy vedel, že som rád, že som si vybral Dariu za svoju tútorku. Nebola to len tak hocikto; bola to skôr lektorka, ktorú som si vybral osobne po preskúmaní všetkého, čo som sa mohol naučiť z jej profilovej stránky PolyglotClub.com .
Z tejto stránky som vedel, že Daria bola láskavá, pozorná a že poskytla skvelú spätnú väzbu. To sú všetky vlastnosti, ktoré si na tútorovi veľmi vážim, a bol som rád, že ich Daria mala, keď sa moje gréčtina nezačala tak hladko.
Keď si vyberáte svojho prvého lektora gréčtiny, mali by ste sa tiež postarať o to, aby ste si vybrali niekoho, kto zodpovedá vašim očakávaniam, čo je dobrý lektor.
Mali by ste predovšetkým:

1. Dôkladne si prečítajte profil svojho lektora. O kvalite tútora môžete veľa povedať z množstva skúseností, ktoré má, tónu a frekvencie kontrol, ktoré získa, a z toho, ako na ne narazia vo svojich správach. Hľadajte niekoho, kto vyzerá (a je opísaný) ako láskavý a ľahko sa s ním hovorí.
2. Príďte na hodinu pripravení. Niektorí lektori radi plánujú všetko za vás, iní očakávajú, že všetko naplánujete vy. V obidvoch prípadoch by ste mali vždy prísť na hodinu s niečím, o čom ste pripravení hovoriť, alebo s otázkou, ktorú ste pripravení položiť. To zmierni napätie pre vás aj pre vášho učiteľa.
3. Nebuď pasívny. Aj keď každý lektor bude mať nejaké nápady a odporúčania o tom, aké grécke témy sa má naučiť alebo o nich hovoriť, nie všetky tieto veci vám budú vyhovovať. Vždy pamätajte na to, že keďže za lekciu platíte, máte plné právo zvoliť si, o čom budete počas hodiny hovoriť (a o čom nehovoriť). A keď hovoríte o veciach, ktoré vás zaujímajú, tiež sa viac zapojíte.

Čas naučiť sa po grécky
Takže to máte: tri najväčšie lekcie, ktoré som sa naučil pri zvládaní nádherného gréckeho jazyka.

1. Vedzte, prečo

2. Prispôsobte svoje zdroje svojej úrovni

3. Nájdite si správne hovoriaceho partnera
Mimochodom, keď sme už pri tejto téme:

Je niečo, čo by si chcel, aby som o gréčtine hovoril?

Jeho gramatika? Jeho výslovnosť? Alebo možno jeho slová?

Dajte mi vedieť v komentároch a urobím všetko pre to, aby som odpovedal na vaše otázky a pochybnosti!
PS Nedávno používam na vylepšenie svojej gréčtiny dva skvelé dvojjazyčné texty: The Clockmaster a The Crack on the Hourglass , ktoré napísala Roubina Gouyoumtzian. Ak si chcete zdokonaliť svoje grécke čitateľské schopnosti, kliknite na odkazy (pridružené) a pozrite si ich na stránke InterlinearBooks.com.

Related topics: