Pomoc

NEW ARTICLE

Learn Greek: My 3 Biggest Lessons Learned


O klasiku se zajímám už od mladého chlapce.

Nemohl jsem se tomu vyhnout. Když jsme vyrůstali v Římě, pozůstatky klasické civilizace byly všude: v ulicích, kterými jsem procházel, v budovách, kterými jsem procházel, a dokonce i ve slovech, která jsem mluvil.
Jednoho dne mě však překvapilo, když jsem zjistil, že klasika má víc než jen Římany a jejich vliv. Existovala celá jiná civilizace a jazyk, které přispívaly k západní antice stejně jako Římané:
Řecko a řecký jazyk!

Ve věku 14 let si pamatuji, jak jsem prohledával starou řeckou učebnici a žasl nad všemi slovy a kořeny, které jsem dokázal rozpoznat - dema, která jsem znal z demokracie, platea, která se stala italskou piazzou, a fobie, která se stala fobií .
Řecký jazyk jasně držel klíč, který mohl odemknout hlubší porozumění mé vlastní kultuře a jazyku, kromě skvělých filozofických a literárních děl, jako jsou Plato, Aristotle a Homer .
Proto jsem se na konci roku 2017 rozhodl naučit se řecky a věnovat se jí.

Dnes bych se s vámi chtěl podělit o své řecké dobrodružství a předat tři největší lekce, které jsem se naučil, jak jsem postupoval v tomto jazyce.

Πάμε!

1. Know Your WhyI když jsem se mnoho let zajímal o možnost učit se řecky, nikdy jsem nenašel ten správný čas, abych se ji začal učit.
V roce 2015 jsem měl zájem podruhé převzít dva jazyky najednou. Už jsem si vybral maďarštinu (jazyk, kterým jsem byl zbitý), ale nebyl jsem si jistý, jaká bude moje druhá volba.
Když jsem si prohlédl možnosti, uvědomil jsem si, že je to stejně dobrý čas na učení řečtiny, protože to byl jazyk, který jsem už odkládal na věky.
Po nějakém přemýšlení jsem si ale uvědomil, že bych se měl raději držet pouze maďarštiny. Prostě jsem ještě neměl dost silných důvodů na to, abych se naučil řecky, ale věděl jsem, že ten okamžik přijde.
Celkově mi chybělo dostatečně silné „proč“.

Normálně, když se učím jazyk, je to ze směsi důvodů, které zahrnují cestování, učení a příležitost k posílení stávajících přátelství s rodilými mluvčími, jakož i k navázání nových. Zatímco jsem to všechno měl s maďarštinou, neměl jsem to ještě s řečtinou.
Odložil jsem tedy řečtinu a počkal, až budou vhodné podmínky, a měl jsem silné a pádné důvody učit se jazyk každý den.

Abyste se dobře naučili řecky, musíte také rozvíjet své „proč“. Pokud ne, mohl bys potkat stejný osud jako já v roce 2015, a přestat se učit jazyk.
Tady jsou tři klíčové tipy, které vám pomohou najít důvod, proč se učit řecky:
1. Než se začnete učit, věnujte přibližně 30 minut tomu, abyste zjistili, proč. Musíte si opravdu sednout a přemýšlet o množství času a energie, které může potenciálně trvat, abyste se dobře naučili jazyk, a rozhodnout se, zda řečtina opravdu stojí za tu oběť. Pokud tomu tak není, vraťte se na rýsovací prkno.
2. Použijte vizualizaci jako nástroj k rozvoji a posílení emocionálního dopadu vašeho „proč“. Osobně používám vizualizační techniku SEE než začnu každý nový jazyk, což mi pomůže vidět i cítit, jaké to je „žít“ jazykem, ještě než jsem se naučil svá první slova!
3. Jakmile budete mít své „proč“ (a svou vizualizaci spolu s ním), musíte si je zapsat. Je dobré vést si písemné záznamy o svém „proč“ v blízkosti vašeho každodenního vzdělávacího prostoru, abyste si je mohli v případě potřeby zkontrolovat.

2. Přizpůsobte (a znovu přizpůsobte) své zdroje vaší úrovni

Když jsem v roce 2017 podruhé zvedl řečtinu, spustil jsem ji, stejně jako jsem zahájil každý nový jazyk: použil jsem svou speciální techniku obousměrného překladu, bok po boku s italskou kopií Assimil's Greek with Ease .
Očekával jsem, že tento kurz mě přenese z úrovně absolutního začátečníka někam těsně pod úroveň CEFR B1 , což je místo, kde se většina lidí může považovat za „středně pokročilého“.
I když mi to trvalo trochu déle, než jsem předpokládal, přesně tam jsem se ocitl v říjnu 2018. Byl jsem hotový s Assimil a ptal jsem se sám sebe „Co dál?“.
To byl kritický okamžik. Věděl jsem, že nemohu dál číst a překládat krátké texty; protože jsem teď byl na střední úrovni, potřeboval jsem dělat náročnější činnosti, které by mi opravdu pomohly zlepšit moji řeckou úroveň.
Hledal jsem tedy široko daleko. Nakonec jsem našel širokou škálu zdrojů, které mi pomohly rozšířit znalosti řečtiny způsoby, které byly náročné i příjemné.
Nejprve jsem našel GreekPod10 , který mi pomohl zdokonalit své obousměrné překladatelské schopnosti na delší a rozmanitější texty než Assimil .
V současné době kromě výše uvedeného pracuji s několika různými zdroji založenými na videu, jako jsou Astronio YouTube channels The Online Greek Tutor a Astronio YouTube channels . V poslední době jsem dokonce skočil na materiály pouze pro audio s přidáním Učení řečtiny s podcasty z Hellenic American University.
(Chcete-li zobrazit výňatek z mého deníku výuky řečtiny se seznamem všech zdrojů, které používám, klikněte sem )

Jaké jsou hlavní příležitosti pro vás, když začnete (nebo pokračujete) v učení řečtiny?
1. I když byste měli postupně rozšiřovat svou knihovnu řeckých zdrojů, jak se budete zlepšovat, absolutní začátečníci by měli začít pouze s jedním zdrojem. Přemýšlejte o Assimil , v mém případě, který jsem používal a vypínal po dobu jednoho roku, než jsem pokračoval.
2. Naplánujte si zdroje předem, ale nepřehánějte to. Měli byste začít hledat nové zdroje, když vám zbývají asi dva týdny na to, abyste se dostali k aktuálnímu. Nechcete být úplně hotoví se zdrojem a uvíznete, aniž byste něco dělali.
3. Vyberte zdroje, které vám budou příjemné. Jen proto, že jste začali s jednou sérií zdrojů jako začátečník, se nemusíte cítit povinni v tom pokračovat. Experimentujte, zkoušejte nové věci a snažte se uspokojit s materiály, které vás nejvíce motivují k učení.

3. Najděte správného partneraZe všech výzev, kterým budete při učení řeckého jazyka čelit, bude pravděpodobně nejtěžší začít mluvit.
Bez ohledu na to, jak moc se toho osudného prvního dne mluvení naučíte, nikdy se nebudete cítit připraveni.

Osobně jsem počkal do července 2019, než začnu mluvit řecky, a přesně tak jsem se cítil.
Když jsem se poprvé setkal se svou lektorkou Darií, očekával jsem, že mi řečtina bez námahy odvalí jazyk. Realita situace byla zcela odlišná. Koktal jsem a koktal. Nebylo to snadné.
V tu chvíli jsem věděl, že jsem rád, že jsem si vybral Darii za svého učitele. Nebyla to jen tak někdo; spíše to byla lektorka, kterou jsem si vybral po přečtení všeho, co jsem se mohl naučit z její profilové stránky PolyglotClub.com .
Z té stránky jsem věděl, že Daria byla laskavá, pozorná a že poskytla skvělou zpětnou vazbu. To jsou všechny vlastnosti, které si na učiteli velmi cením, a byl jsem rád, že je Daria měla, jakmile můj řecky mluvící nezačal tak hladce.
Když si vyberete svého prvního řeckého lektora, měli byste se také postarat o výběr někoho, kdo odpovídá vašim očekáváním toho, co je dobrý lektor.
Zejména byste měli:

1. Přečtěte si důkladně profil svého učitele. O kvalitě lektora můžete říci hodně z množství zkušeností, které má, tón a četnost recenzí, které dostávají, a jak se ve svých zprávách setkávají. Hledejte někoho, kdo vypadá (a je popsán) jako laskavý a snadno se s ním mluví.
2. Přijďte na lekci připraveni. Někteří lektoři rádi plánují vše za vás, jiní očekávají, že vše naplánujete vy. V obou případech byste vždy měli přijít na lekci s něčím, o čem jste připraveni mluvit, nebo s otázkou, na kterou jste připraveni se zeptat. To ulehčí napětí jak vám, tak vašemu učiteli.
3. Nebuďte pasivní. Ačkoli každý lektor bude mít nějaké nápady a doporučení ohledně toho, o jakých řeckých tématech se bude učit nebo o čem bude mluvit, ne všechny tyto věci budou pro vás vhodné. Vždy si pamatujte, že jelikož za lekci platíte, máte plné právo zvolit si, o čem budete během lekce mluvit (a o čem nemluvit). A když mluvíte o věcech, které vás zajímají, budete také více angažovaní.

Je čas se učit řecky
Takže tady to máte: tři největší lekce, které jsem se naučil při zvládání nádherného řeckého jazyka.

1. Zjistěte, proč

2. Přizpůsobte své zdroje své úrovni

3. Najděte správného mluvícího partnera
Mimochodem, když už jsme u toho:

Je ještě něco, o čem bych chtěl řešit řečtinu?

Jeho gramatika? Jeho výslovnost? Nebo možná jeho slova?

Dejte mi vědět v komentářích a budu se snažit vyřešit vaše otázky a pochybnosti!
PS V poslední době používám ke zdokonalení řečtiny dva skvělé dvojjazyčné texty: The Clockmaster a The Crack on the Hourglass , oba napsané Roubinou Gouyoumtzian. Chcete-li zlepšit své řecké dovednosti ve čtení, klikněte na odkazy (affiliate) a zkontrolujte je na InterlinearBooks.com.

Related topics: