עזרה

NEW ARTICLE

כמה זמן לוקח ללמוד שפה?
- כמה זמן לקח לך ללמוד ספרדית?
- כמה זמן לקח לך ללמוד סינית מנדרינית?
- כמה זמן לוקח ללמוד שפה?
אני מקבל את השאלות האלה כל הזמן. כלומד של 13 שפות, אנשים רוצים לעתים קרובות לדעת כמה זמן לוקח לעשות את כל זה. זו שאלה קשה, אבל שאלה ראויה לתשובה. אחרי הכל, אם אתה מחפש לצאת למסע הזה, אתה רוצה לקבל מושג על מתי אתה תגיע לשם, נכון?
אבל לפני שנגיע לתשובה זו, נצטרך להתמודד עם שתי בעיות עיקריות:

מה זה אומר 'ללמוד' שפה?


אם אנחנו רוצים לדעת כמה זמן ייקח המסע, אנחנו צריכים להבין לאן אנחנו הולכים.
בתור התחלה, אנחנו יודעים שאנחנו רוצים ללמוד שפה. אבל מה זה בכלל אומר ללמוד שפה, בכל זאת? רוב היה אומר כי שפה הוא למד פעם אחת אנחנו יודעים את זה בשטף.
לכן, אם אנחנו מחליפים את המונחים שלנו, זה אומר שהשאלה האמיתית היא:
כמה זמן לוקח להגיע לשטף בשפה?

עד כה, כל כך טוב, נכון? לא בדיוק. כמו הפועל כדי ללמוד, את ההגדרה של שטף הוא חלקלק באותה מידה. כמה משווים את השטף לשלמות. כמה להשוות את זה פשוט להיות פונקציונלי. זה טווח גדול. גדול מדי.
גם אם ניקח את השטף כפשוט פירושו 'להכיר שפה טובה', אנחנו לא יכולים להגיע רחוק מדי, לפחות לא עד שנדע כמה טוב אנחנו רוצים ללמוד את השפה המדוברת.
למרבה המזל, ישנם כמה משאבים מצוינים זמין כי אתה יכול להשתמש כדי לעזור לך לקבוע כמה טוב אתה רוצה לדעת שפה. משאבים אלה יספקו לך יעד סביב כדי לתכנן את המסע הלמידה שלך, ולעזור לך לקבוע קצר, באמצע, וארוכות טווח מטרות כמו אבני דרך.
משאבים אלה נקראים מסגרות מיומנות. ישנם שני אלה העיקריים בשימוש ברחבי העולם כיום, הפופולרי ביותר של אשר להיות סולם CEFR . המאזניים של CEFR מספקים מספר רמות שונות של מיומנות שפה, שכל אחת מהן תוכל להשתמש בהן כדי לתמוך בהגדרה האישית שלך, של השטף.
אישית, אני מחשיב את השפה כדי ללמוד ברמה רהוטה לאחר שפיתחתי את הדיבור שלי, הקשבה, קריאה וכתיבה מיומנויות לרמה B2 בסולם ה- CEFR Global Scale:
ניתן להבין את הרעיונות המרכזיים של טקסט מורכב על נושאים קונקרטיים ומופשטים, כולל דיונים טכניים בתחום ההתמחות שלו. יכול לקיים אינטראקציה עם מידה של רגיעה וספונטניות שעושה אינטראקציה קבועה עם דוברות די אפשרי ללא מאמץ עבור כל צד. ניתן ליצור טקסט ברור ומפורט על מגוון רחב של נושאים ולהסביר נקודת מבט על נושא אקטואלי המעניק את היתרונות והחסרונות של אפשרויות שונות.
אני שואף רמה זו במיוחד עבור שטף כי היא ברמה המתקדמת ביותר על הסקאלה מבלי לעבור מקצועיות או ברמה אקדמית מיומנות.

כמה מהר אתה למד תלוי במספר גורמים


לאחר שתחליט איך אתה רוצה להגדיר את השטף בשפה זרה, אתה צריך להיות מודעים למספר עצום של אובייקטים וגורמים סובייקטיביים שישפיעו על כמה מהר אתה מגיע לרמה שוטפת.

גורמים אובייקטיביים


הגורם האובייקטיבי העיקרי (כלומר גורם שאינו תלוי בך כפרט), שישפיע על משך הזמן שיידרש כדי להגיע לשטף, נקרא המרחק הלשוני בין שפת האם לשפת היעד שלך.
כדי להבין זאת, חשוב לראות כל שפה כמערכת המורכבת מכמה תת-מערכות. למרות שכל שפה היא ייחודית בדרכה שלה, כל השפות מורכבות מאותם מבנים בסיסיים.
בואו נביט באיטלקית, למשל.

האיטלקית היא שפה אנושית, כלומר היא מורכבת מתת המערכות של השפה האנושית: תחביר, לקסיקון, פונטיקה ועוד.
באמצעות השוואת שתי שפות, אנו מוצאים כי תת המערכות שלהם יכול להיות קשור קשר הדוק, קשור מרחוק, או בכל מקום בין.
אם נשווה את האיטלקית לספרדית, נמצא כי יש דמיון כמעט בכל תחום: סדר מילים (תחביר), אוצר מילים (לקסיקון), מערכת קול (פונטיקה). אנו יכולים לומר כי איטלקית וספרדית הן שפות קרובות .
אם נשווה את האיטלקי ליפנית, נמצא פחות דמיון, ומספר רב של הבדלים. לאיטלקית יש סדר Word Subject-Object-Verb Word Subject-Verb-Object (SVO) , ואילו ביפנית יש סדר Word Subject-Object-Verb .
יתר על כן, האיטלקית יש מלאי גדול יותר של צלילים מאשר יפנית עושה, ואת אוצר המילים של שתי השפות הן כמעט לגמרי שונה. לכן, אנו יכולים לומר כי איטלקית ויפנית הן שפות רחוקות .
אם ניקח את שפת האם שלך כנקודת התייחסות, תגלה שכל שפה על פני כדור הארץ יכולה להיחשב לשפה קרובה או מרוחקת, בהתאם למבנים הלשוניים הפנימיים המושווים.
השגת השטף בשפה מרוחקת יותר תביא בהכרח זמן רב יותר מאשר לעשות זאת בשפה קרובה יותר.

גורמים סובייקטיביים


ישנם גם כמה גורמים סובייקטיביים שישפיעו על כמה זמן ייקח לך להגיע לשטף.
גורמים אלה תלויים בך כפרט, כלומר אתה יכול לתפעל גורמים אלה לפי הצורך כדי ללמוד את שפת היעד שלך מהר יותר. זה משהו שאתה לא יכול לעשות עם המרחק הלשוני.
שלושת הגורמים הסובייקטיביים הם:
- חווית הלמידה הקודמת שלך
- סביבות המיקרו והמאקרו שלך
- הזמן שלך על המשימה

חוויית הלמידה הקודמת


בלמידה בשפה, ניסיון משחק תפקיד גדול כמה מהר תוכלו לרכוש שפה חדשה. אם מעולם לא למדת שפה לפני, אז את השפה הזרה הראשונה ייקח לך יותר כדי ללמוד יותר מכל שפה כמעט, ללא קשר למרחק הלשוני.
ברגע שיש לך את השפה הזרה הראשונה מאחוריך, תהיה לך הבנה טובה יותר של הלמידה הכוללת של השפה, וכל שפה חדשה תבוא אליך בקלות רבה יותר מאשר האחרון.

מיקרו וסביבות מאקרו


איפה ואיך אתה חי את החיים שלך גם לשחק חלק גדול במהירות של רכישת השפה.
ברמה הגבוהה ביותר, הלמידה שלך מושפעת מסביבת המאקרו שלך. זה בעיקר פונקציה של איפה אתה גר: המדינה, האזור או המדינה, ואת העיר או העיר שבה אתה מוצא את עצמך. בהתאם לסביבת המאקרו האישית שלך, יהיה לך קל יותר או קשה יותר להגיע לשטף בשפה הזרה שלך.
לדוגמה, אם אתה לומד ספרדית בספרד, ספרד, יש לך סביבת מאקרו אשר יגדיל את מהירות הלמידה שלך. אם, לעומת זאת, אתה לומד ספרדית בבייג'ינג, סין, סביבת המיקרו שלך לא תגדיל את מהירות הלמידה שלך, וייתכן שתקטין אותה.
ברמה אינטימית יותר, הלמידה שלך מושפעת מהסביבה המיקרו . זה בעיקר פונקציה של איך אתה חי, ואת מי אתה להקיף את עצמך. האפשרויות שנעשו בסביבה המיקרו יכולה להוסיף או לחסר מכל היתרונות או החסרונות ללמידה הנגרמת על ידי סביבת המאקרו.
אם אתה לומד ספרדית ב ולנסיה, ספרד, אבל אתה חי, לעבוד, ולהתחבר רק עם דוברי שאינם ספרדית, יש לך סביבה מיקרו אשר תפחית את מהירות הלמידה שלך.
אם אתה לומד ספרדית בבייג'ינג, סין, אבל אתה חי, לעבוד, וליהנות רק עם דוברי ספרדית שם, יש לך סביבה מיקרו אשר יגדיל את מהירות הלמידה שלך.
הנתיב המהיר ביותר לשטף יגיע תמיד באמצעות יישור סביבות המאקרו והמיקרו, כך שתמיכה הן במטרות הלמידה שלך. המסלול המהיר השני יהיה באמצעות פיתוח של סביבה מיקרו מתאימה. אם אתה יכול לחיות, לעבוד או ליצור קשרים חברתיים אחרים עם דוברי שפת היעד שלך, אז היתרונות האלה תמיד יעלה על היתרונות או החסרונות של המיקום הגיאוגרפי שלך.

זמן במשימה


לבסוף, יש לנו אולי את המובן הברור ביותר של גורמים המשפיעים על כמה מהר אתה לומד שפה: כמה למידה אתה באמת עושה!
הלומד שמכניס שעות לימוד ממוקדות יותר, יום אחר יום, תמיד יגיע ליעדיו מהר יותר מאשר אדם אחר שמכניס פחות שעות, או מעביר את אותה כמות שעות לאורך זמן ארוך יותר.

סיפור של שני לומדים


כדי להדגים כיצד גורמים אובייקטיביים וסובייקטיביים אלה פועלים יחד כדי להגדיל או להקטין כמה זמן לוקח ללמוד שפה, הבה נבחן שתי דוגמאות תיאורטיות.
מארק וג'ון שניהם אמריקאים, בני 35.
מארק לומד יפנית, שפה רחוקה מאנגלית שפת אם. למארק אין ניסיון שפה קודם, והוא חי באזור של טקסס, כי הוא נטול יחסית של דוברי יפנית יליד. ככזה, אין לו את הסביבה מאקרו או מיקרו כי הוא תורם ללימוד יפנית במהירות. מארק נשוי גם, ויש לו הרבה התחייבויות שאינן קשורות לשפתו בחיי היומיום שלו.
אם מארק מעביר שעה אחת על כל יום במשימה, הוא יגיע לרמת B2 בסולם ה- CEFR בערך 3-5 שנים.
ג'ון, לעומת זאת, לומד פורטוגזית, שהיא שפה קרובה לאנגלית שלו. ג'ון כבר מדבר שתי שפות זרות לרמת B2 : קוריאנית וספרדית. נוסף על כך, הוא עובד בתחום השפה כמורה ספרדי, וכך בא במגע עם לומדי השפה מדי יום. לאחרונה יחיד, ג 'ון החליטה לעבור פורטוגל (מאקרו הסביבה) ויש לו תוכניות להתיידד עם המקומיים שם (הסביבה מיקרו).
אם ג 'ון מכניס שעה אחת של זמן על המשימה כל יום, הוא יגיע לרמה B2 על סולם CEFR ב 2-6 חודשים.
שימו לב איך מארק וג'ון עשו את אותה המחויבות היומיומית ללמידה בשפה, אבל בגלל כל הגורמים הסובייקטיביים והאובייקטיביים האחרים, לג'ון יש אפשרות להגיע לשטף בכל מקום בין 3% ל -16% מהזמן הכולל שייקח על מארק לְמִידָה. זה הבדל גדול!
למרות הדוגמאות של מארק וג 'ון לעיל הם קיצוניים למדי, חשוב להבין שיש הרבה יותר מהירות למידה מאשר רק זמן השקיעו.

סיכום


אז, כמה זמן לוקח ללמוד שפה?
השאלה היא מעורפלת מאוד, שכן היא מסתמכת על מונחים כמו למידה, ושטף, שמשמעותו משתנה מאדם לאדם.
במקרה שלך, אני ממליץ לך לצמצם את האפשרויות על ידי הגדרת שטף עבור עצמך.
הדבר נעשה בקלות רבה יותר על ידי הקמת B2 בסולם ה- CEFR כמדינת המטרה שלך, כנקודת השטרות שלך.
ברגע שאתה יודע מה אתה מכוון, אתה צריך להסתכל על המרחק הלשוני בין יליד שלך ואת שפת היעד כדי לקבל מושג כללי על כמה קשה יהיה להשיג שטף. לאחר מכן, אתה יכול סוף סוף להסתכל על המצב האישי שלך ולראות מה גורמים סובייקטיביים אתה יכול להשפיע על החיים שלך כדי להאיץ את עצמך לאורך נתיב הלמידה.
זכור כי המהירות לשטף תמיד תשתנה. הגורמים יגדילו, ישתנו ויתפתחו בהתאם לשפתכם שנבחרה, לחווית הלמידה שלכם ולמצב החיים שלכם.
אולי לא יהיו קיצורי דרך לשטף, אבל עכשיו אתה יודע בדיוק מה שנדרש כדי להגיע לשם בזמן טוב!
נכתב על ידי Luca Lampariello Kevin Morehouse

Related topics:

Comments