Pomoc

Jak zyskałem biegłość w hiszpańskim bez mieszkania w Hiszpanii (i jak Ty też możesz to zrobić)

Napisane przez Luca Lampariello .


“Con los idiomas estás en casa en cualquier lugar” („Dzięki językom wszędzie czujesz się jak w domu”) – Edward De Waal

Mógłbym przysiąc, że byłem w Meksyku.
Każde wypowiedziane przeze mnie słowo było po hiszpańsku. Każde słowo, które mogłem przeczytać - na ścianach, na produktach, na drzwiach - było po hiszpańsku.

Chociaż już wtedy biegle władałem językiem hiszpańskim, moje zmysły uczenia się języka mrowiły; tutaj była prawdziwa, prawdziwa okazja, aby ćwiczyć swoje umiejętności, a to właśnie spadło mi na kolana.
W końcu nie byłem w Meksyku. Albo w Hiszpanii, na Kubie lub w jakimkolwiek z ponad kilkunastu innych krajów, w których oficjalnie mówi się po hiszpańsku.

Byłem w Nowym Jorku. W Queens, w środku małego, skromnego sklepu spożywczego.

Po napotkaniu czegoś, co wydawało się małym kawałkiem Meksyku w samym środku Stanów Zjednoczonych, w końcu zdałem sobie sprawę, jak ważny jest hiszpański jako język ogólnoświatowy.
Hiszpański, podobnie jak angielski, jest językiem o globalnym zasięgu. Jeśli opanujesz biegle hiszpański, drzwi otworzą się przed tobą.

Pozwólcie, że podzielę się moją historią nauki hiszpańskiego , aby zainspirowała Was również do rozpoczęcia własnej hiszpańskiej podróży.

Zacznij skupiać się, pozostań skupiony


Moje pierwsze doświadczenie z hiszpańskim miało miejsce w 1996 roku.

Widziałem w telewizji reklamę Lo spagnolo per te („Hiszpański dla Ciebie”), hiszpańskiego odpowiednika kursu, na którym uczyłem się niemieckiego kilka lat wcześniej.
Oczywiście od razu go kupiłam. To były czasy przed internetem, więc nie można było od razu wyświetlić niekończących się list kursów hiszpańskiego do wyboru. Miałem jeden wybór i uciekłem z tym.

Wiele lat później zdałem sobie sprawę, że ten pojedynczy kurs miał ogromny wpływ na moją biegłość w języku hiszpańskim.

Czemu?

Ponieważ mając jeden (i tylko jeden) dostępny wybór, nie miałem innego wyjścia, jak tylko się skupić. Skupienie się może mieć ogromny wpływ na sukces w nauce języków .
Uczący się języków mają obecnie zbyt wiele opcji do wyboru. W każdym języku dostępne są dziesiątki - a nawet setki - książek, aplikacji mobilnych, zajęć i kursów.

Prowadzi to do tak zwanego paradoksu wyboru ; gdy ma się zbyt wiele opcji, podjęcie decyzji staje się trudniejsze, a nie łatwiejsze.

Oto moja rada: nie przeciążaj się zbyt dużą ilością zasobów .
Zacznij od jednej książki, kursu lub aplikacji i trzymaj się jej, dopóki nie skończysz (lub przynajmniej dopóki nie wyciągniesz z niej całej wartości).

Wybierz odpowiedni dla siebie hiszpański


Oto kolejna rzecz, którą musisz zdać sobie sprawę, aby płynnie posługiwać się hiszpańskim:

Nie ma tylko jednego hiszpańskiego!

Hiszpański jest językiem urzędowym w dwudziestu krajach na całym świecie, aw każdym miejscu mówi się inaczej.
Pochodzę z Europy, więc naturalnym wyborem była dla mnie nauka hiszpańskiego mówionego w Hiszpanii, znanego również jako iberyjski lub kastylijski.

Jednak dla Amerykanów i Kanadyjczyków wybór jest znacznie mniej oczywisty. Jeśli nie masz wyraźnego powodu lub chęci, aby uczyć się jednego rodzaju hiszpańskiego, możesz ulec pokusie, aby uczyć się języka od jakichkolwiek osób lub zasobów, bez względu na źródło.
Jeśli więc chcesz naprawdę biegle władać językiem hiszpańskim, musisz zdecydować, jakiej odmiany hiszpańskiego chcesz się nauczyć, i zrób to wcześnie .

Hiszpański, którego zdecydujesz się nauczyć, wpłynie na:

- Twój akcent
- Twoje gesty
- Twoja osobowość podczas mówienia
- Twoje słownictwo
- Twoje oficjalne i nieformalne przemówienie
Dlatego radzę wybrać jedną odmianę hiszpańskiego i uczyć się go wyłącznie przez rok do dwóch lat . Dzięki temu Twoja nowa hiszpańska „tożsamość” będzie miała wystarczająco dużo czasu na rozwój, a Twój akcent nie stanie się niezwykłą mieszanką wpływów.

Skoncentruj się na stylu życia, a nie na lokalizacji


Kiedy ludzie słyszą, jak mówię po hiszpańsku, od razu zakładają, że mieszkam w Hiszpanii. Co jest sprawiedliwe, ponieważ faktycznie dokonałem wymiany w Barcelonie w 2007 roku.

Jednak zazwyczaj są zaskoczeni, gdy dowiadują się, że Barcelona nie jest miejscem, w którym nauczyłem się większości hiszpańskiego.
Oczywiście w tym czasie miałem dużo kontaktu z hiszpańskim, ale biorąc pod uwagę, że moje kursy uniwersyteckie były w języku katalońskim, a moi współlokatorzy byli włoskimi, nie mówiłem tak dużo po hiszpańsku, jak mogłoby się wydawać.

Prawda jest taka, że naprawdę biegle posługiwałem się hiszpańskim poza Hiszpanią , w miejscach takich jak Rzym i Paryż.
Mieszkając w tych miejscach, starałem się znaleźć hiszpańskojęzycznych współlokatorów i współlokatorów.

Kiedy w końcu znalazłem hiszpańskojęzycznych ludzi do życia, spędziłem z nimi jak najwięcej czasu.
Nie słuchaj powszechnych rad, że musisz mieszkać w Hiszpanii, Meksyku lub Argentynie, aby biegle posługiwać się hiszpańskim.

Jasne, z pewnością może pomóc, ale nie wykona pracy za Ciebie .

Najważniejszymi wyborami, jakich możesz dokonać jako osoba mówiąca po hiszpańsku, są to, jak się uczysz, z kim się uczysz i na czym spędzasz czas. To wszystko.

Żyj swoją hiszpańską historią, biegle posługuj się hiszpańskim


W istocie moja hiszpańska historia nie dotyczy słów, których się nauczyłem, zasobów, z których korzystałem, ani nawet krajów hiszpańskojęzycznych, które odwiedziłem.

Moja hiszpańska historia tak naprawdę dotyczy tego , jak skonstruowałem nową, hiszpańskojęzyczną wersję siebie .

Stworzyłem dla siebie wyjątkową hiszpańską tożsamość poprzez:

- Koncentrowanie się na jednym zasobie naraz
- Zanurzam się konsekwentnie w jedną odmianę hiszpańskiego i
- Budowanie stylu życia pełnego hiszpańskiej kultury, języka i (co najważniejsze) Hiszpanów!
Aby płynnie posługiwać się hiszpańskim, musisz zbudować swoją wyjątkową hiszpańską tożsamość i przeżyć swoją hiszpańską historię, tak jak ja.

Oczywiście twoja hiszpańska tożsamość i historia nie będą takie same jak moja; w rzeczywistości jestem pewien, że będzie zupełnie inaczej.

Ale prawdziwe pytanie brzmi:

Jak niesamowita będzie Twoja hiszpańska historia?

Rozpoczęcie pracy to jedyny sposób, aby się dowiedzieć!

¡Buena suerte!

Podobne wątki:

Comments

Filter by Language:
 1 All