Pomoc

Jak nauczyć się koreańskiego systemu pisania w zaledwie kilka godzin:


Angielska wersja tego artykułu została napisana przez Kevina Morehouse'a , trenera języka i nauczyciela, w podróży, aby uczynić świat bardziej wielojęzycznym miejscem i członkiem zespołu LucaLampariello.com .
Z perspektywy zewnętrznej jest jedna rzecz dotycząca głównych języków Azji Wschodniej, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych: ich systemy pisma .

Podczas gdy większość zachodniego świata opiera się na ponad dwudziestu literach alfabetu łacińskiego, Chiny, Japonia i Korea są różne - Chiny używają kolekcji tysięcy rysunkowych glifów, Japonia używa tych samych glifów i uzupełnia je dwiema sylabami , a Korea używa zupełnie innego systemu.
Jeśli zamierzasz uczyć się koreańskiego, możesz martwić się, że podróż do nauki koreańskiego systemu pisma może być podobna do tego, z czym muszą się zmierzyć uczniowie chińskiego i japońskiego: lata i lata zapamiętywania znaczeń i kolejności kresek chińskich znaków, aby osiągnąć poziom czytania małego dziecka.

Jeśli to ty, to mam świetną wiadomość: nauka koreańskiego 한글 (hangul) nie powinna zająć Tobie ani nikomu innemu lat.

W rzeczywistości nie powinno ci to zająć nawet godzin.
Nie żartuję. Nawet w najwolniejszym możliwym tempie podstawową umiejętność czytania i pisania po koreańsku można osiągnąć na kilku posiedzeniach, a tym bardziej, jeśli masz motywację.

W tym artykule przedstawię mapę drogową, której możesz użyć do nauki koreańskiego systemu pisania dzisiaj, nawet jeśli nie znasz ani słowa po koreańsku. Nie zamierzam cię tego uczyć od razu, ale raczej poprowadzę cię przez narzędzia i zasoby, które pomogą ci wykonać pracę szybciej, niż nawet myślisz, że jest to możliwe.

Zacznijmy.

Krok 1: Naucz się podstawowych kształtów
Nauka samogłosek


Podczas nauki koreańskiego pisma najlepiej zacząć od tego, co najłatwiejsze: samogłosek.

Wszystkie samogłoski koreańskie są zapisywane jako połączenie trzech możliwych komponentów:

1. Jedna lub dwie pionowe linie (ㅣ)
2. Myślnik (pierwotnie kropka) (-)
3. Pozioma linia (ㅡ)
Poważnie, to wszystko.

Ta krótka lista składników składa się na każdą samogłoskę w języku.

ㅣ, ㅓ, ㅏ, ㅔ, ㅐ, ㅡ, ㅗ, ㅜ
Nie martw się na razie, jakie dźwięki wydają te symbole. Dojdziesz do tego później, w filmach. Skoncentruj się tylko na tym, jak każdy symbol składa się tylko z wymienionych powyżej komponentów.

W przypadku tych symboli, które zawierają myślnik, dodanie drugiej kreski powoduje dodanie czegoś, co nazywa się poślizgiem (z grubsza dźwięk „y”, dla osób anglojęzycznych) na początku oryginalnej samogłoski.

ㅕ, ㅑ, ㅖ, ㅒ, ㅛ, ㅠ
Możesz nawet wziąć czyste samogłoski z pierwszego zestawu i połączyć ich symbole, tworząc dyftongi lub pojedynczy dźwięk będący połączeniem dwóch samogłosek:

ㅜ + ㅣ = ㅟ ㅜ + ㅔ = ㅞ ㅗ + ㅐ = ㅙ ㅗ + ㅏ = ㅘ ㅜ + ㅓ = ㅝ ㅡ + ㅣ = ㅢ

Więc to jest to. To dosłownie wszystkie symbole samogłosek i dźwięków przypominających samogłoski używane we współczesnym koreańskim. Dwadzieścia „liter”, które są po prostu rekombinacjami trzech typów linii.
Sprawy stają się jeszcze prostsze, gdy skojarzysz każdy symbol z jego prawidłowym dźwiękiem. Na przykład, jeśli wiesz, że „ㅏ” sprawia, że „ah” brzmi jak „ojciec”, to szybko się przekonasz, że dodanie drugiej myślnika do litery (ㅑ) daje dźwięk 'yah' , jak w 'yard' .

Oto dwa krótkie filmy, które przeprowadzą Cię przez wymowę wszystkich symboli samogłosek opisanych powyżej:

Samogłoski koreańskie - podstawowe

Koreańskie dwugłoski - samogłoski złożone / złożone

Uczenie się spółgłosek


Pozwólcie, że poprowadzę was przez symbole, które napotkacie dla koreańskich spółgłosek. Ponownie, na razie nie martw się o dźwięki. Skoncentruj się tylko na utworach i na tym, jak różne elementy można dodać do symbolu, aby zmienić dźwięk.

Po pierwsze, istnieje 9 kształtów, które składają się na podstawowe spółgłoski:

ㄱ ㄴ ㄷ ㄹ ㅁ ㅂ ㅅ ㅇ ㅈ
Podobnie jak samogłoski, te kształty spółgłosek można łączyć w interesujący sposób, tworząc spółgłoski wariantowe, wszystkie związane z dźwiękiem początkowej spółgłoski powyżej.

Na przykład niektóre z tych spółgłosek można „podwoić”, tworząc napięty dźwięk. Są one często określane jako „podwójne spółgłoski”.

ㄲ, ㄸ, ㅃ, ㅉ, ㅆ

Dodanie jednej (lub więcej) linii do kilku z tych symboli tworzy wersje przydechowe tych spółgłosek, które są po prostu tymi samymi spółgłoskami, którym towarzyszy większy wypływ powietrza z ust, gdy są wymawiane.

ㅋ, ㅌ, ㅍ, ㅎ, ㅊ
I masz to. Dzięki tym 19 kształtom nauczyłeś się wszystkich spółgłosek używanych we współczesnym języku koreańskim.

Oto film, który poprowadzi Cię przez parowanie każdego symbolu z odpowiadającym mu dźwiękiem:

Krok 2: Naucz się prostych sylab

Budowanie bloków sylaby


Po zapoznaniu się ze wszystkimi koreańskimi symbolami spółgłosek i samogłosek, możemy nauczyć się jednego z najciekawszych aspektów koreańskiego systemu pisma: tego, jak te symbole pasują do siebie.

Widzisz, koreański hangul nie działa jak większość alfabetów, a nawet systemów znaków.
Większość systemów pisma tworzy słowa, po prostu umieszczając litery lub znaki obok siebie.

Na przykład, aby przekazać słowo 'cat' w języku angielskim, bierzemy litery 'C', 'A', i 'T' . i po prostu umieść je po kolei.

C + A + T = CAT
Koreański jest trochę inny, ponieważ „litery” nie są pisane sekwencyjnie, ale raczej ułożone w sylaby.

Weź nazwę samego systemu pisania, hangul:

Oto symbole, które składają się na to słowo w języku koreańskim:

ㅎ, ㅏ, ㄴ, ㄱ, ㅡ, ㄹ
Nie możesz jednak napisać ㅎㅏㄴㄱㅡㄹ pod rząd i nazwać to dniem. To w ogóle nie działa.

Zamiast tego koreańskie symbole w słowach są zgrupowane w „bloki sylab”. Symbole, które tworzą sylabę w języku koreańskim, są zgrupowane w mniej więcej kwadratowym kształcie i uporządkowane od lewej do prawej i od góry do dołu.

Tak więc, biorąc sylaba po sylabie, hangul zaczyna się od:

ㅎ + ㅏ + ㄴ = 한 ㄱ + ㅡ + ㄹ = 글
Następnie, po utworzeniu odpowiednich bloków sylab, umieszcza się je obok siebie, tak jak litery angielskie.

한 + 글 = 한글
Jeden ważny wyjątek w budowaniu bloków sylaby, o którym jeszcze nie wspomniałem: jeśli sylaba w słowie ma zawierać tylko dźwięk samogłoski, sylaba ta musi zaczynać się od symbolu 'ㅇ' , który jest znany w tym przypadku jako „pusta spółgłoska”.
Zatem sylaba zawierająca dosłownie tylko samogłoskę „ah” w '아' ojciec” musi być zapisana jako '아' , a nie 'ㅏ' .

Ćwiczenie prostych sylab


Kiedy znasz już poszczególne symbole samogłosek i spółgłosek, oprócz tego, jak są one zorganizowane w bloki sylab, czas poćwiczyć czytanie prostych bloków sylab, składających się tylko z jednej spółgłoski i jednej samogłoski.
Na szczęście w ten sposób małe koreańskie dzieci zaczynają uczyć się czytać, więc istnieje wiele zasobów, które pomogą Ci szybko się tego nauczyć.

Zalecam zacząć od tabeli podobnej do tabeli alfabetycznej, która jest używana do nauczania dzieci anglojęzycznych ich ABC.

Jedyna różnica polega na tym, że zamiast ABC, będziesz uczyć się swojego 가나다라마바사 .
Zaczynasz od wykresu podobnego do poniższego i używasz go do zapamiętywania dźwięków wszystkich prostych kombinacji spółgłoska-samogłoska.

Jeśli chcesz, możesz nawet nauczyć się prostych sylab poprzez piosenkę, tak jak w tym filmie:

Ćwiczenie złożonych sylab


W przeciwieństwie do języków takich jak japoński, koreańskie sylaby nie są ograniczone do prostych par spółgłoska + samogłoska (CV).

Sylaby koreańskie mogą również zawierać dodatkowe spółgłoski po samogłosce, co skutkuje strukturą spółgłoska + samogłoska + spółgłoska (CVC) lub spółgłoska + samogłoska + spółgłoska + spółgłoska (CVCC).
Po napisaniu te sylaby wyglądają na nieco bardziej zatłoczone niż ich odpowiedniki w CV, więc musisz zwrócić szczególną uwagę na zasady od lewej do prawej, od góry do dołu, które są przestrzegane podczas tworzenia bloków sylab.

Na przykład, oto słowo oznaczające konia ( “mal” ):

ㅁ + ㅏ + ㄹ = 말
I słowo oznaczające życie ('salm') :

ㅅ + ㅏ + ㄹ + ㅁ = 삶

Niestety, tutaj również wymowa może być nieco bardziej skomplikowana.

Spółgłoski występujące po samogłoskach w bloku sylaby znane są w języku koreańskim jako 받침 ('batchim') lub „końcowe spółgłoski”. Chociaż wymowa tych spółgłosek na ogół pozostaje taka sama, jak się nauczyłeś, są częste wyjątki, w których spółgłoska kończąca sylabę będzie wymawiana inaczej niż zwykle.
Oto kilka filmów, które poprowadzą Cię przez zawiłości 받침 , czyli „końcowych spółgłosek”:

Spółgłoski końcowe (받침)
Wszystko o 받침 (Batchim) - Część 1
Wszystko o 받침 (Batchim) - Część 2

Przenoszenie umiejętności 한글 poziomW tym momencie nauczyłeś się następujących kluczowych aspektów 한글 , koreańskiego systemu pisma:

- Samogłoski
Stopki
Dyftongi

- Spółgłoski
Spółgłoski aspirowane
Podwójne spółgłoski

- spółgłoski końcowe ( 받침 )
Jeśli spędziłeś (lub wkrótce zamierzasz spędzić) kilka godzin na nauce i przejrzeniu informacji, które udostępniłem na blogu i powiązanych filmach, możesz bardzo poważnie powiedzieć, że nauczyłeś się alfabetu koreańskiego.

Co najmniej powinieneś być w stanie częściowo rzetelnie przeczytać (to znaczy wydobyć dźwięk, nie rozumieć) każdego napotkanego koreańskiego słowa.
Jednak Twoja praca jako uczącego się koreańskiego jeszcze się nie skończyła. W rzeczywistości to dopiero początek.

Oto kilka rzeczy, nad którymi możesz popracować na przyszłość, wraz ze wzrostem umiejętności koreańskiego:

Wymowa


Chociaż możesz teraz rozpoznać wszystkie litery alfabetu koreańskiego, prawdopodobnie potrzebujesz więcej praktyki wymawiania koreańskich dźwięków, które pasują do tych liter.

Nie martw się, to całkiem normalne. W przypadku osób mówiących po angielsku (i większości języków zachodnich) wymowa koreańska jest zwykle najtrudniejszą częścią procesu uczenia się języka.
Jak zawsze, trudne nie znaczy niemożliwe. Możesz opanować koreańskie dźwięki, tak jak ja (i wielu innych uczniów). Potrzeba tylko czasu, poświęcenia i odpowiednich zasobów.

Oto kilka na początek:

YouTube - Motywuj koreański - Popraw swoją playlistę z koreańską wymową

Przewodnik po koreańskiej wymowie

Pismo odręczne i wpisywanie


Teraz, gdy potrafisz czytać i rozpoznawać symbole alfabetu koreańskiego, prawdopodobnie będziesz chciał ich używać do komunikowania się poprzez pisanie.

W takim przypadku możesz nauczyć się pisać odręcznie po koreańsku, pisać na komputerze lub jedno i drugie.
Do pisania odręcznego polecam Hangul Master by Talk to Me w języku koreańskim , który pokaże Ci wszystko, czego potrzebujesz do pisania koreańskich symboli, w tym kolejność kresek i różne style drukowania / skryptu.
Jeśli chodzi o pisanie, nie ma jednego zasobu, który spełnia wszystkie potrzeby, ale polecam zacząć od pobrania bezpłatnej koreańskiej gry Go Billy Korean o nazwie Hangul Attack . Stamtąd możesz ćwiczyć zwiększanie szybkości pisania za pomocą narzędzia online, takiego jak 10FastFingers .

Czy nauczyłeś się czytać i pisać po koreańsku? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Podobne wątki: