Pomoc

NEW ARTICLE

Ako sa naučiť rusky: 3 stratégie pre začiatočníkovAnglickú verziu tohto článku napísal Luca Lampariello .Rusko som navštívil prvýkrát v roku 2013.
Skrátka to bolo úchvatné. Aj keď som už vtedy bol ostrieľaným cestovateľom, nebol som celkom pripravený na všetky tie úžasné, nezabudnuteľné chvíle, ktoré si pre mňa Rusko pripravilo. Na svojich cestách do Moskvy a Petrohradu som zažil veľa vecí, ktoré by jednoducho neboli možné, keby som sa nikdy nerozhodol naučiť sa krásny ruský jazyk .
V niektorých ohľadoch sa moje zážitky v Rusku cítili ako odmena za to, že som vydržal dlhú a divokú jazdu, v ktorej sa učenie jazyka až do tej chvíle konalo.
Uvidíte, že ruský jazyk je bludiskom skloňovania prípadov, zložitej výslovnosti a komplikovaných slovných aspektov. Tieto veci predstavovali pre mňa, skúseného polyglota, výzvu, takže si len viem predstaviť, aký strašný môže byť jazyk pre tých, ktorí sa ho chcú naučiť ako prvý, druhý alebo tretí cudzí jazyk.
Dnes tu pre vás mám tri rady, ktoré vám pomôžu efektívnejšie sa učiť ruštinu a s dôverou a rozvahou riešiť jej zložitosti.
Začnime!

1. Naučte sa ruskú gramatiku masívnym vstupom
Renomovaný polyglot Kato Lomb raz povedal:

'Nemôžete sa naučiť jazyk z gramatiky, ale gramatiku sa učíte z jazyka'.
Pri učení sa ruštiny je táto rada mimoriadne dôležitá. Ruská gramatika je notoricky náročná, hlavne kvôli faktorom, ako je pádový systém a dokonalé a nedokonalé slovesá .
Ak sa pokúsite začať učiť ruský jazyk najskôr zvládnutím gramatiky, nikam sa rýchlo nedostanete. Je tu jednoducho príliš veľa vecí na zapamätanie naraz. To, spolu so skutočnosťou, že memorovanie spamäti je vo svojej podstate nudné a neefektívne, znamená, že ak sa rozhodnete pre prístup k ruskej gramatike tradičným spôsobom, robíte to na svoje vlastné nebezpečenstvo.
Ovládanie ruskej gramatiky si vyžaduje alternatívny spôsob odporúčaný v citáte Kato Lomb : učiť sa gramatiku z jazyka!

Zjednodušene povedané, ruskú gramatiku sa musíte naučiť absorbovaním z jej prirodzeného kontextu - hovoreného a písaného jazyka.
Takto sa deti učia hovoriť materinským jazykom; gramatiku sa neučia výslovne prostredníctvom tabuliek slovies, ale implicitne, hoci počujú a hovoria jazykom, ako len vedia.

V skutočnosti sa deti začínajú učiť gramatiku hlavne počúvaním (a neskôr čítaním), ktoré robia desaťtisíce hodín.
Budeš musieť urobiť to isté. Počúvajte a čítajte a robte toho čo najviac. Možno nie na desaťtisíce hodín, ale určite na veľa času.

Tomu sa hovorí masívne odhalenie a podľa môjho názoru je to kľúč k osvojeniu si gramatiky v akomkoľvek jazyku vrátane ruštiny.
Keď získate rozsiahlu znalosť hovorenej a písanej ruštiny, môžete sa pozerať na veci ako tabuľky slovies a deklinácií , ale iba ak to potrebujete. V takýchto situáciách môžu byť ako pomôcka veľmi užitočné zdroje gramatiky, ktoré slúžia ako referencia pre prípad, že by ste si mali dvakrát skontrolovať svoje znalosti.

2. Naučte sa písať pomocou azbuky
Na prvý pohľad je najočividnejšou výzvou, ktorú kladie ruský jazyk, jeho abeceda.
Táto séria 33 písmen, známa ako cyrilika , vyzerá veľmi podobne ako latinská abeceda (tj. Abeceda používaná v angličtine), ale nie celkom.

Napríklad cyrilika má veľa písmen, ktoré latinské písma neobsahujú, napríklad 'Г', 'Д', 'Ж' a 'З' .
Aj keď skripty v cyrilike a latinčine zdieľajú písmená, často predstavujú veľmi odlišné zvuky. Napríklad symboly 'P' a 'C' používané v ruštine sa v skutočnosti vyslovujú ako latinka 'R' a 'S' .
Ak sa chystáte učiť ruský jazyk, najlepšie urobíte, ak si rýchlo osvojíte azbuku.

Podľa môjho názoru je to najlepší spôsob, ako sa naučiť písať pomocou rozloženia ruskej klávesnice.
Naučiť sa písať na stroji má niekoľko dôležitých výhod, najmä ako začiatočník ruského jazyka. Ak viete, ako písať, môžete:

- Identifikujte a čítajte slová rýchlejšie
- Komunikujte rýchlo prostredníctvom textovej správy
- Pravopis presnejšie
- Presnejšie vyslovujte slová
Ak už viete, ako písať v angličtine (alebo vo svojom rodnom jazyku), potom by vám učenie sa písať v ruštine nemalo byť príliš veľkou prekážkou. Hlavnou výzvou je naučiť sa, kde sú kľúče.
Štandardná ruská klávesnica používa takzvané rozloženie Windows (tiež známe ako ЙЦУКЕН alebo JCUKEN rozloženie) s prvým radom klávesov obsahujúcich znaky Й, Ц, У, К, Е a Н Toto rozloženie sa môžete naučiť písať na hodinách ruského jazyka na www.keybr.com (v časti „Nastavenia“> „Rozloženie klávesnice“ zmeňte možnosti „Jazyk“ a „Rozvrhnutie“ na ruštinu.)
Toto je hlavné rozloženie, ktoré používajú pôvodní Rusi. Ak chcete písať rovnako ako rusky, potom by ste mali používať túto klávesnicu.

Výzvou tejto klávesnice je, že usporiadanie písmen nezodpovedá ekvivalentnému rozloženiu klávesníc v latinčine, ktoré sa zvyčajne začína týmto QWERTY , QWERTZ alebo AZERTY , a nie JCUKEN . Z tohto dôvodu sa učenie písania pomocou štandardného rozloženia systému Windows takmer cíti ako učenie úplne nového spôsobu písania.
Ak je to pre vás prekážka, odporúčam vám použiť iné rozloženie ruskej klávesnice, známe ako Ruská fonetická klávesnica.

Fonetické rozloženie je navrhnuté tak, aby odrážalo populárnu QWERTY klávesnicu bežne používanú na celom svete. Z tohto dôvodu klávesnica začína na ЯВЕРТЫ (QWERTY) a sleduje rovnaký vzor ako iné štandardné rozloženia QWERTY . Toto je klávesnica, ktorú som používala na učenie ruštiny, a je veľmi ľahké si na ňu zvyknúť.
Nech si zvolíte ktorékoľvek rozloženie, odporúčam vám vytlačiť kópiu zvoleného rozloženia klávesnice a prilepiť ju na stenu blízko počítača alebo si ju nechať pri sebe, kým si sadnete a budete pripravení pracovať na ruštine. To vám pomôže rýchlo sa naučiť rozloženie, bez toho aby ste sa museli vždy dívať dole na klávesy!

3. Používajte jazyk na kultiváciu otvorenej mysle


Je tu ešte jedna vec, ktorú by som chcel odporučiť každému, kto sa chce naučiť ruský jazyk, a to sa týka viac ako samotného jazyka:

Používajte ruštinu ako nástroj na kultiváciu otvorenej mysle a dozviete sa viac o kultúre, živote a skúsenostiach Rusov.
Rusi sú často stereotypní ako chladní a drsní ľudia, ktorí nedôverujú cudzincom.

Rovnako som myslel aj predtým, ako som sa naučil rusky, a predtým, ako som vkročil na ruskú zem.

Nakoniec som videl úplne inú realitu: Rusi môžu byť srdeční, priateľskí a mimoriadne pohostinní.
Rozdiel bol v znalosti jazyka, kultúry a zvykov ruského ľudu. Akonáhle som strávil čas rozhovorom s Rusmi, čítaním ich dlhej a fascinujúcej histórie a precvičovaním toho, ako rozprávať a konať ako oni, otvoril sa mi úplne nový svet.
Takže keď sa učíte po rusky, nemyslite na to iba ako na hromadu slov, fráz a gramatických bodov. Pozerajte sa cez jazyk, na ľudí, históriu a kultúru na druhej strane.

Ak to dokážete, ruský jazyk sa stáva viac než len jazykom, ale kľúčom, ktorý môže otvoriť dvere do iného sveta, rovnako ako to urobilo pre mňa.

Už sa nemusíte báť naučiť sa po rusky


Ruština sa môže javiť ako zastrašujúci alebo dokonca „nemožné naučiť sa“ jazyk, ale realita je v skutočnosti úplne iná.

Napriek tomu, že je to zložitý jazyk, ruština sa dá naučiť pomocou špeciálnych stratégií, vďaka ktorým je oveľa ľahšie stráviteľná.
Dnes som vám ukázal tie stratégie, ktoré sú úplne rovnaké, aké som použil pred rokmi, keď som sa začal učiť ruštinu.

Začnite tým, že sa abecedu naučíte písaním. Potom sa zamerajte na rozsiahly vstup, aby sa vám zložitosť gramatiky postupne odhaľovala.
Nakoniec majte počas celého procesu otvorenú myseľ a používajte jazyk ako prostriedok na prístup k fascinujúcej ruskej kultúre.

Než pôjdeme, mám na vás otázku:

Učíte sa po rusky? Máte obavy, že napriek všetkým týmto radám stále nemáte na to, aby ste sa vyrovnali s jazykom?

Ak je to tak, potom zavolajte so mnou! Ako jazykový tréner som strávil niekoľko rokov pomáhaním študentom jazykov osvojiť si ruský jazyk a vy môžete byť mojím ďalším úspešným príbehom.

PolyglotClub.com konečne navrhne vyskúšať metódu Rosetta Stone, aby ste sa naučili ruštinu . Je to skutočne prirodzené a progresívne a umožňuje vám ponoriť sa do ruského jazyka.
Túto knihu (rusky pre figuríny) tiež odporúčame, ak ste v ruštine nováčikom. Na Amazon má skvelé recenzie.

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1  5 All