Pomoc

NEW ARTICLE

Jak se naučit rusky: 3 strategie pro začátečníkyAnglickou verzi tohoto článku napsal Luca Lampariello .Rusko jsem navštívil poprvé v roce 2013.
Stručně řečeno, bylo to dechberoucí. I když jsem tehdy byl ostříleným cestovatelem, nebyl jsem úplně připraven na všechny ty úžasné, nezapomenutelné okamžiky, které pro mě Rusko připravilo. Při svých cestách do Moskvy a Petrohradu jsem zažil mnoho věcí, které by prostě nebyly možné, kdybych se nikdy nerozhodl naučit se krásný ruský jazyk .
V některých ohledech se mé zkušenosti v Rusku cítily jako odměna za to, že jsem vydržel dlouhou a divokou jízdu, že učení jazyka bylo až do tohoto bodu.
Vidíte, ruský jazyk je bludištěm skloňování případů, obtížné výslovnosti a komplikovaných verbálních aspektů. Tyto věci pro mě, zkušeného polyglota, představovaly výzvu, takže si mohu jen představovat, jak zastrašující může být jazyk pro ty, kteří se ho chtějí naučit jako první, druhý nebo třetí cizí jazyk.
Dnes pro vás mám tři rady, které vám pomohou efektivněji se učit ruštinu a s jistotou a vyrovnaností řešit její složitosti.
Začněme!

1. Naučte se ruskou gramatiku masivním vstupem
Renomovaný polyglot Kato Lomb jednou řekl:

'Z gramatiky se nemůžete naučit jazyk, ale gramatiku se naučíte z jazyka.'
Při výuce ruštiny je tato rada nesmírně důležitá. Ruská gramatika je notoricky obtížná, většinou kvůli faktorům, jako je systém pádů a dokonalá a nedokonalá slovesa .
Pokud se pokusíte začít učit ruštinu tím, že budete nejprve řešit gramatiku, nikam se nedostanete rychle. Je prostě příliš mnoho věcí na to, abyste si je zapamatovali najednou. To, spolu se skutečností, že memorování rote je ze své podstaty nudné a neefektivní, znamená, že pokud se rozhodnete přistupovat k ruské gramatice tradičním způsobem, uděláte to na vlastní nebezpečí.
Zvládnutí ruské gramatiky vyžaduje alternativní způsob doporučený v citátu Kato Lomb : učení gramatiky z jazyka!

Jednoduše řečeno, musíte se naučit ruskou gramatiku tím, že ji budete absorbovat z přirozeného kontextu - mluveného i psaného jazyka.
Takto se děti učí mluvit mateřským jazykem; nenaučí se gramatiku výslovně prostřednictvím slovesných tabulek, ale implicitně, ačkoli slyší a mluví jazykem, jak jen mohou.

Ve skutečnosti se děti začínají učit gramatiku hlavně poslechem (a později čtením), které dělají desítky tisíc hodin.
Budete muset udělat totéž. Poslouchejte a čtěte a udělejte toho co nejvíce. Možná ne desítky tisíc hodin, ale určitě hodně času.

Tomu se říká obrovské odhalení a podle mého názoru je to klíč k osvojení gramatiky jakéhokoli jazyka, včetně ruštiny.
Jakmile získáte rozsáhlou expozici mluvené a psané ruštině, můžete se podívat na věci, jako jsou slovesné a deklinační tabulky , ale pouze pokud to potřebujete. V těchto situacích mohou být explicitní gramatické zdroje velmi užitečné jako reference, pro případ, že byste měli zkontrolovat své znalosti.

2. Naučte se psát pomocí azbuky
Na první pohled je nejzřejmější výzvou, kterou ruský jazyk představuje, jeho abeceda.
Tato řada 33 písmen, známá jako cyrilice , vypadá velmi podobně jako latinka (tj. Abeceda používaná angličtinou), ale ne tak docela.

Například cyrilice má mnoho písmen, která latinská písma nemají, například 'Г', 'Д', 'Ж' a 'З' .
I když skripty v azbuce a latině sdílejí písmena, často představují velmi odlišné zvuky. Například symboly 'P' a 'C' používané v ruštině se ve skutečnosti vyslovují jako latinka 'R' a 'S' .
Pokud se chystáte naučit ruský jazyk, nejlépe uděláte rychle zvládnout azbuku.

Podle mého názoru je to nejlepší způsob, jak se naučit psát pomocí rozložení ruské klávesnice.
Učení se psát má několik důležitých výhod, zejména jako začátečník v ruštině. Pokud víte, jak psát, můžete:

- Rychlejší identifikace a čtení slov
- Rychlá komunikace prostřednictvím textové zprávy
- Kouzlo přesněji
- Vyslovujte slova přesněji
Pokud již víte, jak psát v angličtině (nebo ve svém rodném jazyce), pak by pro vás učení se psát v ruštině nemělo být příliš velkou překážkou. Hlavní výzvou je naučit se, kde jsou klíče.
Standardní ruská klávesnice používá takzvané rozložení Windows (také známé jako ЙЦУКЕН nebo JCUKEN layout) s první řadou kláves obsahující znaky Й, Ц, У, К, Е a Н Toto rozložení se můžete naučit psát na hodinách ruštiny na www.keybr.com (v části „Nastavení“> „Rozvržení klávesnice“ změňte „Jazyk“ a „Rozvržení“ na ruštinu.)
Toto je hlavní rozložení, které používají domorodí Rusové. Pokud chcete psát stejně jako rusky, pak byste měli používat tuto klávesnici.

Úkolem této klávesnice je, že uspořádání písmen neodpovídá ekvivalentnímu rozložení klávesnice založené na latině, které obvykle začíná QWERTY , QWERTZ nebo AZERTY , a ne JCUKEN . Z tohoto důvodu se učení psát pomocí standardního rozložení systému Windows téměř cítí jako učení se zcela novému způsobu psaní.
Pokud je to pro vás překážka, doporučuji použít jiné rozložení ruské klávesnice, známé jako ruská fonetická klávesnice.

Fonetické rozložení je navrženo tak, aby QWERTY celosvětově populární QWERTY klávesnici. Z tohoto důvodu klávesnice začíná na ЯВЕРТЫ (QWERTY) a řídí se stejným vzorem jako ostatní standardní rozložení QWERTY . Toto je klávesnice, kterou jsem se naučil rusky, a je velmi snadné si na ni zvyknout.
Ať už si vyberete jakékoli rozvržení, doporučuji vytisknout kopii vámi zvoleného rozložení klávesnice a nalepit ji na zeď poblíž počítače nebo si ji ponechat vedle sebe, zatímco si sednete a připravujete se na práci v ruštině. To vám pomůže rychle se naučit rozvržení, aniž byste se museli dívat dolů na klávesy!

3. Použijte jazyk k pěstování otevřené mysli


Je tu ještě jedna poslední věc, kterou chci doporučit každému, kdo se chce naučit rusky, a to se týká více než samotného jazyka:

Používejte ruštinu jako nástroj k pěstování otevřené mysli a dozvíte se více o kultuře, životech a zkušenostech ruských lidí.
Rusové jsou často stereotypní jako chladní a drsní lidé, kteří nedůvěřují cizincům.

Stejně jsem myslel i předtím, než jsem se naučil rusky a než jsem vstoupil na ruskou zem.

Nakonec jsem viděl úplně jinou realitu: Rusové mohou být vřelí, přátelští a velmi pohostinní.
Rozdíl byl ve znalosti jazyka, kultury a zvyků ruského lidu. Jakmile jsem strávil čas mluvením s Rusy, četl jsem jejich dlouhou a fascinující historii a procvičoval si, jak mluvit a chovat se jako oni, otevřel se mi úplně nový svět.
Když se tedy naučíte ruštinu, nemyslete na to jen jako na hromadu slov, frází a gramatických bodů. Prohlédněte si jazyk, lidi, historii a kulturu na druhé straně.

Pokud to dokážete, ruský jazyk se stává více než jen jazykem, ale klíčem, který může otevřít dveře do jiného světa, stejně jako pro mě.

Už žádný strach učit se rusky


Ruština se může zdát jako zastrašující nebo dokonce „nemožné se naučit“ jazyk, ale realita je ve skutečnosti úplně jiná.

Přestože je ruština složitá, lze ji naučit pomocí speciálních strategií, díky nimž je mnohem snáze stravitelná.
Dnes jsem vám ukázal ty strategie, které jsou stejné jako ty, které jsem používal k tomu, abych se před lety začal učit rusky.

Začněte tím, že se abecedu naučíte psaním. Poté se zaměřte na masivní vstup, aby se vám postupně odhalila složitost gramatiky.
Na závěr si během celého procesu zachovejte otevřenou mysl a používejte jazyk jako prostředek pro přístup k fascinující ruské kultuře.

Než půjdeme, mám na vás otázku:

Učíte se rusky? Bojíte se, že navzdory všem těmto radám stále nemáte to, co je potřeba k zvládnutí jazyka?

Pokud ano, pak mi dejte hovor! Jako jazykový trenér jsem strávil několik let pomáháním studentům jazyků zvládnout ruský jazyk a vy můžete být mým dalším úspěšným příběhem.

PolyglotClub.com konečně navrhne, abyste vyzkoušeli metodu Rosetta Stone a naučili se rusky . Je to skutečně přirozené a progresivní a umožňuje vám ponořit se do ruského jazyka.
Doporučujeme také tuto knihu (rusky pro figuríny), pokud jste v ruštině noví. Má skvělé recenze na Amazon .

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1  5 All