Pomoc

Jak uczyć się rosyjskiego: 3 strategie dla początkującychAngielską wersję tego artykułu napisał Luca Lampariello .Po raz pierwszy odwiedziłem Rosję w 2013 roku.
Krótko mówiąc, zapierało dech w piersiach. Chociaż już wtedy byłem doświadczonym podróżnikiem, nie byłem do końca przygotowany na wszystkie wspaniałe, niezapomniane chwile, które przygotowała dla mnie Rosja. Podczas moich podróży do Moskwy i Petersburga doświadczyłem wielu rzeczy, które po prostu nie byłyby możliwe, gdybym nigdy nie zdecydował się na naukę pięknego języka rosyjskiego .
W pewnym sensie moje doświadczenia w Rosji wydawały się nagrodą za przetrwanie długiej i dzikiej jazdy, jaką nauka języka trwała do tego momentu.
Widzisz, język rosyjski to labirynt deklinacji przypadków, trudnej wymowy i skomplikowanych aspektów werbalnych. Te rzeczy stanowiły dla mnie, doświadczonego poligloty, wyzwanie, więc mogę sobie tylko wyobrazić, jak onieśmielający może być ten język dla tych, którzy chcą się go nauczyć jako pierwszego, drugiego lub trzeciego języka obcego.
Dziś mam dla Ciebie trzy rady, które pomogą Ci skuteczniej uczyć się rosyjskiego i radzić sobie z jego złożonością z pewnością siebie i opanowaniem.
Zacznijmy!

1. Naucz się gramatyki rosyjskiej poprzez masowe wprowadzanie danych
Znany poliglota Kato Lomb powiedział kiedyś:

„Nie możesz nauczyć się języka z gramatyki, ale gramatyki uczysz się z języka”.
Podczas nauki języka rosyjskiego ta rada jest niezwykle ważna. Gramatyka rosyjska jest notorycznie trudna, głównie z powodu takich czynników, jak system przypadków oraz czasowniki dokonane i niedokonane .
Jeśli spróbujesz zacząć uczyć się rosyjskiego, najpierw zajmując się gramatyką, nie osiągniesz niczego szybko. Jest po prostu zbyt wiele rzeczy do zapamiętania naraz. To, w połączeniu z faktem, że zapamiętywanie na pamięć jest z natury nudne i nieefektywne, oznacza, że jeśli zdecydujesz się podejść do gramatyki rosyjskiej w tradycyjny sposób, robisz to na własne ryzyko.
Opanowanie gramatyki rosyjskiej wymaga alternatywnej drogi zalecanej w cytacie Kato Lomb : nauki gramatyki z języka!

Mówiąc prościej, musisz nauczyć się gramatyki rosyjskiej, wchłaniając ją z jej naturalnego kontekstu - języka mówionego i pisanego.
W ten sposób dzieci uczą się mówić językami ojczystymi; nie uczą się gramatyki bezpośrednio poprzez tabele czasowników, ale w sposób dorozumiany, chociaż słuchają i mówią w tym języku tak często, jak tylko potrafią.

W rzeczywistości dzieci zaczynają uczyć się gramatyki głównie poprzez słuchanie (a później przez czytanie), co robią przez dziesiątki tysięcy godzin.
Musisz zrobić to samo. Słuchaj, czytaj i rób z tego jak najwięcej. Może nie przez dziesiątki tysięcy godzin, ale na pewno przez długi czas.

Nazywa się to masową ekspozycją i moim zdaniem jest kluczem do opanowania gramatyki dowolnego języka, w tym rosyjskiego.
Gdy zdobędziesz masową znajomość języka rosyjskiego w mowie i piśmie, możesz spojrzeć na takie rzeczy, jak tabele czasowników i deklinacji , ale tylko wtedy, gdy musisz. W takich sytuacjach wyraźne zasoby gramatyczne mogą być bardzo pomocne jako odniesienia, na wypadek gdybyś musiał dwukrotnie sprawdzić swoją wiedzę.

2. Naucz się pisać za pomocą klawiatury cyrylicy
Na pierwszy rzut oka najbardziej oczywistym wyzwaniem stawianym przez język rosyjski jest jego alfabet.
Znana jako cyrylica , ta seria 33 liter wygląda bardzo podobnie do alfabetu łacińskiego (tj. Alfabetu używanego w języku angielskim), ale nie do końca.

Na przykład cyrylica ma wiele liter, których nie ma w alfabecie łacińskim, na przykład 'Г', 'Д', 'Ж' i 'З' .
Nawet jeśli litery cyrylicy i alfabetu łacińskiego mają wspólne litery, często reprezentują bardzo różne dźwięki. Na przykład symbole 'P' i 'C' używane w języku rosyjskim są wymawiane jak łacińskie odpowiednio 'R' i 'S' .
Jeśli masz zamiar nauczyć się języka rosyjskiego, najlepszą rzeczą do zrobienia jest szybkie opanowanie cyrylicy.

Moim zdaniem najlepszym sposobem na to jest nauka pisania przy użyciu rosyjskiego układu klawiatury.
Nauka pisania na klawiaturze ma kilka ważnych zalet, zwłaszcza dla początkujących uczących się języka rosyjskiego. Jeśli wiesz, jak pisać, możesz:

- Szybciej identyfikuj i czytaj słowa
- Szybka komunikacja za pomocą wiadomości tekstowych
- Literuj dokładniej
- Dokładniej wymawiaj słowa
Jeśli wiesz już, jak pisać po angielsku (lub w swoim ojczystym języku), nauka pisania po rosyjsku nie powinna być dla Ciebie zbyt dużą przeszkodą. Głównym wyzwaniem jest nauczenie się, gdzie są klucze.
Standardowa rosyjska klawiatura korzysta z tak zwanego układu Windows (znanego również jako ЙЦУКЕН lub JCUKEN układ) z pierwszym rzędem kluczy zawierającym znaki Й, Ц, У, К, Е i Н Możesz nauczyć się pisać w tym układzie, biorąc lekcje pisania po rosyjsku na www.keybr.com (w „Ustawieniach”> „Układ klawiatury” zmień „Język” i „Układ” na rosyjski).
To jest główny układ używany przez rdzennych Rosjan. Jeśli chcesz pisać jak Rosjanin, to jest to klawiatura, na którą powinieneś wybrać.

Wyzwaniem związanym z tą klawiaturą jest to, że układ liter nie odpowiada równoważnym układom klawiatury opartym na alfabecie łacińskim, które zwykle zaczynają się od QWERTY , QWERTZ lub AZERTY , a nie JCUKEN . Z tego powodu nauka pisania przy użyciu standardowego układu systemu Windows jest prawie jak nauka zupełnie nowego sposobu pisania.
Jeśli jest to dla Ciebie przeszkodą, polecam użycie innego rosyjskiego układu klawiatury, znanego jako rosyjska klawiatura fonetyczna.

Układ fonetyczny został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać popularną QWERTY powszechnie używaną na całym świecie. Z tego powodu klawiatura zaczyna się od ЯВЕРТЫ (QWERTY) i ma ten sam wzorzec co w innych standardowych układach QWERTY . To jest klawiatura, której używałem do nauki rosyjskiego i bardzo łatwo się do niej przyzwyczaić.
Niezależnie od tego, który układ wybierzesz, zalecam wydrukowanie kopii wybranego układu klawiatury i przyklejenie jej do ściany w pobliżu komputera lub trzymanie obok siebie, gdy siadasz i przygotowujesz się do pracy z rosyjskim. Może to pomóc w szybkiej nauce układu bez konieczności ciągłego patrzenia na klawisze!

3. Używaj języka, aby pielęgnować otwarty umysł


Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym polecić każdemu, kto chce się uczyć rosyjskiego, a dotyczy ona czegoś więcej niż tylko samego języka:

Użyj języka rosyjskiego jako narzędzia do rozwijania otwartego umysłu i dowiedz się więcej o kulturze, życiu i doświadczeniach Rosjan.
Rosjanie są często stereotypowi jako zimni, surowi ludzie, którzy nie ufają obcokrajowcom.

Też myślałem tak samo, zanim nauczyłem się rosyjskiego i zanim postawiłem stopę na rosyjskim gruncie.

W końcu zobaczyłem zupełnie inną rzeczywistość: Rosjanie potrafią być ciepli, przyjaźni i niezwykle gościnni.
Różnica polegała na znajomości języka, kultury i zwyczajów narodu rosyjskiego. Kiedy spędziłem czas na rozmowach z Rosjanami, czytaniu ich długiej i fascynującej historii oraz ćwiczeniu, jak mówić i zachowywać się tak, jak oni, otworzył się przede mną zupełnie nowy świat.
Kiedy więc uczysz się rosyjskiego, nie myśl o nim tylko jako o zbiorze słów, zwrotów i zagadnień gramatycznych. Przyjrzyj się językowi, ludziom, historii i kulturze po drugiej stronie.

Jeśli możesz to zrobić, język rosyjski stanie się czymś więcej niż tylko językiem, ale kluczem, który może otworzyć drzwi do innego świata, tak jak dla mnie.

Nigdy więcej strachu przed nauką rosyjskiego


Język rosyjski może wydawać się onieśmielający, a nawet „niemożliwy do nauczenia się”, ale w rzeczywistości rzeczywistość jest zupełnie inna.

Pomimo tego, że jest to skomplikowany język, rosyjskiego można się nauczyć stosując specjalne strategie, które czynią go znacznie łatwiej przyswajalnym.
Dzisiaj pokazałem ci te strategie, które są tymi samymi, których używałem do nauki rosyjskiego lata temu.

Zacznij od nauki alfabetu poprzez pisanie. Następnie skoncentruj się na ogromnym wkładzie, aby złożoność gramatyki była stopniowo ujawniana.
Wreszcie, zachowuj otwarty umysł podczas całego procesu i używaj języka jako środka dostępu do fascynującej rosyjskiej kultury.

Zanim pójdziemy, mam do Ciebie pytanie:

Czy uczysz się rosyjskiego? Martwisz się, że pomimo tych wszystkich rad nadal nie masz tego, czego potrzeba, aby poradzić sobie z językiem?

Jeśli tak, zadzwoń do mnie! Jako trener językowy spędziłem kilka lat pomagając uczącym się języków opanować język rosyjski i możesz być moim kolejnym sukcesem.

W końcu PolyglotClub.com sugeruje wypróbowanie metody Rosetta Stone do nauki języka rosyjskiego . Jest prawdziwie naturalny i progresywny i pozwala zanurzyć się w języku rosyjskim.
Polecamy również tę książkę (Rosyjski dla opornych), jeśli nie znasz języka rosyjskiego. Ma świetne recenzje na Amazon .

Podobne wątki:

Comments

Filter by Language:
 1  5 All