Abi

NEW ARTICLE

Kuidas seada paremaid keeleõppe eesmärke


Selle artikli ingliskeelse versiooni kirjutas keeletreener ja õpetaja ning LucaLampariello.com meeskonna liige Kevin Morehouse .
Esmakordsel keeleõppimisel on üldiseks ajendiks soov seada võimalikult kõrge ja julgem eesmärk:

'Ma tahan vabalt rääkida hispaania keeles'

'Ma tahan norra keelt rääkida nagu põliselanik'

'Ma tahan tai keelt osata'

Kuigi need keeleõppe eesmärgid on kindlasti imetlusväärsed, on neil puudu mõned põhiomadused, mis hoiaksid neid teie jaoks tõeliselt ja tõeliselt kasulikust.
Esiteks on nad liiga ebamäärased. Näiteks:

Mis on sujuvus ja millal sa tead, et oled selleni jõudnud?

Kui ütleme omamaise moodi, siis millistest pärismaalastest me räägime? Ülikooli teadlased? Keskkooliõpilased? Väikelapsed?

Ja mis on üldse keele oskus?

Minu arvates usun, et selliste eesmärkide juures on kõige hullem asi see, et need ei näita teile, kuidas nendeni jõuda. Neil puudub otsekohesus, mis tähendab, et nende eesmärkide järgimine kaotab teid õppimises, enamasti kui mitte.

Ebamääraste eesmärkide kõrge hind


Vaatame probleemi veel põhjalikumalt:

Oletame, et teie eesmärk on saada 'vabalt kantoni keelt'.

Kust sa alustad?

Kas te:

- Osta kantoni õpik ja uurige seda ise?

- Kas võtta kantoni klassi kohalikus kogukonnakoolis?

- Kas laadida alla Memrise kantoni tekid ja töötada läbi nende?

Millised neist asjadest lähendavad teid eesmärgile vabalt kantoni keelt osata?
Mõtle sellele hetkeks.

Vastus on, et mingil moel võivad kõik need tegevused aidata teil kantoni keeles vabalt hakkama saada. Ja kuigi see võib tunduda julgustav, tekitab see tegelikult probleemi.

Kui peaaegu kõik võib teid eesmärgi suunas liikuda, kuidas saate kõigi oma valikute vahel reaalselt valida? Ja kuidas saab öelda, millised võimalused on teistest tõhusamad?
Sa ei saa. Mitte päris. Ühe selge teekonna asemel on teie ebamäärane eesmärk andnud teile läbimiseks täieliku atlase - kümme tuhat alternatiivset teed sihtkohta, millest ükski pole ilmselgelt parem kui ükski teine.

Ja see ei õnnestu. Sa oled ju hõivatud inimene. Teil on piiratud kogus energiat ja raha ning päevas on keeleõppele pühendatud ainult nii palju tunde. Kõiki neid marsruute ei saa uurida.
Vaja on välja selgitada, milline marsruut on õige - kõige otsem tee soovitud teekonnani.

Otsekohesuse väärtus keeleõppesKirjanik Scott Young käsitleb oma raamatus Ultralearning otsekohesuse väärtust igas fokuseeritud õppeprojektis.
Raamatu eessõnas kiidab autor James Clear Youngi otsekohesuse uurimist ja annab mõistele kasuliku määratluse, et saaksime sellega töötada:

'Otsekohesus on õppimise praktika, tehes otseselt asju, mida soovite õppida. Põhimõtteliselt on see paranemine pigem aktiivse praktika kui passiivse õppimise kaudu. (...) Passiivne õppimine loob teadmised. Aktiivne praktika loob oskusi.'
Aktiivse praktika ja passiivse õppimise eristamine on midagi, mida me keeleõppijad peame teadma. See võib meile meelde tuletada, et keel on eelkõige harjutamiseks vajalik oskus (või oskuste kogum) , mitte õpitud faktide kogum.
Viimases osas loetletud ebamäärased keeleõppe-eesmärgid - läbige kursus, lugege läbi õpik, vaadake üle välkmälukaart - on ebamäärased, kuna need on seotud passiivse õppimisega, mitte ainult aktiivse praktikaga.
Kui aktiivset praktikat määratletakse õppimise eesmärgil, siis ülaltoodud eesmärgid ei näita seda tüüpi harjutamist. Emakeelena kõnelejad ei praktiseeri ega kasuta oma keelt rakenduste ja õpikute kaudu. Nad kasutavad oma keelt väga konkreetsete asjade saavutamiseks, näiteks filmi vaatamiseks, abikaasaga rääkimiseks või raamatu lugemiseks.

Mõelge: mida soovite oma sihtkeelega teha?

Ärge nüüd valesti aru saate. Ma ei ütle, et peaksite loobuma potentsiaalselt kasulikest asjadest, nagu võõrkeelsed õpikud, rakendused ja klassid, lihtsalt sellepärast, et põliselanikud ei kasutaks neid oma keeles.
Soovitan teil seada paremad ja otsesemad keeleõppe eesmärgid, nii et isegi seda tüüpi passiivseid õppetegevusi tehes teate täpselt, kuidas need aitavad teil konkreetse eesmärgi või oskuste kogumi saavutamisel .
See aitab teil vältida passiivsete tegevuste tegemist ainult nende endi huvides, mitte konkreetse, täpselt määratletud eesmärgi nimel.

Keele õppimiseks peaks teil olema konkreetne, täpselt määratletud eesmärk kõigeks, mida teete. Aga kuidas sa seda teed? Kuidas saate aru, mis see eesmärk on?
Otsese keeleõppe eesmärgi seadmiseks peate endalt küsima ühe küsimuse:

'Kui ma oleksin sujuv[my target language> täna, mida ma sellega teeksin? '

See küsimus aitab teil keeleõppe kohe seostada tegeliku asjaga, mida soovite teha, või oskusega, mida soovite täita. See vabastab teid ebamäärasusest, kui soovite lihtsalt keelt „osata“ või selles „vabalt rääkida“, ja sunnib teid tunnistama, et keeled on tööriistad - vaid vahend eesmärgi saavutamiseks.
Niisiis, võta hetk ja mõtle. Kui te valdaksite oma sihtkeelt täna või isegi praegu, mida te sellega teeksite? Milleks te seda kasutaksite?
Peatuge hetkeks ja koostage nimekiri.

Saate seda kasutada:

- Vaadake filme ja telesaateid

- Lugege romaane ja novelle

- harige ennast konkreetsel teemal (nt teadus, ajalugu, majandus, matemaatika)
- Leidke emakeelega sõpru ja saate rohkem teada oma sihtkultuurist pärit inimeste kohta.

'Oh, aga ma tahan kõiki neid asju teha', võite öelda.

Ma olen kindel, et te seda teete. Ka mina olen selline. Mulle meeldib mõte teha keeles kõike, mida tahan, olenemata sellest, mis see on.
Kuid see idee on lihtsalt fantaasia. Me ei saa kõigest kõigest teada oma sihtkeeltes. Me ei saavuta seda isegi oma emakeeles.

Tõde on see, et isegi kui teid ja mind huvitab keelega palju erinevaid asju teha, on mõned asjad meid rohkem huvitavad kui teised.
Nii et võtke oma varasem nimekiri ja koostage paremusjärjestus. Püüdke eraldada 2-3 peamist tegevust, mille jaoks soovite tegelikult keelt kasutada.

Otseste eesmärkide kasutamine keeleõppe rutiinseks muutmiseks

Teeme asjad lihtsaks. Näitena ütleme, et õpite kantoni keelt.
Esitate endale võluküsimuse ('Kui ma oleksin täna vabalt kantoni keeles, mida ma sellega teeksin?') Ja otsustate, et üks asi, mida kindlasti teete, on vaadata palju ja palju Kantoni kung-fu filme.
Järgmine samm on hinnata, milliseid oskusi on kõige olulisem arendada, kui soovite vaadata kantoni filme kantoni keeles.

Noh, film on audiovisuaalne meedium, nii et peate ennekõike töötama oma kuulamisoskustega. Teiseks, kui tutvute nii kantoni filmide kui ka kantoni keelega, peaksite saama lugeda kirjutatud kantoni keelt, et saaksite teha näiteks järgmist:
- Loe subtiitreid

- Loe filmide pealkirju ja ekraanil kuvatavat teksti

- Internetis saate lugeda Kantoni filmide ülevaateid

Kui sellele edasi mõelda, mõistate, et kirjutamine võib samuti kasuks tulla. See oleks vähem oluline kui filmi vaatamise eesmärgil lugemine, kuid siiski võiksite seda kasutada:
- Kirjutage ise oma ülevaateid Kantoni filmidest

- suhelge veebis kantoni keelt kõnelevate filmisõpradega

Ja lõpuks, seal on rääkimine. Tõesõna, filmide töötlemiseks ja nautimiseks pole rääkimisvõime vajalik, kuid võite seda kasutada:
- Rääkige Kantoni kõnelejatega Hongkongi kinost

- Tehke Kantoni keeles YouTube'i videoid, kus vaadatakse üle teie lemmik kungfu-filmid.

Vaadake, kuidas otsest eesmärki silmas pidades saab keeleõppe tee äkki palju selgemaks?
Selle asemel, et tahta lihtsalt 'vabalt kantoni keelt valdada' ja seejärel mõelda, kuidas sinna jõuda, aitab otsese eesmärgi tuvastamine tuvastada, millised alaoskus on teie jaoks kõige olulisemad. Kui teate, et kuulamine ja lugemine peaksid olema iga filmisõbra parimad oskused, teate kohe, et oma eesmärgi saavutamiseks - võimalus vaadata Kantoni filme ilma subtiitriteta - peate tegema asju, mis parandavad peamiselt teie kuulamist ja lugemist.

Suunake oma keeleõppe eesmärgid juba täna


Otseste eesmärkide väärtuse tundmise üks eelis on see, et saate neid rakendada õppeprotsessi mis tahes etapis.

Kui avastate end kunagi oma keeleteekonna ajal kaotsi teadmata, mida edasi teha, võib süüdlaseks olla rida ebamääraseid, kaudseid keeleõppe eesmärke, mis ei aita teil teha seda, mida soovite.
Või mis veelgi hullem, võib-olla te isegi ei tea, mida soovite keelega teha, ja sellepärast näete vaeva.

Selle probleemi lahenduseks on otsekohesus. Seades käegakatsutavad, otsesed eesmärgid, mis on seotud konkreetselt oskustega, mida soovite keeles omandada, saate igal hetkel välja mõelda järgmised sammud, mida oma teekonnal teha.

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1  1  1 All