Pomoc

NEW ARTICLE

Jak stanovit lepší cíle v oblasti jazykového vzdělávání


Anglickou verzi tohoto článku napsal Kevin Morehouse , jazykový kouč a učitel a člen týmu LucaLampariello.com .
Když se poprvé učíte jazyk, běžným impulsem je chtít si stanovit nejvyšší a nejodvážnější dostupný cíl:

„Chci mluvit španělsky“

„Chci mluvit norsky jako rodák“

„Chci vědět thajsky“

I když jsou tyto cíle studia jazyků rozhodně obdivuhodné, chybí jim několik klíčových charakteristik, které jim brání ve skutečném a skutečném prospěchu pro vás.
Nejprve jsou příliš vágní. Například:

Co je plynulost a kdy víte, že jste ji dosáhli?

Když říkáme domorodé, o jakých domorodcích mluvíme? Vysokoškolští učenci? Středoškoláci? Batolata?

A co je vlastně „znalost“ jazyka?

Podle mého názoru se domnívám, že nejhorší na cílech, jako je tento, je to, že vám nedávají žádné náznaky, jak jich dosáhnout. Chybí jim přímost, což znamená, že dodržování těchto cílů vás ve svém učení ztratí, častěji než ne.

Vysoké náklady na vágní cíle


Pojďme se na problém podívat hlouběji:

Řekněme, že vaším cílem je stát se „plynně kantonský“.

Kde začínáš?

Vy:

- Koupit si kantonskou učebnici a studovat ji na vlastní pěst?

- Zúčastnit se kantonské třídy na místní komunitní škole?

- Stáhnout a pracovat přes kantonské balíčky Memrise?

Která z těchto věcí vás přiblíží k vašemu cíli, kterým je plynulý kantonský jazyk?
Přemýšlejte o tom na chvíli.

Odpověď je, že svým způsobem by vám všechny tyto činnosti mohly realisticky pomoci zvládnout kantonštinu plynně. A i když to může znít povzbudivě, ve skutečnosti to vytváří problém.

Pokud vás téměř cokoli může posunout k vašemu cíli, jak si můžete realisticky vybrat mezi všemi svými možnostmi? A jak můžete zjistit, které možnosti jsou efektivnější než jiné?
Nemůžeš. Spíš ne. Namísto jediné jasné cesty vpřed vám váš vágní cíl dal plný atlas k pokrytí - deset tisíc alternativních cest k vašemu cíli, z nichž žádná není zjevně lepší než kterákoli jiná.

A to nebude stačit. Jste přece zaneprázdněný člověk. Máte omezené množství energie a peněz a denně je jen tolik hodin, které můžete věnovat studiu jazyků. Nemůžete prozkoumat všechny tyto trasy.
Potřebujete způsob, jak určit, která trasa je správná - nejpřímější cesta k tomu, co chcete.

Hodnota přímosti ve výuce jazykůSpisovatel Scott Young ve své knize Ultralearning pojednává o hodnotě přímosti v jakémkoli soustředěném vzdělávacím projektu.
V předmluvě knihy autor James Clear chválí Youngovo zkoumání přímosti a poskytuje užitečnou definici konceptu, se kterým můžeme pracovat:

„Přímost je praxe učení tím, že přímo děláte to, co se chcete naučit. V zásadě jde o zlepšení spíše prostřednictvím aktivní praxe než prostřednictvím pasivního učení. (...) Pasivní učení vytváří znalosti. Aktivní praxe vytváří dovednosti.“
Rozdíl mezi aktivní praxí a pasivním učením je něco, co je pro nás studenty jazyků velmi důležité znát. Může nám připomenout, že jazyk je především dovednost (nebo soubor dovedností), kterou je třeba procvičovat , spíše než soubor faktů, které je třeba se naučit.
Nejasné cíle v oblasti výuky jazyků uvedené v poslední části - absolvovat kurz, přečíst si učebnici, zkontrolovat balíček kartiček - jsou vágní, protože jsou spojeny spíše s pasivním učením než s aktivní praxí.
Pokud je aktivní praxe definována tím, že děláte to, co se chcete naučit, pak výše uvedené cíle tento typ cvičení neuvádějí. Rodilí mluvčí necvičí a nepoužívají svůj jazyk procházením aplikací a učebnic. Používají svůj jazyk k dosažení velmi konkrétních věcí, jako je sledování filmu, mluvení s manželem nebo čtení knihy.

Přemýšlejte: Co chcete dělat se svým cílovým jazykem?

Nechápejte mě špatně. Neříkám, že byste měli opustit potenciálně užitečné věci, jako jsou učebnice cizích jazyků, aplikace a třídy jen proto, že je domorodci nepoužívají pro svůj vlastní jazyk.
Doporučuji vám, abyste si stanovili lepší a přímější cíle učení jazyků, takže i když budete provádět takové druhy pasivních vzdělávacích aktivit, budete přesně vědět, jak vám pomáhají dosáhnout konkrétního cíle nebo sady dovedností .
To vám pomůže vyhnout se pasivním činnostem pouze pro ně, spíše než pro konkrétní, přesně definovaný účel.

Všechno, co děláte, abyste se naučili jazyk, byste měli mít konkrétní a přesně definovaný účel. Ale jak to děláte? Jak můžete zjistit, jaký je tento účel?
Abyste si stanovili cíl přímého studia jazyků, musíte si položit jednu otázku:

„Kdybych byl plynulý[my target language> dnes, co bych s tím udělal? “

Tato otázka vám pomůže okamžitě spojit vaše studium jazyků se skutečnou věcí, kterou chcete dělat, nebo dovedností, kterou chcete vykonat. Osvobozuje vás to od neurčitosti pouhé touhy „znát“ jazyk nebo „hovořit plynně“ a nutí vás uznat, že jazyky jsou nástroje - jen prostředek k dosažení cíle.
Takže si udělejte chvilku a brainstormujte. Kdybyste dnes, nebo dokonce právě teď, plynule ovládali svůj cílový jazyk, co byste s tím udělali? Na co byste to použili?
Zastavte se na chvíli a vytvořte seznam.

Můžete jej použít k:

- Sledujte filmy a televizní pořady

- Přečtěte si romány a povídky

- Vzdělávejte se na konkrétní téma (např. Věda, historie, ekonomie, matematika)
- Najděte si přátele rodilých mluvčích a dozvíte se více o lidech z vaší cílové kultury.

„Ach, ale chci dělat všechny ty věci,“ dalo by se říci.

Určitě ano. Také jsem takový. Líbí se mi myšlenka, že mohu dělat v jazyce vše, co chci, bez ohledu na to, co to je.
Ale tato myšlenka je jen fantazie. V našich cílových jazycích nemůžeme vědět všechno o všem. Toho v našich rodných jazycích ani nedosahujeme.

Skutečná pravda je, že i když ty a já máme zájem dělat spoustu různých věcí s jazykem, existují věci, které nás zajímají více než ostatní.
Vezměte tedy svůj seznam z dřívějšího a proveďte hodnocení. Pokuste se izolovat nejdůležitější 2–3 aktivity, ke kterým byste jazyk opravdu chtěli použít.

Využití přímých cílů k zefektivnění rutiny jazykového vzdělávání

Pojďme si věci zjednodušit. Jako příklad řekneme, že se učíte kantonštinu.
Položíte si kouzelnickou otázku („Kdybych dnes plynule ovládal kantonštinu, co bych s tím dělal?“), A rozhodl se, že jediná věc, kterou byste určitě udělali, je sledování spousty kantonských filmů Kung-fu.
Dalším krokem je vyhodnocení, které dovednosti budou nejdůležitější rozvíjet při hledání sledování kantonských filmů v kantonštině.

Film je audiovizuální médium, takže musíte především pracovat na svých poslechových schopnostech. Zadruhé, jakmile se seznámíte s kantonskými filmy a kantonským jazykem, budete chtít číst psanou kantonštinu, abyste mohli dělat věci jako:
- Přečtěte si titulky

- Přečtěte si filmové tituly a text na obrazovce

- Přečtěte si recenze kantonských filmů online

Když o tom přemýšlíte dále, uvědomíte si, že psaní by se také mohlo hodit. Pro účely sledování filmu by to bylo méně důležité než čtení, ale přesto byste jej mohli použít k:
- Napište vlastní recenzi na kantonské filmy

- Komunikujte s kantonsky mluvícími milovníky filmů online

A konečně je tu řeč. Po pravdě řečeno, schopnost mluvit není nutná, abyste mohli zpracovávat a užívat si filmy, ale můžete ji použít k:
- Promluvte si s kantonskými mluvčími o hongkongském kině

- Vytvářejte videa na YouTube v kantonštině a kontrolujte své oblíbené filmy o kung-fu.

Podívejte se, jak mít na mysli přímý cíl najednou dělá cestu k učení jazyka mnohem jasnější?
Místo toho, abyste jen chtěli „ovládat kantonštinu“ a pak přemýšleli, jak se tam dostat, identifikace přímého cíle vám pomůže určit, které dílčí dovednosti jsou pro vás nejdůležitější. Pokud víte, že poslech a čtení by měly být špičkovými dovednostmi každého milovníka filmu, okamžitě víte, že abyste dosáhli svého cíle, abyste mohli sledovat kantonské filmy bez titulků, musíte dělat věci, které především zlepšují vaše poslech a čtení.

Přesměrujte své cíle jazykového vzdělávání ještě dnes


Jednou z výhod poznání hodnoty přímých cílů je, že je můžete použít v kterékoli fázi procesu učení.

Pokud se někdy ocitnete na své jazykové cestě ztraceni, aniž byste věděli, co dělat dál, viníkem by mohla být řada vágních, nepřímých cílů v učení jazyků, které vám nepomohou dělat to, co chcete dělat.
Nebo ještě horší, možná ani nevíte, co chcete s jazykem dělat, a proto bojujete.

Řešením tohoto problému je přímost. Nastavením konkrétních, přímých cílů, které jsou konkrétně vázány na dovednosti, které chcete v daném jazyce mít, můžete kdykoli zjistit další kroky, které je třeba podniknout na vaší cestě.

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1  1  1 All