Pomoc

Jak oglądać filmy, aby poprawić swoją znajomość języków obcych
Oglądanie filmów to świetny sposób na poprawienie Twoich języków obcych. Czemu? To proste.
Filmy są zabawne, emocjonalne, dynamiczne, audiowizualne i używają autentycznego języka w niemal każdym języku, który chcesz nauczyć.
Możesz rozpocząć oglądanie filmów języka docelowego na dowolnym etapie nauki. Zazwyczaj zaleca się używanie filmów jako materiałów edukacyjnych na poziomie B1-B2 . Zapewnia to, że masz już przyzwoite umiejętności słuchania i nie będzie kompletnie zagubiony, gdy będziesz miał problemy z natywnymi materiałami audiowizualnymi.

Jak film i wideo zrewolucjonizowały moje nauki językowe


Oglądanie filmów miało ogromną różnicę we wczesnych latach nauki w moim języku, kiedy studiowałem angielski i francuski.
Kiedy zacząłem uczyć się języka angielskiego w wieku 12 lat, mój nauczyciel zapisał filmy VHS taśmie VHS . Każdego tygodnia podczas naszej sesji ofiarowała mi taśmę, którą wtedy studiowałem i uczyłem się.
Później, z własnej inicjatywy, kupiłem angielską serię filmów edukacyjnych “Speak Up!” , Dostarczoną z taśmą wideo i drukowanym skryptem.
Nauczyć się języka francuskiego w filmie i wideo, dostałem moją poprawkę przez regularne oglądanie kanału telewizyjnego France 2 , które otrzymałem w telewizorze w domu. Ku mojemu rozkoszowi odkryłem też, że mogę oglądać francuskie 2 filmy z napisami po francusku.
Dzięki prawdziwemu francuskiemu filmowi i napisom nadawanym bezpośrednio do mojego domu mogłem spędzić niezliczone noce przez kilka lat oglądając, ucząc się i poprawiając swoją znajomość języka.
Te pierwsze lata nauki języka francuskiego i angielskiego za pośrednictwem mediów audiowizualnych otworzyły moje oczy na moc tych zasobów, aby poprawić swoje umiejętności językowe w autentyczny i fajny sposób.
Jednak przez te lata odkryłem, że na ogół nie wystarczy po prostu wystawiać się na film i mam nadzieję, że moja znajomość języka będzie lepsza.
Aby poprawić stały rozwój, musiałem uczyć się świadomie, po zorganizowanym kroku, który pomógłby mi przetworzyć to, czego się dowiedziałem, zachowaj go, a następnie użyj go, gdy nadejdzie czas na użycie języka.

Uwaga na temat umyślnej i naturalnej praktyki


Pamiętaj, że istnieją dwa kluczowe sposoby, w jaki można się nauczyć z dowolnego zasobu nauki języków: naturalnie i celowo .
Nauka naturalnie z filmów polega wyłącznie na oglądaniu ich z przyjemnością , mając nadzieję, że zwykłe narażenie na dużą ilość filmów w Twoim docelowym języku zwiększy pasywne umiejętności.
Uczenie się świadomie z filmów polega na tym, aby oddać czas i energię do procesu, aby uczyć się nowych słówek, fraz i kultur maksymalnych z materiału i zachować je w krótkim i długim okresie.
Podczas gdy zarówno zamierzone, jak i naturalne tryby uczenia podnoszą Twoje umiejętności, celowy tryb pomoże Ci w najbardziej efektywny i niezawodny sposób rozwijać swoje aktywne umiejętności językowe .

5 wskazówek dla umyślnej praktyki podczas oglądania filmów


1. Wybierz właściwą lokalizację, pozycję ciała i podgląd medium


Lokalizacja - filmy i filmy w Twoim języku docelowym najlepiej wchłania się w wygodne, pozbawione zakłóceń miejsca, takie jak pokój dzienny, sypialnia lub (jeśli masz słuchawki) w cichym miejscu publicznym, takim jak biblioteka.
Pozycja ciała - Chcesz mieć pewność, że ciało jest umieszczone wygodnie, ale nie za dużo. Zbyt wygodne, a będziesz mógł zasnąć. Aby tego uniknąć, zalecam siedzenie w pozycji pionowej podczas oglądania filmu, na biurku lub na kanapie. Siedzenie pionowe zapewni również, że będziesz lepiej przygotowany do robienia notatek podczas oglądania, które będziemy badać w następnej wskazówce.
Wyświetlanie medium - w dzisiejszych czasach mamy wiele opcji oglądania, jeśli chodzi o oglądanie filmów i telewizji. Najbardziej popularne to telewizory, ekrany komputerowe lub urządzenia mobilne. Aby celowo uczyć się z filmów, polecam oglądać w telewizji, ponieważ jest to bardziej imponujące wrażenie oglądania niż pozostałe dwa i nie ma dodatkowych zakłóceń.

2. Oglądaj dobrze znane filmy


Następnym kluczowym krokiem jest rozpoczęcie oglądania filmów, które już znasz w swoim ojczystym języku . Jeśli rozpoczynasz rutynę oglądania filmów z umiejętnościami odsłuchowymi na poziomie B1 , możesz to zrobić, aby wyeliminować ewentualne luki w zrozumieniu, po prostu przypomnieć sobie, co zostało powiedziane lub zrobione w filmie, kiedy oglądałeś go wcześniej.

3. Zawsze używaj napisów


Napisy to ogromna pomoc w nauce, którą należy zawsze używać podczas oglądania filmu lub filmu języka docelowego.
Jeśli nie jesteś gotowy, aby przeczytać napisy w pełni w języku docelowym , zacznij od napisów w języku ojczystym (lub innym dobrze znanym języku ).
Jeśli jesteś bardziej zaawansowany , użyj napisów tylko w języku docelowym .
Jeśli jesteś wystarczająco zaawansowany, aby nie potrzebować napisów 90% czasu lub więcej, nadal polecam ich pozostawienie i po prostu ignorowanie ich przez większość czasu. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się nieznane słowa lub frazy, a chętnie posłuchasz tam napisów, aby uzyskać te nowe informacje, kiedy tego potrzebujesz.

4. Użyj notesu


Starożytni Rzymianie zwykli mówić 'verba volant, scripta manent' - w języku angielskim, 'słowa wypowiedziane odlatują, słowa pisane pozostają'.
Podczas oglądania filmu i wideo nieuchronnie będzie wiele słów wypowiedzianych 'latających' na ciebie w danym momencie, a utrzymanie ich w pamięci nie jest możliwe bez jakiejś pomocy zewnętrznej, pisemnej.
Dzięki Bogu, za proste, ale skuteczne narzędzie, które jest notebookiem.
Posiadanie notebooka i długopisu podczas oglądania filmu pomoże Ci zapisać wszelkie słowa, frazy lub inne informacje, które są przydatne podczas sesji przeglądania .
Poza tym po prostu wiedząc, że zamierzasz robić notatki, będziesz się koncentrować podczas oglądania, a ten stan ostrzegawczy pomoże Ci przetworzyć więcej materiałów .
Gdy skończysz oglądać film lub film, możesz wziąć pisane notatki i odwoływać je do słownika, frazę lub innego zasobu, aby można było faktycznie poznać znaki nowych słów i wyrażeń, które napisałeś .

5. Podzielić sesje przeglądania


Większość filmów jest długa, zegarem co godzinę lub dłużej. Nawet programy telewizyjne mają obecnie epizody, które trwają od 20 minut do godziny. To dużo materiałów, które mogą pochłaniać od razu, a im dłużej film lub film, tym bardziej będziesz się nudzić lub spać zanim skończy się.
Aby temu zapobiec, zalecam przerwanie sesji przeglądania na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania kawałki .
Dokładna długość każdej sesji przeglądania zależy od Ciebie, ale zalecam, aby eksperymentować i osiąść na długości, która jest wystarczająco długa, aby produkować z punktu widzenia nauki i na tyle krótko, by być przyjemnym . Gdziekolwiek od piętnaście do trzydziestu minut prawdopodobnie jest idealny.

Wniosek


Podsumowując, oglądanie filmów i filmów to świetny sposób na naukę słownictwa i poprawienie zrozumienia ze słuchu. Możesz to zrobić przez obiektyw zarówno naturalny, jak i celowy, choć pamiętaj, że świadoma praktyka spowoduje najbardziej stałą poprawę.
Wykorzystaj powyższe 5 wskazówek i staraj się znaleźć równowagę między przyjemnością oglądania filmu a wysiłkiem świadomych praktyk. Obejrzyj jeden film lub więcej w tygodniu, korzystając z powyższych metod i wkrótce skonstruujesz zabawny i skuteczny sposób uczenia się, który w dłuższej perspektywie znacznie poprawi język obcy.
Napisane przez Luca Lampariello i Kevin Morehouse

Podobne wątki: