Допомога

Як вивчити нову мову: почніть з належних джерел
Отже, ви вирішили почати вивчати нову мову, але не знаєте, з чого почати.

Вам потрібні ресурси — книги, курси, програми чи інші навчальні матеріали, які допоможуть вам на шляху.

Що ти робиш?

Перше, куди ви звертаєтесь, це Інтернет. Потрібно лише кілька клацань миші, щоб знайти списки з десятків навчальних матеріалів для будь-якої мови, яку ви хотіли б вивчити.

Тоді ви опинитеся в одному з двох різних сценаріїв:

Якщо у вас є гроші, ви починаєте скуповувати все, що має хорошу оцінку — наприклад, підручник з граматикою, словник чи посібник, повний дієслів.
Якщо у вас мало грошей, ви починаєте зважувати свої можливості. Ви намагаєтеся з’ясувати, яку частину свого заробітку ви можете витратити на нові мовні матеріали, і ви погоджуєтеся на те, що є доступним — можливо, лише короткий курс для початківців і кілька популярних додатків для смартфонів.

Як би там не було, загальний результат той самий: ви захопили стільки ресурсів, скільки зможете.

Що буде далі? Чи насправді доступ до всіх цих ресурсів полегшує ваше життя? Чи допомагає це вам розпочати роботу з новою іноземною мовою?

З мого досвіду відповідь – ні. Якщо ви не будете обережні, доступ до великої кількості ресурсів насправді може ускладнити, а не полегшити.

Дозвольте запевнити вас: є кращий спосіб вибору ресурсів. Такий, який легший для вас і ваших грошей.
Я сьогодні тут, щоб навчити вас цьому краще.

Давайте зануритися!

Чому більше вибору не завжди кращепсихолог Баррі Шварц вважає, що більший вибір може зробити вас менш задоволеними та менш ефективними в тому, що ви робите.

Він називає це «парадоксом вибору» і зводить це до чотирьох факторів: жаль (і очікуваний жаль), альтернативні витрати, ескалація очікувань і самозвинувачення.
Давайте розглянемо, як кожен з них працює в контексті вибору мовних ресурсів:

1. Шкода і очікуваний жаль - якщо ми вибираємо неправильний ресурс, ми шкодуємо, що не обрали інший, можливо, кращий.

2. Альтернативні витрати – вибір одного ресурсу коштує нам часу та грошей, які ми не можемо витратити на інші ресурси.

3. Ескалація очікувань – з такою кількістю варіантів ми очікуємо, що зможемо знайти «ідеальний» ресурс для нас.

4. Самозвинувачення – якщо ми вибираємо неправильний ресурс із багатьох альтернатив, ми маємо винні тільки себе.
Як нам, тим, хто вивчає мову, боротися з цим парадоксом? Як зробити так, щоб з усіх доступних нам ресурсів для вивчення мови ми вибрали правильні?
Ось три кроки, які ви можете виконати, щоб не тільки вибрати правильний ресурс, але й отримати від нього максимальну користь.

1. Шукайте ресурси, які відповідають вашому рівню, стилю навчання та цілям
Перший крок до подолання парадоксу вибору — це зробити так, щоб у вас було менше варіантів вибору.

Для цього потрібно сісти і спробувати відповісти на три запитання:

→ Який мій поточний рівень володіння цільовою мовою?
→ Що мені подобається в навчанні?
→ Які мої цілі вивчення мови?

Рівень майстерності


Спочатку ви повинні обмежити свої можливості, включивши лише ті ресурси, які вам зрозумілі. Типи мов, включені в ресурс, мають бути достатньо доступними, щоб ви вивчали нове, не відчуваючи себе занадто перевантаженими.

Насолода


Ми всі маємо різні переваги щодо того, як нам подобається вивчати та засвоювати нову інформацію. Деякі люди (як і я) люблять книги та інші паперові матеріали. Інші клянуться програмами, які перетворюють навчання на своєрідну гру. Є також багато людей, яким подобається практичний підхід до навчання, коли вони можуть безпосередньо практикувати все, чому їх навчають.

Звужуйте свої ресурси відповідно до того, що, на вашу думку, є найбільш приємним у вивченні мови. Якщо ви вважаєте певний формат або метод нудним, не використовуйте його! Це також стосується більш естетичного вибору — якщо ресурс є надто потворним, збочим або ненадійним, вам не потрібно змушувати себе вибирати його.

Цілі


Ваш ресурс також має бути корисним, щоб допомогти вам досягти ваших цілей у вивченні мови. Якщо ви натрапили на ресурс з високою оцінкою про письмо, але ви не плануєте багато писати вашою цільовою мовою, то можете сміливо ігнорувати його.

Використовуючи ці три критерії, ви можете значно звузити свої можливості, щоб усе, що залишилося, було для вас зрозумілим, приємним і корисним.

2. Виберіть один ресурс і дотримуйтеся його

На цьому етапі у вас повинно бути набагато менше варіантів на вибір, ніж тоді, коли ви починали.

Наступним кроком є визначення найкращого ресурсу для вас і дотримуйтеся його.

Це займе невелике дослідження.

Спочатку візьміть свій список зрозумілих, приємних і корисних ресурсів і спробуйте визначити, які з них здаються найбільш зрозумілими, найприємнішими та найкориснішими. Складіть рейтинг, якщо потрібно.
Потім шукайте в Інтернеті огляди та рекомендації щодо найвищих позицій у вашому списку. Переглядаючи кожен ресурс по черзі, ви зможете зрозуміти, які продукти є більш рекомендованими, ніж інші.

Нарешті, якщо ви можете, спробуйте перевірити, чи можете ви отримати досвід з перших рук із своїми потенційними ресурсами. Якщо ви шукаєте книжкові курси, зверніться до місцевої книгарні та погортайте їх. Якщо вас цікавить програма, подивіться, чи є безкоштовна пробна версія, якою ви можете скористатися.

Серед ваших власних оцінок і рекомендацій інших ви повинні бути в змозі визначити один ресурс, який найкраще відповідає вашим потребам.
Якщо ви готові, нарешті настав час дістати гаманець і зробити покупку.

Але це не останній крок. Коли ви вибрали один ресурс для роботи, я хочу, щоб ви взяли на себе зобов’язання .


Зобов’язуйтеся використовувати цей ресурс і лише цей ресурс протягом наступних трьох місяців.

Прийняття такого роду зобов’язань допоможе вам уникнути жалю, який так часто супроводжується парадоксом вибору, і змусить вас по-справжньому ознайомитися з продуктом, перш ніж ви, можливо, звернетеся до альтернативи.

3. Дізнайтеся, як отримати максимальну віддачу від ресурсуХоча ви зобов’язалися дотримуватися однієї книги, одного курсу, одного додатка або одного курсу протягом наступних трьох місяців, все не так обмежує, як може здатися.

Матеріали для вивчення мови є інструментами. Інструмент можна використовувати для різних цілей. Молоток, наприклад, можна використовувати як будувати, так і руйнувати. Створити чи вбити. Кінцеве використання молота залежить виключно від особи, яка користується молотком, а не від самого молота.

Вибраний вами мовний ресурс працює так само. Він може робити багато речей, але остаточний ефект, який ви отримаєте від нього, залежить від вас.

Ви напевно бачили це на власні очі на мовних уроках у школі. Хоча всі починають з однакового рівня, з однаковими книгами, деякі люди працюють набагато краще, ніж інші.
І, на мою думку, це не пов’язано з талантом, а більше з тим, як кожен учень використовує доступні йому ресурси.

Щоб використовувати вибраний ресурс якнайефективніше, ви повинні розглядати його як спосіб розвитку процедурних навичок, а не декларативних знань.

Процедурні навички складаються із знання того, як щось робити. Насправді мова пов’язана з процедурними навичками — як вимовляти певні звуки, як правильно інтонувати речення, як ефективно слухати.
Навпаки, декларативне знання — це знання фактів. Оскільки більшість тем у освітньому середовищі пов’язані з декларативними знаннями, люди припускають, що мови в основному також працюють таким чином. Ось чому початківці, які вивчають мову, так одержимі запам’ятовуванням списків словникового запасу , таблиць дієслів і складних граматичних пояснень .


Звичайно, мова передбачає певні декларативні знання, але в основному це широкий набір процедурних навичок. Тому, коли ви починаєте використовувати вибраний ресурс, вам потрібно інтерпретувати (або повторно інтерпретувати) вміст цього ресурсу, щоб допомогти вам покращити певні навички.
Отже, замість:

→ Створення списків окремих слів → Потренуйтеся переставляти слова та фрази, щоб утворити нові, змістовні речення
→ Вивчення граматичних пояснень → Практикуйтеся використовувати цю граматичну структуру в контексті, розмовляючи чи письмово
→ Розширення таблиць дієслів → Потренуйтеся використовувати ці дієслова в різноманітних усних або письмових реченнях.
Найпростіший спосіб визначити, чи вивчаєте ви щось декларативним шляхом, а не процедурним, — це запитати себе:

«Чи здається, що я щось запам’ятовую чи використовую?»
Якщо це схоже на запам’ятовування, то це декларативно. Якщо ви відчуваєте, що щось використовуєте, це процедурно.

Намагайтеся якомога більше використовувати свій ресурс для відпрацювання процедурних навичок.

Візьміть вибраний ресурс і вивчіть нову мову
У світі, де знайти хороші ресурси для вивчення мови найпростіше, може бути дивно, наскільки важко насправді вчитися.
Я вважаю, що винуватцем є парадокс вибору; у нас так багато доступних варіантів, що ми не знаємо, який з них правильний. Крім того, ми боїмося, що зробимо неправильний вибір.

У цій статті я окреслив шлях для вас, як подолати цю перешкоду.

Ти повинен:

→ Шукайте зрозумілі, приємні та корисні навчальні матеріали
→ Використовуйте один ресурс за раз
→ Дізнайтеся, як отримати максимальну цінність із цього ресурсу
Виконавши ці дії, ви більше не зв’язані доступними для вас варіантами. Натомість ви звільнені ними. Маючи в руках єдиний ресурс, ви зможете рухатися вперед і, нарешті, почати вивчати нову мову.

Автор: Luca Lampariello

Пов'язані теми: