Pomoc

NEW ARTICLE

Jak se naučit nový jazyk: Začněte se správnými zdroji
Rozhodli jste se tedy začít učit nový jazyk, ale nejste si jisti, kde začít.

Potřebujete zdroje – knihy, kurzy, aplikace nebo jiné výukové materiály, které vám pomohou vést vaši cestu.

Co děláš?

První místo, kam se obrátíte, je internet. Stačí jen několik kliknutí myší a najdete seznamy desítek výukových materiálů pro jakýkoli jazyk, který se chcete naučit.

Pak se ocitnete v jednom ze dvou různých scénářů:

Máte-li peníze, začnete shánět vše, co má dobré hodnocení – třeba mluvnici, slovník nebo příručku plnou sloves.
Pokud nemáte moc peněz, začnete zvažovat své možnosti. Snažíte se zjistit, kolik ze svých výdělků můžete rozpočítat na nové jazykové materiály, a spokojíte se s tím, co je dostupné – třeba jen krátkým kurzem pro začátečníky a několika oblíbenými aplikacemi pro chytré telefony.

Ať už je to jakkoli, celkový výsledek je stejný: nasbírali jste tolik zdrojů, kolik vám přišlo pod ruku.

Co se stane dál? Usnadňuje vám přístup ke všem těmto zdrojům život? Pomáhá vám to rozběhnout se s vaším novým cizím jazykem?

Podle mých zkušeností je odpověď ne. Pokud si nedáte pozor, přístup k mnoha zdrojům může ve skutečnosti věci spíše ztížit, místo aby je usnadnil.

Ujišťuji vás: existuje lepší způsob výběru zdrojů. Takový, který je jednodušší pro vaši mysl a vaše peníze.
Dnes jsem tu, abych vás to naučil lépe.

Pojďme se ponořit!

Proč větší výběr není vždy lepšíPsycholog Barry Schwartz věří, že mít více možností na výběr může ve skutečnosti způsobit, že budete méně spokojení a méně efektivní v tom, co děláte.

Říká tomu „paradox volby“ a redukuje to na čtyři faktory: lítost (a předpokládaná lítost), náklady příležitosti, eskalace očekávání a sebeobviňování.
Podívejme se, jak každý z nich funguje v kontextu výběru jazykových zdrojů:

1. Lítost a očekávaná lítost – pokud zvolíme špatný zdroj, litujeme, že jsme si nevybrali jiný, možná lepší.

2. Náklady příležitosti – výběr jednoho zdroje nás stojí čas a peníze, které nemůžeme utratit za jiné zdroje.

3. Eskalace očekávání – s tolika možnostmi očekáváme, že budeme schopni najít pro nás „dokonalý“ zdroj.

4. Sebeobviňování – pokud si z mnoha alternativ vybereme špatný zdroj, můžeme si za to sami.
Jak jako studenti jazyků s tímto paradoxem bojujeme? Jak to udělat, abychom ze všech dostupných zdrojů pro výuku jazyků vybrali ty správné?
Zde jsou tři kroky, podle kterých můžete nejen vybrat správný zdroj, ale také z něj získat co největší hodnotu.

1. Hledejte zdroje, které odpovídají vaší úrovni, stylu učení a cílům
Prvním krokem k překonání paradoxu volby je udělat to tak, že budete mít na výběr méně možností.

Chcete-li to provést, musíte se posadit a pokusit se odpovědět na tři otázky:

→ Jaká je moje aktuální úroveň dovedností v mém cílovém jazyce?
→ Co mě na učení baví?
→ Jaké jsou mé cíle ve výuce jazyků?

Úroveň dovedností


Nejprve byste měli omezit své možnosti tak, aby zahrnovaly pouze zdroje, které jsou pro vás srozumitelné. Typy jazyků obsažené ve zdroji by měly být dostatečně dostupné, abyste se mohli učit nové věci, aniž byste se cítili příliš zahlceni.

Zážitek


Každý máme jiné preference ohledně toho, jak se rádi učíme a vstřebáváme nové informace. Někteří lidé (jako já) milují knihy a další papírové materiály. Jiní přísahají na aplikace, které proměňují učení v jakousi hru. Existuje také mnoho lidí, kteří mají rádi praktický přístup k učení, kdy mohou přímo procvičovat vše, co se učí.

Zužte své zdroje podle toho, co je podle vás na studiu jazyků nejpříjemnější. Pokud vám některý formát nebo metoda přijde nudná, nepoužívejte ji! To platí i pro estetičtější volby – pokud je zdroj příliš ošklivý, závadný nebo nespolehlivý, nemusíte se k jeho výběru nutit.

Cíle


Váš zdroj by měl být také užitečný při dosahování vašich cílů jazykového vzdělávání. Pokud narazíte na vysoce hodnocený zdroj o psaní, a přesto nemáte v plánu příliš psát ve svém cílovém jazyce, můžete jej bezpečně ignorovat.

Pomocí těchto tří kritérií můžete výrazně zúžit své možnosti tak, aby vše, co zbylo, bylo pro vás srozumitelné, příjemné a užitečné.

2. Vyberte jeden zdroj a držte se jej

V tomto okamžiku byste měli mít na výběr mnohem méně možností, než když jste začínali.

Dalším krokem je určit pro vás nejlepší zdroj a zavázat se k němu.

Bude to chtít trochu výzkumu.

Nejprve si vezměte svůj seznam srozumitelných, příjemných a užitečných zdrojů a pokuste se určit, které se zdají být nejsrozumitelnější, nejpříjemnější a nejužitečnější. Udělejte si žebříček, pokud musíte.
Poté na internetu vyhledejte recenze a doporučení pro položky s nejvyšším hodnocením na vašem seznamu. Při postupném pohledu na každý zdroj byste měli být schopni zjistit, které produkty jsou více doporučovány než jiné.

A konečně, pokud můžete, zkuste zjistit, zda můžete získat zkušenosti z první ruky se svými potenciálními zdroji. Pokud se díváte na kurzy založené na knihách, zamiřte do místního knihkupectví a prolistujte si je. Pokud máte o aplikaci zájem, podívejte se, zda není k dispozici bezplatná zkušební verze, kterou můžete použít.

Mezi svými vlastními hodnoceními a doporučeními ostatních byste měli být schopni identifikovat jeden zdroj, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.
Pokud jste připraveni, je konečně čas vytáhnout peněženku a nakoupit.

To však není konečný krok. Jakmile si vyberete jeden zdroj, se kterým budete pracovat, chci, abyste se zavázali .


Zavazte se používat tento zdroj a pouze tento zdroj po dobu následujících tří měsíců.

Tento druh závazku vám pomůže vyhnout se lítosti, která tak často přichází s paradoxem volby, a donutí vás, abyste se s produktem skutečně seznámili, než se případně uchýlíte k alternativě.

3. Naučte se, jak ze zdroje vytěžit maximumPřestože jste se zavázali, že se následující tři měsíce budete držet jedné knihy, jednoho kurzu, jedné aplikace nebo jedné třídy, věci nejsou tak omezující, jak by se mohlo zdát.

Materiály pro výuku jazyků jsou nástroje. Nástroj lze použít k mnoha různým účelům. Ke stavbě nebo k ničení lze použít například kladivo. Vytvořit, nebo zabít. Konečné použití kladiva závisí pouze na osobě, která kladivo ovládá, nikoli na kladivu samotném.

Váš vybraný jazykový zdroj funguje stejným způsobem. Dokáže mnoho věcí, ale konečný efekt, který z toho získáte, je jen na vás.

Určitě jste to viděli na vlastní kůži v jazykových kurzech ve škole. I když všichni začínají na stejné úrovni, se stejnými knihami, někteří lidé si vedou mnohem lépe než jiní.
A podle mého názoru to má méně společného s talentem, ale více s tím, jak každý student využívá zdroje, které má k dispozici.

Chcete-li svůj vybraný zdroj využít co nejefektivnějším způsobem, musíte to vidět spíše jako způsob budování procedurálních dovedností než deklarativní znalosti.

Procedurální dovednosti se skládají ze znalosti toho, jak něco udělat. Jazyk je ve skutečnosti celý o procedurálních dovednostech – jak vyslovit určité zvuky, jak správně intonovat větu, jak efektivně naslouchat.
Naproti tomu deklarativní znalost je znalost faktů. Protože většina témat ve vzdělávacím prostředí zahrnuje deklarativní znalosti, lidé předpokládají, že jazyky takto fungují také. To je důvod, proč jsou začínající studenti jazyků tak posedlí zapamatováním si seznamů slovní zásoby , tabulek sloves a složitých vysvětlení gramatiky .


Jazyk samozřejmě zahrnuje určité deklarativní znalosti, ale většinou jde o rozsáhlou sadu procedurálních dovedností. Takže když začnete používat vámi vybraný zdroj, musíte interpretovat (nebo reinterpretovat) obsah v tomto zdroji, aby vám pomohl zlepšit konkrétní dovednosti.
Takže místo:

→ Vytváření seznamů jednotlivých slov → Procvičte si přeskupování slov a frází tak, aby tvořily nové, smysluplné věty
→ Studium vysvětlení gramatiky → Procvičte si používání této gramatické struktury v kontextu, buď mluvením nebo psaním
→ Procvičování tabulek sloves → Procvičte si používání těchto sloves v různých mluvených nebo psaných větách.
Snadný způsob, jak zjistit, zda se něco učíte deklarativním způsobem namísto procedurálním způsobem, je zeptat se sami sebe na toto:

'Máš pocit, že se něco učím nazpaměť nebo to používám?'
Pokud to vypadá jako memorování, je to deklarativní. Pokud máte pocit, že něco používáte, je to procedurální.

Snažte se co nejvíce využít svůj zdroj k procvičování procedurálních dovedností.

Vezměte si svůj vybraný zdroj a naučte se nový jazyk
Ve světě, kde je nalezení dobrých zdrojů pro výuku jazyků nejsnazší, jaké kdy bylo, může být překvapivé, jak těžké je skutečně nějaké učení udělat.
Věřím, že viníkem je paradox volby; máme k dispozici tolik možností, že nevíme, která je ta správná. Navíc se bojíme, že se rozhodneme špatně.

V tomto článku jsem vám nastínil způsob, jak tuto překážku překonat.

Měl by jsi:

→ Hledejte srozumitelné, zábavné a užitečné výukové materiály
→ Zavazte se používat jeden zdroj najednou
→ Naučte se, jak z tohoto zdroje vytěžit maximum hodnoty
Když budete postupovat podle těchto kroků, nebudete již vázáni možnostmi, které máte k dispozici. Místo toho jste jimi osvobozeni. S jediným zdrojem v ruce se budete moci posunout vpřed na své cestě a konečně se začít učit nový jazyk.

Napsal Luca Lampariello

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1 All