Pomoc

Jak nauczyć się nowego języka: zacznij od właściwych zasobów
Więc zdecydowałeś się rozpocząć naukę nowego języka, ale nie wiesz, od czego zacząć.

Potrzebujesz zasobów — książek, kursów, aplikacji lub innych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci pokierować swoją drogą.

Co robisz?

Pierwszym miejscem, do którego się zwracasz, jest Internet. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby znaleźć listę dziesiątek materiałów do nauki dla dowolnego języka, którego chcesz się nauczyć.

Następnie znajdujesz się w jednym z dwóch różnych scenariuszy:

Jeśli masz pieniądze, zaczynasz przeglądać wszystko, co ma dobrą ocenę — może książkę do gramatyki, słownik lub podręcznik pełen koniugacji czasowników.
Jeśli nie masz dużo pieniędzy, zaczynasz rozważać swoje opcje. Próbujesz obliczyć, ile ze swoich zarobków możesz przeznaczyć na nowe materiały językowe, i zadowalasz się tym, co jest niedrogie — na przykład krótki kurs dla początkujących i kilka popularnych aplikacji na smartfony.

Niezależnie od przypadku, ogólny wynik jest taki sam: zebrałeś tyle zasobów, ile tylko możesz.

Co się potem dzieje? Czy posiadanie dostępu do wszystkich tych zasobów rzeczywiście ułatwia Ci życie? Czy to pomaga Ci zacząć biegać z nowym językiem obcym?

Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiedź brzmi nie. Jeśli nie jesteś ostrożny, dostęp do wielu zasobów może utrudnić, a nie ułatwić.

Zapewniam Cię: istnieje lepszy sposób doboru zasobów. Taki, który jest łatwiejszy dla twojego umysłu i twoich pieniędzy.
Jestem tu dzisiaj, aby nauczyć Cię lepszego sposobu.

Zanurzmy się!

Dlaczego większy wybór nie zawsze jest lepszyPsycholog Barry Schwartz uważa, że posiadanie większej liczby opcji do wyboru może w rzeczywistości sprawić, że będziesz mniej zadowolony i mniej skuteczny w tym, co robisz.

Nazywa to „paradoksem wyboru” i sprowadza to do czterech czynników: żalu (i przewidywanego żalu), kosztów alternatywnych, eskalacji oczekiwań i obwiniania się.
Przyjrzyjmy się, jak każdy z nich działa w kontekście wyboru zasobów językowych:

1. Żal i przewidywany żal - jeśli wybieramy zły zasób, żałujemy, że nie wybraliśmy innych, być może lepszych.

2. Koszty alternatywne - wybór jednego zasobu kosztuje nas czas i pieniądze, których nie możemy przeznaczyć na inne.

3. Eskalacja oczekiwań – przy tak wielu opcjach oczekujemy, że będziemy w stanie znaleźć dla nas „idealny” zasób.

4. Obwinianie siebie - jeśli wybierzemy niewłaściwy zasób z wielu alternatyw, możemy winić tylko siebie.
Jako osoby uczące się języka, jak zwalczamy ten paradoks? Jak możemy sprawić, by ze wszystkich dostępnych nam zasobów do nauki języków wybieraliśmy te właściwe?
Oto trzy kroki, które możesz wykonać, aby nie tylko wybrać odpowiedni zasób, ale także uzyskać z niego jak największą wartość.

1. Poszukaj zasobów, które pasują do Twojego poziomu, stylu uczenia się i celów
Pierwszym krokiem do przezwyciężenia paradoksu wyboru jest uczynienie go tak, aby mieć mniej opcji do wyboru.

Aby to zrobić, musisz usiąść i spróbować odpowiedzieć na trzy pytania:

→ Jaki jest mój obecny poziom umiejętności w języku docelowym?
→ Co sprawia mi przyjemność w nauce?
→ Jakie są moje cele w nauce języka?

Poziom umiejętności


Powinieneś najpierw ograniczyć swoje opcje, aby obejmowały tylko zasoby, które są dla Ciebie zrozumiałe. Rodzaje języków zawarte w zasobach powinny być wystarczająco dostępne, aby uczyć się nowych rzeczy bez poczucia nadmiernego przytłoczenia.

Przyjemność


Wszyscy mamy różne preferencje co do tego, jak lubimy uczyć się i przyswajać nowe informacje. Niektórzy ludzie (tak jak ja) uwielbiają książki i inne materiały papierowe. Inni przysięgają na aplikacje, które zamieniają naukę w rodzaj gry. Jest również wiele osób, które lubią praktyczne podejście do nauki, gdzie mogą bezpośrednio ćwiczyć wszystko, czego są nauczone.

Zawęź swoje zasoby zgodnie z tym, co uważasz za najbardziej przyjemne w nauce języków. Jeśli uważasz, że określony format lub metoda jest nudna, nie używaj go! Dotyczy to nawet bardziej estetycznych wyborów — jeśli zasób jest zbyt brzydki, wadliwy lub niewiarygodny, nie musisz zmuszać się, aby go wybrać.

Cele


Twój zasób powinien być również przydatny w osiąganiu celów związanych z nauką języka. Jeśli natkniesz się na wysoko oceniane źródło informacji na temat pisania, a mimo to nie planujesz dużo pisać w swoim języku docelowym, możesz je bezpiecznie zignorować.

Korzystając z tych trzech kryteriów, możesz mocno zawęzić opcje, aby wszystko, co pozostało, było dla Ciebie zrozumiałe, przyjemne i przydatne.

2. Wybierz jeden zasób i trzymaj się go

W tym momencie powinieneś mieć znacznie mniej opcji do wyboru w porównaniu z początkiem.

Następnym krokiem jest zidentyfikowanie najlepszego pojedynczego zasobu dla Ciebie i zobowiązanie się do niego.

To zajmie trochę badań.

Najpierw weź listę zrozumiałych, przyjemnych i użytecznych zasobów i spróbuj określić, które z nich wydają się najbardziej zrozumiałe, najprzyjemniejsze i najbardziej przydatne. Zrób ranking, jeśli musisz.
Następnie wyszukaj w Internecie recenzje i rekomendacje dotyczące najwyżej ocenianych pozycji z Twojej listy. Patrząc na każdy zasób po kolei, powinieneś być w stanie dowiedzieć się, które produkty są bardziej polecane niż inne.

Na koniec, jeśli możesz, spróbuj sprawdzić, czy możesz zdobyć doświadczenie z pierwszej ręki ze swoimi potencjalnymi zasobami. Jeśli szukasz kursów opartych na książkach, udaj się do lokalnej księgarni i przejrzyj je. Jeśli interesuje Cię aplikacja, sprawdź, czy dostępna jest bezpłatna wersja próbna, z której możesz skorzystać.

Pomiędzy własną oceną a zaleceniami innych osób powinieneś być w stanie zidentyfikować jeden zasób, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Jeśli jesteś gotowy, nadszedł czas, aby wyjąć portfel i dokonać zakupu.

To jednak nie jest ostatni krok. Po wybraniu jednego zasobu do pracy chcę, abyś podjął zobowiązanie .


Zobowiąż się do korzystania z tego zasobu i tylko z tego zasobu przez następne trzy miesiące.

Podjęcie tego rodzaju zobowiązania pomoże ci uniknąć żalu, który tak często towarzyszy paradoksowi wyboru i zmusza cię do prawdziwego zapoznania się z produktem, zanim ewentualnie zdecydujesz się na alternatywę.

3. Dowiedz się, jak uzyskać jak najwięcej korzyści z zasobuChociaż zobowiązałeś się trzymać jednej książki, jednego kursu, jednej aplikacji lub jednej klasy przez następne trzy miesiące, sprawy nie są tak ograniczające, jak mogłoby się wydawać.

Materiały do nauki języków to narzędzia. Narzędzie może służyć do wielu różnych celów. Na przykład młotek może być użyty do budowy lub zniszczenia. Tworzyć albo zabijać. Ostateczne użycie młotka zależy wyłącznie od osoby dzierżącej młotek, a nie od samego młotka.

Wybrany zasób językowy działa w ten sam sposób. Może zrobić wiele rzeczy, ale ostateczny efekt, jaki uzyskasz, zależy od Ciebie.

Na pewno widziałeś to z pierwszej ręki na lekcjach języka w szkole. Chociaż wszyscy zaczynają na tym samym poziomie, z tymi samymi książkami, niektórzy ludzie radzą sobie znacznie lepiej niż inni.
Moim zdaniem ma to mniej wspólnego z talentem, a więcej z tym, jak każdy uczeń korzysta z dostępnych mu zasobów.

Aby wykorzystać wybrany zasób w najbardziej efektywny sposób, należy postrzegać go jako sposób na budowanie umiejętności proceduralnych, a nie wiedzę deklaratywną.

Umiejętności proceduralne to wiedza o tym, jak coś zrobić. Język w rzeczywistości polega na umiejętnościach proceduralnych – jak wymawiać określone dźwięki, jak poprawnie intonować zdanie, jak skutecznie słuchać.
Natomiast wiedza deklaratywna to znajomość faktów. Ponieważ większość tematów w środowisku edukacyjnym obejmuje wiedzę deklaratywną, ludzie zakładają, że języki również działają w ten sposób. Dlatego początkujący uczniowie mają obsesję na punkcie zapamiętywania list słownictwa , tabel czasowników i złożonych wyjaśnień gramatycznych .


Język oczywiście wymaga pewnej wiedzy deklaratywnej, ale w większości jest to rozległy zestaw umiejętności proceduralnych. Więc kiedy zaczniesz korzystać z wybranego zasobu, musisz zinterpretować (lub ponownie zinterpretować) zawartość tego zasobu, aby pomóc ci poprawić określone umiejętności.
Więc zamiast:

→ Tworzenie list pojedynczych słów → Ćwicz przestawianie słów i fraz w celu utworzenia nowych, znaczących zdań
→ Studiowanie wyjaśnień gramatycznych → Ćwicz używanie tej struktury gramatycznej w kontekście, zarówno poprzez mówienie, jak i pisanie
→ Wiercenie tabel czasowników → Przećwicz używanie tych czasowników w różnych wypowiedziach mówionych lub pisanych.
Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy uczysz się czegoś w sposób deklaratywny, a nie proceduralny, jest zadanie sobie tego pytania:

„Czy wydaje mi się, że coś zapamiętuję lub używam?”
Jeśli to przypomina zapamiętywanie, jest deklaratywne. Jeśli masz ochotę czegoś użyć, jest to procedura.

Staraj się wykorzystywać swoje zasoby do ćwiczenia umiejętności proceduralnych, o ile to możliwe.

Chwyć wybrany zasób i naucz się nowego języka
W świecie, w którym znalezienie dobrych materiałów do nauki języków jest najłatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej, może być zaskakujące, jak trudno jest faktycznie przeprowadzić jakąkolwiek naukę.
Uważam, że winowajcą jest paradoks wyboru; mamy do dyspozycji tak wiele opcji, że nie wiemy, która z nich jest poprawna. Co więcej, boimy się, że dokonamy złego wyboru.

W tym artykule przedstawiłem sposób na pokonanie tej przeszkody.

Powinieneś:

→ Szukaj zrozumiałych, przyjemnych i przydatnych materiałów do nauki
→ Zobowiąż się do korzystania z jednego zasobu naraz
→ Dowiedz się, jak wydobyć największą wartość z tego zasobu
Gdy wykonasz te kroki, nie będziesz już związany dostępnymi opcjami. Zamiast tego jesteś przez nich uwalniany. Mając do dyspozycji jeden zasób, będziesz mógł posunąć się naprzód w swojej podróży i wreszcie zacząć uczyć się nowego języka.

Ze scenariuszem Luca Lampariello

Podobne wątki:

Comments

Filter by Language:
 1 All