Pomoc

Jak codziennie uczyć się dowolnego języka (i trzymać się go)

Napisane przez Luca Lampariello .


„Zacznij od zrobienia tego, co konieczne; następnie zrób, co jest możliwe; i nagle robisz niemożliwe ”- Franciszek z Asyżu

Jaki jest sekret nauki języka?

Prosty.

UCZ SIĘ KAŻDEGO DNIA
Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się dowolnego języka, rób to codziennie, bez względu na to, jak długo, a z czasem będzie to znaczące liczby.

Nazywa się to prawem akumulacji w pracy.
Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Praca, rodzina i inne obowiązki często utrudniają naukę języka.

W tym artykule podzielę się kilkoma krótkimi wskazówkami, które pomogą Ci nauczyć się dowolnego języka i robić to każdego dnia.

1. Zaplanuj z wyprzedzeniem


Uwielbiam biegać. Uwielbiam to, jak się dzięki temu czuję i uwielbiam to, że im częściej to robię, tym jestem zdrowsza.

Nie podoba mi się jednak wczesne wstawanie i bieganie.

Szczerze mówiąc, miałem taką awersję do wczesnego wstawania, że przez lata biegałem bardzo niekonsekwentnie.
Jednak pewnego dnia znajomy udzielił mi kluczowej rady, która rozwiązała ten problem raz na zawsze:

Powiedział, że powinienem usprawnić swój proces, tak aby bieganie było wynikiem kilku prostych wyborów , a nie wielu trudnych.
Według tego znajomego nigdy nie biegałem, ponieważ bieganie oznaczało poświęcanie wysiłku. Musiałbym się obudzić, uniknąć wciskania przycisku drzemki, znaleźć buty i ciuchy do biegania, ubrać się, a może po prostu wyjść za drzwi.

Oto, co polecił:

1. Idź spać w moim ubraniu do biegania

2. Trzymaj moje buty do biegania w nogach łóżka.
Dzięki tym dwóm zmianom prawdopodobieństwo biegania każdego ranka dramatycznie wzrosło. Kiedy się obudziłem, miałem pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy do biegania, więc niezwykle łatwo było po prostu wstać, założyć buty i pobiegać.

Co to ma wspólnego z nauką języków?

Wszystko!
Mówiąc najprościej, nie będziesz uczyć się języka codziennie, jeśli wymaga to dużej siły woli. Jeśli potrzebujesz wykroić czas w swoim harmonogramie, odkopać książki, znaleźć wszystkie swoje notatki i zejść gdzieś z drogi, aby się uczyć, prawdopodobnie nie będziesz to robić często.

Więc uprość wszystko .
Zaplanuj swój harmonogram nauki na tydzień lub na noc wcześniej. Przechowuj wszystkie swoje zasoby w centralnym miejscu, aby były łatwo dostępne, gdy masz czas na naukę.

Zorganizuj swoje życie tak, aby nie unikać kontaktu z językiem docelowym każdego dnia.

2. Dowiedz się, kiedy jesteś świeży i chętnyCzy ktoś kiedykolwiek zapytał Cię, czy jesteś osobą poranną?

A co z nocną marką?

W każdym razie te typowe pytania ujawniają coś ważnego o nas jako istotach ludzkich - że nie wszyscy jesteśmy jednocześnie świeżo i energicznie.
Miejmy nadzieję, że w tym okresie swojego życia już wiesz, kiedy masz najwięcej energii. Jeśli tego nie zrobisz, warto poświęcić trochę czasu, aby to rozgryźć.

Czemu?

Ponieważ nauka wymaga energii, podobnie jak ćwiczenia .
W ostatniej sekcji omówiłem, jak zaplanowałem jogging na wczesne poranki. Zrobiłem to, bo wiem, że mam wtedy najwięcej energii.

Aby jak najlepiej wykorzystać naukę języka, musisz zrobić coś podobnego. Musisz zaplanować sesje uczenia się wokół okresów o wysokiej energii .
Jeśli wiesz, że zaraz po pracy jesteś śmiertelnie zmęczony, to nie czas na naukę. Jeśli natomiast złapiesz drugi wiatr późnym wieczorem, być może jest to bardziej odpowiedni czas na naukę.

Osobiście zawsze czuję się skoncentrowany i pełen energii zaraz po porannym biegu, więc często siadam i uczę się greckiego lub węgierskiego. Wiem też, że mój poziom energii odbija się wczesnym wieczorem, więc jeśli nie mogę się uczyć rano, zawsze mam wtedy drugą okazję.

3. Zacznij od odliczania


Oczywiście, jeśli nie masz ochoty się uczyć, żadne planowanie i zarządzanie energią nie sprawią, że to się stanie.

Zarządzanie tym pragnieniem - tą motywacją - jest ostatnim kluczem do codziennej nauki języka.
Współczesna koncepcja motywacji wydaje się być zgodna z prawem przyczyny i skutku; motywacja jest najważniejsza, a potem działanie.

Jednak przez wszystkie lata nauki odkryłem, że jest to wstecz. Zwykle odkryłem, że podejmowanie działań stwarza motywację do nauki, a nie odwrotnie .
Kiedy zaczynam działać, widzę, że zbliżam się do swoich celów. To mnie inspiruje i motywuje do podjęcia dalszych działań. Działanie stwarza motywację, która tworzy akcję. I tak dalej i tak dalej, w nieskończoność.

Aby codziennie uczyć się języka, musisz ćwiczyć się w postrzeganiu motywacji w ten sposób - jako czegoś, co jest konsekwencją działania, a nie jego przyczyną.
Najprostszym sposobem na to jest pięciosekundowe odliczanie.

Jeśli brakuje Ci motywacji do rozpoczęcia sesji nauki języka (lub czegoś naprawdę ważnego), odlicz od pięciu do jednego.

5...4...3...2...1... A potem po prostu zacznij!

Może się to wydawać zbyt proste, ale stwierdziłem, że jest to bardzo skuteczna metoda podejmowania działań . I oczywiście, kiedy już podejmę działania, mam dużo motywacji, by iść dalej.


Twój najlepszy sposób na naukę języka


Masz to!

Z tych trzech prostych wskazówek, teraz wiesz jak się uczyć każdego języka na codzień.

Nie chcesz zaczynać?

Następnie od razu wypróbuj trzy wskazówki!

Odlicz od pięciu do jednego i zacznij planować naukę języka na tydzień. Zastanów się, kiedy zazwyczaj masz najwięcej energii i zdecyduj, jakie rodzaje zajęć edukacyjnych będziesz wykonywać w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Podobne wątki: