Od B do C: Jak mówić biegle w jakimś języku (część 2)  • Bad translation?
    Please HELP us CORRECT (click the button at the end of each paragraph) & Become VIP!

Naucząc się języka, jest jedna rzeczy, która naprawdę oddziela dobro od wielkiego: Płaskowyż Średniowieczny.
W ostatnim artykule z tej serii omówiliśmy w dużej mierze to, co oznacza biegle i biegle w każdym z czterech głównych umiejętności językowych.
Pośredni plateau to różnica między tymi poziomami umiejętności. Na CEFR Skala to zakres pomiędzy B2 i C1 , a mimo że poziomy te są ze sobą w sąsiedztwie, wymaga trochę wysiłku i strategii, aby uzyskać od jednego do drugiego.
W rzeczywistości potrzeba tyle pracy, aby pokonać tę lukę - z tak mało oczywistego zwrotu z inwestycji - że niewielu uczniów rzeczywiście to robi.
Oczywiście, nie wszyscy uczący się potrzebują, ani nie chcą osiągnąć zaawansowanych poziomów umiejętności w swoich docelowych językach. Ale dla tych, co robią, zrezygnować z uczenia się przed przekroczeniem pośredniego płaskowyżu jest po prostu wstydem, ponieważ doświadczenie głębokości i swobody używania języka, które leżą poza tym, jest sensacją jak każdy inny.
Jeśli masz na wierzchołku góry nauki języka i masz ochotę umieścić flagę C1 lub C2 na szczycie, musisz mieć kilka narzędzi - kilka najważniejszych wskazówek - aby pomóc Ci wejść.

Wskazówka 1: Wyjdź ze strefy komfortu


Kiedy zdobywamy płynność, często odczuwamy samozadowolenie z naszych umiejętności. Gdy osiągasz większość swoich celów językowych z względną łatwością, łatwo jest przestrzegać to, co mówimy i robimy w naszym języku docelowym do znanych nam, wygodnych zadań.
Niebezpieczeństwo polega na tym, że biegły uczący się przestaje przekraczać granice , do czego jest zdolny i w rezultacie zaczyna wycofywać się z wszelkich prawdziwych wyzwań związanych ze swoimi umiejętnościami językowymi.
Niemniej jednak jest nieuniknionym faktem, że wyzwaniem jest pobudzanie wzrostu gospodarczego, rozszerzanie możliwości w dowolnej dziedzinie. Dla uczących się języków jest to, próbując zrobić to, czego jeszcze nie jesteśmy w stanie zrobić, powoli rozszerzamy nasze granice i zdobywamy dalsze opanowanie naszych wybranych języków.
Często przykładowo jesteśmy w stanie słuchać podcastów w języku 'spowolnionego', ale nie jesteśmy w stanie obsłużyć słuchania normalnych podcastów lub podobnych mediów, takich jak wiadomości telewizyjne czy filmy.
Zamiast, cały czas słuchać wygodnych wolnych podcastów, w twoim interesie jako uczącego się zacząć wystawiać się na trudniejsze (co może wydać się "straszniejsze") formy mediów.
W końcu jeśli nigdy nie spróbujesz tego, co uważasz za niemożliwe, to nigdy sie nie dowiesz czy to było możliwe.

Porada 2: Postępuj zgodnie z Fun


Gdy twoje umiejętności językowe się poprawią, przekonasz się, że jak spędzasz czas nauki zmieni się.
Być może, zanim dotrzesz do pośredniego płaskowyżu, jesteś wielkim fanem programów typu flashcard, takich jak Anki czy Memrise . Możesz spędzić wiele godzin w ciągu dnia, ćwicząc talię kartek i uzyskać duże zadowolenie z każdego wyrażenia lub słowa słownictwa, które pamiętasz.
Stopniowo zaczynamy się zmęczeni oglądaniem tego samego dnia w kartach i dniach. Zaczęło się odczuwać, jakbyś po prostu przechodził przez ruchy. To, co kiedyś zabawa, stało się okrutne, automatyczne i dlatego nudne.
Ponieważ do tej pory praktyka karty flash była dla Ciebie tak wysoką wydajnością, być może warto spróbować 'przeanalizować' nudę i kontynuować.
Byłoby to jednak zły wybór, ponieważ ryzykowałbybyście tak zmęczony aktywnością, na jaką zaczynasz się odczuwać, i w końcu nienawidzą tego.
Po osiągnięciu pośredniego płaskowyżu, zamiast kontynuować to samo starą, nieaktualną rutynę, która doprowadziła Cię do tej pory, jest to właściwy czas, aby zacząć zmieniać rzeczy i postępować zgodnie z zabawą!
Osobiście doświadczyłem tego wiele razy, nawet z metodami uczenia się, które sam opracowałem!
Na przykład, kiedy decyduję się na naukę nowego języka, zaczynamy swoją dwukierunkową metodę tłumaczenia. Zazwyczaj łączenie tej metody z pojedynczym kursem sprawi, że poziomy B1 lub B2 , tuż przed pośrednim płaskowyżu.
Kiedy zastosowałem metodę tłumaczenia dwujęzycznego do jednego kursu (zwykle przez okres 90 dni), uważam, że jest to mniej zabawne i mniej przydatne dla mnie niż na początku. Kiedy dojdę do tego punktu, upuszczam metodę i przejdę do kolejnej czynności, którą uważam za ciekawszą.

Porada 3: Czy postępuj stopniowo


Uczący, którzy chcą zdobyć Pogórze Pośrednie, powinni zorganizować naukę z myślą o tym postępie.
Nauczyciel, który pracuje nad swoimi umiejętnościami czytania, może zorganizować sekwencję uczenia się w następujący sposób:
- kurs dla początkujących / średniozaawansowany (np. Assimil , Teach Yourself lub Colloquial )
- Książki dwujęzyczne (język docelowy)
- Książki monolingowe (tylko język docelowy)
- gazety i / lub teksty specjalistyczne
Progres ten rozpoczyna czytelnika z krótkimi tekstami, w połączeniu z obszerną pomocą w nauce, a 'kończy' długimi, złożonymi tekstami z niewielkimi lub niewiele pomocy w nauce. Oczywiście taka sekwencja ma się odbyć w perspektywie długoterminowej, a uczniowie lektury wielu tekstów na każdym poziomie przed 'wzbogaceniem' wyzwania i pokonaniem kolejnego poziomu.
Podobny postęp można zastosować do kolejnej z czterech umiejętności: Mówienie.
- Pogawędki na zwykłe codzienne tematy.
- Krótkie przemówienia dotyczące konkretnych tematów.
- Opowiadanie historii
- Opisywanie konkretnych obrazów
- Opisywanie pojęć abstrakcyjnych.
Progresja ta stopniowo rozszerza strefę komfortu uczącego się przez powolne rozwijanie umiejętności dyskursu. Większość biegle uczących się może swobodnie rozmawiać o rzeczach, z którymi się stykają, z każdym dniem, ale mało kto przejdzie do rozwiniętych, pogłębionych dyskusji na temat pomysłów lub opowiadania złożonych narracji. Postępując zgodnie z planem, umiejętności mówiące użytkownika stają się coraz bardziej uniwersalne w miarę upływu czasu.

Porada 4: Zrozumieć podejrzane vs naturalne praktyki


Większość ludzi na całym świecie zaczyna uczęszczać do obcych języków w szkole. Z tego powodu nauka języków jest postrzegana podobnie do innych przedmiotów szkolnych - jako coś wymagającego ciężkiej pracy, intensywnego studiowania i kariery. W oczach wielu uczniów szkoła nie jest zabawą, ale stanowi kolejną formę pracy.
Te mentalne powiązania między nauką języków i studiami opartymi na książkach są niestety tak zakorzenione w popularnej świadomości, że nawet ci, którzy zdecydują się nauczyć się języka poza szkołą, myślą, że wymaga długich godzin nudnych, suchych, opartych na książkach studiach.
I to po prostu nie tak. Nie zrozum mnie źle - siadanie do nauki z podręcznika ma swoje zastosowania - ale jest to tylko jeden z dwóch typów praktyk, które każdy uczestnik powinien angażować się, aby stać się biegł.
Kiedy usiądziesz z wyraźną intencją uczenia się (tak jak podczas lekcji lub podręcznika lub tutora), które nazywa się przemyślaną praktyką .
Drugi, równie cenny rodzaj praktyki jest znany jako praktyka przyrodnicza .
Naturalną praktyką jest typ praktyki językowej, która jest zazwyczaj niską stresem, i wykonana z przyjemnością i radością.
Oto niektóre przykłady naturalnego użycia języka:
- rozmawianie z przyjaciółmi na spotkaniach wymiany językowej
- oglądanie filmów w języku którego się uczymy
- granie w gry w języku którego się uczymy
- czytanie dla przyjemności w języku którego się uczymy

Naturalne użycie języka jest w szczególności przydatne dla tych, którzy chcą przejść z poziomu B na poziom C, jest to możliwe do osiągniecia w krótkim czasie, jeśli tylko będziesz często praktykował naturalny język. Jest to przyjemny sposób uczenia się, bez nadmiernego wysiłku intelektualnego.
Poprzez zrozumienie wartości obu rodzajów ćwiczeń, możesz naciskać język na nowe poziomy:
Na przykład zamierzam wziąć egzamin C1 w języku rosyjskim pod koniec 2017 roku. Biorąc pod uwagę ten egzamin przetestuj mnie na podstawie moich technicznych umiejętności mistrzostw każdej z czterech umiejętności, będę musiał zaangażować się w wiele przemyślanych praktyk, aby przygotować się na to, jak na przykład:
- Czytanie artykułów oraz oznaczanie/nagrywanie nieznanych słów i zdań.
- Rozmowy na konkretne tematy z native speakerem oraz otrzymywanie i przeglądanie opinii.
Pisanie na temat konkretnych tematów oraz odbieranie i przegląd korekt.
Wzbogacam również Rosjanina, angażując się w pewne zajęcia związane z praktyką przyrodniczą tylko dla zabawy, jak:
- rozmawianie i wysyłanie wiadomości tekstowych z przyjaciółmi rosyjskimi online.
- oglądanie rosyjskich filmów i kanałów informacyjnych.
- słuchanie rosyjskich podcastów.

Razem, angażując się w obydwa rodzaje praktyki w czasie pomogą mi zmaksymalizować czas nauki i pozwolić mi na naukę w okresach zarówno wysokiej jak i niskiej energii umysłowej.

Wskazówka 5: Bądź Cierpliwy


Jestem głęboko przekonany, że każdy, kto chce nauczyć się języka na poziomie C, może to osiągnąć.
Uważam jednak również, iż każdy uczy się inaczej i w zależności od indywidualnych okoliczności osiągnięcie tego celu zajmie Ci mniej lub więcej czasu.
Aby umieścić w rzeczywistych numerach, uważam, że powinien zabrać ze sobą każdego ucznia od 6 miesięcy do 3 lat, aby przejść od B2 do C1 .
6 miesięcy, jeśli:
- Masz doświadczenie w nauce języków
- Uczysz się języka podobnego do Twojego języka ojczystego
- Mieszkasz w kraju
Miej więcej niż 10 godzin dziennie całkowitego narażenia na język
2-3 lata, jeśli:
- uczą się odleglejszego dystansu
- uczą się co najmniej 30 minut dziennie
- są narażeni na dobre materiały do ​​nauki

Jeszcze jedno: niezależnie od tego, gdzie stoisz, nie patrz na szczyt góry i przeklnij odległość między nimi.
Zamiast tego spójrz na ten szczyt i zdaj sobie sprawę, że dzisiaj jest bliżej niż wczoraj , a jutro będzie jeszcze bliżej niż dzisiaj
Niezależnie od tego jak to skrócisz, rozwijanie swoich umiejętności językowych jest długotrwałe. Jeśli jednak postępujesz zgodnie z poniższymi wskazówkami pewnego dnia osiągniesz cel.
Gwarantuję to.
Napisane przez Luca Lampariello i Kevin Morehouse

Przejdź na stronę 1 (pierwsza część artykułu)

Podobne wątki:

Comments
  • 0 Komentarze