Ndihmë

NEW ARTICLE

5 CRAZY mënyra për të marrë LART drojë menjëherë, për të pirë / drogat që kërkohenVersioni anglisht i këtij neni është shkruar nga Benny Lewis, i poliglot i famshëm irlandez.

Filozofia ime në mësimin e gjuhës është, gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë për Speak Nga dita e parë.
Por, për shumë njerëz, kjo është e tmerrshme! Dhe për shkak se unë kam qenë duke folur aq shumë rreth asaj se si efektive Unë e kam gjetur duke përdorur Skype dhe faqet e internetit të këmbimit gjuhësore, ose në person takimet herët në një projekt gjuhës për të biseduar me native speakers menjëherë, unë kam qenë i kërkuar shumë pyetje në lidhje me çfarë të bëni nëse ju jeni shumë i trembur për të folur nga një ditë.
Kështu që sot unë jam duke shkuar për t'iu përgjigjur këtyre pyetjeve.

I përdorur të jetë shumë SHY


Por, para se të bëj, unë dua të bëj diçka shumë të qartë: I përdorur të jetë jashtëzakonisht i turpshëm.
Ajo mund të jetë e vështirë të besohet, sepse unë duket kaq largohet tani, dhe unë jam! -por Unë kam për të kapërcyer një shumë për të marrë në pikën ku unë jam tani, ku unë me kënaqësi mund të ecin deri në një i huaj dhe të vazhdojë të bëjë një gomar nga vetja në gjuhën e tyre duke pasur parasysh Unë kam filluar vetëm për të mësuar atë. Kjo Guximi është një aftësi e kam hartuar, një proces mësimi, dhe definitivisht jo diçka që është e natyrshme apo gjenetik.
Por unë kam një kohë të vështirë të saj. Unë nuk e pi, kështu që unë kurrë nuk e kishte 'guximin të lëngshme' për të më jepni ndonjë përparësi.

Dhe deri në të 20-tat e mia, unë nuk ishte shumë e mirë në duke folur me vajzat, kishte marrë pjesë në një të gjitha-boys të shkollave të mesme dhe një (ENGINEERING) kurs kryesisht mashkullor universitar (për fat të mirë, unë tani kanë vajzën time të mrekullueshme në çdo port dhe mund të bëjë të dy miq meshkuj dhe femra po aq e lehtë tani).
Vitet e para kam filluar të shkoj jashtë, unë kam qenë gjithmonë djalë në qoshe që do të luajë me telefonin e tij ose pretendon të dërguar një mesazh shkrimor, në vend se të shihen si dyluftimi në ajër nuk do të mund të flasin me njerëzit. Për një kohë, të gjitha ngjarjet sociale bëri për mua ishte më bëjnë një lojtar më të mirë të 'snake' në e vjetër telefon Nokia.
Por kjo është pas meje tani. Dhe unë dua të ndaj me ju të gjitha disa tregime qesharake nga gjërat e çmendur kam bërë për të detyruar veten nga mashtrimi im i trembur dhe për të nuk kanë zgjidhje, por për të bërë mirë në duke folur për të huajt. Këto tregime janë të çmendur, por e vërtetë!

1. COUCHSURFERS NIKOQIRE


Edhe nja dy vjet në udhëtimet e mia, unë isha ende i vështirë pak rreth njerëzve që unë nuk e di shumë mirë akoma. Unë nuk e di se çfarë për të folur me ta në lidhje. Kapur-22 këtu është se ju mund të merrni më të rehatshme për më shumë kohë që ju kaloni me njerëz, por si mund të merrni atë kohë në vendin e parë në qoftë se ju jeni shumë i vështirë të jetë rreth?
Kjo është kur kam zbuluar CouchSurfing, dhe e kuptuan se unë mund të ftojë njerëzit interesante për qytetin tim dhe rri me ta për disa ditë në një kohë. U ndjeva e dobishme, sepse e dija qyteti më i mirë se ata bënë, dhe unë do të kërkime për historinë për t'i dhënë atyre një turne në këmbë. Duke folur rreth shtëpisë sime ishte e lehtë, me kusht ide çastit bisedë, dhe na ndihmoi të marrë në tema të tjera.
Si edhe kjo, nëse dikush qëndron në shtëpinë tuaj (madje edhe në shtrat, pra emri) faqe, ju duhet mëngjes së bashku dhe rri më shumë se ju normalisht do me njerëz. Ata janë një i huaj i plotë në fillim, por ju merrni të rehatshme dhe mund të mësojnë për të hapur veten deri pak më të mirë për njerëzit që nuk i njihni shumë mirë. Më të mirë të të gjitha, vendi ka një sistem të shqyrtimit kështu që ju e dini që ju mund të besimit ato ju edhe para se të ftojë ata që rri.

2. Bëhuni një Amateur Photographer


Unë kurrë nuk kam pëlqyer idenë e pijshëm për t'u bërë më social. Efekti placebo shpesh mund të kontribuojnë për njerëzit qenë më 'tipsy', dhe madje edhe në qoftë se ajo nuk e bëri, unë mendoj se është shumë e kufizuar që ju mund të jetë vetëm më shumë po largohet premten dhe të shtunën në mbrëmje. Çfarë nëse një mundësi për të qenë social papritmas lulëzon në 3 të martën?
Si idealist si unë mund të jetë këtu edhe pse, fakti i çështjes është që njerëzit të pijshëm në ngjarjet shoqërore të ndjehen të parehatshme në kohë në qoftë se ju nuk keni diçka në duart tuaja. Pra, në vend se të japë në të presionit të bashkëmoshatarëve, unë kam gjetur se të paturit diçka në duart tuaja në fakt mund të lehtësojë tensionin, dhe do t'ju japë një iniciativë interesante bisedor.
Pra, ajo që kam bërë në universitet ishte ruajtur deri për një kamera shumë të hershme dixhitale. Ekran është një ekran të vogël LCD, por mjaft e madhe për të parë foto të marra vetëm. E bëra vetën time zyrtare 'fotograf kampus' dhe shkoi rreth me atë kamera dhe pa aftësi-dhe reale e fotografisë çuditërisht të paturit e një dorë të plotë do të thotë se askush nuk do të shtyjë pije në mua asnjë më shumë.
Një tjetër gjë e madhe është se kamera vetë më ndihmoi miqësi. Unë thjesht do të ecin deri në popull dhe i thuaj 'Hi, unë mund të merrni një foto të ju për faqen e internetit të universitetit?' Dhe ata do të thonë po çdo kohë. Të gjitha unë duhej qenë një faqe bazë statike që ka ndodhur që u organizua në universitet, dhe unë do të postoni fotot unë do të marrë në faqen për të gjithë për të gjetur më vonë. Ajo ka punuar e madhe, dhe së shpejti pas kësaj kam marrë më shumë popullor si 'fotograf', pasi që askush tjetër në atë kohë ishte vënë fotot në internet!
Ky tip është më e vështirë tani (të gjithë dhe qeni i tyre mund të ngarkoni fotografi në internet në një çast), por ka shumë gjëra të tjera që ju mund të bëni për të ndihmuar të Partive Popullore kandidojë më të mirë. Kur isha në Burning Man, unë shpërndanë falas vesh-priza (një vaskë prej 200 prej tyre të kushtojë mua) pasi kjo ishte një ngjarje e zhurmshme dhe gjumi ishte e vështirë. Në koncerte, unë kam aktivizuar një app në telefonin tim që e bën telefoni duket si një qiri, dhe të mbajë këtë në dorën time në vend. Më bëri kaq shumë miq!
Një tjetër kënaqësi ishte kur isha në Valencia (herë të parë kur isha 21), kam arritur të gjej një biçikletë në varg për një çmim të vërtetë të mirë. Kam bërë miq (pothuajse gjithmonë meshkuj) duke ofruar një shtëpi udhëtim për këdo që e nevojshme atë, pasi që unë kam hapësirë ​​për të kryer ato.
Së fundi, unë kam gjetur se mbante rreth artikujve të rastit konfuz si një iniciativë bisedë mund të punojnë mrekulli për të inkurajuar njerëzit e tjerë të flas me ju dhe për të marrë disa nga buzë off ju gjithmonë ka për të filluar bisedat.
Unë gjej 'presioni i kolegëve' e njerëzve për të pirë nuk është aq shumë sa që ata kanë nevojë për ju për të pirë, por ata nuk e shohin ju bëjnë diçka apo të kesh kënaqësi, dhe duan të ndryshojnë atë. Thjesht nuk në kërkim si ju jeni një dyluftimi në ajër të humbur 'diçka' ndryshon çdo gjë në këto ngjarje, dhe në qoftë se ju mund të sjellë diçka që mund të bëjë ngjarja më shumë argëtim, të gjithë të mirë!

3. burg pari, pyesni pyetje më vonë


Unë mendoj se problemi më i madh kam pasur kur isha i turpshëm edhe pse ishte menduar veten jashtë të përkryer mundësi të mira për të takuar njerëz.
Dikush interesante do të jetë e drejtë atje, pranë ose para meje, dhe unë do të fillojnë të mendojnë për atë që unë duhet të them atyre, ose ndoshta fraza nga një hapje e mirë bisedë fije që mund të zgjasë të paktën 10 minuta, ose çudi nëse ndoshta unë jam shumë i mërzitshëm për të biseduar me ta, apo çfarë nëse ata janë në një humor të keq sonte dhe nuk duan të flasin me mua ....

Dhe para se unë e dija atë, unë kam qenë duke menduar aq shumë kohë mundësi kishte ardhur dhe shkuar.
Tani që unë do të ndërveprojnë me kaq shumë njerëz në ngjarjet shoqërore, unë mund të le ju në një sekret të vogël: shumica e njerëzve nuk kanë biseda shumë të zgjuar dhe asgjë nuk duhet të jetë mbi-analizuar. Në fakt, unë kam messed me të vërtetë dhe tha diçka me të vërtetë të çuditshme në intro time, por qeshi atë dhe të marrë në një bisedë normale.
Kjo është arsyeja pse tani unë kam një strategji të thjesht duke ecur deri në dikë dhe duke thënë 'Hi! Unë jam Benny nga Irlanda, çfarë është emri yt? 'Dhe duke parë se çfarë ndodh. Gjëja më e rëndësishme që unë mendoj në lidhje para se të afrohet ndonjë të re ... nuk është asgjë.
Unë doja të thërrasë këtë 'gotë mashtrim burg' tim në kohë, sepse kam futur atë në një mik në Gjermani i cili donte për të praktikuar anglisht, dhe thjesht kapi dorën e saj dhe e detyroi atë të trokas gotat me disa amerikanë dhe unë pastaj iku. Koha e tij për të menduar për diçka 'zgjuar' për të thonë se ishin marrë larg, dhe ajo thjesht kishte për të thënë 'Hi' dhe shkoni nga atje. Dy orë më vonë ajo më tha se ajo kishte qenë praktikuar anglishten gjithë natën!

4. përqafimin tuaj të brendshme Klingon


Ndërsa në të vërtetë duke folur Klingon (po, unë bëj) mund të jetë e barabartë me nuking shanset tuaj për të bërë miq në qoftë se kjo është se si ju të filloni një bisedë, unë kam gjetur se gjetja grupe jashtëzakonisht të veçanta të interesit të përbashkët dhe të ndjekin ato e ka bërë duke e bërë miq mënyrë më e lehtë.
Kur kam filluar që udhëtojnë, dhe ishte ende të pasigurt për atë për të folur rreth me të huajt, kam gjetur grupe në lidhje me tema të caktuara që unë e di se unë mund të flas në lidhje me, të jetë një mënyrë e madhe për të marrë mua për të hapur! Që kur kam qenë në mësimin e gjuhës, kam marrë pjesë në përmbushjen e-ups me nxënësit e gjuhës (si lloj unë do të organizojnë veten time këtë vit, ku unë do të inkurajuar njerëzit që të përzihen në mes njëri-tjetrin për të bërë miq të rinj dhe të praktikojnë gjuhën e tyre).
Unë e kam gjetur se ka ngjarje në Meetup.com, Në programin Meet-up faqet CouchSurfing së, në Facebook në qoftë se ju kërkoni për ngjarjet në qytetin tuaj, ku njerëzit në mënyrë informale të marrë së bashku për të biseduar për atë që ata janë të pasionuar rreth. Nëse ju jeni në shah, kites fluturuar, duke ecur qen, yoga, faqet e internetit coding, apo ndonjë gjë tjetër, ju mund të gjeni një grup që ju mund të takohen me.
Dhe sa herë që unë jam në shtetet unë gjej atë në mënyrë kurioz si specifik konferenca mund të merrni! Nuk janë konferenca jo vetëm për blogerët, por në mënyrë të veçantë për blogerët e udhëtimit, blogerët verë, apo blogerët financave. Unë sigurisht ndoqën kongresin Star Trek, dhe më në fund gjeti konferencat e mia në internet poliglot.
Pra, mendoni se çka ju jeni i apasionuar, dhe të kërkoni rreth për ngjarjet ku njerëz me të njëjtin pasion vijnë së bashku. Ju mund të habiteni se sa interesi juaj të veçantë ka kaq shumë njerëzve të gjetur njëri-tjetrin në sajë të internetit, dhe që vijnë së bashku çdo javë apo një herë në vit.
Duke folur në lidhje me mësimin e gjuhës kur kam filluar që udhëtojnë, dhe pastaj duke folur për pasionin tim për të udhëtuar në CouchSurfing takohen-ups, me të vërtetë më ndihmoi të marrë mbi 'Çfarë flasim?' Problemit me takim të huaj, sepse ne tashmë kishte një temë unë kishte shumë për të thënë në.
Në kongresin Star Trek (nga atëherë, unë kam qenë shumë më tepër në ikje) Mbaj mend takim dikë që ishte në mënyrë të qartë shumë i trembur, dhe që e kisha parë vetëm të gjithë fundjavën, por kur i thashë hi tij, kemi pasur një debat të gjallë në lidhje me të Meritat e direktivës përkohshëm kryeministrit, dhe unë kam qenë kaq i lumtur për të parë atë të shkëlqejë.

5. AIM të dështojë


Një nga gjërat më frikësuese për mua në udhëtimet e mia të hershme, kur unë do të mbërrijë diku i ri dhe e di absolutisht askush, do të jetë për të shkuar në një ngjarje sociale të vetëm dhe duhet të gjejë miq.
Sa mirë këto përpjekje fillestare për të bërë miq janë vendimtare për të pasur një përvojë pozitive gjatë muajve të ardhshëm, dhe kjo është një presion të madh. Në herë unë ndjeva si në qoftë se unë nuk e ka bërë atë të përkryer, atëherë unë do të nuk kam asnjë mik në të gjitha për muaj.
Dhe pastaj kam pasur një ide nga një mik i imi për të provoni Skydiving sociale, dhe vetëm të shkojnë deri në sa më shumë njerëz të jetë e mundur dhe të kuptojë se sa më shumë unë të përpiqet, aq më shumë të ngjarë që unë jam për të bërë një mik. Ndërsa cilësia trumps sasia çdo herë, ju keni nevojë për një sasi të vogël në fillim për të takuar njerëzit e duhur.
Përndryshe përpjekje juaj e parë mund të jetë për të bërë një mik me dikë plotësisht i papërshtatshëm për të varur me ju, dhe sa keq ajo shkon mund të ju frikësojnë dhe të ul çmimet egon tuaj për pjesën tjetër të natës.
Kjo është arsyeja pse qasja ime e re ishte që të mos të marrë asgjë, por ndërveprime pozitive, por për të shkuar në çdo ndërveprim me mendim se 'kjo përpjekje për të bërë një mik të ri mund të rrëzimit dhe djegur, dhe kjo është në rregull'. Unë do të përpiqet tim më të mirë dhe të pranojnë dështimin për të qenë jo vetëm një opsion, por një rezultat i mundshëm shumicën e kohës. Qëllimi për të dështojnë.
Amazingly, ajo rezulton nga të huajt nuk duan të kafshojë kokën jashtë, dhe ju merrni befasuar këndshëm shumicën dërrmuese të kohës dhe besimi juaj vjen në të gjithë si një tipar karakter simpatik dhe njerëzit duan të merrni të dini ju më mirë. Kur të shkoj deri në njerëz të rinj kam falsifikuar duke qënë i bindur aq shumë herë, që tani unë jam lloj.
Shko deri në më shumë njerëz, të veprojnë të sigurt dhe të pranojnë se ndoshta ata nuk do të blejnë atë, dhe kërkojnë ndjesë. Kushtonte vëmendje atë dhe provoni përsëri. Shpëlaj dhe përsëritje dhe ju do të keni miq të rinj deri në fund të natës.

KËSHILLA GJUHËN mësuarit për introvertët


Por Benny ... Më pëlqen të qenit i turpshëm! Unë nuk dua që të ndajnë fronin tim biçikletë me të huajt ose tregoni askujt për pasionin tim për Star Trek! Po në lidhje me mua ??
Duke përdorur aftësitë tuaja gjuhësore të jetë shoqëror dhe të bëjnë miq të rinj dhe lidhje mes kulturave çon në kaq shumë përvoja të përmbushur, dhe unë do të të duan për të gjithë ju për të shkuar atje, të kapërcyer frikën tuaj, dhe të bëhet jetën e partive tuaja!
Por, jo të gjithë do të 'kapërcyer' drojë e tyre. Pra, këtu janë disa opsione për ju, miqtë e mi Introverte!
Në qoftë se ju dëshironi të bisedoni me një amtare, por janë shumë të trembur apo frikësuar për të tërhequr të shkaktojë:

Të ketë një bisedë Skype me kamera off!
Nuk ka asnjë rregull që thotë se ju duhet të flasin nga dita një ballë për ballë-ju thjesht mund të kërkoni partnerit tuaj të këmbimit për të bërë një zë i vetëm chat. Kjo do të thotë që ju mund të rri kot në shtratin tuaj, dhe nuk duhet të shqetësohen për personin tjetër qenë në gjendje për të parë nervozizmi tuaj ose hezitim.
Dhe kjo vjen me një përfitim i shtuar! Sepse ju nuk mund të mbështetet në cues gjuhës fytyrës apo trupit tjetër për t'ju ndihmuar të kuptoni gjuhën që ju jeni duke praktikuar, ju me të vërtetë mund të përqëndrohen në gjuhën e vetë, ashtu siç tingëllon dhe është e intonacion, për të praktikuar të dëgjuarit bonus!
Të ketë një bisedë Skype me një fjalor dhe Google Translate hapur
Unë në fakt e bëjnë këtë gjatë gjithë kohës veten në fazat e fillimit. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me një bisedë aty për aty, një gjë që ju mund të bëni është të tregoni partnerit tuaj këmbimit paraprakisht se ju jeni një fillestar, dhe se ju do të jetë duke përdorur një fjalor ose përkthyes në tërë bisedës. Pastaj, të mësojnë se si për të thënë 'Unë nuk e kuptoj. Ju lutem mund të shtypni atë jashtë? 'Në gjuhën tuaj të synuar (ju mund të keni atë të përkthyera fraza për ju në bordet italki mesazh ose ta dërgojë atë për të dëgjuar atë folur nga një amtare në një ditë apo më shumë në Rhinospike).
Pastaj kanë Skype thirrjen tuaj (kamera ose off-tuaj zgjedhjes!). Shko dënim nga fjali, dhe çdo herë që mësuesi juaj thotë diçka të re-e cila mund të jetë çdo fjali, por që kujdeset! -simply Kërkoni që ata të shkruani atë jashtë, dhe pastaj të paraqesin fraza e tyre me shkrim me anë të Google Translate. Kjo është një mënyrë e madhe për të mësuar si edhe, për shkak se ju do të mësoni fjalë të reja dhe frazat përmes bisedës rastësor, dhe nuk duhet të ketë një plan për çfarë të flasim për, ose ndonjë njohuri paraprake të fjalorit paraprakisht.
Kur doni të përgjigjet përsëri një pyetje, procesi qëndron e njëjtë. Vënë fraza tuaj në përkthyesit, dhe ta përsërisë atë me partnerin tuaj. Ata do të të ndëshkoj me gabime me qëllim fjalë apo shqiptim-dhe BAM! Ju jeni mësuar fjalorit, shqiptim dhe gramatikë të gjitha në një, pa e pasur për të studiuar më parë.
Nëse flasim për një amtare në të gjitha ju bën nervoz:

Përdorni multimedia!
Është me të vërtetë e rëndësishme për të dëgjuar një të folurit amtare nën kushte natyrore, dhe ju mund ta bëni këtë duke shikuar TV, filma, apo duke dëgjuar podcast në gjuhën-ka kaq shumë opsione për këtë qëllim.
Shkruani frazat që ju doni sqaruar dhe pas tyre në bordet mesazh
Një nga përfitimet e të folurit me një amtare është se ju mund të merrni sqarime të menjëhershme në çdo gjë që ju nuk e kuptoni nga thjesht duke i kërkuar: 'Çfarë do të thotë kjo?' Ose 'Mund të them se më ngadalë?' Kjo është më e vështirë kur ju jeni vetëm duke dëgjuar, por jo e pamundur. Le të thonë se ju vijnë të gjithë një frazë ndërsa duke dëgjuar një podcast në gjuhën tuaj të synuar që ju nuk e kuptoni. Shkruajnë, dhe pyesni dikë në një komunitet të gjuhës, si më Rrjedhshëm në 3 muajt forume apo bordet mesazh në italki. Ata do të ju tregojnë se çfarë do të thotë për fat të mirë.
Get shqiptim / shkrim sqarime
Një tjetër përfitim i madh i të folurit me një amtare është se ju filloni për të përvetësuar modelet e tyre të folurit dhe do të merrni më të mirë me kalimin e kohës me theks të përsëritur të tyre. Por, ju gjithashtu mund të bëjë këtë me një sistem të dorëzimit lag-duke përdorur zë ose tekst, si Rhinospike dhe Lang8, dhe për të marrë vendasve duke ju dhënë atë që punon prapa.
Unë me të vërtetë shpresoj se këto këshilla të ndihmojë dhe se shumë prej jush mund të merrni më aktive në përdorimin e gjuhëve tuaj të synuar. Flasin im nga ditë Një mënyrë është ajo që punon më mirë për mua, por edhe në qoftë se ju jeni më shumë në anën interesi për veten, ju ende mund të përdorni gjuhën tuaj nga dita 1, duke zbatuar këto këshilla.
Më lejoni të di mendimet tuaja mbi këto në komentet më poshtë, dhe të ndajnë këshilla tuaj për tejkalimin drojë me pjesën tjetër prej nesh!

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1 All