Ndihmë

NEW ARTICLE

Si për të menaxhuar kohën tuaj, kur të mësuar një gjuhë të re?Versioni anglisht i këtij neni është shkruar nga Benny Lewis, i poliglot i famshëm irlandez.

Kjo video është pjesë e dy si dita ime e zakonshme folds jashtë. Unë të përpiqet për të shpjeguar (në arabisht, me titra në anglisht, arabisht dhe portugalisht) si gjërat shkojnë pas 8-9AM ime folur mësim. Kjo është një video të shkurtër, kështu që ky blog post shumë të detajuar përshkruan komponentët e ditës sime të zënë në hollësi më të madhe!
Kjo është edhe video të fundit të cilat do të shkruar në tërësi. Një tjetër do të jetë një pikë ime muaj dhe të përbëhet tërësisht nga një bisedë spontane me një amtare.
Ka pasur shumë konfuzion nga disa njerëz për atë që unë bëj për të jetuar. Më pëlqen të shaka në kohë kur kërkohet dhe thonë 'unë jam një fermer struci' apo 'Unë jam një vrasës profesionist, kështu që nuk pyesin shumë pyetje!', Por e vërteta është se unë jam një hacker gjuhë profesional. I shpjegoi se si kam marrë në atë në këtë post .

Ndërsa unë do të duan të thonë se kjo do të thotë që unë jam një nga ata blogerët me një lumë automatik të të ardhurave që më lejon të bëj çdo gjë që unë dua të gjithë kohën dhe fjalë për fjalë të shpenzojnë çdo sekondë të vetme të fokusuar në projektet e mia gjuhësore, kjo thjesht isn ' t çështjen.
Blog postime si ky fjale 8000 një ndonjëherë mund të marrë mua ditë për të shkruar, aspektet e ridizajnimin dhe ruajtur vendin prapa skenave mund të jetë një sasi epike e punës, dhe unë gjej atë të qeshur kur njerëzit komentojnë time kanalin Youtube sugjeruar se unë 'don 'punë t 'kështu që unë kam më të lehtë se ata e bëjnë të kalojnë të gjithë kohën time të përqendruar tërësisht në mësimin e një gjuhe.
Ju nuk mund të imagjinohet sasinë e punës që kërkohet për të përgatitur një video tipike, marr vendet e duhura, pas regjistrimit të ndryshuar atë, shtoni në Paraqitjet grafike dhe previews për video të tjera, sinkronizim të shëndoshë, ngarkoni titra në gjuhë të ndryshme, dhe në fakt rekord video vetë me pajisje tim të ngritur rrugën e drejtë.
Kjo është shumë e ndryshme për të ulur para webcam time, duke shënuar një monolog dhe pastaj menjëherë të ngarkoni atë, që ju të shihni një shumë nga YouTubers tjera. Kjo është në rregull për ta, unë thjesht preferojnë të ngarkoni videot më profesionale në kërkim.

SO Shumë punë / email / Blogging për të trajtuar


Kam marrë mbi katërqind email në ditë, dhe një tjetër njëqind apo më shumë komente mbi postimet e mia blog, channel Youtube, faqe në Facebook,s Twitter. Disa e-mail mund të jetë për kërkesat intervistë (këtu është një kohëve të fundit kam bërë tërësisht në irlandez në beo.ie për shembull), i cili në vetvete do të marrë shumë kohë, dhe të tjerët janë nganjëherë email me të vërtetë të gjata në gjuhë të ndryshme që marrin kohë vetëm për të lexuar.
Unë mund të injorojë të gjitha këto të përqëndrohet vetëm në projektin tim e mësimit të gjuhës, por unë dua të bërë videos ftohtë dhe sharable, shkruar blog posts, të angazhohen me lexuesit, duke dëgjuar historitë e tyre, dhe shpresojmë frymëzuar disa njerëz për të mësuar një gjuhë të re. Si edhe kjo, në një nivel më praktik, unë duhet të bëni të sigurtë që web faqen time dhe audienca vazhdon të rritet në mënyrë që unë mund të mbani faqen plotësisht 100% reklamimi ose sponsorizimi i lirë, e cila është mjaft e rrallë për çdo vend.
Numri absolut i vizitorëve site merr do të thotë se unë nuk kam për të bërë një bujë të madhe në lidhje me tim 'Folu nga dita 1' paketë dhe njerëzit të gjejnë atë përfundimisht në qoftë se ata kanë nevojë për të, dhe të paktën një person e bën çdo ditë, e cila mbulon shpenzimet e mia, të cilat unë nuk kanë një shumë të konsideruar Unë nuk e vetë ose të blejnë shumë gjëra.
Edhe pse shitjet e këtij produkti janë të trajtohen automatikisht, unë shpresoj se ju mund të shihni se thjesht duke qenë një bloger aktiv në vetvete është një sasi të madhe të punës! Kjo mund të kërkojë deri në tetë orë të kohës time në ditë, duke përfshirë edhe fundjavë. Po, unë duhet të punojnë dhe të mësojnë një gjuhë në të njëjtën kohë too! Kjo është koha që unë nuk jam duke folur apo mësuar arabisht, kështu që kjo do të duket se të gjitha shpresa është e humbur për të investuar kohë serioze në mësimin e gjuhës time intensive, e drejtë?
Jo mjaft. Unë tani mund të ndajnë 21 hacks aplikoj çdo ditë të vetme, për t'u siguruar që unë mund të qëndrojë në krye të gjithë këtë dhe ende kanë mjaft kohë për të investuar plotësisht në mësimin e gjuhës, si dhe të ketë një jetë aktuale sociale!
Squeezing më shumë orë jashtë DITËS:

1. merrni deri në fillim


Nëse keni shikuar një pjesë e video të ditës sime tipike, ju do të shihni se dita ime fillon në 5:30. Unë kam gjetur se më vonë unë zgjohem, më pak kohë unë 'ndjehen' Unë kam, kështu që unë kaloni gjëra të rëndësishme si hahet mirë, duke bërë stërvitje, duke hapur detyrat 'më pak esenciale' dhe unë në fund të fundit përfundojnë më pak të përqendruar dhe të punojnë më pak efikase.
Kur ju merrni një bandë e gjëra bërë edhe para 08:00 keni vrullin për të mbajtur atë gjatë gjithë ditës. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ju duhet të punojnë në bazë të planit të dikujt tjetër.

2. poli- TENTATIVA apo fle biphasic


Ideja se ne 'duhet' tetë orë gjumë në natë është thjesht e gabuar.
Arsyeja që ne të fle në një bllok të madhe gjatë natës është kryesisht për shkak të revolucionit industrial krijuar diçka të ngjashme me 9-5 jetesës, ku ju duhet të jetë në mënyrë të punës për shumicën e ditës dhe thjesht nuk mund të fle në ndonjë kohë gjatë kësaj periudhe. Ajo që ne e bëmë përpara kësaj, ishte ajo që bëjnë shumica e kafshëve, dhe kjo është për të fjetur më shumë se një herë në ditë.
Kur merren në ekstrem, 'Überman' model gjumë mund të ju jap një total prej njëzet e dy orë të ndërgjegjshëm në ditë! Vetë Leonardo Da Vinci aplikuar diçka të ngjashme, për t'i dhënë atij më shumë kohë për të punuar në artin e tij dhe eksperimente. Unë u përpoq këtë herë veten time, por nuk gjeti se ajo ishte shumë më tepër nga sinkronizim me shoqërinë të jenë të dobishme.
Në vend të kësaj, unë shkoj për gjumë biphasic, i njohur më mirë si siestas. Pra, në pasdite unë kam një 20 minuta të energjisë-sy gjumë, dhe kjo nuk bezdi ditën time në të gjitha. Unë edhe e bëri këtë duke punuar në punë me kohë të plotë, gjatë një orë pushimit të drekës sime.
Këto 20 minuta në fund të fundit do të thotë se unë mund të fle qetë për rreth 5 orë çdo natë dhe të ndjehen krejtësisht të mirë e zuri gjumi tërë ditën! Pra, kjo është menjëherë rreth 18.5 orë kohë të ndërgjegjshëm në ditë për të luajtur rreth me - ato shtesë 2.5 orë në ditë të shtoni deri shpejtë! Siç mund ta shikoni në videon e sotme, kjo gjithashtu do të thotë se të shkoj për të qëndruar deri vonë, e cila ndihmon shumë për një jetë të mirë sociale!

3. kafe SKIP dhe droga të tjera dhe të marrë të lartë në adrenalin VEND


Unë nuk e pi alkool dhe kjo ndryshon gjithçka. Kjo do të thotë unë mund të shkojnë jashtë në qytet dhe të mos ketë mëngjes ime konsumuar nga një Hang-gjatë ditës së nesërme. Është gjithashtu e sigurt, dhe lejon mua lucidly kujtoj se sa fun kam pasur, dhe vetëm të bëjë një budalla nga vetja në mënyra që unë nuk do të pendoheni të nesërmen.

Dhe unë nuk kam nevojë për të dalë me logjikën pakuptimta që unë nuk mund të ketë argëtim apo flasin një gjuhë pa lejen e birrës së.
Dhe e njëjta vlen edhe për kafe. Pra, shumë amerikanë pi disa gota në ditë! Unë kam marrë disa miq të cilët në fakt të merrni nervoz nëse ata nuk kanë kupa e tyre në mëngjes. Kjo varësi do të thotë se sa herë që ju nuk keni qasje në të fokusi juaj është qëlluar plotësisht dhe ju nuk mund të punojë apo të mendojnë drejt.

Getting më shumë orë në ditë nuk është vetëm për squeezing ato duke bërë gjëra më efikase, por edhe duke marrë orët jeni duke punuar apo studiuar dhe duke e bërë ata llogarisin më shumë. Arrijë ju merrni në alkool kafe, duhan dhe gjëra të tjera kanë tendencë për të ju jap një të ulët të rëndësishëm pas shumë. Dhe kjo është si ju kushton një shumë të holla.
Unë preferoj për të marrë arrijë mia nga jeta. Kur jashtë në qytet, unë shkoj 'Skydiving social' dhe të bisedoni për të përfunduar huajt sa më shumë që mundem, në sa më shumë mënyra që mundem, pa justifikime trembur . Më pëlqen të kërcimit, këndojnë dhe të vlerësojmë të gjitha gjërat e mrekullueshme të lira në jetë pa messing me kimi trupit tim shumë. Kjo do të thotë unë mund të qëndrojnë të fokusuar edhe në qoftë se dyqanet janë të mbyllura dhe unë nuk mund të merrni fix tim.

4. Ushtrimi dhe hani mirë


Njerëzit kanë filluar të pranojnë se ushtrimi ka me të vërtetë të përmirësuar aktivitetin e trurit. Siç mund ta shikoni në video, unë kam një goditje e lehtë dhe të përpiqemi për të bërë stërvitje të tjera çdo ditë në mëngjes, në qoftë se unë mund.

Një përfitim tjetër është se unë të gjeni se unë jam shumë më pak të hutuar dhe mund të ulen ende, pasi duke shpërndarë një energji të vogël në goditje e lehtë. Shumica e punës sime në blog dhe studiuar kërkon ulur poshtë, kështu që duke përdorur muskujt e mi para se kjo do të thotë se unë kam nevojë të shërohen dhe nuk do të bëhet deri çdo disa minuta për të shkëputur veten me diçka e pakuptimtë.
E njëjta gjë vlen edhe për të hahet mirë sigurisht. Unë nuk e ha aq mirë, ndërsa udhëtonte në Kinë dhe shtetet këtë vit, veçanërisht pasi është e vështirë të marrësh me qira një vend të përballueshme në disa vende që edhe ka një kuzhinë, por për fat të mirë në Brazil është shumë e lehtë për të marrë qasje në shumë të shëndetshëm të përballueshme ushqim vegjetarian dhe kuzhinier në shtëpi shumë.

Duke nxitur trupin tuaj të mirë, ju mund të punoni dhe të përqëndrohen më mirë.
SI I merrni për të Inbox ZERO dy herë në ditë

5. SWITCH në Gmail dhe aktivizoni filtra


Nëse ju jeni në ndonjë email tjetër përveç Gmail, atëherë ajo nuk është çudi ju jeni që kanë të bëjnë me mbingarkesë email! Ka disa arsye për të kaluar mbi dhe ju nuk keni për të tregoni miqve tuaj ju keni ndryshuar email-it tuaj, sepse ju mund të keni Gmail ta shkarkoni nga adresa e vjetër për ju.

Një që unë veçanërisht si është se Gmail ka një mundësi për të krijuar filtra komplekse. Pra, nga 400-mail kam marrë, unë menjëherë mund të zvogëlojë këtë për vetëm 80 që kërkojnë vëmendjen time, në sajë të disa filtrave unë e kam ngritur, të tilla si ato në vijim:
Çdo email që është dërguar në masë për shumë njerëz shkon në një dosje të veçantë që unë qartë për tri herë në javë, kur unë kam kohë. Ajo kurrë nuk e bën atë në postë, e cila është parë si një prioritet të madh që njerëzit kanë shkruar për mua direkt. Përjashtime janë bërë për detajet e fluturimit dhe të domosdoshme të tjera ose në listat e më urgjente email.
Spam qartë se është dërguar vetëm për ty të mos kap nga sistemi. Si një bloger, unë të marrë të paktën pesë ose gjashtë në ditë duke u përpjekur për të shitur mua në disa i dobët SEO (Search Engine Optimization) taktika për të marrë mua në 'një faqe të Google'. Unë kam një listë të fjalëve që unë shoh shpesh se më thonë se kjo ka gjasa do të jetë e spamit, dhe ta dërgojnë atë në një filtër të veçantë që unë do të kontrolloni herë ose dy herë në javë për të pastruar. Kjo shumë thjesht përfshin termin 'SEO', kështu që unë nuk e rekomandojmë që ju keni atë në nënshkrimin tuaj, nëse ju shkruani një email për mua. Vini re se 'SEO' është edhe fjala irlandez për këtë, kështu që unë kam shtuar në përjashtime për disa fjalë të zakonshme irlandezë shumë.
Ndonjëherë njerëzit si duke argumentuar me mua nëpërmjet e-mail. Nëse unë e kam provuar për të biseduar me ta disa herë dhe unë mund të shoh se ata janë të interesuar vetëm për të humbur kohën time ose duke dërguar aggro rrugën time, e-mail e tyre ose adresa e IP merr filtrin e vet që të vendoset automatikisht si të lexuar dhe arkivuar, kështu Unë nuk do të marrë mërzitur nga ndonjë më shumë.
Çdo email me Sul ose e ngjashme në titull ka tendencë të jetë shaka budallenj se unë nuk duan të lexojnë. Këto shkojnë në një tjetër dosje që të shikohen me prioritet të ulët.
Njoftimet e mediave sociale, si mesazhe në Facebook, dikush komentuar një video YouTube, secili të marrë filtrin e tyre, dhe kurrë nuk shkojnë në postë. Hapja këto ka tendencë për të marrë më larg nga dritarja Gmail e cila është një zbavitje e madhe tashmë, kështu që unë kam një seancë pune në mënyrë specifike për të mediave sociale ndjekin-ups.
Kjo do të thotë se edhe pse unë të marrë mbi 400 email një ditë, unë do të vetëm të vërtetë shohim rreth 80-150 çdo ditë që e bëjnë atë në postë. Ka shumë mënyra të madhe për t'u siguruar që unë mund të trajtojë këto too!

6. Dërgoni dhe ARKIVI BUTTON


Një tjetër gjë e ftohtë në lidhje me Gmail është shuma e plugins dhe karakteristikat shtesë që ju mund të shtoni atë për të bërë punën tuaj më të lehtë. Një opsion i tillë në qoftë se ju shkoni në laboratorë është butonin 'Dërgo arkiv'.

Pasi unë kam përgjigjur një email, atëherë në mënyrë efektive, ajo duhet të hiqet nga kutinë time, siç e kam 'marrë' me të. Ky buton e bën atë proces automatik. Unë kurrë nuk e përdorin 'Send' button, vetëm 'të dërguar dhe arkiv', kështu që asgjë nuk varet rreth postë për kohë të gjatë.

7. NJË MESAZHE DHE NJE MESAZHE VETËM


Unë kam bërë gjithçka që mundem për të siguruar se të gjitha mesazhet që unë mund të trajtojë se vijnë nga e gjithë bota, të përfundojë deri në atë një kutinë (ose të paktën një filtër) në Gmail.

Pra, në vend se të ftojë njerëzit të mesazhit mua në një mori mënyrash, duke ndjekur një trilion popull në Twitter dhe marrjen e DMS, unë ndjekin vetëm pesë njerëz në Twitter, dhe kontrollonis në një kohë të caktuar çdo ditë.
Unë nuked sasi time shumë më të madh të 'miqve' në Facebook, dhe hoqa qafe të njerëzve unë bumped në një herë apo dy herë, ose që unë nuk flas me. Të vetmit njerëz të cilët mund të email mua tillë që ajo merr në Facebook kutinë time jeni miqtë e mi të ngushtë dhe të familjes - dhe unë vetëm 70 prej tyre, jo 500, jo 1000. Unë nuk e pranoj kërkesa mik nga kushdo unë nuk kam takuar disa herë në person për shkak të kësaj, dhe në qoftë se një i huaj mesazhet mua me anë Facebook tim personal, atëherë unë do të lënë atë në 'postë tjera' dhe thjesht nuk përgjigjen (unë e them në mënyrë të veçantë në përshkrimin publike në Facebook jo faqen time në mesazh mua nëpërmjet atë faqe).
Ju gjithashtu nuk mund mesazh mua privatisht në faqen e Facebook markë tim, kështu që unë mund të trajtojë më shumë postime mur si kohë e mediave sociale dhe jo email kohë. Njëjta me YouTube - mesazhet private janë fikur. Dhe kur unë të ngritur një profil të ri kudo, gjëja e parë që bëni është të çaktivizoni mesazheve private dhe chat feautres. Unë nuk dua të shikoni një duzinë inboxes çdo ditë, vetëm një.

8. dhënë popullit opsione të tjera në Formularin kontakti-ME


Kjo do të thotë se kur njerëzit duan të merrni në kontakt me mua, ata mund vetëm 1. Përgjigju email dërguar pas nënshkrimit në listën Gjuha Hacking League email ose 2. përdorni këtë formular.

Nga të gjitha email shkoj, rreth 15-20 prej tyre janë duke i kërkuar mua ditën njëjtat pyetje në ditë dhe jashtë. Pra, kur kjo ndodh mjaft, unë kthehem në formë dhe shtoni në një njoftim për të paralajmëruar njerëzit para se ata e shohin formën në mënyrë që ata nuk do të dërgojnë këtë mesazh të njëjtën. Nuk ka kërkesa shpallje në blog, lidhje me postet që kanë Pyetjet më të shpeshta ata kanë gjasa të jenë të pyetur dhe kështu me radhë.
Kjo shenjë paralajmëruese menjëherë të reduktuar sasinë e mesazheve unë do të merrni se unë do të dërgojë të njëjtën përgjigje për pushim.

Unë gjithashtu sugjeroj që ata përdorin forumin qoftë se kjo është një 'Si mund të mësojnë një gjuhë' Pyetja stil, pasi që unë thjesht nuk mund të ulen dhe të përgjigjen një email të vetëm për orë të tëra duke shpjeguar qasjen time mësimin e gjuhës - njerëzit janë të mirëpritur të pyesni komunitetin ose kërko web faqen time, apo të shikojnë TEDx bisedoni për të marrë të gjitha sekretet e mia.

9. PËRGJIGJE konservuar për PYETJE përsëritet


Ndonjëherë kjo është një pyetje që unë nuk mund të vërtetë ua tërhoqe më parë me një lidhje të shpejtë në kontakt-me formë, por kjo është ende diçka që unë të marrë ditë në ditë dhe jashtë. Një më i madh deri më tani është një pyetje të veçantë që unë të përgjigjem në një post të veçantë, se ata nuk mund të keni gjetur duke përdorur mjet kërkimi në web faqen time.

Në këtë rast, unë kam një template ngritur për t'i falënderuar ata për pyetjen dhe një hapësirë ​​për të ngjitur në një lidhje në postin përkatës. Unë kam qenë edhe duke marrë mjaft prej tyre për të meritës krijuar një template për një spanjisht dhe frëngjisht! Në këtë mënyrë unë vetëm duhet të aktivizoni përgjigjen konservuar, paste lidhjen e duhur në, dhe e-mail është trajtuar brenda sekonda.

10. pare kush eshte me shkrim për ju, ose nëse ata ju ka shkruar më parë, me RAPPORTIVE


Tani, një kapur madh në lidhje me përdorimin email në krahasim me platformat e mediave sociale si Twitter, Facebook, Youtube dhe kështu me radhë, po ti nuk di asgjë në lidhje me atë person, përveç emrit të tyre - jo edhe atë që ata të duken si?

Kur kanë të bëjnë me gjuhë ku edhe duke thënë 'ju' kërkon që ju të dini se ju po ju shkruajmë për një djalë apo një vajzë dhe unë nuk mund të vërtetë të them se nga emri i tyre, dhe vetëm në përgjithësi për të bërë përvojën time e-mail shumë më personale kështu që unë të ndjehen si unë jam me shkrim për qenie reale njerëzore, është e mirë për të parë një foto të bukur dhe çdo informacion tjetër në lidhje me atë person.
Me këtë në mendje, unë kam plugin Rapportive instaluar. Kjo kërkon platformat e mediave sociale për të adresës së tyre elektronike dhe kthen atë që mundet - zakonisht një foto në Facebook, dhe ndonjëherë edhe disa rinfreskime të statusit. Unë gjej kjo më ndihmon të merrni disa kontekst për të cilët unë jam me shkrim për.

Para kësaj, në qoftë se unë u hutuar me të vërtetë, unë do të marrë kohë për të kopjoni dhe ngjisni adresën e tyre dhe shkruani atë në një kërkim në Facebook, por tani ajo është vetëm ulur atje për mua, duke kursyer më pak kohë.
Ajo gjithashtu jep kontekstin e në qoftë se ky person ka emailed mua para. Kam marrë aq shumë postë elektronike, se është e pamundur për të mbajtur nën dhe në qoftë se unë shkruaj për dikë si kjo është hera e parë që ata email ndonjëherë mua, por ata kanë bërë deri tani, atëherë unë mund të jetë shumë më e dobishme për të mos përsëritur veten. Të gjitha emailet e tyre të mëparshme janë të lidhura me në anën.

11. ADD dimensionit kohor në email tuaj me bumerang dhe të garantoj Të ZERO CDO DITE


Plugin my favorite deri tani për Gmail është bumerang . Kjo lejon mua që të 1. Dërgoni një email më vonë 2. Have email kthyer tek unë më vonë dhe 3. të sjellë një email përsëri për mua nëse marrësi nuk përgjigjen me një kohë të caktuar.
Kjo ka qenë një ndihmë e tillë e madhe për mua! Për dërgimin e email më vonë, e konsiderojnë këtë:

Që një shumë e-mail që unë të marrë mund të jetë e shkurtër dhe kërkojnë një përgjigje të shkurtër, në qoftë se unë të përgjigjeni menjëherë thjesht për të marrë atë nga postë, atëherë ai person sheh mua si pak a shumë në dispozicion. Unë e kam gjetur se më shpesh sesa jo ata do të përgjigjen përsëri menjëherë, me një tjetër fjalë, dhe ajo kthehet në një bisedë, që unë me të vërtetë nuk kanë kohë për të, dhe ai person qëndron fikse në rrugën time kutinë kohë të gjatë.
Në vend të kësaj, unë do të përgjigjen menjëherë, por të vendosur email që do të dërgohen në dy ditë kohë. Kjo tregon personin që unë jam pak i zënë dhe nuk mund ti përgjigjeni pyetjeve të tilla kaq shpejt, por ata ende të marrë përgjigjen e tyre dhe më e rëndësishmja, kam marrë mesazhin e tyre nga kutinë time!

Vetëm mesazhet urgjente merrni një përgjigje të menjëhershme - të tilla si në qoftë se dikush është duke pasur probleme me shkarkimin e gjuhës Hacking Guide. Në përgjithësi, ju nuk do të dëgjoni nga unë një për disa ditë. Një mënyrë kjo ndodh është për shkak të mësipërme të mua duke iu përgjigjur menjëherë, por jo duke e dërguar atë deri vonë.
Një tjetër mënyrë është që unë shoh emailit nuk është diçka që unë mund të trajtojë të drejtë tani, por nuk duan që ajo të ulur në kutinë time bezdisur mua. Kështu që unë vendosur atë në 'bumerang' përsëri në kutinë time në një kohë kur unë mund të trajtojë atë. Për shembull, në qoftë se dikush i dërgon mua një email monstrously gjatë, unë jam definitivisht nuk do ta lexojnë atë sa më shpejt që unë shoh atë. Unë do të kthehet si bumerang atë përsëri deri të martën, kur kam vënë mënjanë kohë në mënyrë specifike për të lexuar email gjata.

Ose në qoftë se dikush më dërgoni një lidhje (të cilën unë preferoj ata nuk e bëjnë - në përgjithësi unë preferoj që njerëzit cicëroj mua lidhje, kjo është mënyra më e mirë për mua për të parë atë më të shpejtë), unë do të kthehet si bumerang atë deri të mërkurën, kur kam vënë mënjanë kohë për të parë në lidhje interesante dërguar rrugën time. Kjo është lloj i si shtypur butonin një sy gjumë në email-it tuaj. Gjëja më e rëndësishme është se kjo është jashtë kutinë time, dhe do të kthehet tek unë në mënyrë të veçantë kur unë e di unë mund të merren me të.
Së fundi, unë nuk të vërtetë duan të mbani mend që të mesazheve njerëzit përsëri në qoftë se kjo është diçka e rëndësishme, si unë ndoshta do të harroj atë sa më shpejt. Pra, në rastet kur kam nevojë për një përgjigje për çfarëdo arsye, kam vendosur mesazhi në bumerang kthehet në mua, më vonë në qoftë se ata nuk përgjigjen, kështu që unë mund të çoj deri në fund. Nëse ata do të përgjigjen para kësaj, që bumerang është anuluar.

Kjo do të thotë se unë mund të në mënyrë efektive të kalojnë nëpër çdo email dhe as të dërgoni dhe të arkivit, të përgjigjeni për t'u boomeranged më vonë (dhe arkiva), arkivin nëse ajo nuk kërkon përgjigje tim, ose të krijojnë një filtër të ri në qoftë se e emailit kurrë nuk duhet të ketë arritur kutinë time .

Në këtë mënyrë, pa marrë parasysh se çfarë, unë do të arrijnë në postë zero në çdo seancë, pavarësisht nga shuma e madhe e-mail kam marrë. Dhe unë e bëjnë këtë dy herë në ditë too! Mëngjes dhe në mbrëmje :)
MË EFIKAS I PUNËS

12. DETYRA BAZUAR DITA


OK, kështu që unë e kam trajtuar mbingarkesë tim Inbox dhe mund të merrni në detyrat kryesore të ditës.

Problemi është se unë kam mjaft shumë për të bërë! Siç thashë, unë mund të ketë një blog post të gjatë për të shkruar (si ky), video për të redaktuar, mirëmbajtjen e internetit për të kryer, një intervistë për të shkruar ose Skype, apo qindra mesazhe në mediat sociale për të kapur deri në. Pa një sistem efektiv të menaxhimit të kohës, këto do të konsumojnë ditën time dhe unë nuk kam kohë të mbetur për të mësuar gjuhën!

Kam provuar disa gjëra për të marrë në krye të këtyre, të tilla si caktimit të programit jashtë ditën time me atë që unë duhet të bëni në çdo orë, por kam gjetur se kur unë u përplas me probleme në çdo moment, gjithë ditën u hedhur jashtë bilancit.
Çfarë ka punuar mirë për mua, ka qenë ngritjen e një listë e detyrave të saktësisht çdo gjë që unë duhet të bëni atë ditë dhe të vendosur përafërsisht sa kohë ajo do të kërkojë.

Për këtë, unë përdorin Astrid , e cila është një web-bazuar app Android dhe / Apple një. Unë krijoj orarin në kompjuterin tim dhe kontrolloni atë në telefonin tim Android ose iPad si detyrë është përfunduar, të cilat të gjitha sinkronizim mes njëri-tjetrit.

Është e rëndësishme për të krijuar një plan të veprimit në fillim të ditës, në vend se krahut atë. Në këtë mënyrë ju nuk keni ndonjë gjë e rëndësishme duke injoruar - gjëra të mëdha thelbësore kanë tendencë për të marrë prioritete për të bërë më parë gjatë ditës, kështu që është në rregull në qoftë se detyra më thelbësore të shtyrë deri në ditën e ardhshme.

13. TIMEBOXING, Pomodoro STYLE!Tani, kur është koha për të bërë detyrat aktuale, unë nuk do të vetëm të ulen dhe të bëjë atë deri sa unë jam duke bërë. Nëse kjo merr një kohë të gjatë, atëherë unë do të mërzitem dhe të hutuar pas një kohë dhe kjo në fund të fundit do të marrë edhe më shumë.

Një teknikë që ka punuar mrekulli për mua është teknikë Pomodoro .

Ajo përfshin shumë thjesht duke punuar në 25 blloqe minutë, e ndjekur nga një pushim 5 minuta. Thjeshtë si ajo.

Kjo thjeshtësi do të thotë se unë nuk e merrni hutuar dhe të përpiqet të bëjë gjëra të tjera në të njëjtën kohë. 25 minuta është një periudhë mjaft të shkurtër që diçka mund të merrni 100% të vëmendjen time pandarë, por ende të bëjë një ndikim serioz për detyrë në dorë, por jo kohë të mjaftueshme për të bërë ju të merrni shumë i mërzitur me të.
Pasi timer tim kuzhine apo dixhitale unaza timer / BEEPS, atëherë edhe në qoftë se unë jam në mes të dënim, unë do të ngrihem nga laptop tim apo vënë poshtë librin dhe të bëjë diçka relaksuese. Ndoshta ia ngul sytë nga dritarja në disa zogj, ose të kthehet në disa muzikë për të dëgjuar një këngë unë pëlqen, ose të bëjë disa punë të zënë si ndreq ose të bëjë enët, të cilat në fakt mund të jetë relaksuese kur ju jeni të fokusuar ndryshe në diçka kaq tatimit.

Dhe pastaj minuta pesë mia janë deri dhe unë jam përsëri në atë përsëri.

Se 10 minuta jashtë në orë do të thotë se mbetur 50 minuta të janë një magnitudë herë më efikase, dhe unë mund të mbajnë deri këtë punë efikase për shumicën e ditës.

Unë jam absolutisht i 100% fokusuar, sepse unë e di gjithë kohës që unë kurrë nuk jam larg nga një pushim. Sa herë që unë jam duke punuar në diçka tim me vete - nëse kjo është shkruar një blog post të tillë, duke studiuar, duke bërë flashcards apo ndonjë gjë tjetër. Ajo gjithmonë merr timeboxed në një segment 25 minuta.
Çdo timer themelore mund ta bëjë këtë për ju - ju keni atë në watches tuaj ose telefonat ose orë alarmi. Unë personalisht doja që të ketë një ekran i madh dixhital brenda mendimit tim duke numëruar poshtë për të kujtoj mua e presionin e kohës. Ka edhe shumë e aplikacioneve dhe programeve që kujdesem posaçërisht për këtë segmentimin kohore të veçantë në qoftë se ju kërkoni për 'Pomodoro' për kompjuterin apo smartphone tuaj të sistemit.

14. JO-shkëputur mjedisin e punës


Kur ka një milion gjëra të ndodh rreth jush, është e vërtetë e vështirë për të mbajtur atë fokusin. Turn off të gjitha njoftimet për mesazhet me tekst, mesazhe chat, njoftime të reja PE, tweets dhe çdo gjë tjetër që beeps ose vibrates larg vëmendjen tuaj.

Siç e kam përmendur më lart, kur unë jam në email-mode, unë absolutisht nuk do të largohet nga dritarja Gmail dhe për të marrë hutuar nga lidhjet e rastit. Unë kam një sesion të veçantë pune për të hetuar lidhjet. Dhe unë kurrë nuk e kontrolloni Facebook nëse unë jam në një seancë të dedikuar Facebook, kështu që ajo merr filtrin e vet në Gmail shumë, pasi Facebook ka disa prej potencial më të madh për distractions.

Dhe në botën e vërtetë, të përpiqet të bëjë hapësirë ​​fizike ju punoni në mënyrë më pak vëmendjen. Kur isha në Rio, unë nuk kanë një javë shumë efikase pune. Apartament isha në kisha një pikëpamje të tillë të bukur që unë u hutuar vazhdimisht nga ai. Këtu në Belo Horizonte unë jam i rrethuar nga ndërtesa të shurdhër dhe hapësirë ​​ime e punës është në një kënd në banesën time, ku unë jam vetëm duke kërkuar në mur. I mërzitshëm, por shumë më ideal për të punuar në.

15. bllokojnë Leeches


Kur ju punoni në një kompjuter të lidhur në internet, ka kaq shumë gjëra ndodhin se vëmendja juaj mund të merrni rrëmbyer në çdo drejtim larg nga puna juaj - sidomos në faqet si Facebook, Reddit ose disa nga faqet tuaja të tjera të preferuara.

Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj të instaloni një plugin në shfletuesin tuaj që ju lejon të vendosur këto faqet e internetit si i paarritshëm gjatë periudhave të punës. Më pëlqen LeechBlock për Firefox dhe StayFocusd për Chrome. Sigurisht, duke pasur kontrollin e shkëlqyer vetë është ideale, por këto plugins ju lejojnë të mësoni se më lehtë. Unë nuk e përdorin edhe ato ndonjë më shumë, sepse ata ndihmuan 'treni' mua kështu edhe në të kaluarën.
Dhe nganjëherë shushunjat për kohën tuaj mund të jenë njerëz aktuale. Në rastin tim, një efekt anësor të marrë aq shumë të trafikut është që unë të marrë një sasi të mirë të trolling nga 40 Year Old Virgins që jetojnë në bodrume e prindërve të tyre. Unë do të pothuajse gjithmonë të angazhohen me njerëz në të parë dhe për t'u dhënë atyre përfitimin e dyshimit, dhe mirëpresim diskursin e pjekur kur dikush është në mënyrë të qartë duke bërë atë me një mendje të hapur, por disa njerëz me të vërtetë nuk kanë asgjë, por një kockë për të marr.

Nëse mesazhi i tyre i parë është e mbushur me fyerje, atëherë ata menjëherë do të merrni shtuar në listën time bllok, dhe në qoftë se ata janë thjesht duke qenë pak a shumë të hapur dhe fyese me kalimin e kohës pastaj pas tre ose katër përpjekjeve, unë me të vërtetë nuk mund të jetë duke u dhënë atyre my Vëmendje e pandarë kështu që unë të kthehet të tyre. Kam humbur aq shumë kohë unecessarily në fillim të këtij viti me njerëz që duan të drag mua poshtë, kur unë isha mësuar kineze.
Për këtë ditë, unë ende nuk e merrni këtë obsesionin me trolling. Unë do të përqëndrohet në marrjen e jeta ime të shkojë si ajo mund të, se të shpenzojë ditën time duke u përpjekur që të heq të gjithë të tjerët poshtë dhe leksion tyre nga shpella ime anonime në Internet.

Këtë herë, shumica e urrejtjes ime vjen nga e mesme prapa paarsimuar Amerikë me komente në lidhje me mua mbështetjen jo-drejtat e grave dhe terrorizmin ... sepse unë jam mësuar Egyptian Arabic. Ju mund të mendoj se sa shumë unë jam i interesuar në të këndshëm se dialogu! Problemi zgjidhet, dhe nuk ka stres.

Mendoni se ajo seriozisht - nëse diçka ose dikush është tërhequr ju poshtë në jetë atëherë në qoftë se ekziston mundësia e ngutshme një fik, apo thënë fytyrën e personit për ballë për të shkuar të marrë një kohë të gjatë të ecin jashtë një skelë të shkurtër, ose të paktën të pajtohen në mënyrë paqësore të pajtohen, pastaj të bëjë atë dhe të lëvizë.

16. shtrydh çdo këmbimi DYTË nga e ditës tuaj


Kur njerëzit të më thoni se ata nuk kanë kohë, unë kam për të qeshur, sepse ata në mënyrë të qartë kanë kohë për të ankohen në lidhje me të :)
Ka një mori të mënyra që ju mund të vrasin kohore suckers dhe përdorin bosh-orë në ditën tuaj në mënyrë më efikase. Kam shkruar më shumë në lidhje me të këtu.

17. transferojmë dhe të merrni ndihmë për gjëra dikush tjetër mund të bëjmë


Tani, nga çdo gjë që unë mund të bëjë në një ditë të caktuar, nuk janë në fakt mjaft disa gjëra që unë nuk kam nevojë për të personalisht të jetë bërë veten time. Duke iu përgjigjur email, në të vërtetë duke studiuar dhe duke folur gjuhën dhe shkrimin e këtyre blog posts janë gjëra që unë duhet të bëni vetë.

Por duke kërkuar në ditën time dhe sasinë e orëve të derdhur në çdo gjë, kam gjetur se ka pasur disa detyra që nuk kërkojnë mua personalisht për të bërë ato, dhe se dikush tjetër mund ta bëjë, por që janë duke marrë një shumë kohë tim .
Ju mund të mbani mend disa javë më parë kur kam shpallur këtë projekt, që unë u zhvillua një promovim për njerëzit për të marrë një shtesë në qoftë se ata e bleu flas nga Dita 1 paketë? Këto të ardhurat shtesë nuk ishin kështu që unë mund të shkoj stilin Mitt Romney dhe të punësojë një masazhiste në një jaht, ose ta blejë një orë Rolex, fluturimin e klasit të parë ose diçka të tillë. Kjo nxitje shtesë ishte në mënyrë që unë mund të investojë këto para në duke i dhënë më shumë kohë.
Unë e kam punësuar një PA para për detyra shumë specifike, por këtë herë kam punësuar një për kohëzgjatjen e këtij projekti për të ndihmuar mua me gjëra që do të qartë deri kohën time. Për fat të mirë ajo që kam bërë gjatë promovimit ishte e mjaftueshme për të punësuar atë për disa orë në javë për tërësinë e 3 muaj.

Për shembull, Titrim videot e mia ka qenë gjithmonë një punë e përditshme të tillë. Unë do të duhet të ri-dëgjuar disa herë, të bëjë një shënim të transkriptit, përkthejnë atë, dhe pastaj të fillojë mbi dhe për të marrë kohën e captions vetëm e drejtë për titra fotografi. Kjo zakonisht do të marrë 20 herë më shumë se gjatësia e videos për të marrë këtë dosje - kështu që një video tre minutë mund të marrë një orë për titull në dy gjuhë. Disa nga videot e mia në këtë projekt janë tashmë mbi dhjetë minuta të gjatë.
Pra, kjo është të punojë për ZM tim! Ai është nga Egjipti, kështu që ai mund diçiturë videot herë unë të fillojnë intervistuar njerëz shumë, dhe ai flet anglisht, kështu që ai mund të përkthehet ato captions!

Ai është gjithashtu një e bërë të gjitha kuvertën e mia Anki për mua! Kam shkruar një email të detajuar shpjeguar se si ajo punon, dhe tani të gjitha unë duhet të bëni është të dërgoni atë listën e fjalëve në gjuhën angleze, dhe ai do të përkthejnë ato në arabisht, të aplikuar dorëshkrim Romanized kështu që unë mund të mësojnë ata më të shpejtë dhe të flasin fjalët me zë të lartë si audio, kështu që unë mund të dëgjoj këto duke studiuar. Edhe harruar shtuar audio, krijimin e këtyre kuvertën me përkthimet mira mbi një bazë të rregullt do të marrë më shumë kohë që mund të shpenzimeve në fakt të mësuar gjuhën.
Nëse diçka vjen deri se dikush tjetër mund të jetë në gjendje të bëjë për mua, atëherë unë e konsideroj jashtme nëse është praktike dhe të përballueshme. Për fat të keq, lista e mënyrave unë mund të qartë deri ditën time si ky është shumë i vogël (kështu që unë definitivisht nuk mund të ketë një javë pune katër orë si djalë që më dha këtë ide), por për fat të mirë unë e di se çfarë bëj unë transferojmë është kursyer më shumë kohë çdo javë. Burimet unë përdorin për të gjetur këta njerëz janë oDesk dhe Elance për punë me cilësi, dhe fiverr.com për detyra të shpejtë se unë do të paguajnë për të.

Unë ende duhet të dërgoni një shumë e-mail për të shpjeguar detyrën dhe për të gjetur njerëzit e duhur, por në fund të fundit kjo është koha dhe paratë e shpenzuara mirë.
Mësoni një gjuhë MË EFIKAS

Së fundi, ne jemi në atë që kjo është mbi të gjitha të drejtë tani për mua! Përkundër mësipërme pesëmijë fjalë me vlerë të gjëra duke u përpjekur për të rrëmbyer vëmendjen time gjatë ditës, unë ende nevojë për të vënë disa kohë serioze në mësim arabisht dhe duke përparuar në drejtim të asaj që në mënyrë ideale do të jetë rrjedhshmëri me 18 dhjetor.

Në sajë të punës më efikase, siç përshkruhet më sipër, edhe pse kam shumë punë për të bërë gjatë ditës, unë ende do të keni mjaft kohë për të përqëndrohet vetëm në gjuhën.

Unë aplikojnë një qasje të ngjashme dhe trajtojnë atë ashtu si unë do të trajtoj ndonjë punë. Për sa më sipër, unë të bllokuar nga distractions, timeblock një studim apo seancë të mësuarit në një bllok 25 minuta, dhe të përqëndrohet në duke bërë një gjë në një kohë.

18. multi-detyrave është për njerëzit që nuk i japin një SH * T


Na vjen keq të jetë aq i hapur këtu, por nëse ju jeni aq dembel sa vetëm për të investuar kohë serioze në 'të mësuarit' gjuhën tuaj, duke pasur atë në sfond si zhurma, ndërsa ju të bëni diçka tjetër, atëherë ju kurrë nuk do të merrni kudo me gjuhën , dhe nuk e meritojnë të.

Kur studion, jap atë që ju jeni të mësuarit 100% vëmendjen tuaj të pandarë. Siç tregohet në video e mësipërme, unë jam duke dëgjuar audio, por unë jam duke marrë shënime dhe qëndruar të fokusuar për të përpiqet dhe të bëjë nga fjalët.

Përjashtimi i vetëm do të jetë kur duke bërë diçka që me të vërtetë nuk kërkon fuqinë e trurit, të tilla si duke bërë enët ose duke shkuar për një shëtitje nge diku të njohur etj Edhe pse edhe këtu unë nuk do të dëgjoni podcast veten time, si unë doja të bëjë shënime në qoftë se unë mund.
Unë e di shumë njerëz të merrni kohë efektive studim i bërë duke bërë punët pse. Por, ndërsa ngarje makinën tuaj nuk është krejt e njëjtë - vëmendje e nevojshme për të nxitur një hekur nuk është krejt e njëjtë si ajo që është e nevojshme për të kontrolluar një automjet se sa mund të drejtuar mbi puppies. Ju duhet të tërheqë vijën diku - është dikush honking bririn e tyre në ju do të tërheqë ju larg nga studimet tuaja çdo dy minuta?

Sigurisht, duke pasur diçka në në këtë kohë është 'më mirë se asgjë', por Mos kec veten se ajo është duke bërë një ndryshim të madh. Bëni të vërtetë kohë të dedikuar për mësim gjatë gjithë ditës suaj. Mos multitask me ndonjë gjë tjetër që kërkon asnjë lloj vëmendje.

19. Plotësoni ato momente të zbrazët me Flashcard STUDIMET


Pika pak më lart në lidhje me gjetjen më shumë kohë gjatë ditës mund të marrë përparësi të në mësimin e gjuhës në qoftë se ju keni një smartphone ose iPod përdorur app Anki (për iPhone , për Android , dhe për të gjithë të tjerët . Në ashensor, ju mund të shqyrtojë edhe dy fjalë. Ndërsa mbërthyer në një linjë supermarket, ju mund të mësoni ato frazat thelbësore, dhe kështu me radhë.
Anki Flashcarding është një pjesë e madhe e ditës sime të studimit, që nga fjalori dhe frazat (të dy prodhimin e tyre dhe njohjen e tyre) janë në fund të fundit ajo që do të shkoj në biseda.

Në vend që të përdorin ato të përgjithshme, unë kam krijuar kuvertën bazuar posaçërisht në atë që unë jam më shumë gjasa për të folur rreth. Listat Generic fjalë janë zakonisht të bazuara në frekuencat fjalë në gazeta, dhe si i tillë unë gjej ata të jenë tepër të padobishme për nxënësit e gjuhës fillestar dhe llojet e bisedave ata kanë më shumë gjasa të kenë.

Unë shkruaj nga fjalët unë jam shumë gjasa për të thënë, të marrë ato të përkthyera dhe të folur me zë të lartë nga AP time siç përshkruhet më sipër, dhe studiojnë ato listat. Pastaj në seancat e mia folur, unë shoh se çfarë konkretisht mungon dhe shtoni ato fjalë të reja në listën time të ardhshme për t'u studiuar.
Dhe kur unë të marrë rreth për të gramatikës, që është trajtuar edhe me stil Flashcard. Gramatika duhet të mbulohet në kohën e duhur dhe vendin, jo në fillim. Tani për tani vetëm gramatika unë jam në lidhje me veten time me të, është lloji që pa bisedat e mia janë penguar pak shumë.

Kështu, ndërsa ajo ishte në rregull për të përdorur çdo version të një folje parë, unë kam vetëm shtuar një kuvertë të re me conjugations themelore për të mësuar. Kjo nuk do të zbatohet për të gjitha foljeve, por ajo do të marrë më pak më tej në të shprehur atë që kam nevojë. Unë do të vazhdoj të pranojë folur gabimisht si OK për momentin, dhe do të shtojë më shumë gramatikë vetëm sa është e nevojshme.
Që unë të gjeni se unë mund të përqëndrohen në Flashcard studiojnë, ndërsa në këmbë ngadalë (që unë mund të vënë telefonin poshtë për një të dytë që të mendojnë për një shoqate të mirë të imazhit për fjalën dhe e përdorin mjedisin tim për frymëzim), dhe unë doja të ecin për të marrë rreth sa më shumë që të jetë e mundur, unë në fakt të studiuar, ndërsa në këmbë! Ju edhe mund të shihni mua të zbatohet që në këtë video, sepse unë kam një aplikacion që tregon mua ku unë jam duke shkuar, duke e bërë ekranin 'transparente' me kamera mbrapa, kështu që unë nuk do të përplasem në njerëz.

20. Ajo duhet të jetë gjithë ndërtesa DERI që në fakt duke folurSi ju do të keni parë në video e mëparshme, unë kam një gjë të folur sesioni i parë në mëngjes në 8:00 për të marrë mua në rrjedhën e të folurit, dhe më kujtojnë atë që kam nevojë për të punuar në, dhe pastaj një tjetër në mbrëmje për të punuar drejt.
Nëse seanca tuaj të studimit janë për diçka të veçantë që ju mund të aplikoni në seancën tuaj të ardhshëm e folur, ju do të jetë i habitur se sa shpejt ju përparim. Është si se presioni fundit-minuta-provimit gjithë kohës. Ne të gjithë të mësojnë të mira orët pak para provimit - e njëjta gjë vlen me para një seancë të ardhshme folur. Unë bëj 'provim' time të përditshme, dhe pastaj unë kam për të mbajtur përmirësimin.

21. QENDRIM SANE dhe mos harroni të ketë një jetë!


Gjëja e fundit dhe ndoshta më e rëndësishme për t'u siguruar që ju të qëndroni të fokusuar dhe të punojnë mirë, është që të le flokët tuaj poshtë dhe do të dalë dhe të ketë disa fun të paktën disa herë në javë. Ju keni fituar atë!
Kam gjetur se duke u fokusuar shumë në këtë projekt ishte një gabim me kineze, dhe stresi nga nuk relaksuese më shumë do të thotë se unë arritur pikën e ngopjes dhe nuk mund të përqëndrohet në të gjitha asnjë më shumë!
Këtë herë unë kam korrigjuar atë dhe çdo ditë të vetme kam takuar deri me brazilianët për drekë apo darkë të rri dhe të flasim për ndonjë gjë, por mësimin e gjuhës. Dhe një herë ose dy herë në javë unë do të shkoj jashtë për të gjithë mbrëmje dhe valle, flirtoj me një vajzë e bukur, të bëjnë miq të rinj dhe të bëjë çdo gjë tjetër që më bën të kujtoj që unë jam njeri dhe jo një mësim arabisht dhe Blogging robot.

Unë marr këto herë relaksuese në mënyrë specifike si raste sociale, për të siguruar që ata janë patjetër të relaksuar.
Nëse zbutës është vetëm shikuar televizor, ose lounging larg në mbrëmje në Youtube, atëherë në qoftë se pas tij ju nuk ndiheni energized për jetën, unë do të them se është bërë më shumë dëme sesa të mira. Një mbrëmje jashtë (ose në ...), me miqtë dhe njerëzit e fun mund të jetë vetëm atë që urdhëroi mjeku dhe të sigurohemi që ju keni plotësohen bateri tuaj për një ditë tjetër efikas të punës.
Kjo nuk është e gjitha në lidhje me punën pasi të gjithë - pse punojnë aq shumë në qoftë se ju nuk jeni duke shkuar për të korrin përfitimet dhe të vlerësojmë se ju jeni një person i shëndetshëm me miqtë që duan për të mbështetur ju dhe të ju ndihmojë? E gjithë kjo punë me arabisht për mua, është në mënyrë që në fund të fundit unë mund të ketë llojin e miqve në Egjipt që kam këtu në Brazil.
Për mua, kjo është e gjitha në lidhje me njerëzit. Më efikase unë mund të punojnë gjatë ditës sime, atëherë aq më pak distractions kam nga ajo puna kur është koha për të bisedoj!

Shpresojmë se këto 21 sugjerime mund t'ju ndihmojnë për të punuar së bashku dhe të argëtohen në mënyrë më efikase. Më lejoni të dinë komentet tuaja më poshtë, dhe në qoftë se ju ka pëlqyer këtë post, ju lutem ndajnë atë në Facebook!

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 2  3 All