Actions

Mandarin-chinese Language Mandarin-chinese Vocabulary: «Prices and purchases in Chinese»

From Polyglot Club WIKI

< Language‎ | Mandarin-chinese‎ | Vocabulary
This lesson can still be improved. EDIT IT NOW! & become VIP
Rate this lesson:
5.00
(2 votes)

Prices-and-purchases-in-Chinese.jpg
Prices and purchases in Chinese

Chinese people have a reputation to be clever businessmen. If you happen to do business with China you absolutely need to study this lesson!

In this lesson of Mandarin Chinese, we will discuss prices and purchases.

Vocabulary[edit | edit source]

Word Pinyin Translation
zhǎo give back change
可以 kěyǐ to be possible
買/买 mǎi buy
yào want to
給/给 gěi give
尝尝 chángchang to taste
多少 duōshao

duōshǎo

how much (in a question)
錢/钱 qián money
別的/别的 biéde other
塊/块 kuài (monetary unit used in China in oral)
yuán  yuan (monetary unit used in China)
máo  0.10 yuan
fēn 0.01 yuan; centime
jīn 500 grams; 1/2 Kg
公斤 gōngjīn  kilogram
一共 yīgòng in all
太...了 tài...le too ...
貴/贵 guì expensive
便宜 piányi cheap
怎麼樣/怎么样 zěnmeyàng How is it? What do you think?
還/还 hái again; more; also
種/种 zhǒng kind; type
蘋果/苹果 píngguǒ apple
香蕉 xiāngjiāo banana
葡萄 pútao grapes
nín you (polite form)

Linguistic note[edit | edit source]

In China, the prices are indicated with the monetary value of the country like the yuan 元 <yuán>, the Chinese currency. However, in oral we replace 元 <yuán> with 塊/块 <kuài>.

Here is a chart to help you read, tell and understand the sums of money:

0.02 元 0.04 元 0.22 元 0.45 元
兩分/两分 四分 兩毛二/两毛二 四毛五
1.04 元 1.39 元 1.40 元 2.05 元
一塊零四(分)/一块零四(分) 一塊三毛九/一块三毛九 一塊四/一块四 兩塊零五(分)/两块零五(分)
2.20 元 2.22 元 10.4 元 10.04 元
兩塊二/两块二 兩塊兩毛二/两块两毛二 十塊四毛/十块四毛 十塊零四分/十块零四分

Grammar[edit | edit source]

Ask how much does it cost[edit | edit source]

"多少 錢/多少 钱 <duōshǎo qián>" (literal "how much money") translates to "how much does it cost" or "how much does it cost ...". When asking for the price for a specific quantity, this expression is followed by the numerical value of the quantity and then by a unit of measurement or the classifier corresponding to the subject:

(S +) 多少 錢 / 多少 钱 + Quantity + CL?

  • 這 種 地圖 多少 錢 一 張? / 这 种 地图 多少 钱 一 张? <Zhè zhǒng dìtú duōshǎo qián yī zhāng? > How much is this kind of map?

(S +) 多少 錢 / 多少 钱 + Quantity + Unit?

  • 香蕉 多少 錢 一 斤? / 香蕉 多少 钱 一 斤? <Xiāngjiāo duōshǎo qián yī jīn? > How much is half a kilo bananas?

The adverb "still" 還/还 <hái>[edit | edit source]

The adverb 還/还 <hái>, like all other adverbs in Chinese, precedes the verb.

(S +) 還/还 + V + Object</source>

  • 您 還 要 別的 嗎? / 您 还 要 别的 吗? <Nín hái yào biéde ma? > Do you want something else (besides)?
  • 我 還 要 兩 斤 香蕉。 / 我 还 要 两 斤 香蕉。 <Wǒ hái yào liǎng jīn xiāngjiāo. > I also want a kilo of bananas.

Dialogues[edit | edit source]

Dialogue N ° 1[edit | edit source]

  • 法國 地圖 多少 錢 一 張? / 法国 地图 多少 钱 一 张? <Fàguó dítú duōshǎo qián yī zhāng? > How much are the maps of France?
  • 您 要 這 種 還是 那 種? / 您 要 这 种 还是 那 种? <Nín yao zhè zhǒng háishì nà zhǒng? > Do you want this kind or that one?
  • 多少 錢? / 多少 钱? <Duōshǎo qián? > How much does it cost ?
  • 這 種 四 塊 一 張 。那 種 三 塊 五 一 張。 / 这 种 四 块 一 张。那 种 三 块 五 一 张。 <Zhè zhǒng sì kuài yī zhāng. Nā zhǒng sān kuài wǔ yī zhāng. > This kind costs 4 yuan per unit; that one, 3 yuan.
  • 我 要 這 種。 / 我 要 这 种。 <Wǒ yào zhè zhǒng. > I want this kind.
  • 您 要 多少 張 地圖? / 您 要 多少 张 地图? <Nín yào duōshǎo zhāng dìtú? > How many maps do you want?
  • 我 要 一 張。給 你 錢。 / 我 要 一张。 给 你 钱。 <Wǒ yào yī zhāng. Gěi nǐ qián. > I want one. Here is the money.

Dialogue N ° 2[edit | edit source]

  • 葡萄 多少 錢 一 斤? / 葡萄 多少 钱 一斤? <Pútáo duōshǎo qián yī jīn? > How much is half-kilo of grapes?
  • 四 塊 五。 / 四 块 五。 <Sì kuài wǔ. >4.5 yuan.
  • 可以 嘗嘗 嗎? / 可以 尝尝 吗? <Kěyǐ cháng cháng my? > Can we taste?
  • 可以,嘗 吧。 / 可以,尝 吧。 <Kěyǐ, cháng ba. > Yes. Taste!
  • 葡萄 好吃! <Pútáo hàochī! > The grapes taste good!
  • 您 要 幾 斤? / 您 要 几 斤? <Nín yào jǐ jīn? > How much do you want (kilos)?
  • 我 買 一 公斤。 / 我 买 一 公斤。 <Wǒ mǎi yī gōngjīn. > I want a kilogram.

Dialogue N ° 3[edit | edit source]

  • 蘋果 多少 錢 一 斤? / 苹果 多少 钱 一 斤? <Píngguǒ duōshǎo qián yī jīn? >How much are the apples?
  • 八 塊。 / 八 块。 <Bā kuài. >Eight yuan half a kilo.
  • 太 貴 了,便宜 一點 吧。六 塊 五 一 斤,怎么樣? 太 贵 了, 便宜 一点 吧。六 块 五 一斤, 怎么样? <Tài guì le, piányí yīdiǎn ba. Liù kuài wǔ yī jīn, zěnmeyàng? >It's too expensive, a little cheaper. 6.5 yuan for half a kilo?
  • 七 塊 吧。 / 七 块 吧。 <Qī kuài ba. >Come on, 7 yuan.
  • 行。我 要 兩 斤。 / 行。 我 要 两斤。 <Xíng. Wǒ yào liǎng jīn. >Okay. I want a kilo.
  • 還 要 別的 嗎? / 还 要 别的 吗? <Hái yào bié de ma? >Do you want something else?
  • 還 要 一 斤 香蕉。一共 多少 錢? 还 要 一 斤 香蕉。 一共 多少 钱? <Hái yào yī jīn xiāngjiāo. Yīgòng duōshǎo qián? >And half a kilo of bananas. How much in total?
  • 一共 十八 塊。 / 一共 十八 块。 <Yīgòng shíbā kuài. >18 yuan in total.
  • 給 你 二十 塊 錢。 / 给 你 二十 块 钱。 <Gěi nǐ èrshí kuài qián. >Give you 20 yuan.
  • 找 您 兩 塊。 / 找 您 两 块。 <Zhǎo nǐ liǎng kuài. >2 yuan back to you.

Exercise of substitution[edit | edit source]

Replace the blanks in the question, according to the proposed list:

_________________ 多少 錢 / 多少 钱 _________________?

一 本 書 / 一 本 书 → 18 元

一 本 詞典 / 一 本 词典 → 35 元

一 張 地圖 / 一 张 地图 → 4 元

一 支 筆 / 一 支 笔 → 3,6 元

一 斤 餃子 / 一 斤 饺子 → 28 元

一 把 椅子 → 150 元

一 張 床 / 一 张 床 → 2200 元

Sources[edit | edit source]

https://chine.in/mandarin/methode/index.php?lecon=14

Contributors

Vincent and GrimPixel

Last Lessons

Create a new Lesson