Difference between revisions of "Language/Southern-sotho/Pronunciation/Alphabet-and-Pronunciation"
< Language | Southern-sotho | Pronunciation
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
[[Category:Alphabet-and-Pronunciation]] | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|Letter | |||
| colspan="2" |IPA | |||
|- | |||
|A a | |A a | ||
| colspan="2" |/ɑ/ | |||
|- | |||
|B b | |B b | ||
| colspan="2" |/b/ | |||
|- | |||
|Bj bj | |Bj bj | ||
| colspan="2" |/bʒ/ | |||
|- | |||
|D d | |D d | ||
| colspan="2" |/d/ | |||
|- | |||
|E e | |E e | ||
|/ɪ/ | |||
|/e/ /ɛ/ | |||
|- | |||
|F f | |F f | ||
| colspan="2" |/f/ | |||
|- | |||
|Fj fj | |Fj fj | ||
| colspan="2" |/fʃ/ | |||
|- | |||
|H h | |H h | ||
|/h/ | |||
|/ɦ/ | |||
|- | |||
|Hl hl | |Hl hl | ||
| colspan="2" |/ɬ/ | |||
|- | |||
|I i | |I i | ||
| colspan="2" |/i/ | |||
|- | |||
|J j | |J j | ||
|/ʒ/ | |||
|/d͡ʒ/ | |||
|- | |||
|K k | |K k | ||
| colspan="2" |/kʼ/ | |||
|- | |||
|Kh kh | |Kh kh | ||
| colspan="2" |/kʰ/ | |||
|- | |||
|Kg kg | |Kg kg | ||
|/x/ | |||
|/k͡xʰ/ | |||
|- | |||
|L l | |L l | ||
| colspan="2" |/l/ | |||
|- | |||
|M m | |M m | ||
| colspan="2" |/m/ | |||
|- | |||
|N n | |N n | ||
| colspan="2" |/n/ | |||
|- | |||
|Ng ng | |Ng ng | ||
| colspan="2" |/ŋ/ | |||
|- | |||
|Ny ny | |Ny ny | ||
| colspan="2" |/ɲ/ | |||
|- | |||
|O o | |O o | ||
|/ʊ/ | |||
|/o/ /ɔ/ | |||
|- | |||
|P p | |P p | ||
| colspan="2" |/pʼ/ | |||
|- | |||
|Ph ph | |Ph ph | ||
| colspan="2" |/pʰ/ | |||
|- | |||
|Pj pj | |Pj pj | ||
| colspan="2" |/pʃʼ/ | |||
|- | |||
|Pjh pjh | |Pjh pjh | ||
| colspan="2" |/pʃʰ/ | |||
|- | |||
|Q q | |Q q | ||
| colspan="2" |/ǃ/ | |||
|- | |||
|Qh qh | |Qh qh | ||
| colspan="2" |/ǃʰ/ | |||
|- | |||
|Nq nq | |Nq nq | ||
| colspan="2" |/ᵑǃ/ | |||
|- | |||
|R r | |R r | ||
| colspan="2" |/ʀ/ | |||
|- | |||
|S s | |S s | ||
| colspan="2" |/s/ | |||
|- | |||
|Sh sh | |Sh sh | ||
| colspan="2" |/ʃ/ | |||
|- | |||
|T t | |T t | ||
| colspan="2" |/tʼ/ | |||
|- | |||
|Th th | |Th th | ||
| colspan="2" |/tʰ/ | |||
|- | |||
|Tj tj | |Tj tj | ||
| colspan="2" |/t͡ʃʼ/ | |||
|- | |||
|Tjh tjh | |Tjh tjh | ||
| colspan="2" |/t͡ʃʰ/ | |||
|- | |||
|Tl tl | |Tl tl | ||
| colspan="2" |/t͡ɬʼ/ | |||
|- | |||
|Tlh tlh | |Tlh tlh | ||
| colspan="2" |/t͡ɬʰ/ | |||
|- | |||
|Ts ts | |Ts ts | ||
| colspan="2" |/t͡sʼ/ | |||
|- | |||
|Tsh tsh | |Tsh tsh | ||
| colspan="2" |/t͡sʰ/ | |||
|- | |||
|U u | |U u | ||
| colspan="2" |/u/ | |||
|- | |||
|W w | |W w | ||
| colspan="2" |/w/ | |||
|- | |||
|Y y | |Y y | ||
| | | colspan="2" |/j/ | ||
|/j/ | |||
|} | |} | ||
Revision as of 15:09, 6 August 2022
Letter | IPA | |
A a | /ɑ/ | |
B b | /b/ | |
Bj bj | /bʒ/ | |
D d | /d/ | |
E e | /ɪ/ | /e/ /ɛ/ |
F f | /f/ | |
Fj fj | /fʃ/ | |
H h | /h/ | /ɦ/ |
Hl hl | /ɬ/ | |
I i | /i/ | |
J j | /ʒ/ | /d͡ʒ/ |
K k | /kʼ/ | |
Kh kh | /kʰ/ | |
Kg kg | /x/ | /k͡xʰ/ |
L l | /l/ | |
M m | /m/ | |
N n | /n/ | |
Ng ng | /ŋ/ | |
Ny ny | /ɲ/ | |
O o | /ʊ/ | /o/ /ɔ/ |
P p | /pʼ/ | |
Ph ph | /pʰ/ | |
Pj pj | /pʃʼ/ | |
Pjh pjh | /pʃʰ/ | |
Q q | /ǃ/ | |
Qh qh | /ǃʰ/ | |
Nq nq | /ᵑǃ/ | |
R r | /ʀ/ | |
S s | /s/ | |
Sh sh | /ʃ/ | |
T t | /tʼ/ | |
Th th | /tʰ/ | |
Tj tj | /t͡ʃʼ/ | |
Tjh tjh | /t͡ʃʰ/ | |
Tl tl | /t͡ɬʼ/ | |
Tlh tlh | /t͡ɬʰ/ | |
Ts ts | /t͡sʼ/ | |
Tsh tsh | /t͡sʰ/ | |
U u | /u/ | |
W w | /w/ | |
Y y | /j/ |