Difference between revisions of "Language/Turkish/Vocabulary/Education"
< Language | Turkish | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(i added scholarship and add extra description of doctorate (phd)) |
|||
Line 6: | Line 6: | ||
== words == | == words == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!ENGLISH | ! | ||
! | |||
!ENGLISH | |||
!TURKISH | !TURKISH | ||
|- | |||
| | |||
| | |||
|Scholarship | |||
|Burs | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
|Ministry of Education | |||
|Milli Eğitim Müdürlüğü | |Milli Eğitim Müdürlüğü | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|national | |||
|ulusal | |ulusal | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|international | |||
|uluslararası | |uluslararası | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|nursery school | |||
|anaokulu | |anaokulu | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|primary school | |||
|ilkokul | |ilkokul | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|secondary school | |||
|ortaokul /lise | |ortaokul /lise | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|high school | |||
|lise | |lise | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|university | |||
|üniversite | |üniversite | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|scholarship | |||
|burs/bursluluk | |burs/bursluluk | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|grant | |||
|burs/hibe | |burs/hibe | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|dormitory | |||
|yurt | |yurt | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|master's degree | |||
|yüksek lisans derecesi | |yüksek lisans derecesi | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|doctorate(PhD) | |||
|doktora | |doktora | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|degree | |||
|derece | |derece | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|profession | |||
|uzmanlık/meslek | |uzmanlık/meslek | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|professionally | |||
|uzman olarak | |uzman olarak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|to study | |||
|okumak/çalışmak | |okumak/çalışmak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|to study abroad | |||
|yurtdışında okumak | |yurtdışında okumak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|study English | |||
|İngilizce çalışmak | |İngilizce çalışmak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|study Physics | |||
|Fizik çalışmak | |Fizik çalışmak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|study lesson | |||
|ders çalışmak | |ders çalışmak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|lesson/lecture | |||
|ders | |ders | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|to give lecture | |||
|ders vermek | |ders vermek | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|conference | |||
|konferans | |konferans | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|training | |||
|eğitim | |eğitim | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|entrepreneurship | |||
|girişimcilik | |girişimcilik | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|internship | |||
|stajyerlik | |stajyerlik | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|intern | |||
|stajyer | |stajyer | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|teacher | |||
|öğretmen | |öğretmen | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|student | |||
|öğrenci | |öğrenci | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|interactive board | |||
|akıllı tahta | |akıllı tahta | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|grade 9 | |||
|9. sınıf (dokuzuncu sınıf) | |9. sınıf (dokuzuncu sınıf) | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|grade 12 | |||
| 12. sınıf (onikinci sınıf) | | 12. sınıf (onikinci sınıf) | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|class/classroom | |||
|sınıf /derslik | |sınıf /derslik | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|lesson | |||
|ders | |ders | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|school gate | |||
| okul kapısı | | okul kapısı | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|stairs | |||
|merdiven | |merdiven | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|canteen | |||
|kantin | |kantin | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|staff/personnel | |||
|personel/görevli | |personel/görevli | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|student on duty | |||
|nöbetçi öğrenci | |nöbetçi öğrenci | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|book | |||
|kitap | |kitap | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|pencil | |||
|kurşun kalem | |kurşun kalem | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|notebook | |||
|defter | |defter | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|bag | |||
|çanta | |çanta | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|break time | |||
|teneffüs/ara | |teneffüs/ara | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|assignment | |||
|ödev | |ödev | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|evaluation /assessment | |||
|değerlendirme | |değerlendirme | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|project | |||
|proje | |proje | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|term paper | |||
|dönem ödevi | |dönem ödevi | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|first term | |||
|birinci dönem | |birinci dönem | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|second term | |||
|ikinci dönem | |ikinci dönem | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|instructor | |||
|okutman | |okutman | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|trainer | |||
|eğitmen | |eğitmen | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|facility | |||
|olanak | |olanak | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|free time | |||
|boş zaman | |boş zaman | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|club | |||
|kulüp | |kulüp | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|description | |||
|açıklama | |açıklama | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|duration | |||
|süre | |süre | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|dissemination | |||
|yaygınlaştırma | |yaygınlaştırma | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
| preparation | |||
|hazırlık | |hazırlık | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|impact | |||
|etki | |etki | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|exchange | |||
|değişim | |değişim | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|student exchange | |||
|öğrenci değişimi | |öğrenci değişimi | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|pair-work | |||
|eşli çalışma | |eşli çalışma | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|group-work | |||
|grup çalışması | |grup çalışması | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|collaboration | |||
|işbirliği | |işbirliği | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|activity | |||
|etkinlik | |etkinlik | ||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
|lunch break | |||
|öğle molası | |öğle molası | ||
|} | |} |
Revision as of 11:22, 3 February 2019
When you look for resources or institutions in education, you need to know some vocabulary.
For example:
words
ENGLISH | TURKISH | ||
---|---|---|---|
Scholarship | Burs | ||
Ministry of Education | Milli Eğitim Müdürlüğü | ||
national | ulusal | ||
international | uluslararası | ||
nursery school | anaokulu | ||
primary school | ilkokul | ||
secondary school | ortaokul /lise | ||
high school | lise | ||
university | üniversite | ||
scholarship | burs/bursluluk | ||
grant | burs/hibe | ||
dormitory | yurt | ||
master's degree | yüksek lisans derecesi | ||
doctorate(PhD) | doktora | ||
degree | derece | ||
profession | uzmanlık/meslek | ||
professionally | uzman olarak | ||
to study | okumak/çalışmak | ||
to study abroad | yurtdışında okumak | ||
study English | İngilizce çalışmak | ||
study Physics | Fizik çalışmak | ||
study lesson | ders çalışmak | ||
lesson/lecture | ders | ||
to give lecture | ders vermek | ||
conference | konferans | ||
training | eğitim | ||
entrepreneurship | girişimcilik | ||
internship | stajyerlik | ||
intern | stajyer | ||
teacher | öğretmen | ||
student | öğrenci | ||
interactive board | akıllı tahta | ||
grade 9 | 9. sınıf (dokuzuncu sınıf) | ||
grade 12 | 12. sınıf (onikinci sınıf) | ||
class/classroom | sınıf /derslik | ||
lesson | ders | ||
school gate | okul kapısı | ||
stairs | merdiven | ||
canteen | kantin | ||
staff/personnel | personel/görevli | ||
student on duty | nöbetçi öğrenci | ||
book | kitap | ||
pencil | kurşun kalem | ||
notebook | defter | ||
bag | çanta | ||
break time | teneffüs/ara | ||
assignment | ödev | ||
evaluation /assessment | değerlendirme | ||
project | proje | ||
term paper | dönem ödevi | ||
first term | birinci dönem | ||
second term | ikinci dönem | ||
instructor | okutman | ||
trainer | eğitmen | ||
facility | olanak | ||
free time | boş zaman | ||
club | kulüp | ||
description | açıklama | ||
duration | süre | ||
dissemination | yaygınlaştırma | ||
preparation | hazırlık | ||
impact | etki | ||
exchange | değişim | ||
student exchange | öğrenci değişimi | ||
pair-work | eşli çalışma | ||
group-work | grup çalışması | ||
collaboration | işbirliği | ||
activity | etkinlik | ||
lunch break | öğle molası |
Some basic sentences
English | Turkish |
---|---|
Let's have a break! | Ara verelim! /Teneffüse çıkalım! |
What do you do in your free time? | Boş zamanlarında ne yaparsın?(Informal) / Boş zamanlarınızda ne yaparsınız?(Formal) |
Could I speak to the head teacher? | Okul müdürüyle görüşebilir miyim? |
What's the deadline for the assignment? | Ödevin son teslim tarihi ne zaman? |
I am applying for scholarship. | Burs için başvuruyorum./Burs başvurusunda bulunuyorum. |
I have applied for scholarship. | Burs başvurusunda bulundum. |
Which dormitory are you staying in? | Hangi yurtta kalıyorsun? |
How do you evaluate the assignments? | Ödevleri nasıl değerlendiriyorsunuz? |
Let's meet at the school gate! | Okul kapısında buluşalım! |
Is it a state/public institution or a private institution? | Devlet kurumu mu yoksa özel bir kurum mu? |
ıt is a public institution | Devlet kurumu. |
It is a private institution. | Özel bir kurum. |
I am staying in a dormitory. | Yurtta kalıyorum. |
I am staying with my friends. | Arkadaşlarımla kalıyorum. |