Difference between revisions of "Language/Iranian-persian/Vocabulary/Health"
< Language | Iranian-persian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Mostafa2220 (talk | contribs) (نام چند بیماری اضافه شد) |
|||
Line 5: | Line 5: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|English | |||
|Pronunciation | |||
|Writing | |||
|- | |- | ||
| | |sun poisoning | ||
| | |aftab zadegy | ||
| | |آفتاب زدگی | ||
| | |- | ||
|Alzheimer’s disease | |||
|alzaimer | |||
|آلزایمر | |||
|- | |- | ||
| | |anxiety | ||
| | |ezterab | ||
| | |اضطراب | ||
|- | |- | ||
| | |appendicitis | ||
| | |apandis | ||
|آپاندیس | |||
|- | |- | ||
|asthma | |asthma | ||
|asm | |asm | ||
|آسم | |آسم | ||
|- | |||
|brain tumor | |||
|tomore maghze | |||
|تومور مغزی | |||
|- | |||
|brucellosis | |||
|tabe malt | |||
|تب مالت | |||
|- | |||
|cancer | |||
|saratan | |||
|سرطان | |||
|- | |- | ||
|canker sores | |canker sores | ||
|afte dahan | |afte dahan | ||
|آفت دهان | |آفت دهان | ||
|- | |- | ||
| | |cardiac arrest | ||
| | |iste ghalbe | ||
| | |ایست قلبی | ||
| | |- | ||
| | |cataract | ||
|ab morvarid | |||
|آب مروارید | |||
|- | |||
|cholera | |||
|vaba | |||
|وبا | |||
|- | |||
|cold sore | |||
|tab khal | |||
|تبخال | |||
|- | |- | ||
| | |depression | ||
| | |afsordegy | ||
| | |افسردگی | ||
|- | |- | ||
|diarrhea | |diarrhea | ||
|eshal | |eshal | ||
|اسهال | |اسهال | ||
|- | |- | ||
| | |food allergy | ||
| | |alerje ghazaee | ||
| | |آلرژی غذایی | ||
|- | |- | ||
| | |glaucoma | ||
| | |ab siyah cheshm | ||
| | |آب سیاه چشم | ||
|- | |- | ||
| | |head injury | ||
| | |zarbe va asib be sar | ||
| | |ضربه و آسیب به سر | ||
|- | |- | ||
| | |hearing impairment or loss | ||
| | |na shenavaee -ekhtelal shenavaee | ||
| | |ناشنوایی یا اختلال در شنوایی | ||
|- | |- | ||
| | |heart rhythm irregularity(arrhythmia) | ||
| | |be nazmi zarabane ghalb | ||
| | |نامنظمی ضربان قلب | ||
|- | |- | ||
| | |hemophilia | ||
| | |hemofili | ||
| | |هموفیلی | ||
|- | |- | ||
| | |hernia | ||
| | |fatgh | ||
| | |فتق | ||
|- | |- | ||
|hiccup | |hiccup | ||
|sekseke | |sekseke | ||
|سکسکه | |سکسکه | ||
|- | |- | ||
| | |HIV and aids | ||
| | |eidz | ||
| | |ایدز | ||
|- | |- | ||
| | |hives | ||
| | |kahir | ||
| | |کهیر | ||
|- | |- | ||
|hypertension | |hypertension | ||
|kam kare tiroeed | |kam kare tiroeed | ||
|کم کاری تیروئید | |کم کاری تیروئید | ||
|- | |- | ||
| | |influenza | ||
| | |anfolanza | ||
| | |آنفولانزا | ||
| | |- | ||
|insect bites and stings | |||
|gazesh -nishe hasharat | |||
|گزش و نیش حشرات | |||
|- | |||
|insomnia | |||
|be khabe | |||
|بی خوابی | |||
|- | |||
|mumps | |||
|oryon | |||
|اوریون | |||
|- | |- | ||
|obesity | |obesity | ||
|chaghy | |chaghy | ||
|چاقی | |چاقی | ||
|- | |- | ||
| | |osteoporosis | ||
| | |pooke ostokhan | ||
| | |پوکی استخوان | ||
|- | |- | ||
| | |stye | ||
| | |gol moje | ||
| | |گل مژه | ||
|- | |- | ||
| | |sunburn | ||
| | |aftab sokhtege | ||
| | |آفتاب سوختگی | ||
|- | |- | ||
| | |syphilis | ||
| | |seflis | ||
| | |سیفلیس | ||
|- | |- | ||
|tinnitus | |tinnitus | ||
|vez veze gosh | |vez veze gosh | ||
|وزوز گوش | |وزوز گوش | ||
|- | |- | ||
| | |tooth grinding | ||
| | |danda ghoroche | ||
| | |دندان قروچه | ||
| | |- | ||
|tuberculosis(tb) | |||
|sel | |||
|سل | |||
|- | |||
|typhoid fever | |||
|hasbe | |||
|حصبه | |||
|- | |||
|warts | |||
|zegil | |||
|زگیل | |||
|- | |- | ||
| | |whooping cough | ||
| | |seeah sorfe | ||
| | |سیاه سرفه | ||
|} | |} | ||
Revision as of 13:02, 2 June 2019
.سلامتی را می توان به عنوان کارکرد طبیعی و درست اندامها و ارگانهای مختلف بدن تعریف کرد
Health is the state or level of normal function and working of the body organs.
English | Pronunciation | Writing |
sun poisoning | aftab zadegy | آفتاب زدگی |
Alzheimer’s disease | alzaimer | آلزایمر |
anxiety | ezterab | اضطراب |
appendicitis | apandis | آپاندیس |
asthma | asm | آسم |
brain tumor | tomore maghze | تومور مغزی |
brucellosis | tabe malt | تب مالت |
cancer | saratan | سرطان |
canker sores | afte dahan | آفت دهان |
cardiac arrest | iste ghalbe | ایست قلبی |
cataract | ab morvarid | آب مروارید |
cholera | vaba | وبا |
cold sore | tab khal | تبخال |
depression | afsordegy | افسردگی |
diarrhea | eshal | اسهال |
food allergy | alerje ghazaee | آلرژی غذایی |
glaucoma | ab siyah cheshm | آب سیاه چشم |
head injury | zarbe va asib be sar | ضربه و آسیب به سر |
hearing impairment or loss | na shenavaee -ekhtelal shenavaee | ناشنوایی یا اختلال در شنوایی |
heart rhythm irregularity(arrhythmia) | be nazmi zarabane ghalb | نامنظمی ضربان قلب |
hemophilia | hemofili | هموفیلی |
hernia | fatgh | فتق |
hiccup | sekseke | سکسکه |
HIV and aids | eidz | ایدز |
hives | kahir | کهیر |
hypertension | kam kare tiroeed | کم کاری تیروئید |
influenza | anfolanza | آنفولانزا |
insect bites and stings | gazesh -nishe hasharat | گزش و نیش حشرات |
insomnia | be khabe | بی خوابی |
mumps | oryon | اوریون |
obesity | chaghy | چاقی |
osteoporosis | pooke ostokhan | پوکی استخوان |
stye | gol moje | گل مژه |
sunburn | aftab sokhtege | آفتاب سوختگی |
syphilis | seflis | سیفلیس |
tinnitus | vez veze gosh | وزوز گوش |
tooth grinding | danda ghoroche | دندان قروچه |
tuberculosis(tb) | sel | سل |
typhoid fever | hasbe | حصبه |
warts | zegil | زگیل |
whooping cough | seeah sorfe | سیاه سرفه |