Difference between revisions of "Language/Standard-estonian/Vocabulary/Sports"
< Language | Standard-estonian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
[[File:Estonia-Timeline-PolyglotClub.jpg|thumb]] | [[File:Estonia-Timeline-PolyglotClub.jpg|thumb]] | ||
{| class="wikitable" | |||
|Jalgpall | |||
|football | |||
|- | |||
|Jooksmine | |||
|running | |||
|- | |||
|Kelgutamine | |||
|carriage | |||
|- | |||
|Korvpall | |||
|basketball | |||
|- | |||
|Lauatennis | |||
|Table tennis | |||
|- | |||
|Pesapall | |||
|baseball | |||
|- | |||
|Ragbi | |||
|rabbi | |||
|- | |||
|Ratsutamine | |||
|riding | |||
|- | |||
|Sport | |||
|sport | |||
|- | |||
|Sukeldumine | |||
|diving | |||
|- | |||
|Suusatamine | |||
|skiing | |||
|- | |||
|Tennis | |||
|Tennis | |||
|- | |||
|Ujumine | |||
|swimming | |||
|- | |||
|Võimlemine | |||
|gymnastic | |||
|- | |||
|Võrkpall | |||
|volleyball | |||
|} |