Difference between revisions of "Language/Standard-arabic/Vocabulary/City"
< Language | Standard-arabic | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 53: | Line 53: | ||
|حانة | |حانة | ||
|Pub | |Pub | ||
|- | |||
|مستشفى | |||
|[https://context.reverso.net/%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D8%A9/%D8%A7%D9%84%D8%A5%D9%86%D8%AC%D9%84%D9%8A%D8%B2%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D9%8A%D8%A9/Hospital Hospital] | |||
|} | |} |
Revision as of 14:29, 19 May 2020
Arabic | English |
---|---|
بناء | Building |
تمثال | Statue |
شارع | Street |
مدرسة | School |
جامعة | University |
بنك | Bank |
سينما | Cinema |
مركز تجاري / مول | Mall |
ممر المشى | Crosswalk |
بلدية | Municipality |
اشارة المرور | Traffic Light |
منتزه | Park |
سوق | Market |
طريق سريع | Autopista |
نادي رياضي | Gym |
مترو الانفاق | Subway |
حانة | Pub |
مستشفى | Hospital |