Difference between revisions of "Language/Standard-arabic/Vocabulary/Breakfast"
< Language | Standard-arabic | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(breakfast) |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!English | |||
!Arabic | !Arabic | ||
|- | |- | ||
|Peanut Butter | |||
|زبدة الفول | |زبدة الفول | ||
|- | |- | ||
|cheese | |||
|جبن | |جبن | ||
|- | |- | ||
|Eggs | |||
|بيض | |بيض | ||
|- | |- | ||
|Bread | |||
|خبز | |خبز | ||
|- | |- | ||
|Jam | |||
|مربى | |مربى | ||
|- | |- | ||
|Honey | |||
|عسل | |عسل | ||
|- | |- | ||
|Bakery | |||
|مخبوزات | |مخبوزات | ||
| | |- | ||
|Milk | |||
|حليب | |||
|- | |||
|Coffee | |||
|قهوة | |||
|} | |} |
Revision as of 23:32, 6 December 2020
English | Arabic |
---|---|
Peanut Butter | زبدة الفول |
cheese | جبن |
Eggs | بيض |
Bread | خبز |
Jam | مربى |
Honey | عسل |
Bakery | مخبوزات |
Milk | حليب |
Coffee | قهوة |