Difference between revisions of "Language/Serbian/Vocabulary/City"
< Language | Serbian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(a) |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
. | |||
Hello Everyone, 😊 | |||
In today’s lesson we are going to study the following topic: '''”CITY”''' in Serbia | |||
Please feel free to edit this page if you think it can be improved! | |||
Good learning! | |||
. | |||
. | |||
== '''City in Serbia''' == | |||
{| class="wikitable" | |||
|'''<big>ENGLISH</big>''' | |||
|'''<big>SERBIA</big>''' | |||
|'''<big>PRONUNCIATION IN</big>''' | |||
'''<big>ENGLISH</big>''' | |||
|'''<big>BRAZILIAN</big>''' | |||
'''<big>PORTUGUESE</big>''' | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|The airport | |||
|'''<big>aerodrom / аеродром</big>''' | |||
|'''''ah eh roh drohm''''' | |||
|O aeroporto | |||
|- | |||
|The bank | |||
|'''<big>banka / банка</big>''' | |||
|'''''bahn kah''''' | |||
|O banco | |||
|- | |||
|The barber shop | |||
|'''<big>berbernica / берберница</big>''' | |||
|'''''behr behr nih tsah''''' | |||
|A barbearia | |||
|- | |||
|The book store | |||
|'''<big>knjižara / књижара</big>''' | |||
|'''''knee zhah rah''''' | |||
|A livraria | |||
|- | |||
|The bus station | |||
|'''<big>autobuska stanica / аутобуска станица</big>''' | |||
|'''''ow toh boos kah stah nih tsah''''' | |||
|A rodoviária | |||
|- | |||
|The church | |||
|'''<big>crkva / црква</big>''' | |||
|'''''tsehr kvah''''' | |||
|A igreja | |||
|- | |||
|The convenience store | |||
|'''<big>dragstor /драгстор</big>''' | |||
|'''''drahg stohr''''' | |||
|A loja de conveniência | |||
|- | |||
|The gas station | |||
|'''<big>benzinska pumpa / бензинска пумпа</big>''' | |||
|'''''behn zihn skah poom pah''''' | |||
|O posto de gasolina | |||
|- | |||
|The hospital | |||
|'''<big>bolnica / болница</big>''' | |||
|'''''bohl nih tsah''''' | |||
|O hospital | |||
|- | |||
|The houses | |||
|'''<big>kuće / куће</big>''' | |||
|'''''kou cheh''''' | |||
|As casas | |||
|- | |||
|The buildings | |||
|'''<big>zgrade / зграде</big>''' | |||
|'''''zgrah deh''''' | |||
|Os prédios | |||
|- | |||
|The library | |||
|'''<big>biblioteka / библиотека</big>''' | |||
|'''''bih blih oh teh kah''''' | |||
|A biblioteca | |||
|- | |||
|The cinema | |||
|'''<big>bioskop / биоскоп</big>''' | |||
|'''''bih ohs kohp''''' | |||
|O cinema | |||
|- | |||
|The museum | |||
|'''<big>muzej / музеј</big>''' | |||
|'''''mou zay''''' | |||
|O museu | |||
|- | |||
|The post office | |||
|'''<big>pošta / пошта</big>''' | |||
|'''''poh shtah''''' | |||
|Os correios | |||
|- | |||
|The metro | |||
|'''<big>pijaca / пијаца</big>''' | |||
|'''''pee ah tsah''''' | |||
|O metro | |||
|- | |||
|The restaurant | |||
|'''<big>restoran / ресторан</big>''' | |||
|'''''rehs toh rahn''''' | |||
|O restaurante | |||
|- | |||
|The school | |||
|'''<big>škola / школа</big>''' | |||
|'''''shkoh lah''''' | |||
|A escola | |||
|- | |||
|The courthouse | |||
|'''<big>sud / суд</big>''' | |||
|'''''sood''''' | |||
|O tribunal | |||
|- | |||
|The shopping mall | |||
|'''<big>tržni centar / тржни центар</big>''' | |||
|'''''trih zhnih tshen tahr''''' | |||
|O shopping | |||
|- | |||
|The supermarket | |||
|'''<big>supermarket / супермаркет</big>''' | |||
|'''''sou pehr mahr keht''''' | |||
|O supermercado | |||
|- | |||
|The train station | |||
|'''<big>železnička stanica / железничка станица</big>''' | |||
|'''''zheh lehz neech kah stah nih tsah''''' | |||
|A estação de trem | |||
|- | |||
|The police station | |||
|'''<big>policijska stanica / полицијска станица</big>''' | |||
|'''''poh lih tsees kah stah nih tsah''''' | |||
|A delegacia de Polícia | |||
|- | |||
|The street light | |||
|'''<big>ulično svetlo / улично светло</big>''' | |||
|'''''ou lihch noh sveh tloh''''' | |||
|A luz da rua | |||
|- | |||
|The sidewalk | |||
|'''<big>trotoar / тротоар</big>''' | |||
|'''''troh toh ahr''''' | |||
|A calçada | |||
|- | |||
|The curb | |||
|'''<big>ivičnjak / ивичњак</big>''' | |||
|'''''ih vihch nyahk''''' | |||
|O freio | |||
|- | |||
|The street | |||
|'''<big>ulica / улица</big>''' | |||
|'''''ou lee tsah''''' | |||
|A rua | |||
|- | |||
|The manhole | |||
|'''<big>šahta / шахта</big>''' | |||
|'''''shahH tah''''' | |||
|O bueiro | |||
|- | |||
|The bus | |||
|'''<big>autobus / аутобус</big>''' | |||
|'''''ow toh boos''''' | |||
|O ônibus | |||
|- | |||
|The taxi | |||
|'''<big>taksi / такси</big>''' | |||
|'''''tahk sih''''' | |||
|O táxi | |||
|} | |||
[[File:serbian-city.jpg|thumb]] | [[File:serbian-city.jpg|thumb]] | ||
<div style="font-size:300%;"> City - Grad / Град</div> | <div style="font-size:300%;"> City - Grad / Град</div> | ||
Line 83: | Line 261: | ||
*'''Koje su najpoznatije znamenitosti u gradu?''' / Које су најпознатије знаменитости у граду? - ''What are the most famous landmarks?'' | *'''Koje su najpoznatije znamenitosti u gradu?''' / Које су најпознатије знаменитости у граду? - ''What are the most famous landmarks?'' | ||
Revision as of 17:33, 2 July 2021
.
Hello Everyone, 😊
In today’s lesson we are going to study the following topic: ”CITY” in Serbia
Please feel free to edit this page if you think it can be improved!
Good learning!
.
.
City in Serbia
ENGLISH | SERBIA | PRONUNCIATION IN
ENGLISH |
BRAZILIAN
PORTUGUESE |
The airport | aerodrom / аеродром | ah eh roh drohm | O aeroporto |
The bank | banka / банка | bahn kah | O banco |
The barber shop | berbernica / берберница | behr behr nih tsah | A barbearia |
The book store | knjižara / књижара | knee zhah rah | A livraria |
The bus station | autobuska stanica / аутобуска станица | ow toh boos kah stah nih tsah | A rodoviária |
The church | crkva / црква | tsehr kvah | A igreja |
The convenience store | dragstor /драгстор | drahg stohr | A loja de conveniência |
The gas station | benzinska pumpa / бензинска пумпа | behn zihn skah poom pah | O posto de gasolina |
The hospital | bolnica / болница | bohl nih tsah | O hospital |
The houses | kuće / куће | kou cheh | As casas |
The buildings | zgrade / зграде | zgrah deh | Os prédios |
The library | biblioteka / библиотека | bih blih oh teh kah | A biblioteca |
The cinema | bioskop / биоскоп | bih ohs kohp | O cinema |
The museum | muzej / музеј | mou zay | O museu |
The post office | pošta / пошта | poh shtah | Os correios |
The metro | pijaca / пијаца | pee ah tsah | O metro |
The restaurant | restoran / ресторан | rehs toh rahn | O restaurante |
The school | škola / школа | shkoh lah | A escola |
The courthouse | sud / суд | sood | O tribunal |
The shopping mall | tržni centar / тржни центар | trih zhnih tshen tahr | O shopping |
The supermarket | supermarket / супермаркет | sou pehr mahr keht | O supermercado |
The train station | železnička stanica / железничка станица | zheh lehz neech kah stah nih tsah | A estação de trem |
The police station | policijska stanica / полицијска станица | poh lih tsees kah stah nih tsah | A delegacia de Polícia |
The street light | ulično svetlo / улично светло | ou lihch noh sveh tloh | A luz da rua |
The sidewalk | trotoar / тротоар | troh toh ahr | A calçada |
The curb | ivičnjak / ивичњак | ih vihch nyahk | O freio |
The street | ulica / улица | ou lee tsah | A rua |
The manhole | šahta / шахта | shahH tah | O bueiro |
The bus | autobus / аутобус | ow toh boos | O ônibus |
The taxi | taksi / такси | tahk sih | O táxi |
City - Grad / Град
Words
Here is a list of Serbian vocabulary about the city:
- aerodrom / аеродром - airport
- banka / банка - bank
- berbernica / берберница - barber shop
- knjižara / књижара - book store
- autobuska stanica / аутобуска станица - bus station
- crkva / црква - church
- dragstor /драгстор - convenience store
- benzinska pumpa / бензинска пумпа - gas station
- bolnica / болница - hospital
- kuće / куће - houses
- zgrade / зграде - buildings
- biblioteka / библиотека - library
- bioskop / биоскоп - cinema
- muzej / музеј - museum
- pošta / пошта - post office
- pijaca / пијаца - metro
- restoran / ресторан - restaurant
- škola / школа - school
- sud / суд - courthouse
- tržni centar / тржни центар - shopping mall
- supermarket / супермаркет - supermarket
- železnička stanica / железничка станица - train station
- policijska stanica / полицијска станица - police station
- ulično svetlo / улично светло - street light
- trotoar / тротоар - sidewalk
- ivičnjak / ивичњак - curb
- ulica / улица - street
- šahta / шахта - manhole
- autobus / аутобус - bus
- taksi / такси - taxi
- podzemni prolaz / подземни пролаз - subway
- pozorište / позориште - theatre
- teretana / теретана - gym
- selo / село - village
- javna govornica / јавна говорница - public telephone
- vatrogasna stanica / ватрогасна станица - fire station
- semafor / семафор - traffic light
- trafika / трафика - newsstand
- pekara / пекара - bakery
- restoran / ресторан - restaurant
- diskoteka / дискотека - discotheque
- mesara / месара - butcher's
- kafić / кафић - cafe
- bolnica / болница - hospital
- hotel / хотел - hotel
- park / парк - park
- perionica / перионица - launderette
- poslastičarnica / посластичарница - confectionery
- igralište / игралиште - playground
- obdanište / обданиште - kindergarten
- prodavnica kućnih ljubimaca / продавница кућних љубимаца - pet shop
- centar grada / центар града - city center
- bazen / базен - swimming pool
- internet kafe / интернет кафе - internet cafe
Examples
- DaThe following sentences you can use in your daily conversation:
- Ima previše saobraćaja u gradu. / Има превише саобраћаја у граду. - There's too much traffic in the city.
- Parkiranje je skupo u gradu / Паркирање је скупо у граду. - Parking is expensive in the city.
- Hteo / htela bih da idem na autobusku stanicu / Хтео ( хтела ) бих да идем на аутобуску станицу. - I would like to go to the bus station.
- Kako da dođem do centra grada? / Како да дођем до центра града? - How do I get to the city center?
- Kako da dođem do železničke stanice? / Како да дођем до железничке станице? - How do I get to the train station?
- Treba mi plan grada/ Треба ми план града. - I need a city map.
- Treba mi hotel / Треба ми хотел. - I need a hotel.
- Hteo / htela bih iznajmiti auto / Хтео ( хтела) бих изнајмити ауто. - I would like to rent a car.
- Koje su najpoznatije znamenitosti u gradu? / Које су најпознатије знаменитости у граду? - What are the most famous landmarks?