Difference between revisions of "Language/Modern-greek-1453/Vocabulary/Sports"
< Language | Modern-greek-1453 | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
[[ | == Αθλήματα - Sports == | ||
{| class="wikitable" | |||
|Ελληνικά | |||
|English | |||
|- | |||
|οι Ολυμπιακοί Αγώνες | |||
|Olympic Games | |||
|- | |||
|το άλμα εις ύψος | |||
το άλμα εις μήκος | |||
|high jump | |||
long jump | |||
|- | |||
|ο αθλητισμός, ο στίβος | |||
|athletics | |||
|- | |||
|ο αθλητής | |||
|athlete | |||
|- | |||
|η γυμναστική | |||
|gymnastics | |||
|- | |||
|ο γυμναστής | |||
η γυμνάστρια | |||
|gymnast | |||
[female] | |||
|- | |||
|το γυμναστήριο | |||
|gym, (gymnasium) | |||
|- | |||
|ο χορός | |||
|dancing, dance | |||
|- | |||
|ο χορευτής | |||
η χορεύτρια | |||
|dancer | |||
[female] | |||
|- | |||
|ο μαραθώνιος | |||
|marathon | |||
|- | |||
|ο δρομέας | |||
|runner | |||
|- | |||
|ο στίβος, η πίστα | |||
|race track | |||
|- | |||
|η ποδηλασία | |||
|cycling | |||
|- | |||
|ο ποδηλάτης | |||
|cyclist | |||
|- | |||
|η πάλη | |||
|wrestling | |||
|- | |||
|ο παλαιστής | |||
|wrestler | |||
|- | |||
|η πυγμαχία | |||
|boxing, fist fighting | |||
|- | |||
|ο πυγμάχος, ο μποξέρ | |||
|boxer | |||
|- | |||
|οι πολεμικές τέχνες | |||
|martial arts | |||
|- | |||
|το τζούντο | |||
|judo | |||
|- | |||
|το καράτε | |||
|karate | |||
|- | |||
|η ξιφασκία | |||
|fencing | |||
|- | |||
|το ξίφος, (το σπαθί) | |||
|sword | |||
|- | |||
|η τοξοβολία | |||
|archery | |||
|- | |||
|το τόξο | |||
|bow | |||
|- | |||
|το βέλος / τα βέλη | |||
|arrow(s) | |||
|- | |||
|ο στόχος | |||
|target | |||
|- | |||
|η μπάλα / οι μπάλες | |||
|ball(s) | |||
|- | |||
|μπέιζ-μπώλ | |||
|baseball | |||
|- | |||
|το μπάσκετ, | |||
(η καλαθοσφαίριση) | |||
|basketball | |||
|- | |||
|η πετοσφαίριση, (βόλεϊ) | |||
|volleyball | |||
|- | |||
|χάντμπολ | |||
|handball | |||
|- | |||
|το ποδόσφαιρο | |||
|football, soccer | |||
|- | |||
|το ράγκμπι | |||
|rugby | |||
|- | |||
|ο αγώνας, το ματς | |||
|match | |||
|- | |||
|το στάδιο, (το γήπεδο) | |||
|stadium | |||
|- | |||
|ο διαιτητής / οι διαιτητές | |||
|referee(s) | |||
|- | |||
|ο προπονητής, ο εκπαιδευτής | |||
|coach, trainer | |||
|- | |||
|η ομάδα / οι ομάδες | |||
|team(s) | |||
|- | |||
|ο παίκτης / οι παίκτες | |||
η παίκτρια / οι παίκτριες | |||
|player(s) | |||
[female] | |||
|- | |||
|ο τενίστας | |||
|tennis player | |||
|- | |||
|το τένις, | |||
η αντισφαίριση | |||
|tennis | |||
|- | |||
|το πινγκ πονγκ | |||
|ping-pong | |||
|- | |||
|η ρακέτα | |||
|racket | |||
|- | |||
|το γκολφ | |||
|golf | |||
|- | |||
|το τελεφερίκ | |||
|cable car, cableway | |||
|- | |||
|το σκι | |||
το σκι θαλάσσιο | |||
|skiing | |||
water skiing | |||
|- | |||
|ο σκιέρ | |||
|skier | |||
|- | |||
|το πατινάζ | |||
|ice skating | |||
|- | |||
|το παγοπέδιλο | |||
|ice skate | |||
|- | |||
|το πατίνι | |||
/ τα πατίνια | |||
|push scooter | |||
/ roller skates | |||
|- | |||
|η πισίνα / οι πισίνες | |||
|swimming pool(s) | |||
|- | |||
|η κολύμβηση, το κολύμπι | |||
|swimming | |||
|- | |||
|ο κολυμβητής | |||
η κολυμβήτρια | |||
|swimmer | |||
[female] | |||
|- | |||
|η κατάδυση, | |||
το σνόρκελινγκ | |||
|diving | |||
|- | |||
|ο δύτης | |||
|diver | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!Ελληνικά | !Ελληνικά |
Revision as of 12:41, 10 January 2022
Αθλήματα - Sports
Ελληνικά | English |
οι Ολυμπιακοί Αγώνες | Olympic Games |
το άλμα εις ύψος
το άλμα εις μήκος |
high jump
long jump |
ο αθλητισμός, ο στίβος | athletics |
ο αθλητής | athlete |
η γυμναστική | gymnastics |
ο γυμναστής
η γυμνάστρια |
gymnast
[female] |
το γυμναστήριο | gym, (gymnasium) |
ο χορός | dancing, dance |
ο χορευτής
η χορεύτρια |
dancer
[female] |
ο μαραθώνιος | marathon |
ο δρομέας | runner |
ο στίβος, η πίστα | race track |
η ποδηλασία | cycling |
ο ποδηλάτης | cyclist |
η πάλη | wrestling |
ο παλαιστής | wrestler |
η πυγμαχία | boxing, fist fighting |
ο πυγμάχος, ο μποξέρ | boxer |
οι πολεμικές τέχνες | martial arts |
το τζούντο | judo |
το καράτε | karate |
η ξιφασκία | fencing |
το ξίφος, (το σπαθί) | sword |
η τοξοβολία | archery |
το τόξο | bow |
το βέλος / τα βέλη | arrow(s) |
ο στόχος | target |
η μπάλα / οι μπάλες | ball(s) |
μπέιζ-μπώλ | baseball |
το μπάσκετ,
(η καλαθοσφαίριση) |
basketball |
η πετοσφαίριση, (βόλεϊ) | volleyball |
χάντμπολ | handball |
το ποδόσφαιρο | football, soccer |
το ράγκμπι | rugby |
ο αγώνας, το ματς | match |
το στάδιο, (το γήπεδο) | stadium |
ο διαιτητής / οι διαιτητές | referee(s) |
ο προπονητής, ο εκπαιδευτής | coach, trainer |
η ομάδα / οι ομάδες | team(s) |
ο παίκτης / οι παίκτες
η παίκτρια / οι παίκτριες |
player(s)
[female] |
ο τενίστας | tennis player |
το τένις,
η αντισφαίριση |
tennis |
το πινγκ πονγκ | ping-pong |
η ρακέτα | racket |
το γκολφ | golf |
το τελεφερίκ | cable car, cableway |
το σκι
το σκι θαλάσσιο |
skiing
water skiing |
ο σκιέρ | skier |
το πατινάζ | ice skating |
το παγοπέδιλο | ice skate |
το πατίνι
/ τα πατίνια |
push scooter
/ roller skates |
η πισίνα / οι πισίνες | swimming pool(s) |
η κολύμβηση, το κολύμπι | swimming |
ο κολυμβητής
η κολυμβήτρια |
swimmer
[female] |
η κατάδυση,
το σνόρκελινγκ |
diving |
ο δύτης | diver |
Ελληνικά | English |
---|---|
Όλοι έχουμε τα αγαπημένα μας αθλήματα.
Αλλά ποια αθλήματα είναι τα πιο δημοφιλή σε όλο τον κόσμο; Το ερώτημα καθορίζεται με τη σαφή έννοια για τα δημοφιλή. Δημοφιλή θεωρούνται τα πιο παρακολουθούμενα, τα πιο παιγμένα ή τα αθλήματα με τους πιο παθιασμένους οπαδούς ! |
We all have our favorite sports, but which sports are the most popular around the world?
The problem is coming up with a clear defining meaning for popular - by popular do we mean most watched, the most played, or the sport with the most passionate fans! |
Καλαθοσφαίριση-Μπάσκετ | Basketball |
Μπέιζμπολ | Baseball |
Ποδόσφαιρο | Football |
Η πετοσφαίριση - Βόλεϊ | Volleyball |
Αντισφαίριση-Τένις | Tennis |
Τάε Κβον Ντο | Taekwondo |
Αυτοάμυνα | Wing Chun |
Ξιφασκία | Fencing |
Κολύμβηση | Swimming |
Τοξοβολία | Archery |
Αντιπτέριση | Badminton |
Ιστιοπλοΐα | Sailing |
Πυγμαχία | Boxing |
Κατάδυση | Diving |
Ποδηλασία | Cycling |
Κανό και καγιάκ | Canoeing and kayaking |
Καράτε | Karate |
Τζούντο | Judo |
Υδατοσφαίριση | Water polo |
Τρίαθλο | Triathlon |
Γυμναστική | Gymnastics |
Κωπηλασία | Rowing |
Ο στίβος | Track |
Το πόλο | Polo |
Η ιππασία | Horseback riding |