Difference between revisions of "Language/Kannada/Pronunciation/Alphabet-and-Pronunciation"
< Language | Kannada | Pronunciation
Jump to navigation
Jump to search
Line 2: | Line 2: | ||
__TOC__ | __TOC__ | ||
==Vowels== | ==Vowels== | ||
{| class=wikitable | {| class="wikitable" | ||
| | |'''Letter''' | ||
|'''Diacritic''' | |||
|'''ISO''' | |||
|'''IPA''' | |||
|- | |||
|ಅ | |ಅ | ||
|◌ | |||
|a | |||
|[a] | |||
|- | |||
|ಆ | |ಆ | ||
|ಾ | |||
|ā | |||
|[aː] | |||
|- | |||
|ಇ | |ಇ | ||
|ಿ | |||
|i | |||
|[i] | |||
|- | |||
|ಈ | |ಈ | ||
|ೀ | |||
|ī | |||
|[iː] | |||
|- | |||
|ಉ | |ಉ | ||
|ು | |||
|u | |||
|[u] | |||
|- | |||
|ಊ | |ಊ | ||
|ೂ | |||
|ū | |||
|[uː] | |||
|- | |||
|ಋ | |ಋ | ||
|ೃ | |||
|rū | |||
|[rɨ] | |||
|- | |||
|ಎ | |ಎ | ||
|ೆ | |||
|e | |||
|[e] | |||
|- | |||
|ಏ | |ಏ | ||
|ೇ | |||
|ē | |||
|[eː] | |||
|- | |||
|ಐ | |ಐ | ||
|ೈ | |||
|ai | |||
|[eʲ] | |||
|- | |||
|ಒ | |ಒ | ||
|ೊ | |||
|o | |||
|[o] | |||
|- | |||
|ಓ | |ಓ | ||
|ೋ | |||
|ō | |||
|[oː] | |||
|- | |||
|ಔ | |ಔ | ||
|ೌ | |ೌ | ||
|au | |au | ||
|[oʷ] | |[oʷ] | ||
|} | |} | ||
==Consonants== | ==Consonants== | ||
{| class=wikitable | {| class="wikitable" | ||
| | |'''Letter''' | ||
|'''IPA''' | |||
|- | |||
|ಕ | |ಕ | ||
|[ka] | |||
|- | |||
|ಖ | |ಖ | ||
|[kʰa] | |||
|- | |||
|ಗ | |ಗ | ||
|[ɡa] | |||
|- | |||
|ಘ | |ಘ | ||
|[ɡʱa] | |||
|- | |||
|ಙ | |ಙ | ||
|[ŋa] | |||
|- | |||
|ಚ | |ಚ | ||
|[tʃa] | |||
|- | |||
|ಛ | |ಛ | ||
|[tʃʰa] | |||
|- | |||
|ಜ | |ಜ | ||
|[dʒa] | |||
|- | |||
|ಝ | |ಝ | ||
|[dʒʱa] | |||
|- | |||
|ಞ | |ಞ | ||
|[ɲa] | |||
|- | |||
|ಟ | |ಟ | ||
|[ʈa] | |||
|- | |||
|ಠ | |ಠ | ||
|[ʈʰa] | |||
|- | |||
|ಡ | |ಡ | ||
|[ɖa] | |||
|- | |||
|ಢ | |ಢ | ||
|[ɖʱa] | |||
|- | |||
|ಣ | |ಣ | ||
|[ɳa] | |||
|- | |||
|ತ | |ತ | ||
|[t̪a] | |||
|- | |||
|ಥ | |ಥ | ||
|[t̪ʰa] | |||
|- | |||
|ದ | |ದ | ||
|[d̪a] | |||
|- | |||
|ಧ | |ಧ | ||
|[d̪ʱa] | |||
|- | |||
|ನ | |ನ | ||
|[n̪a] | |||
|- | |||
|ಪ | |ಪ | ||
|[pa] | |||
|- | |||
|ಫ | |ಫ | ||
|[pʰa] | |||
|- | |||
|ಬ | |ಬ | ||
|[ba] | |||
|- | |||
|ಭ | |ಭ | ||
|[bʱa] | |||
|- | |||
|ಮ | |ಮ | ||
|[ma] | |||
|- | |||
|ಯ | |ಯ | ||
|[ja] | |||
|- | |||
|ರ | |ರ | ||
|[ra] | |||
|- | |||
|ಲ | |ಲ | ||
|[l̪a] | |||
|- | |||
|ವ | |ವ | ||
|[ʋa] | |||
|- | |||
|ಶ | |ಶ | ||
|[ça] | |||
|- | |||
|ಷ | |ಷ | ||
|[ʂa] | |||
|- | |||
|ಸ | |ಸ | ||
|[sa] | |||
|- | |||
|ಹ | |ಹ | ||
|[ħa] | |||
|- | |||
|ಳ | |ಳ | ||
|[ɭa] | |[ɭa] | ||
|} | |} | ||
==Video: Pronunciation== | ==Video: Pronunciation== | ||
<youtube> daY6TRvHFB4</youtube> | <youtube> daY6TRvHFB4</youtube> |
Revision as of 15:15, 27 May 2022
Vowels
Letter | Diacritic | ISO | IPA |
ಅ | ◌ | a | [a] |
ಆ | ಾ | ā | [aː] |
ಇ | ಿ | i | [i] |
ಈ | ೀ | ī | [iː] |
ಉ | ು | u | [u] |
ಊ | ೂ | ū | [uː] |
ಋ | ೃ | rū | [rɨ] |
ಎ | ೆ | e | [e] |
ಏ | ೇ | ē | [eː] |
ಐ | ೈ | ai | [eʲ] |
ಒ | ೊ | o | [o] |
ಓ | ೋ | ō | [oː] |
ಔ | ೌ | au | [oʷ] |
Consonants
Letter | IPA |
ಕ | [ka] |
ಖ | [kʰa] |
ಗ | [ɡa] |
ಘ | [ɡʱa] |
ಙ | [ŋa] |
ಚ | [tʃa] |
ಛ | [tʃʰa] |
ಜ | [dʒa] |
ಝ | [dʒʱa] |
ಞ | [ɲa] |
ಟ | [ʈa] |
ಠ | [ʈʰa] |
ಡ | [ɖa] |
ಢ | [ɖʱa] |
ಣ | [ɳa] |
ತ | [t̪a] |
ಥ | [t̪ʰa] |
ದ | [d̪a] |
ಧ | [d̪ʱa] |
ನ | [n̪a] |
ಪ | [pa] |
ಫ | [pʰa] |
ಬ | [ba] |
ಭ | [bʱa] |
ಮ | [ma] |
ಯ | [ja] |
ರ | [ra] |
ಲ | [l̪a] |
ವ | [ʋa] |
ಶ | [ça] |
ಷ | [ʂa] |
ಸ | [sa] |
ಹ | [ħa] |
ಳ | [ɭa] |