Difference between revisions of "Language/Czech/Grammar/Possessive-Case-in-Czech"
(Possessive Case in Czech) |
(→MY) |
||
Line 6: | Line 6: | ||
== '''<big>MY</big>''' == | == '''<big>MY</big>''' == | ||
''' | {| class="wikitable" | ||
|'''MEU''' | |||
|'''Masculino''' | |||
|'''Feminino''' | |||
|'''Neutro''' | |||
|'''Plural''' | |||
|- | |||
|'''Nominativo''' | |||
|'''MŮJ''' | |||
|'''MOJE''' | |||
|'''MOJE''' | |||
|'''MOJI MOJE (F) / (N)''' | |||
|- | |||
|'''Genitivo''' | |||
|'''MÉHO''' | |||
|'''MOJÍ''' | |||
|'''MÉHO''' | |||
|'''MÝCH''' | |||
|- | |||
|'''Dativo''' | |||
|'''MÉMU''' | |||
|'''MOJÍ''' | |||
|'''MÉMU''' | |||
|'''MÝM''' | |||
|- | |||
|'''Acusativo''' | |||
|'''MÉHO-(ANIM) MŮJ (INAN)''' | |||
|'''MOJI''' | |||
|'''MOJE''' | |||
|'''MOJE''' | |||
|- | |||
|'''Instrumental''' | |||
|'''MÝM''' | |||
|'''MOJÍ''' | |||
|'''MÝM''' | |||
|'''MÝMI''' | |||
|- | |||
|'''Locativo''' | |||
|'''MÉM''' | |||
|'''MOJÍ''' | |||
|'''MÉM''' | |||
|'''MÝCH''' | |||
|} | |||
== '''<big>YOUR (SING)</big>''' == | == '''<big>YOUR (SING)</big>''' == | ||
'''<big>SEU = ------Masculino--------Feminino-----Neutro------Plural-------</big>''' | '''<big>SEU = ------Masculino--------Feminino-----Neutro------Plural-------</big>''' |
Revision as of 09:04, 24 January 2019
Caso Possessivo
Possessive Case
MY
MEU | Masculino | Feminino | Neutro | Plural |
Nominativo | MŮJ | MOJE | MOJE | MOJI MOJE (F) / (N) |
Genitivo | MÉHO | MOJÍ | MÉHO | MÝCH |
Dativo | MÉMU | MOJÍ | MÉMU | MÝM |
Acusativo | MÉHO-(ANIM) MŮJ (INAN) | MOJI | MOJE | MOJE |
Instrumental | MÝM | MOJÍ | MÝM | MÝMI |
Locativo | MÉM | MOJÍ | MÉM | MÝCH |
YOUR (SING)
SEU = ------Masculino--------Feminino-----Neutro------Plural-------
.
Nominativo---------TVŮJ---------------TVOJE--------TVOJE------------TVOJI--------
-----------------------------------------------------------------------------------TVOJE (F) / (N)
Genitivo-----------TVÉHO--------------TVOJÍ----------TVÉHO-----------TVÝCH------
Dativo--------------TVÉMU--------------TVOJÍ----------TVÉMU-----------TVÝM-------
Acusativo---------TVÉHO (ANIM)---TVOJI-----------TVOJE-----------TVOJE------
-----------------------TVŮJ (INAN)--------------------------------------------------------------
Instrumental-----TVÝM----------------TVOJÍ------------TVÝM-----------TVÝMI------
Locativo-----------TVÉM----------------TVOJÍ------------TVÉM-----------TVÝCH-----
.
.
.
HIS
DELE = --Masculino-------Feminino-------Neutro-------Plural-------
.
Nominativo---------JEHO--------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
Genitivo--------------JEHO-------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
Dativo-----------------JEHO-------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
Acusativo-----------JEHO--------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
Instrumental-------JEHO--------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
Locativo-------------JEHO--------------JEHO------------JEHO------------JEHO--------
.
.
HER
DELA = ---Masculino------Feminino------Neutro-------Plural--------
.
Nominativo---------JEJÍ----------------JEJÍ---------------JEJÍ----------------JEJÍ------
.
Genitivo----------JEJÍHO---------------JEJÍ-----------JEJÍHO-----------JEJÍCH------
.
Dativo-------------JEJÍMU---------------JEJÍ-----------JEJÍMU-------------JEJÍM-----
.
Acusativo-------JEJÍHO—-------------JEJÍ---------------JEJÍ----------------JEJÍ------
.
Instrumental-----JEJÍM----------------JEJÍ-------------JEJÍM------------JEJÍMI------
.
Locativo-----------JEJÍM----------------JEJÍ-------------JEJÍM-----------JEJÍCH------
.
.
OUR
NOSSO =---Masculino---Feminino-------Neutro--------Plural------
.
Nominativo--------NÁŠ-------------NAŠE---------------NAŠE-----------NÁŠI (M)----
--------------------------------------------------------------------------------NAŠE (F) / (N)---
.
Genitivo----------NAŠEHO---------NAŠÍ-------------NAŠEHO---------NAŠICH------
.
Dativo------------NAŠEMU----------NAŠÍ------------NAŠEMU---------NAŠIM--------
.
Acusativo--NAŠEHO (ANIM)-----NAŠI-------------NAŠE------------NAŠE---------
-----------------NÁŠ (INANIM)------------------------------------------------------------------
Instrumental----NAŠÍM-------------NAŠÍ------------NAŠÍM-----------NAŠIMI-------
.
Locativo--------NAŠEM-------------NAŠÍ------------NAŠEM-----------NAŠICH-----
.
.
THEIR
DELES /
DELAS =---Masculino---Feminino-------Neutro---------Plural-----
.
Nominativo----JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.
Genitivo-------JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.
Dativo----------JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.
Acusativo-----JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.
Instrumental--JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.
Locativo--------JEJICH-----------JEJICH-------------JEJICH---------JEJICH------
.