Difference between revisions of "Language/Bislama/Vocabulary/Food"
< Language | Bislama | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
== kakae - food == | |||
{| class="wikitable" | |||
|Bislama | |||
|English | |||
|- | |||
|dring ti | |||
|breakfast | |||
|- | |||
|dina | |||
|lunch | |||
|- | |||
|sava | |||
|dinner, supper | |||
|- | |||
|hanggre | |||
|hungry | |||
|- | |||
|testi | |||
|thirsty | |||
|- | |||
|Mi wantem samting | |||
long kakae | |||
|I am hungry | |||
|- | |||
|Mi wantem samting | |||
long dring | |||
|I am thirsty | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|Bislama | |||
|English | |||
|- | |||
|tawel blong tebol | |||
|napkin | |||
|- | |||
|sospen | |||
|saucepan | |||
|- | |||
|plet | |||
|plate | |||
|- | |||
|spun | |||
|spoon | |||
|- | |||
|fok | |||
|fork | |||
|- | |||
|naef | |||
|knife | |||
|- | |||
|bus naef | |||
|machete | |||
|- | |||
|botel | |||
|bottle | |||
|- | |||
|jug | |||
|decanter | |||
|- | |||
|glas | |||
|glass | |||
|- | |||
|kap | |||
|cup | |||
|- | |||
|dis | |||
|bowl | |||
|} | |||
== dring - drink == | |||
{| class="wikitable" | |||
|Bislama | |||
|English | |||
|- | |||
|sup, lasup | |||
|soup | |||
|- | |||
|wota | |||
|water | |||
|- | |||
|alkol | |||
|alcohol | |||
|- | |||
|bia | |||
|beer | |||
|- | |||
|waen | |||
|wine | |||
|- | |||
|frut juis | |||
|fruit juice | |||
|- | |||
|laemonad | |||
|lemonade | |||
|- | |||
|ti | |||
|tea | |||
|- | |||
|kakao | |||
|cocoa | |||
|- | |||
|joklet | |||
|chocolate | |||
|- | |||
|kofi | |||
|coffee | |||
|- | |||
|melek | |||
|milk | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|Bislama | |||
|English | |||
|- | |||
|jis | |||
|cheese | |||
|- | |||
|bata | |||
|butter | |||
|- | |||
|oel | |||
|oil | |||
|- | |||
|viniga, vinega | |||
|vinegar | |||
|- | |||
|sos, lasos | |||
|sauce | |||
|- | |||
|mastad | |||
|mustard | |||
|- | |||
|spaes | |||
|spices | |||
|- | |||
|peper | |||
|pepper | |||
|- | |||
|sol | |||
|salt | |||
|- | |||
|eg | |||
|egg | |||
|- | |||
|flaoa | |||
|flour | |||
|- | |||
|spageti | |||
nudel | |||
|pasta | |||
noodles | |||
|- | |||
|bred | |||
|bread | |||
|- | |||
|sandwich | |||
|sandwich | |||
|- | |||
|piza | |||
|pizza | |||
|} | |||
== dessert == | |||
{| class="wikitable" | |||
|Bislama | |||
|English | |||
|- | |||
|kek, gato | |||
|cake | |||
|- | |||
|biskit | |||
|cookie | |||
|- | |||
|krim, lakrem [FR] | |||
|cream | |||
|- | |||
|aeskrim | |||
|ice cream | |||
|- | |||
|suga | |||
sugaken | |||
|sugar | |||
sugar cane | |||
|- | |||
|honi | |||
|honey | |||
|- | |||
|jam | |||
|jam | |||
|- | |||
|swit, loli | |||
|sweet, (lollipop) | |||
|- | |||
|kad | |||
|menu | |||
|- | |||
|kaon | |||
|bill | |||
|- | |||
|praes | |||
|price | |||
|- | |||
|takis | |||
|tax | |||
|- | |||
|sas | |||
|expensive | |||
|- | |||
|jip | |||
|cheap | |||
|} | |||
== Phrases == | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|Can I try some of this? | |Can I try some of this? |
Revision as of 20:08, 16 January 2022
kakae - food
Bislama | English |
dring ti | breakfast |
dina | lunch |
sava | dinner, supper |
hanggre | hungry |
testi | thirsty |
Mi wantem samting
long kakae |
I am hungry |
Mi wantem samting
long dring |
I am thirsty |
Bislama | English |
tawel blong tebol | napkin |
sospen | saucepan |
plet | plate |
spun | spoon |
fok | fork |
naef | knife |
bus naef | machete |
botel | bottle |
jug | decanter |
glas | glass |
kap | cup |
dis | bowl |
dring - drink
Bislama | English |
sup, lasup | soup |
wota | water |
alkol | alcohol |
bia | beer |
waen | wine |
frut juis | fruit juice |
laemonad | lemonade |
ti | tea |
kakao | cocoa |
joklet | chocolate |
kofi | coffee |
melek | milk |
Bislama | English |
jis | cheese |
bata | butter |
oel | oil |
viniga, vinega | vinegar |
sos, lasos | sauce |
mastad | mustard |
spaes | spices |
peper | pepper |
sol | salt |
eg | egg |
flaoa | flour |
spageti
nudel |
pasta
noodles |
bred | bread |
sandwich | sandwich |
piza | pizza |
dessert
Bislama | English |
kek, gato | cake |
biskit | cookie |
krim, lakrem [FR] | cream |
aeskrim | ice cream |
suga
sugaken |
sugar
sugar cane |
honi | honey |
jam | jam |
swit, loli | sweet, (lollipop) |
kad | menu |
kaon | bill |
praes | price |
takis | tax |
sas | expensive |
jip | cheap |
Phrases
Can I try some of this? | Mi save traem smol long hem? |
That smells beautiful. | Hemi smel naes. |
The food is excellent. | Kae kae ya i numbawan. |
I like this. | Hem i gud. |
This is nicer than the other one. | Hemi winem narawan. |
I’m full. | Mi fulap tumas; Hemi winim mi. |
I can’t eat another thing. | Mi no save kae kae wan samting bakegen. |
Thank you so much for the lovely meal. | Tangkiu tumas from gudfala kae kae. |
Thank you for all your hard work. | Tangkiu tumas from ol had wok blong yu. |
Did you cook this in the hot stones? | Yu kukem samting ya long hot ston? |
Do you have a garden? | Yu gat garen? |
Where is your garden? | Garen blong yu i stap we? |
What do you grow in your garden? | Yu gru wanem long garen blong yu? |
Could I see your garden? | Mi save lukem garen blog yu? |
Sources
https://www.melaniejewsonfoundation.com.au/learn-some-bislama/