Difference between revisions of "Language/Serbian/Vocabulary/Fruits"
< Language | Serbian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(Fruits in Serbian) |
(Fruits in Serbian) |
||
Line 16: | Line 16: | ||
== '''Fruits in Serbian''' == | == '''Fruits in Serbian''' == | ||
'''Ovo je lista voća na srpskom / Ово је листа воћа на српском''' | '''Ovo je lista voća na srpskom / Ово је листа воћа на српском''' | ||
{| class="wikitable" | |||
|The Apple | |||
|'''<big>Јабука</big>''' | |||
|'''''yah bou kah''''' | |||
|A Maçã | |||
|- | |||
|The Banana | |||
|'''<big>Банана</big>''' | |||
|'''''bah nah nah''''' | |||
|A Banana | |||
|- | |||
|The Watermelon | |||
|'''<big>Лубеница</big>''' | |||
|'''''lou beh nih tsah''''' | |||
|A Melancia | |||
|- | |||
|The Peach | |||
|'''<big>Бресква</big>''' | |||
|'''''brehs kvah''''' | |||
|O Pêssego | |||
|- | |||
|The Pineapple | |||
|'''<big>Ананас</big>''' | |||
|'''''ah nah nahs''''' | |||
|O Abacaxi | |||
|- | |||
|The Orange | |||
|'''<big>Наранџасти</big>''' | |||
|'''''nah rahn jahs tih''''' | |||
|A Laranja | |||
|- | |||
|The Lemon | |||
|'''<big>Лимун</big>''' | |||
|'''''lih moon''''' | |||
|O Limão | |||
|- | |||
|The Grape | |||
|'''<big>грожђа</big>''' | |||
|'''''grohsh jah''''' | |||
|A Uva | |||
|- | |||
|The Pear | |||
|'''<big>Крушка</big>''' | |||
|'''''kroosh kah''''' | |||
|A Pêra | |||
|- | |||
|The Strawberry | |||
|'''<big>Јагода</big>''' | |||
|'''''yah roh dah''''' | |||
|O Morango | |||
|} | |||
=='''Citrus fruits (Citrusi / Цитруси)'''== | =='''Citrus fruits (Citrusi / Цитруси)'''== |
Revision as of 18:54, 18 August 2021
.
Hello Everyone, 😊
In today’s lesson we are going to study the following topic: ”FRUITS” in Serbian
Please feel free to edit this page if you think it can be improved!
Good learning!
.
.
Fruits in Serbian
Ovo je lista voća na srpskom / Ово је листа воћа на српском
The Apple | Јабука | yah bou kah | A Maçã |
The Banana | Банана | bah nah nah | A Banana |
The Watermelon | Лубеница | lou beh nih tsah | A Melancia |
The Peach | Бресква | brehs kvah | O Pêssego |
The Pineapple | Ананас | ah nah nahs | O Abacaxi |
The Orange | Наранџасти | nah rahn jahs tih | A Laranja |
The Lemon | Лимун | lih moon | O Limão |
The Grape | грожђа | grohsh jah | A Uva |
The Pear | Крушка | kroosh kah | A Pêra |
The Strawberry | Јагода | yah roh dah | O Morango |
Citrus fruits (Citrusi / Цитруси)
- grapefruit - grejpfrut / грејпфрут
- lemon - limun / лимун
- lime - limeta / лимета
- orange - pomorandža / поморанџа
- pomelo - pomelo / помело
- tangerine - mandarina / мандарина
Continental fruits (kontinentalno voće / континентално воће)
- apple - jabuka / јабука
- apricot - kajsija / кајсија
- cherry - višnja / вишња
- melon - dinja / диња
- pear - kruška / крушка
- peach - breskva / бресква
- plum - šljiva / шљива
- quince - dunja / дуња
- watermelon - lubenica / лубеница
Tropical fruits (tropsko voće / тропско воће)
- avocado - avokado / авокадо
- banana - banana / банана
- coconut - kokos / кокос
- kiwi - kivi / киви
- mango - mango / манго
- papaya - papaja / папаја
- pineapple - ananas / ananas
Berries (bobičasto voće / бобичасто воће)
- aronia - aronija / аронија
- blackberry - kupina / купина
- blueberry - borovnica / боровница
- cranberry - brusnica / брусница
- grape - grožđe / грожђе
- redcurrant - ribizla / рибизла
- raspberry - malina / малина
- strawberry - jagoda / јагода
Nuts (jezgrasto voće / језграсто воће)
- almond - badem / бадем
- chestnut - kesten / кестен
- hazelnut - lešnik / лешник
- peanut - kikiriki / кикирики
- walnut - orah / орах
Examples
- I like strawberries - Volim jagode / Волим јагоде.
- I don't like coconut - Ne volim kokos / Не волим кокос.
- Oranges taste sour - Pomorandže su kisele / Поморанџе су киселе
- This fruit is nutritious - Ovo voće je hranljivo / Ово воће је хранљиво.
- This fruit is tasty/ delicious - Ovo voće je ukusno / Ово воће је укусно.
- "An apple a day keeps the doctor away" - Jedna jabuka na dan, lekar iz kuće van / Једна јабука на дан, лекар из куће ван.
Videos
Have you thought of other fruits to add in the list? please comment below or edit this wiki page!