Difference between revisions of "Language/Serbian/Vocabulary/Family"
< Language | Serbian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(Family in Serbian) |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
[[File:Family in Serbian.png|alt=Family in Serbian|thumb|'''Family in Serbian''']] | |||
. | |||
Hello Everyone, 😊 | |||
In today’s lesson we are going to study the following topic: '''”FAMILY”''' in Serbian | |||
{| class="wikitable | Please feel free to edit this page if you think it can be improved! | ||
Good learning! | |||
. | |||
. | |||
== '''Family in Serbian''' == | |||
{| class="wikitable" | |||
|'''<big>English examples</big>''' | |||
|'''<big>English</big>''' | |||
|'''<big>Serbian</big>''' | |||
|'''<big>Serbian examples</big>''' | |||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|This is my family. | |||
|family | |||
|'''porodica / породица''' | |'''porodica / породица''' | ||
|Ovo je moja porodica. | |Ovo je moja porodica. | ||
|- | |- | ||
|My parents are good. | |||
|parents | |||
|'''roditelji''' / '''родитељи''' | |'''roditelji''' / '''родитељи''' | ||
|Moji roditelji su dobri. | |Moji roditelji su dobri. | ||
|- | |- | ||
|This is my mother. | |||
|mother | |||
|'''majka / мајка''' | |'''majka / мајка''' | ||
|Ovo je moja majka. | |Ovo je moja majka. | ||
|- | |- | ||
|I love my mom. | |||
|mom | |||
|'''mama / мама''' | |'''mama / мама''' | ||
|Volim moju mamu. | |Volim moju mamu. | ||
|- | |- | ||
|This is my father. | |||
|father | |||
|'''otac / отац''' | |'''otac / отац''' | ||
|Ovo je moj otac. | |Ovo je moj otac. | ||
|- | |- | ||
|My dad is the best. | |||
|dad | |||
|'''tata / тата''' | |'''tata / тата''' | ||
|Moj tata je najbolji. | |Moj tata je najbolji. | ||
|- | |- | ||
|This is my son. | |||
|son | |||
|'''sin / син''' | |'''sin / син''' | ||
|Ovo je moj sin. | |Ovo je moj sin. | ||
|- | |- | ||
|My daughter is beautiful. | |||
|daughter | |||
|'''ćerka / ћерка''' | |'''ćerka / ћерка''' | ||
|Moja ćerka je lepa. | |Moja ćerka je lepa. | ||
|- | |- | ||
|He is my elder brother. | |||
|brother | |||
|'''brat / брат''' | |'''brat / брат''' | ||
|On je moj stariji brat. | |On je moj stariji brat. | ||
|- | |- | ||
|She is my elder sister. | |||
|sister | |||
|'''sestra / сестра''' | |'''sestra / сестра''' | ||
|Ona je moja starija sestra. | |Ona je moja starija sestra. | ||
|- | |- | ||
|His wife is attractive | |||
|wife | |||
|'''žena / жена''' | |'''žena / жена''' | ||
|Njegova žena je privlačna. | |Njegova žena je privlačna. | ||
|- | |- | ||
|Her husband is a doctor. | |||
|husband | |||
|'''muž / муж''' | |'''muž / муж''' | ||
|Njen muž je doktor. | |Njen muž je doktor. | ||
|- | |- | ||
|His cousin lives in Brisel | |||
|cousin | |||
|'''rođak / рођак''' | |'''rođak / рођак''' | ||
'''rođaka / рођака''' | '''rođaka / рођака''' | ||
|Njegov rođak živi u Briselu. | |Njegov rođak živi u Briselu. | ||
Njegova rođaka živi u Briselu. | Njegova rođaka živi u Briselu. | ||
|- | |- | ||
|These are my grandparents. | |||
|grandparents | |||
|'''baba i deda / баба и деда''' | |'''baba i deda / баба и деда''' | ||
|Ovo su moji baba i deda. | |Ovo su moji baba i deda. | ||
|- | |- | ||
|My grandmother is a wise woman. | |||
|grandmother | |||
|'''baba / баба''' | |'''baba / баба''' | ||
|Moja baba je mudra žena. | |Moja baba je mudra žena. | ||
|- | |- | ||
|My grandfather is very old. | |||
|grandfather | |||
|'''deda / деда''' | |'''deda / деда''' | ||
|Moj deda je veoma star. | |Moj deda je veoma star. | ||
|- | |- | ||
|His grandson is professor | |||
|grandson | |||
|'''unuk / унук''' | |'''unuk / унук''' | ||
|Njegov unuk je profesor. | |Njegov unuk je profesor. | ||
|- | |- | ||
|Her granddaugher is still a baby. | |||
|granddaughter | |||
|'''unuka / унука''' | |'''unuka / унука''' | ||
|Njena unuka je još beba. | |Njena unuka je još beba. | ||
|- | |- | ||
|These are my grandsons. | |||
|grandsons | |||
|'''unuci / унуци''' | |'''unuci / унуци''' | ||
|Ovo su moji unuci. | |Ovo su moji unuci. | ||
|- | |- | ||
|My granddaughters are beautiful. | |||
|granddaughters | |||
|'''unuke / унуке''' | |'''unuke / унуке''' | ||
|Moje unuke su lepe. | |Moje unuke su lepe. | ||
|- | |- | ||
|My great grandfather is still alive. | |||
|great grandfather | |||
|'''pradeda / прадеда''' | |'''pradeda / прадеда''' | ||
|Moj pradeda je jos uvek živ. | |Moj pradeda je jos uvek živ. | ||
|- | |- | ||
|My great grandmother is still alive. | |||
|great grandmother | |||
|'''prababa / прабаба''' | |'''prababa / прабаба''' | ||
|Moja prababa je još uvek živa. | |Moja prababa je još uvek živa. | ||
|- | |- | ||
|She will be my Godmother. | |||
|Godmother | |||
|'''kuma / кума''' | |'''kuma / кума''' | ||
|Ona će biti moja kuma. | |Ona će biti moja kuma. | ||
|- | |- | ||
|'''kum кум''' | |My Godfather is rich. | ||
|Godfather | |||
|'''kum кум''' | |||
|Moj kum je bogat. | |Moj kum je bogat. | ||
|- | |- | ||
|My mother in low is teacher. | |||
|mother-in-low | |||
|'''svekrva - tašta / свекрва -ташта''' | |'''svekrva - tašta / свекрва -ташта''' | ||
|Moja svekrva / tašta je učiteljica. | |Moja svekrva / tašta je učiteljica. | ||
|- | |- | ||
|My father in low is ex basketball player | |||
|father-in-low | |||
|'''svekar - tast / свекар - таст''' | |'''svekar - tast / свекар - таст''' | ||
|Moj svekar / tast je bivši košarkaš. | |Moj svekar / tast je bivši košarkaš. | ||
|- | |- | ||
|My daughter in low is a singer. | |||
|daughter-in-low | |||
|'''snaja / снаја''' | |'''snaja / снаја''' | ||
|Moja snaja je pevačica. | |Moja snaja je pevačica. | ||
|- | |- | ||
|My son in low is good. | |||
|son-in-low | |||
|'''zet / зет''' | |'''zet / зет''' | ||
|Moj zet je dobar. | |Moj zet je dobar. | ||
|- | |- | ||
|My sister-in-low lives in France. | |||
|sister-in-low | |||
|'''jetrva / јетрва''' | |'''jetrva / јетрва''' | ||
|Moja jetrva živi u Francuskoj. | |Moja jetrva živi u Francuskoj. | ||
|- | |- | ||
|I love my boyfriend. | |||
|boyfriend | |||
|'''momak / момак''' | |'''momak / момак''' | ||
|Volim mog momka. | |Volim mog momka. | ||
|- | |- | ||
|His girlfriend is very beautiful | |||
|girlfriend | |||
|'''devojka / девојка''' | |'''devojka / девојка''' | ||
|Njegova devojka je veoma lepa. | |Njegova devojka je veoma lepa. | ||
|- | |- | ||
|My realative live in the village | |||
|relatives | |||
|'''rođaci / рођаци''' | |'''rođaci / рођаци''' | ||
|Moji rođaci žive na selu. | |Moji rođaci žive na selu. | ||
|- | |- | ||
|My nephew is very smart. | |||
|nephew | |||
|'''nećak / нећак''' | |'''nećak / нећак''' | ||
'''sestrić / сестрић''' | '''sestrić / сестрић''' | ||
Line 183: | Line 195: | ||
'''bratanac / братанац''' | '''bratanac / братанац''' | ||
|Moj nećak je pametan. | |Moj nećak je pametan. | ||
|- | |- | ||
|My niece is older than my son. | |||
|niece | |||
|'''nećaka / нећака''' | |'''nećaka / нећака''' | ||
'''sestričina / сестричина''' | '''sestričina / сестричина''' | ||
Line 191: | Line 203: | ||
'''bratanica / братаница''' | '''bratanica / братаница''' | ||
|Moja sestričina je mladja od mog sina. | |Moja sestričina je mladja od mog sina. | ||
|- | |- | ||
|I never met my uncle. | |||
|uncle | |||
|'''ujak / ујак''' | |'''ujak / ујак''' | ||
'''stric / стриц''' | '''stric / стриц''' | ||
|Nikad nisam upoznala svog ujaka. | |Nikad nisam upoznala svog ujaka. | ||
|- | |- | ||
|My aunt makes the best cakes. | |||
|aunt | |||
|'''ujna / ујна''' | |'''ujna / ујна''' | ||
'''tetka / тетка''' | '''tetka / тетка''' | ||
|Moja tetka pravi najbolje kolače. | |Moja tetka pravi najbolje kolače. | ||
|- | |- | ||
|He is my child. | |||
|child | |||
|'''dete / дете''' | |'''dete / дете''' | ||
|On je moje dete. | |On je moje dete. | ||
|- | |- | ||
|My children have good school marks. | |||
|children | |||
|'''deca / деца''' | |'''deca / деца''' | ||
|Moja deca imaju dobre ocene. | |Moja deca imaju dobre ocene. | ||
|- | |- | ||
|He is very cute baby. | |||
|baby | |||
|'''beba / беба''' | |'''beba / беба''' | ||
|On je veoma slatka beba. | |On je veoma slatka beba. | ||
|} | |} | ||
==Videos== | =='''Videos'''== | ||
<youtube>Y2gtFRlFdQg</youtube> | <youtube>Y2gtFRlFdQg</youtube> |
Revision as of 04:41, 18 August 2021
.
Hello Everyone, 😊
In today’s lesson we are going to study the following topic: ”FAMILY” in Serbian
Please feel free to edit this page if you think it can be improved!
Good learning!
.
.
Family in Serbian
English examples | English | Serbian | Serbian examples |
This is my family. | family | porodica / породица | Ovo je moja porodica. |
My parents are good. | parents | roditelji / родитељи | Moji roditelji su dobri. |
This is my mother. | mother | majka / мајка | Ovo je moja majka. |
I love my mom. | mom | mama / мама | Volim moju mamu. |
This is my father. | father | otac / отац | Ovo je moj otac. |
My dad is the best. | dad | tata / тата | Moj tata je najbolji. |
This is my son. | son | sin / син | Ovo je moj sin. |
My daughter is beautiful. | daughter | ćerka / ћерка | Moja ćerka je lepa. |
He is my elder brother. | brother | brat / брат | On je moj stariji brat. |
She is my elder sister. | sister | sestra / сестра | Ona je moja starija sestra. |
His wife is attractive | wife | žena / жена | Njegova žena je privlačna. |
Her husband is a doctor. | husband | muž / муж | Njen muž je doktor. |
His cousin lives in Brisel | cousin | rođak / рођак
rođaka / рођака |
Njegov rođak živi u Briselu.
Njegova rođaka živi u Briselu. |
These are my grandparents. | grandparents | baba i deda / баба и деда | Ovo su moji baba i deda. |
My grandmother is a wise woman. | grandmother | baba / баба | Moja baba je mudra žena. |
My grandfather is very old. | grandfather | deda / деда | Moj deda je veoma star. |
His grandson is professor | grandson | unuk / унук | Njegov unuk je profesor. |
Her granddaugher is still a baby. | granddaughter | unuka / унука | Njena unuka je još beba. |
These are my grandsons. | grandsons | unuci / унуци | Ovo su moji unuci. |
My granddaughters are beautiful. | granddaughters | unuke / унуке | Moje unuke su lepe. |
My great grandfather is still alive. | great grandfather | pradeda / прадеда | Moj pradeda je jos uvek živ. |
My great grandmother is still alive. | great grandmother | prababa / прабаба | Moja prababa je još uvek živa. |
She will be my Godmother. | Godmother | kuma / кума | Ona će biti moja kuma. |
My Godfather is rich. | Godfather | kum кум | Moj kum je bogat. |
My mother in low is teacher. | mother-in-low | svekrva - tašta / свекрва -ташта | Moja svekrva / tašta je učiteljica. |
My father in low is ex basketball player | father-in-low | svekar - tast / свекар - таст | Moj svekar / tast je bivši košarkaš. |
My daughter in low is a singer. | daughter-in-low | snaja / снаја | Moja snaja je pevačica. |
My son in low is good. | son-in-low | zet / зет | Moj zet je dobar. |
My sister-in-low lives in France. | sister-in-low | jetrva / јетрва | Moja jetrva živi u Francuskoj. |
I love my boyfriend. | boyfriend | momak / момак | Volim mog momka. |
His girlfriend is very beautiful | girlfriend | devojka / девојка | Njegova devojka je veoma lepa. |
My realative live in the village | relatives | rođaci / рођаци | Moji rođaci žive na selu. |
My nephew is very smart. | nephew | nećak / нећак
sestrić / сестрић bratanac / братанац |
Moj nećak je pametan. |
My niece is older than my son. | niece | nećaka / нећака
sestričina / сестричина bratanica / братаница |
Moja sestričina je mladja od mog sina. |
I never met my uncle. | uncle | ujak / ујак
stric / стриц |
Nikad nisam upoznala svog ujaka. |
My aunt makes the best cakes. | aunt | ujna / ујна
tetka / тетка |
Moja tetka pravi najbolje kolače. |
He is my child. | child | dete / дете | On je moje dete. |
My children have good school marks. | children | deca / деца | Moja deca imaju dobre ocene. |
He is very cute baby. | baby | beba / беба | On je veoma slatka beba. |
Videos