Difference between revisions of "Language/Modern-greek-1453/Vocabulary/Kitchen"
< Language | Modern-greek-1453 | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
[[File: | [[File:depositphotos_104471022-stock-photo-kitchen-accessories-on-table.jpg|thumb|none]] | ||
== Λεξικό στην κουζίνα (kitchen Greek Vocabulary). == | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Greek | |||
!French | |||
!English | |||
|- | |||
|Ντουλάπια κουζίνας /doulàpia kousînas | |||
|Le placard de cuisine | |||
|The kitchen cupboard | |||
|- | |||
|ο νεροχύτης / o nerochîtis | |||
|L'évier | |||
|The sink | |||
|- | |||
|Η βρύση / I vrîssi | |||
|Le robinet | |||
|Tap | |||
|- | |||
|Το ψυγείο / to psygîo | |||
|Le réfrigérateur | |||
|The fridge | |||
|- | |||
|Ο καταψύκτης / o katapsyktis | |||
|Le congélateur | |||
|The freezer | |||
|- | |||
|Το πλυντήριο πιάτων / to plyntîrio piàton | |||
|Le lave-vaisselle | |||
|The dish-washer | |||
|- | |||
|Η κουζίνα / I kouzîna | |||
|une cuisinière | |||
|a cooker | |||
|- | |||
|Ο φούρνος / o foùrnos | |||
|Le four | |||
|The oven | |||
|- | |||
|Ο φούρνος μικροκυμάτων / foùrnos mikrokymàton | |||
|Le four à micro-ondes | |||
|The microwave oven | |||
|- | |||
|Πλακάκια κουζίνας / plakàkia kouzînas | |||
|carrelages de la cuisine | |||
|tiles of the kitchen | |||
|- | |||
|Το μίξερ / to mîxer | |||
|Le mixeur | |||
|The mixer | |||
|- | |||
|Πάγκος κουζίνας / pàgos kousînas | |||
|Le plan de travail | |||
|The work plan | |||
|- | |||
|Πυρίμαχο σκεύος / pirîmacho skèvos | |||
|le plat en verre | |||
|the glass dish | |||
|- | |||
|Η τοστιέρα / I tostièra | |||
|Le grille pain | |||
|The toaster | |||
|- | |||
|Η καφετιέρα / i kafetière | |||
|La cafetière | |||
|The coffee maker | |||
|- | |||
|ο βραστήρας / o vrastîras | |||
|La bouilloire | |||
|The kettle | |||
|- | |||
|Η τσαγιέρα / I tsagièra | |||
|La théière | |||
|The teapot | |||
|- | |||
|Το τηγάνι / to tigàni | |||
|La sauteuse | |||
|The frying pan | |||
|- | |||
|Η χύτρα ταχύτητας / I chytra tachîtitas | |||
|La cocotte minute | |||
|The pressure cooker | |||
|- | |||
|Η φριτέζα / I fritèza | |||
|La friteuse | |||
|The fryer | |||
|- | |||
|Η κατσαρόλα / I katsarôla | |||
|La casserole | |||
|The pan | |||
|- | |||
|Το τηγάνι / ti tigàni | |||
|La poêle | |||
|Pan | |||
|- | |||
|Πιατικά / Piatikmà | |||
|La vaisselle | |||
|The dishes | |||
|- | |||
|Το πιάτο / to piàto | |||
|L'assiette | |||
|The plate | |||
|- | |||
|Η κανάτα / I kanàta | |||
|La carafe | |||
|The carafe | |||
|- | |||
|Το ποτήρι / to potîri | |||
|Le verre | |||
|Glass | |||
|- | |||
|Το φλιτζάνι / to flytzàni | |||
|La tasse | |||
|The cup | |||
|- | |||
|Πιατάκι φλιτζανιού / piatàki flytzanioù | |||
|La soucoupe (sous-tasse) | |||
|The saucer (saucer) | |||
|- | |||
|Το μπολ / to bol | |||
|Le bol | |||
|The bowl | |||
|- | |||
|Η σαλατιέρα / i salatièra | |||
|Le saladier | |||
|The salad bowl | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Βοηθητικά εξαρτήματα κουζίνας / exartîmata kouzînas | |||
|Ustensiles de cuisine | |||
|Cooking tools | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ένα τρίφτης / ènas trîftis | |||
|Une râpe | |||
|A grater | |||
|- | |||
|ανοιχτήρι κονσέρβας / anichtîri konsèrvas | |||
|Un ouvre-boîtes | |||
|A can opener | |||
|- | |||
|Ένα τιρμπουσόν / èna tirbousson | |||
|Un tire-bouchon | |||
|A corkscrew | |||
|- | |||
|Ένα ανοιχτήρι μπουκαλιών / èna anichtîri boukaliôn | |||
|Un ouvre-bouteilles | |||
|A bottle opener | |||
|- | |||
|Ξύλινη κουτάλα / xîlini koutàla | |||
|la cuillère en bois | |||
|the wooden spoon | |||
|- | |||
|Στίφτης λεμονιού / stîftis lemonioù | |||
|Un presse-citron | |||
|A lemon squeezer | |||
|- | |||
|Ζυγαριά / zygarià | |||
|Une balance | |||
|A scale | |||
|- | |||
|Φόρμα ζαχαροπλαστικής / fôrma zacharoplastikîs | |||
|Un moule (à pâtisserie) | |||
|A mold (pastry) | |||
|- | |||
|Αποφλοιωτής / apofliotîs | |||
|Un épluche-légumes (un économe) | |||
|A peeler (a thrifty) | |||
|- | |||
|Αναδευτήρας / anadeftîras | |||
|Un fouet (à main) | |||
|A whip (hand) | |||
|- | |||
|Ξύλο κοπής / xîlo kopîs | |||
|Une planche à découper | |||
|A cutting board | |||
|- | |||
|Μια σπάτουλα / mia spàtoula | |||
|Une spatule | |||
|A spatula | |||
|- | |||
|Το τρυπητό / to tripitô | |||
|la passoire | |||
|colander | |||
|- | |||
|Η κουτάλα / i koutàla | |||
|Une louche | |||
|A ladle | |||
|- | |||
|Πλάστης ζαχαροπλαστικής / plàstis zacharoplastikîs | |||
|Un rouleau à pâtisserie | |||
|A rolling pin | |||
|- | |||
|Τα μαχαιροπίρουνα / ta macheropîrouna | |||
|Les couverts | |||
|The cutlery | |||
|- | |||
|Ένα μαχαίρι / èna machèri | |||
|Un couteau | |||
|A knife | |||
|- | |||
|Ένα πιρούνι / èna piroùni | |||
|Une fourchette | |||
|A fork | |||
|- | |||
|Ένα κουτάλι της σούπας / èna koutàli soùpas | |||
|Une cuillère à soupe | |||
|A table spoon | |||
|- | |||
|Ένα κουταλάκι του γλυκού / èna koutalàki tou glykoù | |||
|Une cuillère à dessert | |||
|A dessert spoon | |||
|- | |||
|Ένα κουταλάκι του καφέ / èna koutalàki tou kafé | |||
|Une cuillère à café | |||
|A tea spoon | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Λευκά είδη κουζίνας / lefkà îdi kouzînas | |||
|Le linge de cuisine | |||
|Kitchen linen | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Μια ποδιά κουζίνας / podià kouzînas | |||
|Un tablier de cuisine | |||
|A kitchen apron | |||
|- | |||
|Πετσέτα πιάτων / petsèta piàton | |||
|Un torchon à vaisselle | |||
|A dishcloth | |||
|- | |||
|Γάντια φούρνου / gàntia foùrnou | |||
|gant anti brûlure | |||
|anti-burn glove | |||
|} | |||
== '''Στην κουζίνα ( dans la cuisine )''' == | == '''Στην κουζίνα ( dans la cuisine )''' == | ||
{| class="MsoTableGrid" | {| class="MsoTableGrid" |
Revision as of 16:07, 23 May 2019
Λεξικό στην κουζίνα (kitchen Greek Vocabulary).
Greek | French | English |
---|---|---|
Ντουλάπια κουζίνας /doulàpia kousînas | Le placard de cuisine | The kitchen cupboard |
ο νεροχύτης / o nerochîtis | L'évier | The sink |
Η βρύση / I vrîssi | Le robinet | Tap |
Το ψυγείο / to psygîo | Le réfrigérateur | The fridge |
Ο καταψύκτης / o katapsyktis | Le congélateur | The freezer |
Το πλυντήριο πιάτων / to plyntîrio piàton | Le lave-vaisselle | The dish-washer |
Η κουζίνα / I kouzîna | une cuisinière | a cooker |
Ο φούρνος / o foùrnos | Le four | The oven |
Ο φούρνος μικροκυμάτων / foùrnos mikrokymàton | Le four à micro-ondes | The microwave oven |
Πλακάκια κουζίνας / plakàkia kouzînas | carrelages de la cuisine | tiles of the kitchen |
Το μίξερ / to mîxer | Le mixeur | The mixer |
Πάγκος κουζίνας / pàgos kousînas | Le plan de travail | The work plan |
Πυρίμαχο σκεύος / pirîmacho skèvos | le plat en verre | the glass dish |
Η τοστιέρα / I tostièra | Le grille pain | The toaster |
Η καφετιέρα / i kafetière | La cafetière | The coffee maker |
ο βραστήρας / o vrastîras | La bouilloire | The kettle |
Η τσαγιέρα / I tsagièra | La théière | The teapot |
Το τηγάνι / to tigàni | La sauteuse | The frying pan |
Η χύτρα ταχύτητας / I chytra tachîtitas | La cocotte minute | The pressure cooker |
Η φριτέζα / I fritèza | La friteuse | The fryer |
Η κατσαρόλα / I katsarôla | La casserole | The pan |
Το τηγάνι / ti tigàni | La poêle | Pan |
Πιατικά / Piatikmà | La vaisselle | The dishes |
Το πιάτο / to piàto | L'assiette | The plate |
Η κανάτα / I kanàta | La carafe | The carafe |
Το ποτήρι / to potîri | Le verre | Glass |
Το φλιτζάνι / to flytzàni | La tasse | The cup |
Πιατάκι φλιτζανιού / piatàki flytzanioù | La soucoupe (sous-tasse) | The saucer (saucer) |
Το μπολ / to bol | Le bol | The bowl |
Η σαλατιέρα / i salatièra | Le saladier | The salad bowl |
Βοηθητικά εξαρτήματα κουζίνας / exartîmata kouzînas | Ustensiles de cuisine | Cooking tools |
Ένα τρίφτης / ènas trîftis | Une râpe | A grater |
ανοιχτήρι κονσέρβας / anichtîri konsèrvas | Un ouvre-boîtes | A can opener |
Ένα τιρμπουσόν / èna tirbousson | Un tire-bouchon | A corkscrew |
Ένα ανοιχτήρι μπουκαλιών / èna anichtîri boukaliôn | Un ouvre-bouteilles | A bottle opener |
Ξύλινη κουτάλα / xîlini koutàla | la cuillère en bois | the wooden spoon |
Στίφτης λεμονιού / stîftis lemonioù | Un presse-citron | A lemon squeezer |
Ζυγαριά / zygarià | Une balance | A scale |
Φόρμα ζαχαροπλαστικής / fôrma zacharoplastikîs | Un moule (à pâtisserie) | A mold (pastry) |
Αποφλοιωτής / apofliotîs | Un épluche-légumes (un économe) | A peeler (a thrifty) |
Αναδευτήρας / anadeftîras | Un fouet (à main) | A whip (hand) |
Ξύλο κοπής / xîlo kopîs | Une planche à découper | A cutting board |
Μια σπάτουλα / mia spàtoula | Une spatule | A spatula |
Το τρυπητό / to tripitô | la passoire | colander |
Η κουτάλα / i koutàla | Une louche | A ladle |
Πλάστης ζαχαροπλαστικής / plàstis zacharoplastikîs | Un rouleau à pâtisserie | A rolling pin |
Τα μαχαιροπίρουνα / ta macheropîrouna | Les couverts | The cutlery |
Ένα μαχαίρι / èna machèri | Un couteau | A knife |
Ένα πιρούνι / èna piroùni | Une fourchette | A fork |
Ένα κουτάλι της σούπας / èna koutàli soùpas | Une cuillère à soupe | A table spoon |
Ένα κουταλάκι του γλυκού / èna koutalàki tou glykoù | Une cuillère à dessert | A dessert spoon |
Ένα κουταλάκι του καφέ / èna koutalàki tou kafé | Une cuillère à café | A tea spoon |
Λευκά είδη κουζίνας / lefkà îdi kouzînas | Le linge de cuisine | Kitchen linen |
Μια ποδιά κουζίνας / podià kouzînas | Un tablier de cuisine | A kitchen apron |
Πετσέτα πιάτων / petsèta piàton | Un torchon à vaisselle | A dishcloth |
Γάντια φούρνου / gàntia foùrnou | gant anti brûlure | anti-burn glove |
Στην κουζίνα ( dans la cuisine )
Ελληνικά ( grec ) | Γαλλικά ( français ) |
1) Πού είναι η κουζίνα σου ; /poù îne i kouzîna sou ? |
Où est la cuisine ? |
2) Τι θα μαγειρέψεις σήμερα ; / tî tha magirèpsis sîmera ? |
Que cuisines –tu pour aujourd’hui ? |
3) Η κουζίνα λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα ή με φυσικό αέριο;I koizîna litourgî me rèvma î me fyssikô aèrio ? |
Ta cuisinière est-elle électrique ou au gaz ? |
4) Τι θα φάμε σήμερα ; / tî tha fàme sîmera ? |
Quel est le repas dont nous allons manger ? |
5) Να κόψω τα κρεμμύδια; / na kôpso ta kremîdia ? |
Veux-tu que je coupe les oignons ? |
6) Να καθαρίσω τις πατάτες; / na katharîsso tis patàtes? |
Veux-tu que j’épluche les pommes de terre ? |
7) Να κόψω τη σαλάτα; / na kôpso ti salàta ? |
Veux-tu que je coupe la salade ? |
8) Χρειάζεσαι βοήθεια ; / chriàzesse boîthia ? |
Tu veux t’aider? |
9) Πού είναι τα ποτήρια; / poù îne ta potîria ? |
Où sont les verres ? |
10)Πού είναι τα πιάτα; / poù îne ta piàta ? |
Où sont les assiettes ? |
11)Πού είναι τα μαχαιροπήρουνα; / poù îne ta macheropîrouna ? |
Où sont les couverts ? |
12)Να ετοιμάσω τις σαλάτες ;/ na etimàsso tis salàtes ? |
Je vais preparer des salades |
13)Έχεις ανοιχτήρι κονσέρβας; / èchis anichtîri konsèrvas? |
As-tu un ouvre-boîte ? |
14)Έχεις ανοιχτήρι μπουκαλιών; / èchis anichtîri boukaliôn? |
As-tu un tire-bouchon ? |
15)Σας αρέσει το τυρί ; / sas arèssi to tyrî ? |
Vous aimez le fromage ? |
16)Θέλεις και άλλο φαγητό ;/ thèlis ke àlo fagitô ? |
T’en veux encore ? ( du repas ) |
17)Σε ποια κατσαρόλα φτιάχνεις τη σούπα;/ se pià katsarôla ftimachnis ti soùpa ? |
Prépares-tu la soupe dans cette casserole ? |
18)Σε αυτό το τηγάνι τηγανίζεις τα ψάρια ;/ se aftô to tigàni tiganîzis ta psària ? |
Fais-tu frire les poissons dans cette poêle ? |
19)Σε αυτό το ταψί ψήνεις τα λαχανικά; / se aftô to tapsî psînis ta lachanikà ? |
Fais-tu griller les légumes sur ce plat ? |
20)Να κόψω ψωμί ; / na kôpso psomi ? |
Couper du pain |
21)Εγώ θα στρώσω το τραπέζι. / egô tha strôsso to trapèzi |
Je mets la table. |
22)Πού είναι το τραπεζομάντηλο ; / poù îne to trapezomàndilo ? |
Où est la nappe ? |
23)Τι θα πιείτε ;/ tî tha pchîte ? |
Quelle boisson préférez-vous ? |
24)Κρασί, μπύρα ή νερό ; / krassî ,bîra , î nerô ? |
Du vin ,de la bière ou d’eau ? |