Difference between revisions of "Language/North-azerbaijani/Vocabulary/Fruits"
< Language | North-azerbaijani | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
Line 3: | Line 3: | ||
|Azərbaycan dili | |Azərbaycan dili | ||
|English | |English | ||
|- | |||
|albalı | |||
|cherry | |||
|- | |- | ||
|alma | |alma | ||
|apple | |apple | ||
|- | |||
|ananas | |||
|pineapple | |||
|- | |- | ||
|armud | |armud | ||
|pear | |pear | ||
|- | |- | ||
| | |badam | ||
| | |almond | ||
|- | |||
|banan | |||
|banana | |||
|- | |||
|Bar yağı | |||
|Bar berry | |||
|- | |||
|böyürtkən | |||
|blackberry | |||
|- | |||
|çiyələk | |||
|strawberry | |||
|- | |- | ||
| | |əncir | ||
| | |fig | ||
|- | |- | ||
|ərik | |ərik | ||
|apricot | |apricot | ||
|- | |- | ||
| | |fındıq | ||
| | |hazelnut | ||
|- | |||
|gavalı | |||
|plum | |||
|- | |- | ||
| | |kokos | ||
| | |coconut | ||
|- | |- | ||
|limon | |limon | ||
|lemon | |lemon | ||
|- | |- | ||
| | |manqo | ||
| | |mango | ||
|- | |- | ||
| | |Medlar | ||
| | |Medlar | ||
|- | |- | ||
|moruq | |moruq | ||
|raspberry | |raspberry | ||
|- | |- | ||
|motmotu | |motmotu | ||
|redcurrant, gooseberry | |redcurrant, gooseberry | ||
|- | |- | ||
| | |Mulberry | ||
| | |Mulberry | ||
|- | |||
|nar | |||
|pomegranate | |||
|- | |- | ||
| | |Orange | ||
| | |Orange | ||
|- | |- | ||
| | |Persimmon | ||
| | |Persimmon | ||
|- | |- | ||
| | |portağal | ||
| | |orange | ||
|- | |- | ||
|püstə | |püstə | ||
|pistachio | |pistachio | ||
|- | |- | ||
| | |qara qarağat | ||
| | |blackcurrant | ||
|- | |||
|Qara qatran | |||
|Black berry | |||
|- | |||
|qaragilə | |||
|blueberry, bilberry | |||
|- | |- | ||
| | |qarpız | ||
| | |watermelon | ||
|- | |- | ||
|qoz | |qoz | ||
|walnut, nut | |walnut, nut | ||
|- | |- | ||
| | |qreypfrut | ||
| | |grapefruit, pomelo | ||
|- | |- | ||
| | |şabalıd | ||
| | |chestnut | ||
|- | |- | ||
| | |şaftalı | ||
| | |peach | ||
|- | |- | ||
| | |Şəkil | ||
| | |Fig | ||
|- | |- | ||
| | |Tangerine | ||
| | |Tangerine | ||
|- | |- | ||
| | |Turş albalı | ||
| | |Sour cherry | ||
|- | |- | ||
| | |Turş narıncı | ||
| | |Sour orange | ||
|- | |- | ||
|üzüm | |||
|grapes | |||
|- | |- | ||
|xurma | |||
|date | |||
|- | |- | ||
|Yabanı giləmeyvə | |||
|Wild berry | |||
|- | |- | ||
|Yaşıl badam | |||
|Green almond | |||
|- | |- | ||
|yemiş | |||
|melon | |||
|- | |- | ||
|yerfındığı | |||
|peanuts | |||
|- | |- | ||
|Yeşim | |||
|Greengage | |||
| | |||
| | |||
|} | |} |
Revision as of 22:43, 22 January 2022
meyvə - fruit
Azərbaycan dili | English |
albalı | cherry |
alma | apple |
ananas | pineapple |
armud | pear |
badam | almond |
banan | banana |
Bar yağı | Bar berry |
böyürtkən | blackberry |
çiyələk | strawberry |
əncir | fig |
ərik | apricot |
fındıq | hazelnut |
gavalı | plum |
kokos | coconut |
limon | lemon |
manqo | mango |
Medlar | Medlar |
moruq | raspberry |
motmotu | redcurrant, gooseberry |
Mulberry | Mulberry |
nar | pomegranate |
Orange | Orange |
Persimmon | Persimmon |
portağal | orange |
püstə | pistachio |
qara qarağat | blackcurrant |
Qara qatran | Black berry |
qaragilə | blueberry, bilberry |
qarpız | watermelon |
qoz | walnut, nut |
qreypfrut | grapefruit, pomelo |
şabalıd | chestnut |
şaftalı | peach |
Şəkil | Fig |
Tangerine | Tangerine |
Turş albalı | Sour cherry |
Turş narıncı | Sour orange |
üzüm | grapes |
xurma | date |
Yabanı giləmeyvə | Wild berry |
Yaşıl badam | Green almond |
yemiş | melon |
yerfındığı | peanuts |
Yeşim | Greengage |