Difference between revisions of "Language/Malay-individual-language/Vocabulary/Fruits"
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
[[File:62355365-ripe-and-tasty-fruits-on-a-white-background.jpg|thumb]]buah <small>- fruits</small> | |||
[[File:62355365-ripe-and-tasty-fruits-on-a-white-background.jpg|thumb]] | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!Malay | |||
!English | !English | ||
|- | |- | ||
|Cery | |||
|Cherry | |Cherry | ||
|- | |- | ||
|Lemon | |Lemon | ||
|Lemon | |Lemon | ||
|- | |- | ||
|Anggur | |||
|Grape | |Grape | ||
|- | |- | ||
|Tembikai | |||
|Watermelon | |Watermelon | ||
|- | |- | ||
|Strawberi | |||
|Strawberry | |Strawberry | ||
|- | |- | ||
|Pisang | |||
|banana | |banana | ||
|- | |- | ||
|Limau gedang | |||
|Grapefruit | |Grapefruit | ||
|- | |- | ||
|Nanas | |||
|Pineapple | |Pineapple | ||
| | |} | ||
{| class="wikitable" | |||
|bahasa Melayu | |||
|English | |||
|- | |||
|epal | |||
|apple | |||
|- | |||
|pir | |||
|pear | |||
|- | |||
|prem | |||
|plum | |||
|- | |||
|pic | |||
|peach | |||
|- | |||
|aprikot | |||
|apricot | |||
|- | |||
|limau | |||
|orange | |||
|- | |||
|limau mandarin | |||
|mandarin orange | |||
|- | |||
|limau bali | |||
|grapefruit, pomelo | |||
|- | |||
|lemon | |||
|lemon | |||
|- | |||
|limau purut | |||
|kaffir lime | |||
|- | |||
| | | | ||
|melon | |||
|- | |- | ||
| | |tembikai | ||
| | |watermelon | ||
| | |- | ||
|strawberi | |||
|strawberry | |||
|- | |||
|rasberi | |||
|raspberry | |||
|- | |||
|ceri | |||
|cherry | |||
|- | |||
|anggur | |||
|grapes | |||
|- | |||
|ara | |||
|fig | |||
|- | |||
|kurma | |||
|date | |||
|- | |||
|badam | |||
|almond | |||
|- | |||
|badam hijau | |||
|pistachio | |||
|- | |||
|berangan | |||
|chestnut | |||
|- | |||
|buah kenari | |||
|walnut, nut | |||
|- | |||
|kemiri | |||
|hazelnut | |||
|- | |||
|kacang | |||
|peanuts | |||
|- | |||
|kelapa | |||
|coconut | |||
|- | |||
|nenas | |||
|pineapple | |||
|- | |- | ||
| | |pisang | ||
| | |banana | ||
|- | |- | ||
| | |mangga | ||
| | |mango | ||
|- | |- | ||
| | |jambu batu | ||
| | |guava | ||
|- | |- | ||
| | |betik | ||
| | |papaya | ||
|- | |- | ||
| | |delima | ||
| | |pomegranate | ||
|} | |} |
Revision as of 16:29, 2 January 2022
buah - fruits
Malay | English |
---|---|
Cery | Cherry |
Lemon | Lemon |
Anggur | Grape |
Tembikai | Watermelon |
Strawberi | Strawberry |
Pisang | banana |
Limau gedang | Grapefruit |
Nanas | Pineapple |
bahasa Melayu | English |
epal | apple |
pir | pear |
prem | plum |
pic | peach |
aprikot | apricot |
limau | orange |
limau mandarin | mandarin orange |
limau bali | grapefruit, pomelo |
lemon | lemon |
limau purut | kaffir lime |
melon | |
tembikai | watermelon |
strawberi | strawberry |
rasberi | raspberry |
ceri | cherry |
anggur | grapes |
ara | fig |
kurma | date |
badam | almond |
badam hijau | pistachio |
berangan | chestnut |
buah kenari | walnut, nut |
kemiri | hazelnut |
kacang | peanuts |
kelapa | coconut |
nenas | pineapple |
pisang | banana |
mangga | mango |
jambu batu | guava |
betik | papaya |
delima | pomegranate |