Difference between revisions of "Language/Georgian/Grammar/Infection-of-noun-endings-on-vowels"
Jump to navigation
Jump to search
(Created page with "thumb <div style="font-size:300%"> Infection of noun endings on vowels in Georgian</div> ==Sources== http://eprints.iliauni.ed...") |
|||
Line 4: | Line 4: | ||
{| class="wikitable" | |||
|Nom. | |||
|მამა | |||
|მამები | |||
|ტყე | |||
|ტყეები | |||
|ოქრო | |||
|ოქროები | |||
|- | |||
|Erg. | |||
|მამა | |||
|მამებმა | |||
|ტყემ | |||
|ტყეებმა | |||
|ოქრომ | |||
|ოქროებმა | |||
|- | |||
|Dat. | |||
|მამას | |||
|მამებს | |||
|ტყეს | |||
|ტყეებს | |||
|ოქროს | |||
|ოქროებს | |||
|- | |||
|Gen. | |||
|მამის | |||
|მამების | |||
|ტყის | |||
|ტყეების | |||
|ოქროს(ი) | |||
|ოქროების | |||
|- | |||
|Instr. | |||
|მამით | |||
|მამებით | |||
|ტყით | |||
|ტყეებით | |||
|ოქროთ(ი) | |||
|ოქროებით | |||
|- | |||
|Adv. | |||
|მამად | |||
|მამებად | |||
|ტყედ | |||
|ტყეებად | |||
|ოქროდ | |||
|ოქროებად | |||
|- | |||
|Voc. | |||
|მამაო | |||
|მამებო | |||
|ტყეო | |||
|ტყეებო | |||
|ოქროვ | |||
|ოქროებო | |||
|} | |||
“ღვინო” is an exception: | |||
{| class="wikitable" | |||
|Nom. | |||
|ღვინო | |||
|ღვინოები | |||
|- | |||
|Erg. | |||
|ღვინომ | |||
|ღვინოებმა | |||
|- | |||
|Dat. | |||
|ღვინოს | |||
|ღვინოებს | |||
|- | |||
|Gen. | |||
|ღვინის | |||
|ღვინოების | |||
|- | |||
|Instr. | |||
|ღვინით | |||
|ღვინოებით | |||
|- | |||
|Adv. | |||
|ღვინოდ | |||
|ღვინოებად | |||
|- | |||
|Voc. | |||
|ღვინოვ | |||
|ღვინოებო | |||
|} | |||
==Sources== | ==Sources== | ||
http://eprints.iliauni.edu.ge/3071/1/Basic-Georgian%202%20bolo%20versia.pdf | http://eprints.iliauni.edu.ge/3071/1/Basic-Georgian%202%20bolo%20versia.pdf |
Revision as of 10:10, 29 September 2021
Infection of noun endings on vowels in Georgian
Nom. | მამა | მამები | ტყე | ტყეები | ოქრო | ოქროები |
Erg. | მამა | მამებმა | ტყემ | ტყეებმა | ოქრომ | ოქროებმა |
Dat. | მამას | მამებს | ტყეს | ტყეებს | ოქროს | ოქროებს |
Gen. | მამის | მამების | ტყის | ტყეების | ოქროს(ი) | ოქროების |
Instr. | მამით | მამებით | ტყით | ტყეებით | ოქროთ(ი) | ოქროებით |
Adv. | მამად | მამებად | ტყედ | ტყეებად | ოქროდ | ოქროებად |
Voc. | მამაო | მამებო | ტყეო | ტყეებო | ოქროვ | ოქროებო |
“ღვინო” is an exception:
Nom. | ღვინო | ღვინოები |
Erg. | ღვინომ | ღვინოებმა |
Dat. | ღვინოს | ღვინოებს |
Gen. | ღვინის | ღვინოების |
Instr. | ღვინით | ღვინოებით |
Adv. | ღვინოდ | ღვინოებად |
Voc. | ღვინოვ | ღვინოებო |
Sources
http://eprints.iliauni.edu.ge/3071/1/Basic-Georgian%202%20bolo%20versia.pdf