Difference between revisions of "Language/Malay-individual-language/Pronunciation/Alphabet-and-Pronunciation"
Jump to navigation
Jump to search
m |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+Latin (Tuliran Rumi) | |||
! rowspan="2" |Letter | ! rowspan="2" |Letter | ||
! colspan="2" |Name in IPA | ! colspan="2" |Name in IPA | ||
Line 9: | Line 10: | ||
!Malaysia, Brunei, Singapore | !Malaysia, Brunei, Singapore | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | | | rowspan="2" |A a | ||
| rowspan="2" |''a'' (/a/) | | rowspan="2" |''a'' (/a/) | ||
| rowspan="2" |''e'' (/e/) | | rowspan="2" |''e'' (/e/) | ||
| colspan="2" |/a/ | | colspan="2" |/a/ | ||
|- | |- | ||
|/a/ | |||
|/ə/ | |/ə/ | ||
|- | |- | ||
| | |B b | ||
|''bé'' (/be/) | |''bé'' (/be/) | ||
|''bi'' (/bi/) | |''bi'' (/bi/) | ||
| colspan="2" |/b/ | | colspan="2" |/b/ | ||
|- | |- | ||
| | |C c | ||
|''cé'' (/t͡ʃe/ or /se/) | |''cé'' (/t͡ʃe/ or /se/) | ||
|''si'' (/si/) | |''si'' (/si/) | ||
| colspan="2" |/t͡ʃ/ | | colspan="2" |/t͡ʃ/ | ||
|- | |- | ||
| | |D d | ||
|''dé'' (/de/) | |''dé'' (/de/) | ||
|''di'' (/di/) | |''di'' (/di/) | ||
| colspan="2" |/d/ | | colspan="2" |/d/ | ||
|- | |- | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" |E e | ||
| rowspan="4" |''é'' (/e/) | | rowspan="4" |''é'' (/e/) | ||
| rowspan="4" |''i'' (/i/) | | rowspan="4" |''i'' (/i/) | ||
Line 44: | Line 45: | ||
| colspan="2" |/ɛ/ | | colspan="2" |/ɛ/ | ||
|- | |- | ||
| | |F f | ||
|''éf'' (/ef/) | |''éf'' (/ef/) | ||
|''éf'' (/ef/) | |''éf'' (/ef/) | ||
| colspan="2" |/f/ | | colspan="2" |/f/ | ||
|- | |- | ||
| | |G g | ||
|''gé'' (/ge/) | |''gé'' (/ge/) | ||
|''ji'' (/d͡ʒi/) | |''ji'' (/d͡ʒi/) | ||
| colspan="2" |/ɡ/ | | colspan="2" |/ɡ/ | ||
|- | |- | ||
| | |H h | ||
|''ha'' (/ha/) | |''ha'' (/ha/) | ||
|''héc'' (/het͡ʃ/) | |''héc'' (/het͡ʃ/) | ||
| colspan="2" |/h/ | | colspan="2" |/h/ | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | | | rowspan="2" |I i | ||
| rowspan="2" |''i'' (/i/) | | rowspan="2" |''i'' (/i/) | ||
| rowspan="2" |''ai'' (/ai̯/) | | rowspan="2" |''ai'' (/ai̯/) | ||
Line 67: | Line 68: | ||
|/e/ | |/e/ | ||
|- | |- | ||
| | |J j | ||
|''jé'' (/d͡ʒe/) | |''jé'' (/d͡ʒe/) | ||
|''jé'' (/d͡ʒe/) | |''jé'' (/d͡ʒe/) | ||
| colspan="2" |/d͡ʒ/ | | colspan="2" |/d͡ʒ/ | ||
|- | |- | ||
| | |K k | ||
|''ka'' (/ka/) | |''ka'' (/ka/) | ||
|''ké'' (/ke/) | |''ké'' (/ke/) | ||
| colspan="2" |/k/ | | colspan="2" |/k/ | ||
|- | |- | ||
| | |L l | ||
|''él'' (/el/) | |''él'' (/el/) | ||
|''él'' (/el/) | |''él'' (/el/) | ||
| colspan="2" |/l/ | | colspan="2" |/l/ | ||
|- | |- | ||
| | |M m | ||
|''ém'' (/em/) | |''ém'' (/em/) | ||
|''ém'' (/em/) | |''ém'' (/em/) | ||
| colspan="2" |/m/ | | colspan="2" |/m/ | ||
|- | |- | ||
| | |N n | ||
|''én'' (/en/) | |''én'' (/en/) | ||
|''én'' (/en/) | |''én'' (/en/) | ||
| colspan="2" |/n/ | | colspan="2" |/n/ | ||
|- | |- | ||
| rowspan="3" | | | rowspan="3" |O o | ||
| rowspan="3" |''o'' (/o/) | | rowspan="3" |''o'' (/o/) | ||
| rowspan="3" |''o'' (/o/) | | rowspan="3" |''o'' (/o/) | ||
Line 102: | Line 103: | ||
| colspan="2" |/ɔ/ | | colspan="2" |/ɔ/ | ||
|- | |- | ||
| | |P p | ||
|''pé'' (/pe/) | |''pé'' (/pe/) | ||
|''pi'' (/pi/) | |''pi'' (/pi/) | ||
| colspan="2" |/p/ | | colspan="2" |/p/ | ||
|- | |- | ||
| | |Q q | ||
|''ki'' (/ki/) | |''ki'' (/ki/) | ||
|''kiu'' (/kiu/ or /kju/) | |''kiu'' (/kiu/ or /kju/) | ||
| colspan="2" |/q/ ~ /k/ | | colspan="2" |/q/ ~ /k/ | ||
|- | |- | ||
| | |R r | ||
|''ér'' (/er/) | |''ér'' (/er/) | ||
|''ar'' (/ar/ or /a:/) | |''ar'' (/ar/ or /a:/) | ||
| colspan="2" |/r/ | | colspan="2" |/r/ | ||
|- | |- | ||
| | |S s | ||
|''és'' (/es/) | |''és'' (/es/) | ||
|''és'' (/es/) | |''és'' (/es/) | ||
| colspan="2" |/s/ | | colspan="2" |/s/ | ||
|- | |- | ||
| | |T t | ||
|''té'' (/te/) | |''té'' (/te/) | ||
|''ti'' (/ti/) | |''ti'' (/ti/) | ||
| colspan="2" |/t/ | | colspan="2" |/t/ | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | | | rowspan="2" |U u | ||
| rowspan="2" |''u'' (/u/) | | rowspan="2" |''u'' (/u/) | ||
| rowspan="2" |''yu'' (/ju/) | | rowspan="2" |''yu'' (/ju/) | ||
Line 135: | Line 136: | ||
|/o/ | |/o/ | ||
|- | |- | ||
| | |V v | ||
|''vé'' (/ve/ or /fe/) | |''vé'' (/ve/ or /fe/) | ||
|''vi'' (/vi/) | |''vi'' (/vi/) | ||
| colspan="2" |/v/ ~ /f/ | | colspan="2" |/v/ ~ /f/ | ||
|- | |- | ||
| | |W w | ||
|''wé'' (/we/) | |''wé'' (/we/) | ||
|''dabel yu'' (/dabəlˈju/) | |''dabel yu'' (/dabəlˈju/) | ||
| colspan="2" |/w/ | | colspan="2" |/w/ | ||
|- | |- | ||
| | |X x | ||
|''éks'' (/eks/) | |''éks'' (/eks/) | ||
|''éks'' (/eks/) | |''éks'' (/eks/) | ||
| colspan="2" |/ks/ or /z/ | | colspan="2" |/ks/ or /z/ | ||
|- | |- | ||
| | |Y y | ||
|''yé'' (/je/) | |''yé'' (/je/) | ||
|''wai'' (/wai̯/) | |''wai'' (/wai̯/) | ||
| colspan="2" |/j/ | | colspan="2" |/j/ | ||
|- | |- | ||
| | |Z z | ||
|''zét'' (/zet/) | |''zét'' (/zet/) | ||
|''zed'' (/zed/) | |''zed'' (/zed/) | ||
Line 191: | Line 192: | ||
|sy | |sy | ||
| colspan="2" |/ʃ/ | | colspan="2" |/ʃ/ | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|+Jawi Arabic | |||
!Isolated | |||
!Initial | |||
!Medial | |||
!Final | |||
!IPA | |||
|- | |||
|ا | |||
! | |||
! | |||
|ـا | |||
|/a/ | |||
|- | |||
|ب | |||
|بـ | |||
|ـبـ | |||
|ـب | |||
|/b/ | |||
|- | |||
|ت | |||
|تـ | |||
|ـتـ | |||
|ـت | |||
|/t/ | |||
|- | |||
|ث | |||
|ثـ | |||
|ـثـ | |||
|ـث | |||
|/θ/ or /s/ | |||
|- | |||
|ج | |||
|جـ | |||
|ـجـ | |||
|ـج | |||
|/d͡ʒ/ | |||
|- | |||
|چ | |||
|چـ | |||
|ـچـ | |||
|ـچ | |||
|/t͡ʃ/ | |||
|- | |||
|ح | |||
|حـ | |||
|ـحـ | |||
|ـح | |||
|/ħ/ | |||
|- | |||
|خ | |||
|خـ | |||
|ـخـ | |||
|ـخ | |||
|/x/ | |||
|- | |||
|د | |||
! | |||
! | |||
|ـد | |||
|/d/ | |||
|- | |||
|ذ | |||
! | |||
! | |||
|ـذ | |||
|/ð/ or /z/ | |||
|- | |||
|ر | |||
! | |||
! | |||
|ـر | |||
|/r/ | |||
|- | |||
|ز | |||
! | |||
! | |||
|ـز | |||
|/z/ | |||
|- | |||
|س | |||
|سـ | |||
|ـسـ | |||
|ـس | |||
|/s/ | |||
|- | |||
|ش | |||
|شـ | |||
|ـشـ | |||
|ـش | |||
|/ʃ/ | |||
|- | |||
|ص | |||
|صـ | |||
|ـصـ | |||
|ـص | |||
|/s/ | |||
|- | |||
|ض | |||
|ضـ | |||
|ـضـ | |||
|ـض | |||
|/d/ | |||
|- | |||
|ط | |||
|طـ | |||
|ـطـ | |||
|ـط | |||
|/t/ | |||
|- | |||
|ظ | |||
|ظـ | |||
|ـظـ | |||
|ـظ | |||
|/z/ | |||
|- | |||
|ع | |||
|عـ | |||
|ـعـ | |||
|ـع | |||
|/ʔ/ | |||
|- | |||
|غ | |||
|غـ | |||
|ـغـ | |||
|ـغ | |||
|/ɣ/ | |||
|- | |||
|ڠ | |||
|ڠـ | |||
|ـڠـ | |||
|ـڠ | |||
|/ŋ/ | |||
|- | |||
|ف | |||
|فـ | |||
|ـفـ | |||
|ـف | |||
|/f/ | |||
|- | |||
|ڤ | |||
|ڤـ | |||
|ـڤـ | |||
|ـڤ | |||
|/p/ | |||
|- | |||
|ق | |||
|قـ | |||
|ـقـ | |||
|ـق | |||
|/ʔ/ and /q/ | |||
|- | |||
|ک | |||
|کـ | |||
|ـکـ | |||
|ـک | |||
|/k/ | |||
|- | |||
|ݢ | |||
|ڬـ | |||
|ـݢـ | |||
|ـݢ | |||
|/ɡ/ | |||
|- | |||
|ل | |||
|لـ | |||
|ـلـ | |||
|ـل | |||
|/l/ | |||
|- | |||
|م | |||
|مـ | |||
|ـمـ | |||
|ـم | |||
|/m/ | |||
|- | |||
|ن | |||
|نـ | |||
|ـنـ | |||
|ـن | |||
|/n/ | |||
|- | |||
|و | |||
! | |||
! | |||
|ـو | |||
|/w/ and /u, o, ɔ/ | |||
|- | |||
|ۏ | |||
! | |||
! | |||
|ـۏ | |||
|/v/ | |||
|- | |||
|ه | |||
|هـ | |||
|ـهـ | |||
|ـه | |||
|/h/ | |||
|- | |||
|ة | |||
! | |||
! | |||
|ـة | |||
|/t/ | |||
|- | |||
|ء | |||
! | |||
! | |||
|ء | |||
|/ʔ/ | |||
|- | |||
|ي | |||
|يـ | |||
|ـيـ | |||
|ـي | |||
|/j/ and /i, e, ɛ/ | |||
|- | |||
|ڽ | |||
|ڽـ | |||
|ـڽـ | |||
|ـڽ | |||
|/ɲ/ | |||
|- | |||
|ى | |||
! | |||
! | |||
|ـى | |||
|/ə, a/ | |||
|} | |} |
Revision as of 14:41, 16 June 2017
Letter | Name in IPA | IPA | ||
---|---|---|---|---|
Indonesia | Malaysia, Brunei, Singapore | Indonesia | Malaysia, Brunei, Singapore | |
A a | a (/a/) | e (/e/) | /a/ | |
/a/ | /ə/ | |||
B b | bé (/be/) | bi (/bi/) | /b/ | |
C c | cé (/t͡ʃe/ or /se/) | si (/si/) | /t͡ʃ/ | |
D d | dé (/de/) | di (/di/) | /d/ | |
E e | é (/e/) | i (/i/) | /ə/ | |
/e/ | ||||
/ɪ/ | /e/ | |||
/ɛ/ | ||||
F f | éf (/ef/) | éf (/ef/) | /f/ | |
G g | gé (/ge/) | ji (/d͡ʒi/) | /ɡ/ | |
H h | ha (/ha/) | héc (/het͡ʃ/) | /h/ | |
I i | i (/i/) | ai (/ai̯/) | /i/ | |
/ɪ/ | /e/ | |||
J j | jé (/d͡ʒe/) | jé (/d͡ʒe/) | /d͡ʒ/ | |
K k | ka (/ka/) | ké (/ke/) | /k/ | |
L l | él (/el/) | él (/el/) | /l/ | |
M m | ém (/em/) | ém (/em/) | /m/ | |
N n | én (/en/) | én (/en/) | /n/ | |
O o | o (/o/) | o (/o/) | /o/ | |
/ʊ/ | /o/ | |||
/ɔ/ | ||||
P p | pé (/pe/) | pi (/pi/) | /p/ | |
Q q | ki (/ki/) | kiu (/kiu/ or /kju/) | /q/ ~ /k/ | |
R r | ér (/er/) | ar (/ar/ or /a:/) | /r/ | |
S s | és (/es/) | és (/es/) | /s/ | |
T t | té (/te/) | ti (/ti/) | /t/ | |
U u | u (/u/) | yu (/ju/) | /u/ | |
/ʊ/ | /o/ | |||
V v | vé (/ve/ or /fe/) | vi (/vi/) | /v/ ~ /f/ | |
W w | wé (/we/) | dabel yu (/dabəlˈju/) | /w/ | |
X x | éks (/eks/) | éks (/eks/) | /ks/ or /z/ | |
Y y | yé (/je/) | wai (/wai̯/) | /j/ | |
Z z | zét (/zet/) | zed (/zed/) | /z/ ~ /s/ |
Digraph | IPA | |
---|---|---|
Indonesia | Malaysia, Brunei, Singapore | |
ai | /ai̯/ | |
au | /au̯/ | |
oi | /ʊi̯/ | /oi̯/ |
gh | /ɣ/ ~ /x/ | |
kh | /x/ | |
ng | /ŋ/ | |
ny | /ɲ/ | |
sy | /ʃ/ |
Isolated | Initial | Medial | Final | IPA |
---|---|---|---|---|
ا | ـا | /a/ | ||
ب | بـ | ـبـ | ـب | /b/ |
ت | تـ | ـتـ | ـت | /t/ |
ث | ثـ | ـثـ | ـث | /θ/ or /s/ |
ج | جـ | ـجـ | ـج | /d͡ʒ/ |
چ | چـ | ـچـ | ـچ | /t͡ʃ/ |
ح | حـ | ـحـ | ـح | /ħ/ |
خ | خـ | ـخـ | ـخ | /x/ |
د | ـد | /d/ | ||
ذ | ـذ | /ð/ or /z/ | ||
ر | ـر | /r/ | ||
ز | ـز | /z/ | ||
س | سـ | ـسـ | ـس | /s/ |
ش | شـ | ـشـ | ـش | /ʃ/ |
ص | صـ | ـصـ | ـص | /s/ |
ض | ضـ | ـضـ | ـض | /d/ |
ط | طـ | ـطـ | ـط | /t/ |
ظ | ظـ | ـظـ | ـظ | /z/ |
ع | عـ | ـعـ | ـع | /ʔ/ |
غ | غـ | ـغـ | ـغ | /ɣ/ |
ڠ | ڠـ | ـڠـ | ـڠ | /ŋ/ |
ف | فـ | ـفـ | ـف | /f/ |
ڤ | ڤـ | ـڤـ | ـڤ | /p/ |
ق | قـ | ـقـ | ـق | /ʔ/ and /q/ |
ک | کـ | ـکـ | ـک | /k/ |
ݢ | ڬـ | ـݢـ | ـݢ | /ɡ/ |
ل | لـ | ـلـ | ـل | /l/ |
م | مـ | ـمـ | ـم | /m/ |
ن | نـ | ـنـ | ـن | /n/ |
و | ـو | /w/ and /u, o, ɔ/ | ||
ۏ | ـۏ | /v/ | ||
ه | هـ | ـهـ | ـه | /h/ |
ة | ـة | /t/ | ||
ء | ء | /ʔ/ | ||
ي | يـ | ـيـ | ـي | /j/ and /i, e, ɛ/ |
ڽ | ڽـ | ـڽـ | ـڽ | /ɲ/ |
ى | ـى | /ə, a/ |