Difference between revisions of "Language/Georgian/Vocabulary/How-to-Say-Hello-and-Greetings"
Line 41: | Line 41: | ||
|salami | |salami | ||
|- | |- | ||
| | |general greeting (from Russian) | ||
|แแแแ แแแ | |แแแแ แแแ | ||
| | |zdarava | ||
|- | |- | ||
| | |morning greeting | ||
|แแแแ แแจแแแแแแแกแ | |แแแแ แแจแแแแแแแกแ | ||
| | |dili mshvidobisa | ||
|- | |- | ||
| | |evening and nighttime greeting | ||
|แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | |แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | ||
| | |saghamo mshivodibsa | ||
|- | |- | ||
| | |nighttime greeting | ||
|แซแแแ แแแแแกแ | |แซแแแ แแแแแกแ | ||
| | |dzili nebisa | ||
|- | |- | ||
| | |how are you? | ||
|แ แแแแ แ แฎแแ ? | |แ แแแแ แ แฎแแ ? | ||
| | |rogora khar | ||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแแ แแแ แแแ | |แแแ แแแ แแแ | ||
| | |kargard var | ||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแแแแแแแ แแแ แแแ | |แแแแแแแแ แแแ แแแ | ||
| | |gmadlobt kargard | ||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | |แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | ||
| | |me kargard, gmadlobt | ||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | |แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | ||
| | |kethili iqos tkveni | ||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แแแแ แซแแแแแ | |แแแแ แซแแแแแ | ||
| | |mobrdzandit | ||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | |แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | ||
| | |sheni mobrdzaneba | ||
|- | |- | ||
|Long time no see | |Long time no see | ||
Line 144: | Line 144: | ||
|- | |- | ||
|Good luck! | |Good luck! | ||
|แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | |แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | ||
แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ | |tsโarmatโebebs gisurvebt | ||
|- | |||
|Good luck! | |||
|แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ ย | |||
|tsโarmatโebebs gisurveb | |||
|- | |- | ||
|Cheers! Good Health! (''when drinking'') | |Cheers! Good Health! (''when drinking'') |
Revision as of 20:20, 24 December 2022
Hi Georgian learners! ๐
Georgian is the official language of Georgia. Its speakers today number approximately four million.
Greetings are an important part of any language because they allow you to connect and communicate with others.
If youโre planning a trip to Georgia or are trying to learn Georgian, keep reading to discover some of the most important greetings.
Letโs get started! ๐ค
Greetings
English | Georgian | Transliteration |
---|---|---|
general greeting | แแแแแ แฏแแแ | gamarjoba |
general greeting | แแแแแ แฏแแแแ | gamarjobat |
general greeting | แแแฃแแแ แฏแแก | gaumarjos |
reply to แแแแแ แฏแแแ and แแแฃแแแ แฏแแก | แแแแแแแ แฏแแก | gagimarjos |
general greeting (from Arabic) | แกแแแแแ | salami |
general greeting (from Russian) | แแแแ แแแ | zdarava |
morning greeting | แแแแ แแจแแแแแแแกแ | dili mshvidobisa |
evening and nighttime greeting | แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | saghamo mshivodibsa |
nighttime greeting | แซแแแ แแแแแกแ | dzili nebisa |
how are you? | แ แแแแ แ แฎแแ ? | rogora khar |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแแ แแแ แแแ | kargard var |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแแแแแแแ แแแ แแแ | gmadlobt kargard |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | me kargard, gmadlobt |
welcome greeting | แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | kethili iqos tkveni |
welcome greeting | แแแแ แซแแแแแ | mobrdzandit |
welcome greeting | แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | sheni mobrdzaneba |
Long time no see | แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ แ | didi khania ar minakhikhart |
Long time no see | แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ | didi khania ar minakhikhar |
What's your name? | แแฅแแแแ แกแแฎแแแ? | tkveni sakheli? |
What's your name? | แ แ แแฅแแแแ? | ra gkviat? |
What's your name? | แจแแแ แกแแฎแแแ? | sheni sakheli? |
What's your name? | แ แ แแฅแแแ? | ra gkvia? |
My name is ... | แแ แแฅแแแ... | me mkvia ... |
Where are you from? | แกแแแแแ แแ แซแแแแแแแ? | saidan brdzandebit? |
Where are you from? | แกแแแแแ แฎแแ แ? | saidan khart? |
Where are you from? | แกแแแแแ แฎแแ ? | saidan khar? |
I'm from ... | แแ แแแ ... | me var ... |
Pleased to meet you | แกแแกแแแแแแแแ แแฅแแแแ แแแชแแแแ | sasiamovnoa tkveni gatsnoba |
Pleased to meet you | แกแแกแแแแแแแแ แจแแแ แแแชแแแแ | sasiamovnoa sheni gatsnoba |
Goodbye
(Parting phrases) |
แแแฎแแแแแแก | nakhvamdis |
Good luck! | แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | tsโarmatโebebs gisurvebt |
Good luck! | แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ | tsโarmatโebebs gisurveb |
Cheers! Good Health! (when drinking) | แแแแแแแ แฏแแ! (gagimarjot!)
แแแแแแแ แฏแแก! (gagimarjos!) แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ! (janmrtelobas gisurvebt!) แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแ! (janmrtelobas gisurveb!) |
|
Have a nice day | แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแแ (tsโarmatโebul dghes gisurvebt)
แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแ (tsโarmatโebul dghes gisurveb) |
|
Have a good journey | แแแแแ แแแแแแ แแแแก แแแกแฃแ แแแแ (kโetil mgzavrobas gisurvebt) | |
Christmas greetings | แแแแก แแแแแชแแแ (shobas gilotsavt)
แแแแแชแแ แฅแ แแกแขแแจแแแแก! (gilotsav krist'eshobas) แแแแแชแแ แจแแแ (gilotsav shoba) |
|
New Year greetings | แแแแแชแแ แแฎแแ แฌแแแก! (gilotsav akhal ts'els)
แแแแแชแแแ แจแแแ-แแฎแแ แฌแแแก (gilotsavt shoba-akhal tsโels) |
|
Easter greetings | แแแแแชแแแ แแฆแแแแแแก (gilotsavt aghdgomas)
แแแแแชแแ แแฆแแแแแแก (gilotsav aghdgomas) แฅแ แแกแขแ แแฆแแแ (kโristโe aghdga) |
|
Birthday greetings | แแแแแชแแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก (gilotsavt dabadebis dghes)
แแแแแชแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก (gilotsav dabadebis dghes) |
Videos
Hoda Lesson 1 - Learn Georgian Language
Learn the Basics: Georgian
Sources
- http://users.elite.net/runner/jennifers/
- https://www.tsu.ge/data/image_db_innova/Englisuri-new.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=U9cghh-wgk8
- https://www.youtube.com/watch?v=PSNAFQwE8YI