Difference between revisions of "Language/Standard-arabic/Vocabulary/Farm"
< Language | Standard-arabic | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(فى المزرعة) |
|||
Line 11: | Line 11: | ||
|Farm House | |Farm House | ||
|بيت ريفى | |بيت ريفى | ||
|- | |||
|Soil | |||
|تربة زراعية | |||
|- | |- | ||
|Fruit | |Fruit | ||
|فاكهة | |فاكهة | ||
|- | |- | ||
| | |vegetables | ||
| | |خضروات | ||
|- | |- | ||
|Agriculture | |Agriculture | ||
Line 44: | Line 47: | ||
|Crow | |Crow | ||
|غراب | |غراب | ||
|- | |||
|cowshed | |||
|حظيرة البقر | |||
|- | |||
|Stable | |||
|اسطبل | |||
|- | |||
|a well | |||
|بئر | |||
|- | |||
|organic fertilizers | |||
|الاسمدة العضوية | |||
|- | |||
|Insecticides organiques | |||
|المبيدات الحشرية العضوية | |||
|- | |||
|harvest season | |||
|موسم الحصاد | |||
|- | |||
|tractor | |||
|جرار زراعي | |||
|- | |||
|sickle | |||
|منجل | |||
|} | |} |
Revision as of 01:39, 21 May 2021
English | Arabic |
---|---|
Farm | مزرعة |
Farmer | مزارع |
Farm House | بيت ريفى |
Soil | تربة زراعية |
Fruit | فاكهة |
vegetables | خضروات |
Agriculture | زراعة |
Water | ماء |
Goat | ماعز |
Chicken | فراخ |
Hen | دجاجة |
Hourse | حصان |
Hive | خلية نحل |
Corn | حبوب الذرة |
Crow | غراب |
cowshed | حظيرة البقر |
Stable | اسطبل |
a well | بئر |
organic fertilizers | الاسمدة العضوية |
Insecticides organiques | المبيدات الحشرية العضوية |
harvest season | موسم الحصاد |
tractor | جرار زراعي |
sickle | منجل |