Difference between revisions of "Language/Standard-arabic/Vocabulary/How-to-Write-a-Good-CV"
< Language | Standard-arabic | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
(Cv - (Al-Seera Al-Zattiea)) |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
Name | {| class="wikitable" | ||
|English | |||
|Arabic | |||
|Pronunciation | |||
Address | |- | ||
|Name | |||
|الأسم | |||
|Al-ism | |||
|- | |||
|Age | |||
Qualifications | |العمر | ||
|Al-Omr | |||
Department | |- | ||
|Address | |||
|العنوان | |||
|Al-En'wan | |||
|- | |||
|postcode | |||
Experience | |الرقمالبريدى | ||
|Al-RakamBaridy | |||
Languages | |- | ||
|Education | |||
|التعليم | |||
|Al-Ta'alem | |||
courses | |- | ||
|Qualifications | |||
|المؤهلات | |||
|Al-Mo'ahlat | |||
|- | |||
|Department | |||
|قسم | |||
|Al-Qism | |||
|- | |||
|Yearofgraduate | |||
|سنةالتخرج | |||
|SanatEl-Takharogj | |||
|- | |||
|freshgrade | |||
|خريجونجدد | |||
|khirijeenJodod | |||
|- | |||
|Experience | |||
|خبرة | |||
|Khebra | |||
|- | |||
|Languages | |||
|لغات | |||
|Loghaat | |||
|- | |||
|Skills | |||
|المهارات | |||
|El-Maharat | |||
|- | |||
|courses | |||
|الدورات | |||
|El-Dawarat | |||
|} |
Revision as of 16:17, 23 August 2020
English | Arabic | Pronunciation |
Name | الأسم | Al-ism |
Age | العمر | Al-Omr |
Address | العنوان | Al-En'wan |
postcode | الرقمالبريدى | Al-RakamBaridy |
Education | التعليم | Al-Ta'alem |
Qualifications | المؤهلات | Al-Mo'ahlat |
Department | قسم | Al-Qism |
Yearofgraduate | سنةالتخرج | SanatEl-Takharogj |
freshgrade | خريجونجدد | khirijeenJodod |
Experience | خبرة | Khebra |
Languages | لغات | Loghaat |
Skills | المهارات | El-Maharat |
courses | الدورات | El-Dawarat |