Difference between revisions of "Language/Georgian/Vocabulary/How-to-Say-Hello-and-Greetings"
< Language | Georgian | Vocabulary
Jump to navigation
Jump to search
m (Quick edit) ย |
|||
(17 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
<div class="pg_page_title">๐ค '''Georgian''' Greetings for Everyday Life</div> | |||
[[File:Georgian-Language-PolyglotClub.png|thumb]] | |||
[[File:greetings-say-hello-polyglot-club.png|thumb]] | [[File:greetings-say-hello-polyglot-club.png|thumb]] | ||
Hi Georgian learners! ๐ | Hi Georgian learners! ๐ | ||
Georgian is the official language of Georgia. Its speakers today number approximately four million. | Georgian is the official language of Georgia. Its speakers today number approximately four million. | ||
Greetings are an important part of any language because they allow you to connect and communicate with others. ย | Greetings are an important part of any language because they allow you to connect and communicate with others. If youโre planning a trip to Georgia or are trying to learn Georgian, keep reading to discover some of the most important greetings. | ||
ย | |||
If youโre planning a trip to Georgia or are trying to learn Georgian, keep reading to discover some of the most important greetings. | |||
Letโs get started! ๐ค | |||
<span link>Take some time to dive into these other pages after completing this lesson:</span> [[Language/Georgian/Vocabulary/Family|Family]], [[Language/Georgian/Vocabulary/Shopping-Vocabulary|Georgian Vocabulary โ Shopping and Services โ Shopping ...]], [[Language/Georgian/Vocabulary/Countries|Countries]] & [[Language/Georgian/Vocabulary/Useful-phrases|Useful phrases]]. | |||
__TOC__ | __TOC__ | ||
==Greetings== | ==Greetings== | ||
[[File:Georgian-Language-Greetings PolyglotClub.jpg]] | [[File:Georgian-Language-Greetings PolyglotClub.jpg|thumb]] | ||
* "Hello" is said "gamarjoba" in Georgian: | |||
ย | |||
[[File:georgian_hello.wav]] | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!'''English''' | !'''English''' | ||
!'''Georgian''' | !'''Georgian''' | ||
!Transliteration | |||
!Pronunication (sound file) | |||
|- | |- | ||
| | |general greeting | ||
|แแแแแ แฏแแแ | |แแแแแ แฏแแแ | ||
|gamarjoba | |||
|[[File:georgian_hello.wav]] | |||
|- | |- | ||
| | |general greeting | ||
|แแแแแ แฏแแแแ | |แแแแแ แฏแแแแ | ||
|gamarjobat | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |general greeting | ||
|แแแฃแแแ แฏแแก | |แแแฃแแแ แฏแแก | ||
|gaumarjos | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |reply to แแแแแ แฏแแแ and แแแฃแแแ แฏแแก | ||
|แแแแแแแ แฏแแก | |แแแแแแแ แฏแแก | ||
|gagimarjos | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |general greeting (from Arabic) | ||
|แกแแแแแ | |แกแแแแแ | ||
|salami | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |general greeting (from Russian) | ||
|แแแแ แแแ | |แแแแ แแแ | ||
|zdarava | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |morning greeting | ||
|แแแแ แแจแแแแแแแกแ | |แแแแ แแจแแแแแแแกแ | ||
|dili mshvidobisa | |||
|[[File:georgian_goodmorning.mp3]] | |||
|- | |- | ||
| | |evening and nighttime greeting | ||
|แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | |แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | ||
|saghamo mshivodibsa | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |nighttime greeting | ||
|แซแแแ แแแแแกแ | |แซแแแ แแแแแกแ | ||
|dzili nebisa | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |how are you? | ||
|แ แแแแ แ แฎแแ ? | |แ แแแแ แ แฎแแ ? | ||
|rogora khar | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแแ แแแ แแแ | |แแแ แแแ แแแ | ||
|kargard var | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแแแแแแแ แแแ แแแ | |แแแแแแแแ แแแ แแแ | ||
|gmadlobt kargard | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |reply to แ แแแแ แ แฎแแ | ||
|แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | |แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | ||
|me kargard, gmadlobt | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | |แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | ||
|kethili iqos tkveni | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แแแแ แซแแแแแ | |แแแแ แซแแแแแ | ||
|mobrdzandit | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |welcome greeting | ||
|แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | |แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | ||
|sheni mobrdzaneba | |||
| | |||
|- | |||
|Long time no see | |||
|แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ แ | |||
|didi khania ar minakhikhart | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Long time no see | |Long time no see | ||
|แแแแ แฎแแแแ แแ | |แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ | ||
|didi khania ar minakhikhar | |||
| | |||
|- | |||
|What's your name? | |||
|แแฅแแแแ แกแแฎแแแ? | |||
|tkveni sakheli? | |||
|[[File:georgian_whatsyourname.mp3]] | |||
|- | |||
|What's your name? | |||
|แ แ แแฅแแแแ? | |||
|ra gkviat? | |||
| | |||
|- | |||
|What's your name? | |||
|แจแแแ แกแแฎแแแ? | |||
|sheni sakheli? | |||
| | |||
|- | |- | ||
|What's your name? | |What's your name? | ||
| | |แ แ แแฅแแแ? ย | ||
แ แ | |ra gkvia? | ||
| | |||
|- | |- | ||
|My name is ... | |My name is ... | ||
|แแ แแฅแแแ ... | |แแ แแฅแแแ... | ||
|me mkvia ... | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Where are you from? | |Where are you from? | ||
|แกแแแแแ แแ แซแแแแแแแ? | |แกแแแแแ แแ แซแแแแแแแ? | ||
|saidan brdzandebit? | |||
แกแแแแแ แฎแแ แ? | |[[File:georgian_whereareyoufrom.mp3]] | ||
แกแแแแแ แฎแแ ? | |- | ||
|Where are you from? | |||
|แกแแแแแ แฎแแ แ? | |||
|saidan khart? | |||
| | |||
|- | |||
|Where are you from? | |||
|แกแแแแแ แฎแแ ? | |||
|saidan khar? | |||
| | |||
|- | |- | ||
|I'm from ... | |I'm from ... | ||
|แแ แแแ ... | |แแ แแแ ... | ||
|me var ... | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Pleased to meet you | |Pleased to meet you | ||
|แกแแกแแแแแแแแ แแฅแแแแ แแแชแแแแ | |แกแแกแแแแแแแแ แแฅแแแแ แแแชแแแแ | ||
|sasiamovnoa tkveni gatsnoba | |||
แกแแกแแแแแแแแ แจแแแ แแแชแแแแ | | | ||
|- | |||
|Pleased to meet you | |||
|แกแแกแแแแแแแแ แจแแแ แแแชแแแแ | |||
|sasiamovnoa sheni gatsnoba | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Goodbye | |Goodbye | ||
|แแแฎแแแแแแก | |||
| | |nakhvamdis | ||
|[[File:georgian_goodbye.wav]] | |||
|- | |- | ||
|Good luck! | |Good luck! | ||
|แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | |แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | ||
|tsโarmatโebebs gisurvebt | |||
แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ | | | ||
|- | |||
|Good luck! | |||
|แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ ย | |||
|tsโarmatโebebs gisurveb | |||
| | |||
|- | |||
|Cheers! Good Health! | |||
|แแแแแแแ แฏแแ! | |||
|gagimarjot! | |||
| | |||
|- | |||
|Cheers! Good Health! | |||
|แแแแแแแ แฏแแก! | |||
|gagimarjos! | |||
| | |||
|- | |||
|Cheers! Good Health! | |||
|แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ! | |||
|janmrtelobas gisurvebt! | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Cheers! Good Health! | |Cheers! Good Health! | ||
|แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแ! ย | |||
| | |janmrtelobas gisurveb! | ||
| | |||
แฏแแแแ แแแแแแแก | |||
|- | |- | ||
|Have a nice day | |Have a nice day | ||
|แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแแ | |แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแแ | ||
|tsโarmatโebul dghes gisurvebt | |||
แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแ | | | ||
|- | |||
|Have a nice day | |||
|แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแ | |||
|tsโarmatโebul dghes gisurveb | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |Have a good journey | ||
Have a good journey | |||
|แแแแแ แแแแแแ แแแแก แแแกแฃแ แแแแ | |แแแแแ แแแแแแ แแแแก แแแกแฃแ แแแแ | ||
|kโetil mgzavrobas gisurvebt | |||
| | |||
|- | |||
|Christmas greetings | |||
|แแแแก แแแแแชแแแ | |||
|shobas gilotsavt | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Christmas greetings | |Christmas greetings | ||
| | |แแแแแชแแ แฅแ แแกแขแแจแแแแก! | ||
แแแแแชแแ แฅแ แแกแขแแจแแแแก! | |gilotsav krist'eshobas | ||
แแแแแชแแ แจแแแ | | | ||
|- | |||
|Christmas greetings | |||
|แแแแแชแแ แจแแแ ย | |||
|gilotsav shoba | |||
| | |||
|- | |||
|New Year greetings | |||
|แแแแแชแแ แแฎแแ แฌแแแก! | |||
|gilotsav akhal ts'els | |||
| | |||
|- | |- | ||
|New Year greetings | |New Year greetings | ||
| | |แแแแแชแแแ แจแแแ-แแฎแแ แฌแแแก | ||
แแแแแชแแแ แจแแแ-แแฎแแ แฌแแแก | |gilotsavt shoba-akhal tsโels | ||
| | |||
|- | |- | ||
|Easter greetings | |Easter greetings | ||
|แแแแแชแแแ แแฆแแแแแแก | |แแแแแชแแแ แแฆแแแแแแก | ||
|gilotsavt aghdgomas | |||
แแแแแชแแ แแฆแแแแแแก | | | ||
|- | |||
แฅแ แแกแขแ แแฆแแแ | |Easter greetings | ||
|แแแแแชแแ แแฆแแแแแแก | |||
|gilotsav aghdgomas | |||
| | |||
|- | |||
|Easter greetings | |||
|แฅแ แแกแขแ แแฆแแแ | |||
|kโristโe aghdga | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Birthday greetings | |Birthday greetings | ||
|แแแแแชแแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก | |แแแแแชแแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก | ||
|gilotsavt dabadebis dghes | |||
แแแแแชแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก | | | ||
|- | |||
|Birthday greetings | |||
|แแแแแชแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก ย | |||
|gilotsav dabadebis dghes | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 164: | Line 281: | ||
* https://www.youtube.com/watch?v=U9cghh-wgk8 | * https://www.youtube.com/watch?v=U9cghh-wgk8 | ||
* https://www.youtube.com/watch?v=PSNAFQwE8YI | * https://www.youtube.com/watch?v=PSNAFQwE8YI | ||
==Free Georgian Lessons== | ==Free Georgian Lessons== | ||
Line 197: | Line 313: | ||
[[Category:Jennifers]] | [[Category:Jennifers]] | ||
==Other Lessons== | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Gratitude-and-Apologies|Gratitude and Apologies]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Conjunctions-and-Particles|Conjunctions and Particles]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Food|Food]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Interrogative-words|Interrogative words]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Useful-phrases|Useful phrases]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Family|Family]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Days-of-the-week|Days of the week]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Days-of-the-Week|Days of the Week]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Feelings-and-Emotions|Feelings and Emotions]] | |||
* [[Language/Georgian/Vocabulary/Clothes|Clothes]] | |||
<span links></span> |
Latest revision as of 11:32, 27 March 2023
๐ค Georgian Greetings for Everyday Life
Hi Georgian learners! ๐
Georgian is the official language of Georgia. Its speakers today number approximately four million.
Greetings are an important part of any language because they allow you to connect and communicate with others. If youโre planning a trip to Georgia or are trying to learn Georgian, keep reading to discover some of the most important greetings.
Letโs get started! ๐ค
Take some time to dive into these other pages after completing this lesson: Family, Georgian Vocabulary โ Shopping and Services โ Shopping ..., Countries & Useful phrases.
Greetings[edit | edit source]
- "Hello" is said "gamarjoba" in Georgian:
English | Georgian | Transliteration | Pronunication (sound file) |
---|---|---|---|
general greeting | แแแแแ แฏแแแ | gamarjoba | |
general greeting | แแแแแ แฏแแแแ | gamarjobat | |
general greeting | แแแฃแแแ แฏแแก | gaumarjos | |
reply to แแแแแ แฏแแแ and แแแฃแแแ แฏแแก | แแแแแแแ แฏแแก | gagimarjos | |
general greeting (from Arabic) | แกแแแแแ | salami | |
general greeting (from Russian) | แแแแ แแแ | zdarava | |
morning greeting | แแแแ แแจแแแแแแแกแ | dili mshvidobisa | |
evening and nighttime greeting | แกแแฆแแแ แแจแแแแแแแกแ | saghamo mshivodibsa | |
nighttime greeting | แซแแแ แแแแแกแ | dzili nebisa | |
how are you? | แ แแแแ แ แฎแแ ? | rogora khar | |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแแ แแแ แแแ | kargard var | |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแแแแแแแ แแแ แแแ | gmadlobt kargard | |
reply to แ แแแแ แ แฎแแ | แแ แแแ แแแ, แแแแแแแแ | me kargard, gmadlobt | |
welcome greeting | แแแแแแ แแงแแก แแฅแแแแ | kethili iqos tkveni | |
welcome greeting | แแแแ แซแแแแแ | mobrdzandit | |
welcome greeting | แจแแแ แแแแ แซแแแแแ | sheni mobrdzaneba | |
Long time no see | แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ แ | didi khania ar minakhikhart | |
Long time no see | แแแแ แฎแแแแ แแ แแแแแฎแแฎแแ | didi khania ar minakhikhar | |
What's your name? | แแฅแแแแ แกแแฎแแแ? | tkveni sakheli? | |
What's your name? | แ แ แแฅแแแแ? | ra gkviat? | |
What's your name? | แจแแแ แกแแฎแแแ? | sheni sakheli? | |
What's your name? | แ แ แแฅแแแ? | ra gkvia? | |
My name is ... | แแ แแฅแแแ... | me mkvia ... | |
Where are you from? | แกแแแแแ แแ แซแแแแแแแ? | saidan brdzandebit? | |
Where are you from? | แกแแแแแ แฎแแ แ? | saidan khart? | |
Where are you from? | แกแแแแแ แฎแแ ? | saidan khar? | |
I'm from ... | แแ แแแ ... | me var ... | |
Pleased to meet you | แกแแกแแแแแแแแ แแฅแแแแ แแแชแแแแ | sasiamovnoa tkveni gatsnoba | |
Pleased to meet you | แกแแกแแแแแแแแ แจแแแ แแแชแแแแ | sasiamovnoa sheni gatsnoba | |
Goodbye | แแแฎแแแแแแก | nakhvamdis | |
Good luck! | แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ | tsโarmatโebebs gisurvebt | |
Good luck! | แฌแแ แแแขแแแแแก แแแกแฃแ แแแ | tsโarmatโebebs gisurveb | |
Cheers! Good Health! | แแแแแแแ แฏแแ! | gagimarjot! | |
Cheers! Good Health! | แแแแแแแ แฏแแก! | gagimarjos! | |
Cheers! Good Health! | แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแแ! | janmrtelobas gisurvebt! | |
Cheers! Good Health! | แฏแแแแ แแแแแแแก แแแกแฃแ แแแ! | janmrtelobas gisurveb! | |
Have a nice day | แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแแ | tsโarmatโebul dghes gisurvebt | |
Have a nice day | แฌแแ แแแขแแแฃแ แแฆแแก แแแกแฃแ แแแ | tsโarmatโebul dghes gisurveb | |
Have a good journey | แแแแแ แแแแแแ แแแแก แแแกแฃแ แแแแ | kโetil mgzavrobas gisurvebt | |
Christmas greetings | แแแแก แแแแแชแแแ | shobas gilotsavt | |
Christmas greetings | แแแแแชแแ แฅแ แแกแขแแจแแแแก! | gilotsav krist'eshobas | |
Christmas greetings | แแแแแชแแ แจแแแ | gilotsav shoba | |
New Year greetings | แแแแแชแแ แแฎแแ แฌแแแก! | gilotsav akhal ts'els | |
New Year greetings | แแแแแชแแแ แจแแแ-แแฎแแ แฌแแแก | gilotsavt shoba-akhal tsโels | |
Easter greetings | แแแแแชแแแ แแฆแแแแแแก | gilotsavt aghdgomas | |
Easter greetings | แแแแแชแแ แแฆแแแแแแก | gilotsav aghdgomas | |
Easter greetings | แฅแ แแกแขแ แแฆแแแ | kโristโe aghdga | |
Birthday greetings | แแแแแชแแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก | gilotsavt dabadebis dghes | |
Birthday greetings | แแแแแชแแ แแแแแแแแแก แแฆแแก | gilotsav dabadebis dghes |
Videos[edit | edit source]
Hoda Lesson 1 - Learn Georgian Language[edit | edit source]
Learn the Basics: Georgian[edit | edit source]
Sources[edit | edit source]
- http://users.elite.net/runner/jennifers/
- https://www.tsu.ge/data/image_db_innova/Englisuri-new.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=U9cghh-wgk8
- https://www.youtube.com/watch?v=PSNAFQwE8YI
Free Georgian Lessons[edit | edit source]
Language Exchange[edit | edit source]
Forum[edit | edit source]
Tools[edit | edit source]
Marketplace[edit | edit source]
Other Lessons[edit | edit source]
- Gratitude and Apologies
- Conjunctions and Particles
- Food
- Interrogative words
- Useful phrases
- Family
- Days of the week
- Days of the Week
- Feelings and Emotions
- Clothes